Konfiguracja pompy ciepła Daikin Altherma serii C

Jako autoryzowany serwis Daikina otrzymaliśmy do ręki świetne narzędzie konfiguracyjne, ułatwiające nam pracę przy rozruchu pompy ciepła Altherma serii C.

Możliwość konfiguracji offline i następnie wgranie pliku konfiguracyjnego do automatyki pompy ciepła, było zapowiadane już w ubiegłym roku latem, podczas premiery nowej serii, ale początkowo można było tylko aktualizować język menu sterownika. (opisywałem i pokazałem to tutaj)
Jednak na budowie warunki są trudne, czas zazwyczaj goni i coś może umknąć, a najważniejsze, trudno jest zarchiwizować wszystkie nastawy. A jest ich nie mało.
Rozruchy wykonują też różne osoby i zdarza się, że po kilku tygodniach od uruchomienia zadajemy sobie pytania: aktywowaliśmy zasobnik cwu czy jeszcze nie? pompa jest na ręcznym czy w pogodówce? ustawiono harmonogram czy nie?
Teraz,  możemy spokojnie, wszystko przygotować w biurze.
 
Oprogramowanie konfiguracyjne pozwala nam pracować zarówno z pompami ciepła Altherma, jak i systemami klimatyzacyjnymi VRV.
 
Konfiguracja Althermy 1
 
Wybierając zakładkę ogrzewanie, przechodzimy do konfiguracji Althermy, gdzie mamy możliwość sczytania pliku z podłączonego urządzenia lub też przygotowanie nowego pliku w trybie offline
 
Konfiguracja Althermy 2
 
Edycja nowego pliku odbywa się z możliwością wyboru języka, a także ustawień predefiniowanych dla konkretnego modelu pompy, a więc moc, rodzaj hydroboksu (zintegrowany lub ścienny), zasobnika cwu.
 
Konfiguracja Althermy 3
 
Mamy jak widać przejrzysty dostęp do ustawień tak użytkownika, jak i instalatora.
A sam program podpowiada, co dany parametr oznacza.
Pierwsze rozruchy robiliśmy z instrukcją serwisową w ręku, więc teraz jest to duże ułatwienie.
Teraz możemy również przygotować wcześniej harmonogramy, czyli programy czasowe ogrzewania, chłodzenia czy przygotowania cwu,  jakie życzy sobie wprowadzić klient i wgrać je do sterownika.
 
Sam plik konfiguracyjny możemy wyeksportować do arkusza kalkulacyjnego
 
Konfiguracja Althermy 4
 
Pozwala to na jego szybki przegląd, bez konieczności uruchamiania programu, a także czytelną archiwizację.
Podczas przeglądu serwisowego jesteśmy w stanie zweryfikować wprowadzone nastawy, czy też szybko wprowadzić zmiany jakie życzy sobie klient.
Przygotowany plik wgrywamy podczas rozruchu do sterownika pompy ciepła.
 
Marzy mi się teraz, by to wszystko można było zrobić online, przez sieć.
No tak… Tylko po co wtedy byłby serwis 🙂

4 komentarze do “Konfiguracja pompy ciepła Daikin Altherma serii C

 1. Andrzej Robak

  "Marzy mi się…" Wydaje mi się, że nie jest to aż tak bardzo odległa pieśń przyszłości. W pompie jakiś interfejs sieciowy (i wpięcie się np. do wi-fi właściciela pompy), wgranie ustawień w jakiś customowy/serwisowym zasób pamięci z jakąś formą autentykacji, że Wy to Wy, potem pompa wysyła mejla i wyświetla komunikat, że "Tego i tego dnia taki a taki wgrał mi tutaj takie ustawienia. Rzuć na nie okiem, zmodyfikuj, zaakceptuj". Technicznie to nie są żadne cuda. A po co serwis? Nooo, a kto będzie te nastawy wgrywał i z klientem się komunikował? a jaka wygoda? kilometrów z Rybnika do Wojkowic K. na ten przykład nie trzeba wykręcać 😉

  Odpowiedz
 2. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  No tak, zgadza, się 🙂 Tylko jak widzę, producenci dawkują takie ficzery powoli. Najpierw ich nie ma, potem są i zazwyczaj za nie małe pieniądze, i dopiero jak coś zupełnie spowszednieje, to dodawane jest za free.  No tak niestety działa rynek.

  Odpowiedz
 3. Krzyzak

  No tak dziala rynek, Na kazdym temacie trzeba zarobic ile sie da.

  Zauwaz ile kosztowala PC 5 lat temu, a ile dzisiaj, relatywnie duzo dostepniejsza.

  Ale ile jest firm tworzacych PC np typu Splitt, ,,, miejsca by zabraklo wymieniajac

   

  Interfejs przez net: hmm wg mnie super sprawa. pompa sobie pracuje, a Ty jako serwis widzisz co sie z nia dzieje, jakie sa cisnienia, czy miala awarie, jak maja sie uklady gazowe itd.

  Zanim pojedziesz juz wiesz co i jak.

  Kiedys marzeniem byl komputer., teraz komp bez netu czy jest uzyteczny?? Ile wytrzymasz bez dostepu do sieci? masz go w laptopie ktory wszedzie zabierasz, masz go w phonie, masz go w tablecie. A mi czasami chce sie to wszysko wylaczyc i …samemu sie wylaczyc z pedu zycia

   

  ech,, zmienilem temat

   

  milego wieczoru

   

  Odpowiedz
 4. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  No z tymi cenami to niezupełnie się zgodzę. Owszem, w 2-3 lata po debiucie Daikina z Althermą na rynku europejskim, pojawił sie wysyp powietrznych pomp ciepła, ale Altherma nie staniała. Dotarłem własnie do cennika z 2008 roku, jeszcze w euro :), i katalogowo, komplet Althermy 8kW grzewczo-chłodzącej z zasobnikiem 300l kosztował 5.465 euro netto, czyli przy obecnym kursie 4,15 zł dostajemy ponad 22 tys zł netto. Natomiast aktualnie, komplet 8-ki katalogowo to ponad 27 tys zł netto. Altherma ciągle jest liderem. tak pod względem designu, jak i parametrów oraz zastosowanych rozwiązań technicznych. Czy jest dostępniejsza? No pewnie tak, bo zarabiamy więcej niz kilka lat temu. Jest oczywiście cała masa pomp zdecydowanie tańszych, ale czy mają takie możliwości sterowania jak opisałem tutaj, o konfiguracji z PC czy parametrach nie wspominając?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.