Chińska kuchnia c.d.

We wrześniu ub roku poruszyłem już ten temat. Czy coś się zmieniło?
Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne i ich ceny spadają.
Czyżby? – Niestety nie.
Ceny markowych pomp ciepła idą w górę, o czym świadczy np. wczorajsza informacja z Nibe o podwyżce pomp ciepła od kwietnia.
Natomiast rynek jest zalewany przez tanie urządzenia chińskie, a na allegro mamy po prostu powódź.
 

Tygodniowo otrzymuję kilka, kilkanaście maili, takich jak te poniżej.

Dear Sir,as professional heat pump manufacturer we are focusing on the European market.
Our developed heat pump system "ECO Series" is using a 3 mm evaporator for the high humidity.
More over have our heat pumps the required sound level for Europe.
More information attached.
Price from US$ 1.890 per piece for 16 kW heat pump compact – EXW Guangzhou.
Price from US$ 1.350 per piece for 12 kW water water heat pump – EXW Guangzhou.
Best regards
Patrick Liu 
Key Account
 
albo takie
 
Dear Sir or Madam:
Good day! Wish everything goes very well with you all along.
I am Lisa Tan from Sirac air conditioning Equipment Co.,Ltd in China, writing this letter to introduce you a high efficient heat pump with competitive price for your business extension in the new year. We are a professional heat pump manufacturer with over 12 years experience in the line and 6 years successful marketing to over 30 countries mainly in Europe for house or pool heating. Our core products include air to water, water to water and swimming pool heat pump 
Our air to water HP designed especially for low operation ambient temperatures, it is able to work till -25 deg C without any problem, and have an excellent heating capacity and COP. 

 
Dear Sir or Madam,
How are you? My name is Amber Chow, from TRUE LINK Enterprise Co., Ltd. Our company are specialized in producing advanced systems for heating and plumbing including following product range:
1. Heat pump: monobloc heat pump, DC inverter heat pump, swimming pool heat pump ect for heating, hot water and cooling systems. with CE approval.
2. Water storage tank: including stainless steel inner tank and enamel inner tank with copper or stainless steel heat exchanger, range from 100L to 1000L.
 
Niektóre są nawet prawie po polsku.
 
Drogie panie i panowie!
jak niemiecki producent pomp ciepła szukamy partnerów w Polska. 
Nasze pompy ciepła są następujące wymagania:
– Ziehl-Abegg Eulenflügel
- SANYO EVI kompresor – 65°
- CAREL controller
- 2,2 mm i 4 mm wyparka
Znajdujemy się w Chinach i dostarczać nasze pompy ciepła do całej Europy.
Jeśli chcesz cen i informacji prosimy o kontakt przez e-mail lub telefonicznie.
 
Jak widać,  zakup powietrznej pompy ciepła o mocy 11-14-16 kW w granicach 5-10 tys zł nie jest problemem.
6-7-8 kW można kupić poniżej 5 tys zł.
Oczywiście nie ja jeden jestem adresatem takich maili i w końcu trafiają one na podatny grunt. W końcu każdy orze jak może i każdy chce zrobić dobry biznes.
A jak dobry biznes, to tylko na allegro. Magiczne hasło pompa ciepła, magiczna cena i sukces gwarantowany.
Allegro to portal aukcyjny. Tam głównie przerzucane są faktury i króluje zasada, że lepsze jest deko handlu niż kilo roboty. W skrócie – jak robić, żeby się nie narobić i przy tym zarobić.
Ostatnio na forum znalazłem link do super atrakcyjnej oferty pompy ciepła powietrze-woda  za 4.900,00 zł. Opis produktu wyglądał tak:
 
Pompa ciepła 7kW Panasonic POWIETRZE->WODA
Specyfikacja pompy ciepła:
Moc grzewcza: 7.0kw
Moc znamionowa: 1.84kw
Napięcie: 220V/50hz
Prąd znamionowy: 11A
Znamionowa temperatura wody wylocie: 55’C
Maksymalna temperatura wody: 65’C
średnica na wlocie i wylocie: 25mm
Wymiary: 1138 * 320 * 560 mm
Opakowanie wymiary: 1150 * 360 * 690 mm
Waga: 70 kg
Poziom hałasu: ≤ 45dB
Kompresor: Panasonic
Zawór rozprężny: Elektroniczny zawór rozprężny
czynnik chłodniczy: R417A

*** SUPER SPRZEDAWCA ***

Uwagi:
Ten model pompy ciepła produkuje 150 l/h gorącej wody z 15’C do 55’C, gdy temperatura otoczenia wynosi około 20’C i może produkować 70 l / h przy temp. otoczenia 7’C.

Do współpracy z tym modelem pompy ciepła powinno się dobrać pompę obiegową o wydajności 1500-2500 l / h
Idealna do ogrzewania domu o powierzchni 50-70m2, podgrzewania CWU (ciepła woda użytkowa), podgrzewania wody w basenie.

Pompy ciepła typu powietrze-woda pobierają energię cieplną słońca zawartą w powietrzu i zamieniają ją na energię użytkową. Pompy ciepła wykorzystują energię odnawialną. Są to urządzenia przyjazne dla środowiska naturalnego. Pompa działa bezobsługowo, nie wymaga przeglądów i serwisu. Współczynnik efektywności COP tych urządzeń jest wysoki i może osiągnąć wartość 4,5 co oznacza, że energia wymagana do napędu pompy ciepła jest ok. cztery i pół razy mniejsza niż energia z niej uzyskiwana.
Moc pompy zależy od temperatury zewnętrznej i najwyższy wskaźnik efektywności uzyskuje przy temperaturze powietrza +15°C. Pompa ciepła jest opłacalna przy min. temperaturze -15°C. Jest to także minimalna temperatura, do której pompa jeszcze pracuje. COP dla -15'C wynosi 2. Koszt ogrzewania domu takim urządzeniem jest niższy niż gazem, olejem opałowym i jest zbliżony do kosztów opalania węglem (Ekogroszek).

 
Postanowiłem zadać sobie nieco trudu i przeanalizować tą ofertę pod względem formalnym, technicznym i czysto praktycznym.
Zacznijmy od tego, że urządzenie to, bynajmniej nie jest produkowane przez znaną firmę Panasonic.
Jest to klasyczny chiński produkt, który możemy znaleźć tutaj czy tutaj. A sam fakt zastosowania sprężarki Panasonic ma charakter czysto marketingowy, bo równie dobrze mogła by to być zdecydowanie lepsza sprężarka Copeland’a. Jednak ta ostatnia marka przeciętnemu zjadaczowi nic nie mówi, a Panasonic uśmiecha się do nas z półek każdego marketu agd.
Zatytułowanie więc przedmiotu sprzedaży jak wyżej, tj. pompa ciepła Panasonic, nie do końca jest zgodne z prawdą. Ale nie bądźmy drobiazgowi.
 
Przejdźmy do danych technicznych.
Jak widać z przytoczonego wyżej linku, dane z allegro są dokładnym tłumaczeniem z chińskiej strony. To typowy on/off, monoblok z odszranianiem czasowym. Konstrukcja więc grubo przestarzała.
Zwracam uwagę na współczynnik COP.
Na oryginalnych stronach znalazłem tylko informacje – High COP, EER, 75%Energy-Saving
Na Allegro jest informacja, że wynosi on 2 dla -15, a może wynosić nawet 4,5
Zadałem więc pytanie sprzedającemu o kartę z danymi technicznymi.
Niestety nie otrzymałem jej. Dostałem tylko angielską instrukcję obsługi oraz informację w treści maila, że „COP – nieco ponad 2x dla temperatur -15 – 10'C, prostoliniowa do wartości 4.5 dla +15'C.”
 
Między -15 a -10 mamy jeszcze kilka stopni. Nie wiemy też wg jakiej normy (i czy w ogóle wg jakiejś normy) ten COP był określany, czy uwzględnia np.  odszranianie i pracę wentylatora agregatu, tzw integrated value. Pompy obiegowej nie uwzględnia na pewno, bo nie jest ona integralna częścią urządzenia i trzeba ją dołożyć do układu osobno.
 
Markowi producenci tacy jak Daikin czy Mitsubishi Heavy są do zweryfikowania w prosty sposób, na stronach niezależnej organizacji certyfikującej jaką jest Eurovent.
Wchodzimy więc na stronę Euroventu, wpisujemy symbol urządzenia czy markę producenta, i już wiemy co, gdzie i kiedy było certyfikowane i jakie współczynniki COP i EER osiągnęło dane urządzenie.
Tutaj pozostaje nam głęboka wiara. Ale czemu mamy nie wierzyć?
 
Idźmy dalej.
Urządzenie pracuje na czynniku R417A.  A na chińskich stronach mamy jeszcze czynnik R404A czy R22.
Otóż te dwa pierwsze są niczym innym jak zamiennikiem freonu R22.
Ten ostatni, to znany jednorodny czynnik chłodniczy, jednak z uwagi na duży potencjał niszczący warstwy ozonowej, od kilku lat zabroniony w EU. Zarówno sam czynnik, jak i sprzedaż urządzeń z tym czynnikiem oraz wykonywanie z nim  nowych instalacji. Aktualnie jest zabroniona sprzedaż nowego R22, a ten w używany do serwisu może pochodzić jedynie z odzysku.
Aktualnie działające urządzenia na R22 mogą pracować tylko do swojej śmierci technicznej.
 
Tamte czynniki to mieszaniny, tzw zamienniki drop in, które wymyślono po to, by bezboleśnie przezbroić istniejące urządzenia na R22.
Zakaz R22 nie obowiązuje jednak wszędzie. Chiny, Indie, Tajwan, USA – tam w dalszym ciągu produkowane i eksploatowane są urządzenia na R22.
Linie technologiczne, fabryki – to wszystko jest. I nikt tego nie wyrzuci.
Dlatego dalej składa się tam te urządzenia, napełnia zamiennikiem (choć nie do końca ma on takie parametry jak R22, gdyż wykazuje poślizgi temperaturowe) i wysyła tanie urządzenia do EU.
By uzyskać odpowiednie parametry grzewcze/chłodnicze, urządzenie na R22 pracuje na zdecydowanie niższych ciśnieniach, niż jego ekologiczny odpowiednik R410A.
Np. przy grzaniu na R22 mamy kilkanaście bar, a na R410A wchodzimy pod 40 bar.
Sprężarki na ekologiczny czynnik R410A, stosowany aktualnie w urządzeniach, z uwagi na fakt, że muszą wytrzymać wyższe ciśnienia, są większe gabarytowo.
Również sama instalacja chłodnicza w urządzeniu (rurki, skraplacz itd) musi wytrzymać ponad 2x wyższe ciśnienia.
Tak więc urządzenie na R410A jest z definicji droższe z uwagi na zastosowane technologie i komponenty.
 
A jak wyglądają kwestie formalne, np. gwarancji, instrukcji, serwisu? (pisałem o tym kilka miesięcy temu tutaj i tutaj)
Poprosiłem więc sprzedającego o przesłanie karty gwarancyjnej.
Niestety nie przesłał mi jej. Natomiast w odpowiedzi otrzymałem informację, że „Gwarancja – jest to standardowa nasza karta gwarancyjna ważna wraz z dowodem zakupu.” (gwarancja 2 lata)
Drążyłem temat dalej. Jak realizowana jest gwarancja? Komu zgłoszę ewentualną awarię? Kto przyjedzie i naprawi urządzenie?
Odpowiedź następująca.
Naprawy gwarancyjne realizujemy najczęściej poprzez firmy zajmujące się klimatyzacjami.
Czas reakcji serwisu 24 godz., czas naprawy do 2 dni roboczych. – jest to czas na dostawę kurierem ew. części zamiennych (o ile są wymagane). 
Na dzień dzisiejszy mieliśmy przypadki dwóch napraw (na ok. 200 sztuk sprzedanych urządzeń), jedna gwarancyjna (rozszczelnienie układu freonowego), druga poza gwarancją (spalenie płyty głównej na skutek przepięcia w sieci zasilającej 230V).
 
Zajmuję się montażem i serwisem kilkanaście lat. I proste to nie jest.
Najpierw trzeba przyjechać i zdiagnozować usterkę, potem zamówić części u producenta, potem czekamy na ich dostawę, wreszcie trzeba pojechać do klienta po raz drugi i wykonać naprawę.
Jeśli producent utrzymuje stany magazynowe i magazyn jest w Polsce, to części mamy w ciągu kilku dni. Jeśli za granicą, w Europie, to nieco dłużej, do 14 dni.
Oczywiście zawsze można mieć na stanie jedno urządzenie przeznaczone na części, ale co będzie za 2-3 lata, po gwarancji, kiedy już urządzenie nie będzie sprzedawane, a zastąpią je inne, nowsze modele.
Ściąganie części z Chin czy Korei to porażka. Miałem przyjemność to przećwiczyć i nawet nie chcę tego komentować, bo ciśnienie mi rośnie.
Tą pompę ciepła sprzedaje przedsiębiorca, który przy okazji na allegro oferuje rowery elektryczne, plecak solarny, pelety, brykieciarkę domową do papieru i trawy i inne ciekawe rzeczy.
W zasadzie to nie wiem czy przy okazji sprzedawana jest pompa czy przy okazji te rowery.
Czy za 2-3 lata będzie utrzymywał stan części zamiennych, tak by w 24h zapewnić ich dostawę? Czy w ogóle będzie dalej sprzedawał pompy ciepła?
Jestem naprawdę pod wrażeniem, że firma sprzedająca rowery i pompy ciepła jest w stanie zagwarantować usunięcie usterki w 48h.
Ja, przyznaję się od razu, tego nie potrafię zagwarantować.
 
A co znaczy zdanie, że „Naprawy gwarancyjne realizujemy najczęściej poprzez firmy zajmujące się klimatyzacjami.”???
 
Dzwoni do mnie firma z drugiego końca Polski i pyta czy zrealizujemy naprawę gwarancyjną pompy ciepła?
Pompy do której jest tylko angielska instrukcja obsługi? Bez danych technicznych, bez instrukcji serwisowej, procedur diagnostycznych, rysunków, symboli części itd?
Oczywiście da się. Mamy bagaż doświadczeń, bo zajmujemy się tym kilkanaście lat. Mamy też cennik usług serwisowych i jesteśmy otwarci na każdego klienta.
Ale koszt 1-2 wyjazdów do urządzenia zlokalizowanego kilkadziesiąt km dalej + ewentualne części zamienne, będzie porównywalny do ceny samego urządzenia.
I bynajmniej nie czekamy z utęsknieniem na zlecenia napraw chińskich urządzeń.
 
 
A ilości sprzedanych pomp? Sprzedało się podobno 200 sztuk.
Na aukcji od 2-ch tygodni jest ciągle 58 szt. z 58 wystawionych.
Jakoś nikt nie zdecydował się na „Kup teraz”. Nie znalazłem też żadnych komentarzy na temat tych pomp.
Być może sprzedający realizuje też transakcje poza allegro.
1 awaria gwarancyjna na 200 szt. sprzedanych urządzeń – 0,5%
Bardzo dobry wynik. Z urządzeniami chińskimi czy koreańskimi mam zupełnie inne doświadczenie. Ale może tylko mnie jednemu tak się trafiło?
 
I fundamentalne pytanie.
Czy warto kupić taką pompę ciepła powietrze-woda?
 
Zależy czego klient oczekuje.
Cena jest naprawdę bardzo atrakcyjna. Nie zastanawiać się tylko brać.

17 myśli w temacie “Chińska kuchnia c.d.

 1. ja14

  Świetny blog! Poruszył Pan temat, który bardzo mnie interesuje. Nie bardzo rozumien fragment dotyczący czynnika R417A. Na innych stronach internetowych piszą, że jest on bardzo dobrym zamiennikiem R22, poprawia COP a jedynie nieznacznie obniża moc urządzenia. Dlaczego zastosowanie tego czynnika uważa Pan za wadę wspomnianych pomp ciepła?

  Odpowiedz
 2. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Jak Pan zauważył R417A to jednak ZAMIENNIK. Urządzenia zostały zaprojektowane pod czynnik R22, jednorodny, pracujący na niższych ciśnieniach. Czynnik ten destrukcyjnie wpływa na warstwę ozonową i od kilku lat mamy zakaz jego stosowania, tj. sprzedaży i montażu nowych instalacji na ten czynnik (w EU). Istniejące urządzenia jednak dalej pracują a linie technologiczne urządzeń na R22  są i produkują te urządzenia na rynki, gdzie R22 jest dalej dozwolony, np. azjatyckie. Ponieważ rynek już wcześniej wiedział o ograniczeniach (np. całkowity zakaz używania R22 nawet do serwisu istniejących urządzeń) więc wymyślono (opracowano) zamienniki w postaci mieszanin różnych freonów, które mają podobne (ale jednak nie takie same, bo gorsze – poślizg temperaturowy) właściwości chłodnicze i nie wpływają negatywnie na warstwę ozonową. 

  Nie produkuje się urządzeń na zamienniki, jakim jest R417A, tylko zamienniki opracowano pod istniejące urządzenia na R22.

  Gdyby były tak samo dobre, a nawet lepsze, to czołowi producenci nie stosowali by R410A, tylko cała Europa przeszła by na zamienniki. A tacy producenci jak Daikin czy Mitsubishi od lat zmienili technologie na lepsze, ekologiczne i wydajniejsze, oparte na R410A.

  To po prostu próba wypchnięcia i sprzedaży starych, nieekologicznych technologii na rynku europejskim.

   

   

  Odpowiedz
 3. ja14

  A jakie w praktyce negatywne konsekwencje niesie za sobą poślizg temperaturowy w przypadku pomp ciepła?
  (pomijając przypadki rozszczelnienia)

  Odpowiedz
 4. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Trudno mi powiedzieć konkretnie dla konkretnego urządzenia. Zamiennik to mieszanina, a jej składniki przy stałym ciśnieniu (na zewnątrz w agregacie) odparowywują w różnych temperaturach. Sprężarka więc nie do końca może zasysać tylko pary. Ponadto może odbijać się na pracy zaworu rozprężnego. Przy ewentualnym rozszczelnieniu trzeba wymieniać cały czynnik. Ten czynnik może mieć wpływ na uszczelnienia i elementy w niektórych sprężarkach i ich żywotność. Producenci zamienników zapewniają, że instalacje pracują "tak samo", ale np. retrofit czyli wymiana czynnika zawsze jest robiona na odpowiedzialność użytkownika. Chodzi po prostu o zasadę. Tańsza sprężarka bo mniejsze ciśnienia, tańsze urządzenie.

  Odpowiedz
 5. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Dostałem kilka dni temu ciekawą korespondencję. Jeden z czytelników bloga zainteresował się powietrzna pompą ciepła Meeting i zwrócił się z mailowym zapytaniem bezpośrednio do producenta. Otrzymał dość interesującą odpowiedź.

  zapytanie:

  To?meeting9@heatpumpchina.com

  Cc?

  Subject?Re: Re: Re: heat pump MDS 50 D

  Date?2013-11-14 16:01:22.0

  Dear Sam Huang

  I do not have a business. I want to buy the product of your company. At home in the country but I have a problem obtaining information on your heat pump. 

  I think that this is about the data your representative in my country?

  http://www.meeting-poland.pl

  Like most interested in the pump price from the manufacturer. But despite the fact that it will know it and so I buy home in the country, because it would be too expensive to transport one piece. 🙂

   
  i odpowiedź:
   
  Dnia 14 listopada 2013 9:50 Sam Huang <meeting9@heatpumpchina.com> napisał(a):

   

  Dear Krzysztof

  I saw this website of MEETING-POLAND,but I think it is a fraud because we don't have any sales agent in Poland.
  Although the cost is relatively high to purchase samples directly from our factory,but you have to do this for qualified products and trust.

  Please check the data sheet of MDS50D below………

   

  Wygląda więc na to, że pompy trafiają do nas poprzez niezależnych importerów, nie mających nic wspólnego z producentem. Nie ma w tym nienormalnego, gdyż często warunki handlowe jakie stawia bezpośrednio producent są dość wygórowane i pojawia się jakiś duży hurtowy pośrednik. Ale na tej polskiej stronie jest wyraźnie zaznaczone, że pompy są BEZPOŚREDNIO od producenta, a w warunkach gwarancyjnych, znajduje się informacja, że firma jest właśnie przedstawicielem producenta.

  Tak więc albo producent jest w błędzie i po prostu nie wie komu sprzedaje w Polsce, albo… sprzedający.

  Możliwe też, że Meeting to tylko marka, produkowana przez różnych producentów w Chinach i mail z zapytaniem trafił do niewłaściwej osoby i firmy, a Polska firma jest przedstawicielem innego producenta marki Meeting.

   
   

  Odpowiedz
 6. Marcin B.

  Witam,

  Jestem klientem, który zakupił w Meeting Poland pompę MDS50D wraz z osprzętem. Za całość zapłaciłem taniej niż gdzie indziej ( wyszło nawet taniej niż w Berlinie) a ku mojemu zdziwieniu właściciel pokazał mi całą korespondencję z fabryką dotyczącą mojej pompy ( chodziło o dobranie odpowiednich parametrów), więc powiem szczerze zdziwiony jestem taką informacją. Może konkurencja nie może znieść, że można tak tanio sprzedawać te pompy ??

   

  Pozdrawiam

  Marcin B.

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Trzy kwetsie

   Pierwsza – niech Ci pompa służy

   Druga – mój ostatni komentarz podyktowany był mailem jaki dostałem od czytelnika bloga, który szukał rozwiązania i chciał zorientować się, czy producent ma przedstawicielstwo w Polsce. Z korespondencji wynika, że nie ma, ale jak napisałem, ktoś może się myli. Można sobie zaimportować dowolny chiński produkt i nazwać się "TEN PRODUKT – POLAND", ale to nie znaczy, że jest się PRZEDSTAWICIELEM producenta i realizuje gwarancje producenta. Sama strona www jest po prostu żałosna. Zarówno pod kątem informacji merytorycznych w niej zawartych i jak i samego wykonania technicznego. Uczniowie gimnazjum potrafią zrobić lepszą strone www

   Trzecia kwestia – rynek pomp ciepła, jest jak każdy inny. W markecie można kupić tablet za 200 zł i za 2 tys zł. Podobnie jest z pompami ciepła. Są takie za kilka tys zł, jak i takie za kilkadziesiąt tys zł. Istotne jest tylko, by klient rozumiał, co kupuje, na jakich warunkach i od kogo. Jeśli wyznaje zasadę, że "nie widać różnicy, to po co przepłacać", to kupi sobie chińską pompę. I niech mu służy. 

   Odpowiedz
 7. Marcin B.

  Dzięki, napewno będzie dobrze służyła – to już drugi mój Meeting. Wcześniej była "markowa" ale nie dała rady. Po gwarancji zepsuł się kompresor a gwarant nie uznał naprawy, nawet nie chciał udzielić rabatów na naprawę. A Meeting działa od 4 lat i nic się nie dzieje. Kupywałem go z fabryki. Drugiego też chciałem od nich kupić ale przekierowali mnie właśnie na Meeting Poland Sp. z o.o. co mnie zdziwił Pana wpis.

   

  Co do ich strony to przyznam Panu rację, że mogliby się postarać. Ale dla mnie to bez różnicy skoro w porównaniu do innych w kieszeni zostało mi prawie 3 tyś a chyba dla klienta to jest najważniejsze.

  Co do różnicy to oczywiście "markowe" mają lepszą sprawność tylko, że różnica w cenie nigdy mi się nie zwróci więc po co przepłacać?

   

  Pozdrawiam

  Marcin B.

  Odpowiedz
 8. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Jeśli zakup PC analizuje Pan tylko pod kątem zwrotu, to trudno mi tu coś dodać sensownego. 

  Na znane słowa reklamy, "skoro nie widać różnicy, to po co przełacać", mogę odpowiedzieć tylko reklamą Żywca – "prawie jak miszcz"

  pozdrawiam i niech pompa bezawaryjnie służy przez lata.

  Odpowiedz
  1. Łukasz

   A pod jakim kątem analizować zakup pompy ciepła jak nie pod kątem opłacalności?;)  Mam się kierować kolorem obuowy? Ładnością sterownika? Marketingowymi chwytami o zastosowanych technologiach? Wysoką prowizją dla sprzedawcy?Gwarancją 2 letnią vs. gwarancją 2 letnią? Miałem Danfosa – kosztował mnie z corocznymi przeglądmi i jednym serwisem tyle co dobry samochód i definitywnie szlag go trafił po 3 sezonach (koszt naprawy miał być wyższy od ceny zakupu Meetinga), i trudno nie zauważyć że przy -5 to już w zasadzie grzały tylko grzałki elektryczne więc śmiało mógłbym zamiast kupować pompę – przez długie lata grzać chałupę grzałkami i byłoby taniej. W 2013 kupiłem Meetinga za 1/4 ceny poprzednika i od zamontowania śmiga już dwie zimy, w największe mrozy w zeszłym roku nie było żeby temperatury w buforze nie było a leci z niego woda do co i cwu. Panie Adrianie – możemy sobie żartować i ironizować w zasadzie argumentując wszystko cytatami z Dosi czy Żywca, tyle że w naszych ekonomicznych realiach Chińczycy na wielu polach kładą na łopatki zachodnioeuropejskich producentów z prostej przyczyny… Przez ostatnie dwie dekady produkowali dla nich w zasadzie wszystkie podzespoły, wykształcili swoją kadrę inżynierów, wreszcie produkują każdy produkt jesli o analogicznych parametrach to znacznie taniej. Smuci mnie natomiat to że człowiek zajmujący się rzekomo zagadnieniem nie potrafi napisać rzetelnego tekstu bez ironii, wyimaginowanych uprzedzeń, czy nieprzemyślanej argumentacji jak ta o Kup Teraz… Ilu zainteresowanych zakupem auta kupi je przez Kup Teraz? Mam wrażenie że jest Pan osobą na tyle inteligentną że rozwijanie powyższego zagadnienia nie będzie konieczne. Pompa Ciepła nie jest jakimś niewyobrażalnie skomplikowanym urządzeniem więc nawet średnio rozgarnięty zainteresowany wie że jej COP to max 3,5 – 4, wszystko poniżej to naturalne straty a wszystko powyżej marketing. I w tym zakresie producenci, dystrybutorzy czy handlowcy nie wymyślili niczego niezależnie od kontynentu gdzie pompę produkują czy sprzedają. Jedyne różnice dotyczą w moim przekonaniu kwestii ogólnie marketingowych i nie ma co raczej też nad nimi dyskutować bo jasne że logo Ferrari podoba się bardziej od loga Toyoty.

   Jeśli nie widać różnicy… problem w tym że ja widzę tę różnicę i to w odróżnieniu od Pana od strony praktycznej, nie jako serwisant czy sprzedawca a użytkownik. I wycodzi że pod każdym zwględem Meeting pozamiatał Danfosa a cytując pana ulubione "niech Panu służy" nawet w razie usterek ceny kilku prostych części zmiennych dostępnych bez łaski u polskiego dystrybutora dają faktycznie nadzieję na wieloletnią satysfakcję z zakupu.  

   Odpowiedz
   1. Adrian Teliżyn Autor wpisu
    Trudno jest dyskutować z osobą, której koronny argument brzmi: „jeśli jesteś inteligentną osobą to MUSISZ się ze mną zgodzić”
    I właściwie na tym mógłbym zakończyć odpowiedź.
    Tu nie chodzi o geograficzne miejsce produkcji.
    Wystarczy wziąć do ręki tablet Manty za 300 zł i Samsunga czy Appla za 3 tys zł. Wszystkie są produkowane w Chinach. Również nie widzi Pan różnicy?
    Nie sztuką jest zrobić najtańszą pompę ciepła. Wyrzucić ze środka wszystko to, co tylko można i zastosować najtańsze komponenty.
    Sztuką jest zrobić najlepszą pompę ciepła, a przynajmniej bardzo dobrą. A następnie sprzedać ją z całym inwentarzem, o którym piszę tutaj i stale ten produkt doskonalić i rozwijać.
    Gdyby Altherma miała być produkowana w Chinach, ale dokładnie taka sama, dokładnie z tymi samymi komponentami i z tym samym reżimem produkcji, kosztowałaby podobnie.
    Twierdzić, że Meeting pozamiatał Danfossa, to tak jakby powiedzieć, że na stoisku rybnym w Auchan, Panga pozamiatała Sandacza.
    Owszem, ceną go przebiła i ma pewnie tyle samo kalorii co sandacz. Tak więc z ekonomicznego punktu widzenia…
    W googlach można sobie wyklikać jak hoduje się pangę. Nad tym też pracują wykształceni inżynierowie.
     
    Co do serwisu i tych kilku prostych części zamiennych dostępnych bez łaski u importera – to mit nieustannie powielany na forach przez tanich importerów.
    Serwis to biznes i praca jak każda inna.
    Biznes to pieniądze, a pieniądze to czas.
    Czasy serwisantów/pasjonatów, którzy pogłówkują, pokombinują, dorobią, utoczą, przeszlifują i naprawią wszystko młotkiem i majzlem bo mają czas, mijają bezpowrotnie. Do urządzenia trzeba przyjechać, zdiagnozować, znaleźć cześć, wycenić, zamówić, sprowadzić, naprawić.
    Sprawny serwis to kilka punktów
    1. szybka diagnostyka na podstawie oprogramowania pompy i producenta (kody błędów, oprogramowanie serwisowe współpracujące z urządzeniem, procedury blokowe i schematy wykluczające kolejne możliwe przyczyny i prowadzące do rozwiązania)
    2. na podstawie modelu czy serii urządzenia a także banku części zmiennych dobór części względnie zamiennika (Daikin zapewnia dostęp do części przez 15 lat) – szybki, sprawny, zamówienie, dostawa, pewność, że to jest to co potrzeba
    3. naprawa/wymiana wg opisanych procedur
    Do tych urządzeń jest problem z polską instrukcja obsługi, a co dopiero mówić o dokumentacji, serwisówce, banku części itp. itd.
    Przykład – potrzebowałem płytkę/odbiornik podczerwieni z pilota, do 6-letniego klimatyzatora znanej koreańskiej marki. Dostałem odpowiedź – już niedostępna.
    Dzisiaj importer jest, ale jutro???
    Najtańszych chińskich urządzeń się nie naprawia. I takie przykłady mogę mnożyć.
    Jeśli ktoś sądzi, że za kilka lat serwisanci będą walili drzwiami i oknami do naprawy pompy ciepła Meeting czy made by noname, to jest w błędzie. I wcale nie dlatego, że nie będą wiedzieli jak ją naprawić. Tylko z tego samego ekonomicznego punktu widzenia. Grzebanie, kombinowanie i dłubanie w chińskiej pompie, bez żadnej dokumentacji będzie nieuzasadnione ekonomicznie. Tym bardziej, że użytkownik będzie oczekiwał naprawy za grosze.
    Chyba, że ktoś taki będzie szukał złotej rączki, Pana Kazia, i do tej raczki z nim się rozliczy.
    I to by było na tyle.
    Odpowiedz
 9. Rafał

  Witam

       Bardzo ciekawa dyskusja poruszająca kwestie anonimowych dystrybutorów, braku wiarygodnych informacji, wsparcia producenta czyli jednym słowem Wolna Amerykanka Made In China. Ale jest też druga strona medalu, wielu producentów dla utrzymania prestiżu z dawnych fabryk europejskich zrobiła montownie komponentów pochodzenia chińskiego. Tak że slogan Nasze jest Dobre – a Chińskie złe w tym wypadku jest nadużyciem markietingowym. A ile w DAIKINIE jest Europy a ile Chin?

                                                                                                       pozdrawiam Rafał

   

   

  Odpowiedz
 10. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Pompa ciepła Altherma produkowana jest w fabrykach europejskich. Podobnie jak i sprężarki, które Daikin ma własne. Akurat w Daikinie więcej jest europy niż w jakiejkolwiek innej pompie.

  Co do europejskich montowni, by nie toczyć dysputy o zawartość cukru w cukrze (bo sam nie wiem jaka ona jest) napiszę tylko, że aby namalować obraz, to oprócz farb i pędzla, które mogą być chińskie, trzeba mieć coś jeszcze 🙂

  W całej tej dyskusji nie chodzi o to, by mówić, że chińska pompa jest zła. Chodzi o to, by nie wmawiać ludziom, że jest równie dobra jak te "nie chińskie", które są 3x droższe tylko dlatego, że producent i sprzedawca są pazerni.

  Jeszcze raz napiszę – rynek pomp ciepła jest taki sam jak każdy inny. Chcesz chińską pompę – wolny wybór. Chcesz japońską – też wolny wybór. 

  Odpowiedz
 11. waldek

  bardzo ciekawy blog, jednak powiem że pompy ciepła nie powinny być tak drogie, przecież jest to odwrócona lodówka i jeszcze bez komory chłodniczej, oczywiście jest w pompie więcej elektroniki.Jednak cena nie może być 10 krotnie wyższa od dobrej lodówki. Kupiłem Meetinga 7 KW gruntowy chodzi jak burza grzeje cały dom, poco mi te zawansowane sterowniki nie ma na to czasu żeby się tym bawić. Sprawa się sprowadza tylko do ustawienia temperatury powrotu z CO. Sterownik mam na kablu w schowanku w kuchni i to wszystko.oczywiście drobne wady też są lekko okrojone wymienniki przez co pompa ma trochę mniejszy COP, w przyszłości je wymienię znalazłem dobrego producenta polskiego który produkuję typowe wymienniki do parowników i skraplaczy. Po wymianie będzie chodzić jak szwedka.

  Odpowiedz
 12. Habar

  W zasadzie nie dziwi mnie nagonka na taki produkt. Konkurencja. Szybkie zapytanie w google i znalazłem co najmniej 3 firmy zajmujące się od kilkunastu lat pompami ciepła, które to sprzedają i montują, nie sprzedawcy mydła z Allegro tylko instalatorzy. Ale taki produkt psuje rynek, bo już nie da się wcisnąć produktu wartego w produkcji 2kzł za 20kzł. Zaraz padną kalumnie, ale patrzę na samochody i biorąc pod uwagę stopień komplikacji to Panda powinna kosztować 150 tys. zł przy takiej relacji, a kosztuje 40kzł. czyli tyle to co pompa ciepła praktycznie. Szczerze życzę producentom pomp ciepła z europy by zabrały się za nich urzędy tak jak dobrali się do producentów cieżarówek za zmowę cenową. Pompa ciepła bez montażu powinna kosztować góra 4kzł netto, co byłoby adekwatne do kosztów produkcji i now how. Rzeczona pompa w Chinach kosztuje 575 USD, więc te europejskie i tak były droższe.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.