Zasady korzystania

Każdy odwiedzający blog ma możliwość komentowania artykułów za pomocą załączonego pod nimi formularza.
Ten blog, a ściślej moje wpisy, to mój prywatny punkt widzenia na pewne kwestie związane z ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. Nie zawsze musi on być zgodny z tym, co przyjęte jest w branży. Mogę też się mylić. Jestem tylko człowiekiem.
Chcesz – czytaj i pisz. Nie chcesz – nie czytaj.
Miło mi jednak będzie, jeśli  napiszesz kilka słów komentarza.
Zapewniam Cię, że odniosę się do niego poważnie i rzetelnie.
I najważniejsze – Pamiętaj!!! Piszesz w swoim imieniu i na własną odpowiedzialność. 
Jestem autorem wszystkich artykułów na tym blogu.
Kopiowanie i powielanie jakichkolwiek informacji zawartych w tym blogu zawsze wymaga mojej zgody i ustalenia zasad współpracy. 

 

Jako administrator, zastrzegam sobie usuwanie komentarzy i wpisów, jeśli nie będą związane z tematyką blogu, będą wulgarne, obelżywe, będą łamały prawo lub będą zwykłym spamem.
z poważaniem
Adrian Teliżyn

4 komentarze do “Zasady korzystania

 1. Mirosław Polonis

  Witam! Bardzo ciekawy, pożyteczny i merytoryczny blog. Od kilku lat jestem pasjonatą OZE a szczególnie pomp ciepła. Proszę o kilka uwag na temat doboru pomp obiegowych dolnego źródła ciepła. Do nośnika ciepła dodaje się glikol, który zmienia jego mrozoodporność ale też gęstość, lepkość. Ma to wpływ na opory pompowania. Jak dobrać wtedy pompę obiegową biorąc pod uwagę różne stężenia glikolu i związane z tym różne parametry nośnika? Dzięki i pozdrawiam. 

 2. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Dziękuję. 

  Mamy dwie możliwości.

  Pierwsza – opory liczymy ręcznie z uzwględnieniem średnic, wymaganego nominalnego przepływu przez PC, prędkości, lepkości glikolu. Opory nanosimy na charakterystykę pompy obiegowej i dobieramy odpowiednią. Względnie sprawdzamy czy pompa obiegowa DZ będąca częścią PC da sobie radę z tymi oporami.

  Druga – korzystamy z programów lub arkuszy producentów DZ, np. aspol lub muovitech

  pzdr

   

 3. Tomek

  Gratuluje bloga. Rewelacyjny. W jednym miejscu tak wiele pozytecznych informacji !

  Tak trzymać.

Możliwość komentowania została wyłączona.