Głośność powietrznej pompy ciepła – część druga

Po krótkim, teoretycznym wprowadzeniu w temat głośności powietrznej pompy, przejdźmy do konkretów w części drugiej.
BTW – nikt nie odgadł zagadki, który instrument w orkiestrze jest najgłośniejszy.
A szkoda – chcieliśmy dać dodatkowy ekstra rabat na pompę ciepła 🙂

Jak już pisałem wcześniej, dźwięk rozchodzi się w postaci fali, rozprasza się i zanika.
Im dalej od naszej pompy ciepła, tym ciszej.
Ale fala, czy ta dźwiękowa, czy ta morska, potrafi odbijać się od napotkanych powierzchni.
Tak jak w dowcipie, w którym góral wita poranek słowami „jaki piękny dzień się zapowiada” a echo odpowiada, „mać… mać….mać”.
Dlatego też wpływ na głośność ma również lokalizacja naszej pompy ciepła.

Funkcjonuje szereg zaawansowanych wzorów fizycznych z działu akustyka, które w zależności od odległości od źródła dźwięku, wyznaczają ciśnienie akustyczne, czyli imisję, która dociera do ucha naszego, czy naszego sąsiada.
Nie ma chyba sensu ich tutaj przytaczać.
Można np. posłużyć się uproszczonym kalkulatorem publikowanym na stronach PORTPC.
Poniżej zrzut ekranu z wynikami, gdzie do arkusza podstawiłem moc akustyczną Althermy 3, 8kW czyli 62 db

Można też skorzystać z narzędzi udostępnianych przez producentów pomp ciepła, a jeśli nie mamy do nich dostępu, to poprosić o to instalatora.
Daikin również udostępnia takie narzędzie.

 

 

Jak widać na rysunkach i wartościach w tabelce, na imisję ma wpływ nie tylko odległość, ale i usytuowanie agregatu pompy ciepła czy chociażby przegrody, które mogą się pojawić pomiędzy agregatem, a miejscem imisji.
Przy najbardziej typowym ustawieniu, dwa sąsiednie domy – współczynnik kierunkowy Q=4, ciśnienie akustyczne w odległości 8m spada do 39 db(A)
Dlaczego zwróciłem uwagę na 8m?
Bo to minimalna odległość między budynkami, wynikająca z przepisów przeciwpożarowych.
Można więc śmiało powiedzieć, że w zdecydowanej większości instalacji agregatu Althermy 3, 8kW, żadne normy nie zostaną przekroczone.

Ktoś bardziej obeznany w przepisach czy akustyce powie, wszystko pięknie, ładnie, ale, ale ….
W obszarach ochrony uzdrowiskowej w nocy norma jest bardziej restrykcyjna i wynosi 35 db(A)
A do tego, jeśli na jednej ulicy mamy kilka agregatów rozmieszczonych od siebie do 15 mb, to taki układ podnosi głośność o kilka db. I co wtedy???

Zgadza się. Fizyki nie przeskoczymy, ale… (tutaj z kolei pojawia się „ale” producentów”), możemy coś zrobić z urządzeniem.

Daikin przykłada bardzo dużą wagę do głośności urządzeń i w menu użytkownika Althermy 3 możemy określić poziom głośności agregatu.
Do wyboru mamy brak trybu cichego, oraz trzy jego poziomy – cichy, cichszy i najcichszy.
Możemy wejść w ustawienia i ręcznie włączyć np. tryb cichszy, do czasu następnej czynności lub ustawić sobie harmonogram, w jakich dniach i godzinach tryb cichy ma być realizowany i na jakim poziomie.
W poprzednim wpisie pokazywałem standardowe parametry głośności Althermy 3 i ciśnienie akustyczne w odległości 1m od agregatu wynosiło 49 db(A) dla modelu 8kw.
Poniżej dane dla trybu cichszy i najcichszy

 

Jak widać na rysunkach, z tych 49db(A) możemy zejść odpowiednio do 47db(A) i 40db(A) w odległości 1mb, a krzywa NR schodzi do 35, co odpowiada muzeom, szpitalom, bibliotekom, mieszkaniom.
To już jest naprawdę bardzo cicho.

Te wyciszenie nie bierze się oczywiście z niczego.
Automatyka zabrania sprężarce i wentylatorowi wchodzić na najwyższe obroty, a tym samym obcina moc grzewczą o kilkanaście do 20%.
Ale czy przez cały sezon grzewczy potrzebujemy 100% mocy grzewczej?
Kiedy za oknem hula wiatr i trzaska mróz – potrzebny jest tryb cichy?
W ciągu dnia możemy mieć tryb standardowy, a w nocy tryb cichy. Prawda?

W życiu są jednak przypadki szczególne, związane np. ze zwartą zabudową szeregową, gdzie głośność gra kluczową rolę w wyborze pompy ciepła.

Tutaj Daikin też ma rozwiązanie.
Jest to osłona dźwiękochłonna EKLN08A1, która pozwala obniżyć moc akustyczną agregatu o 3 db(A), co odpowiada wyciszeniu odbieranego dźwięku o 50%.

Poniżej filmik reklamowy.

Kiedy przyjechała do nas pierwsza sztuka, a kurier powiedział, że ma dużą przesyłkę ponad 100kg i trzeba mu pomóc przy rozładunku, byłem przekonany, że ktoś, coś pomieszał w liście przewozowym. No jak to? Ponad 100kg???

Kiedy osobiście rozładowałem te wszystkie paczki, to już wiedziałem, że w liście przewozowym wszystko było zgodnie z prawdą.

Tak to wyglądało.

 

 

Musieliśmy więc się z tym zmierzyć 🙂
I od razu powiem, że montaż nie jest taki lajtowy jak na filmiku producenta z youtube.
To była walka.

A tak to wygląda w realu. Zwarta zabudowa szeregowa w dzielnicy mieszkaniowej.

 

Można mieć bardzo cichą pompę ciepła?
Można.
Althermę 3, Daikin 🙂

PS
No i czekam na rozwiązanie zagadki 🙂

21 komentarzy do “Głośność powietrznej pompy ciepła – część druga

 1. Adam R

  Witam,
  domyślam się, że ma Pan na myśli flet piccolo – najgłośniejszy a najmniejszy w orkiestrze.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 2. Anonim

  Przydałby się filmik z realnym dźwiękiem tej althermy nagrany z kilku miejsc w domu i poza nim oraz porównanie z osłona 🙂 szkoda ze producent nie ma takich filmów z dźwiękiem.

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Tego typu filmiki nie bardzo maja sens.
   Raz – jakość sprzętu nagrywającego i odtwarzającego (filmik czyli jakiś smartfon) odbiega znacznie od naszego ucha
   Dwa – jak już będziemy słuchać, to jak sobie ustawimy gałkę głośności
   Trzy – nie pisałem o tym we wpisie, ale jest jeszcze coś takiego jak tło dźwiękowe otoczenia. W większości wypadków tło na zewnątrz budynków nie spada poniżej poziomu 35 w nocy i 40 db(A) w dzień, a bardzo często jest wyższe. Jakiekolwiek pomiary w sytuacji kiedy tło w miejscu pomiaru przekracza głośność wynikającą z rozpraszania się dźwięku ( mierzonego czy kalkulacji) są trudne i nie bardzo mają sens. 40 db(A) w trybie cichym, w odległości 1m, to krzywa NR35. Niejeden komputer jest głośniejszy, a stoi na biurku, a nie za zamkniętym oknem na zewnątrz.
   Agregatu nie stawiamy obok łóżka w pokoju, tylko na zewnątrz budynku.
   A jeśli ktoś lubi zimą spać przy otwartym oknie, to dzięki temu wpisowi, będziemy mógł zdecydować, czy agregat zamontować tuż pod oknem, czy jednak z drugiej strony budynku 🙂

   Odpowiedz
  2. Jacek

   Witam,
   Kolo sypialni bym tego nie montował. W nocy słychać delikatny szum, przez okna od strony gdzie stoi pompa. Dużo zależy od jakości okien i wyrozumiałości sąsiadów. Nie ma się co oszukiwać, jak się stoi obok pompy to słychać jej prace. Ale przyznam, że się przyzwyczaiłem i mi to jakoś nie przeszkadza. Bardzo dużo zależy od tła i otoczenia.

   Odpowiedz
 3. jan

  Z tymi 8m między budynkami to mocno naciągnięte. Mogę sobie zrobić ścianę bez okien i już mogę się zbliżyć o 1m do granicy. Jednostka swoją grubość ma i muszę ją trochę od ściany odsunąć. Robi mi się z 8m niewiele ponad 6 😉

  Odpowiedz
 4. Daniel

  Jestem właścicielem pompy powietrznej Altehermy o mocy 14, użytkuję ją 3 sezon więc trochę już o niej wiem. Pompa została zamontowała od strony garażu, stoi na betonowej płycie. Jednostka centralna stoi w garażu i jej nie słychać natomiast jednostka zewnętrzna jest słyszalna jedynie w podczas niektórych mroźnych nocy. Jest wtedy u nas bardzo cicho, wtedy nawet wew. budynku słychać jak wentylatory wchodzą na wysokie obroty. Jednak trwa to może 10-15 minut. Zapewne jest to jakiś proces może defrost ale nie jest to uciążliwe ani dla mnie ani sąsiadów. Gdybym jeszcze raz stał przed wyborem PC, czy gaz itp. wybrałbym PC. Jedyne co to warto pamiętać, że jeśli chcemy mieć w łazienkach kaloryfery drabinkowe to należy doprowadzić w jego okolice prąd (do grzałki) lub wpiąć je w wodę użytkową ale tu warto spytać o radę Pana Adriana.

  Odpowiedz
 5. Piotr

  Bardzo ciekawie i jasno napisane artykuły. Gratuluję! Mam pytanie. Większość jednostek zewnętrznych stoi zaraz przy ścianie zewnętrznej kotłowni. A czy można takie urządzenie umieścić gdzieś dalej od ściany budynku? Np. Bliżej ulicy blisko wjazdu do garażu gdzie nie ma ściany od której fale dźwiękowe mogą się odbić? I zazwyczaj jest to odległość większa od okien. Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
 6. Tadeusz

  Jeszcze parę miesięcy temu wokół domu miałem ciszę i spokój. Bardzo lubiłem rano wyjść z kawą na powietrze. Od kilku miesięcy mam problem z pompą ciepła a konkretnie z niskim burczącym tonem wydzielającego się hałasu. Pompa ciepła stoi metr od mojego ogrodzenia i należy do nowych sąsiadów.
  Sąsiedzi nie mają problemu z dźwiękiem wydobywającym się z pompy ja natomiast mam, jest on wyraźnie słyszalny i drażniący. Nie mam ochoty wywoływać wojny i nie wiem co dalej.
  Mam więc pytanie: jakim materiałem mógłbym zasłonić płot żeby najskuteczniej stłumić albo odbić hałas?

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Trudno mi coś doradzić. Jeśli chodzi o profesjonalne rozwiązania, to wiem, że są nawet gotowe przęsła do ogrodzeń akustyczne. Materiał musi być odporny na warunki atmosferyczne.
   Można tez pomysleć o zwykłej pergoli drewnianej. Każde pełne przepierzenie czy przegroda, od której odbije się dźwięk, wyższe od agregatu, znacznie wytłumi dźwięk niosący się dalej.

   Odpowiedz
 7. MikołAj Nowak

  Witam, mam pytanie odnośnie poziomu hałasu na granicy działki. Z jednej strony mamy tabelkę która mówi o odległościach pomiędzy budynkami, a nic nie jest wspomniane odnośnie granicy działki, czy w jakiś sposob można zmierzyć ten poziom i czy regulują to przepisy?

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   O ile się orientuję, chodzi o pomieszczenia mieszkalne, a nie o granice działki. Poziom hałasu można oszacować lub zmierzyć. Pomiar można wykonać amatorskim urządzeniem, chociażby telefonem, a profesjonalne pomiary wykonują laboratoria ochrony środowiska.

   Odpowiedz
 8. Artk

  Planuję do swojej pompy zamontowac jakis daszek i otulic styropianem i jakąś matą bitumiczną czy cos polecacie? Pompa chodzi w zakresie 20-100Hz wiec jest to dosc nosny nawet konstrukcyjnie halas, poza tym pompa to Nibe 12kW wiec moze miec rozmach i akurat na pietrze w jednej sypialni jest dosc slyszalna.. Stąd pomysl na daszek zaraz nad nią aby zminimalizowac emitowany dzwiek do góry (nawet rolety zew. nie pomagaja skutecznie:) ) szukam pomocy co wybrac zeby taki dzwiek zminimalizowac?

  Odpowiedz
 9. max

  Witam czy można nad pompą zbudować też daszek oczywiście boki również i wyłożyć jakimś materiałem tłumiącym na rynku jest sporo takich materiałów mi głownie chodzi o drewniany płotek po bokach i wyłożenie go takim materiałem ?

  Odpowiedz
 10. Anonim1

  Proszę Pana, hałas ma być na odpowiednim poziomie w granicy działki a nie oknie sypialni. Mamy tez prawo do przebywania na całej swojej posesji. Moi sąsiedzi uważali inaczej, więc mają od pól roku sprawę w sądzie. Mam nadzieję, że w końcu zapanuje cisza.

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Komfort jest bardzo ważny i mam nadzieję, że stronom tej sprawy uda się dojść do porozumienia. Co do pomiaru okno/granica działki – PORTPC podaje, że immisję mierzymy niejako w oknie, bo dotyczy ona hałasu jaki dociera do pomieszczenia. Są inne wartości hałasu docierającego do pomieszczenia i na zewnątrz. Zapewne sąd powoła kompetentnych biegłych, którzy wyjaśnią te kwestie. No i mam nadzieję, że nie mówimy o pompie ciepła Daikin.

   Odpowiedz
   1. Sasiad

    Pomiaru dokonuje się na granicy działki, w miastach normy są bardzo niskie i sugeruję kontakt z kancelariami i kierowanie spraw do sądu.

    Odpowiedz
 11. Pompa ciepła Rotenso

  Dzień Dobry,

  Od pwrześnia 2023 mam zainstalowaną pompę ciepła Rotenso Pure (splity) a agregat Hiro. Cały kłopot polega na tym, że jak włączę grzanie to wiatrak agregatu włącza się i mocno szumi. Nie ważne jakie są nastawienia splitów wiatrak cały czas jest włączony.
  Czy to jest normalne działanie? Uprzejmie proszę o pomoc. Ostatnio nawet sąsiad mi zwrócił uwagę, że trochę mu to przeszkadza.

  Pozdrawiam
  Rafał

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *