Nowa pompa ciepła Daikin SkyAir RZQGL i ogrzewanie nadmuchowe

Ostatnio same Althermy i Althermy, bo najwięcej zapytań mamy o nie.
Ale chciałbym dzisiaj kilka słów napisać o pompach ciepła powietrze/powietrze Daikin SkyAir, opartych na nowych agregatach RZQGL oraz agregatach ERQ.

O SkyAir’ach pisałem już tutaj, a montujemy je od 2005.
Wpisy te dotyczyły jednak starszych modeli – superinverter.
Zostały one najpierw zastąpione modelami seasonal inverter, a obecnie, najnowsza generacja urządzeń nosi nazwę Seasonal Smart.
Co w niej nowego?
 
Przede wszystkim sprawność sezonowa.
Daikin, będąc liderem sprawności sezonowej, w ten sposób zoptymalizował agregaty pomp ciepła, by uzyskać maksymalny średnioroczny SCOP.
Pisałem już o tej sprawności, ale jeszcze poniżej taki wymowny szkic.
 
Sprawność sezonowa
 
Chodzi o to, by nie „podkręcać” urządzeń dla jednej temperatury pomiarowej, np. +7 stopni w ten sposób, by ładnie COP wyglądał w ulotce, tylko by uzyskać wysokie sprawności w tym zakresie temperatur zewnętrznych, w którym urządzenie najwięcej pracuje.
Krótko mówiąc jednostka musi być elastyczna i dostosować się do potrzeb i obciążeń.
Co zastosowano?
– Nowe sprężarki zoptymalizowane dla pełnego zakresu obciążeń.
– Nowy wymiennik ciepła agregatu.
– Zmienna temperatura czynnika chłodniczego i zwiększona dynamika uzyskania wymaganych mocy przy pojawiającym się obciążeniu cieplnym lub chłodniczym.
– Praca do -20 z uzyskaniem wysokich mocy grzewczych w tych temperaturach.
– Nowa automatyka wykorzystująca funkcje oszczędzania energii w trybach pomocniczych (standby, termostat off, power off)
– Wentylatory jednostek nawiewnych sterowane falownikiem DC z możliwością zmiany sprężu dyspozycyjnego – jest to bardzo duża zaleta; każda instalacja jest inna. Np. na II biegu powietrza jest za mało, a na III – za dużo. W momencie rozruchu instalator jest w stanie dostosować spręż dyspozycyjny jednostki nawiewnej na poszczególnych biegach.
– I na koniec nowy sterownik z polskim menu, wizualnie taki sam jak w Althermie, z szeregiem informacji diagnostycznych i serwisowych.
Oczywiście jesteśmy w stanie zdalnie sterować pompą ciepła Daikin SkyAir przez sieć internet, poprzez przeglądarkę.
 
Warto rzucić okiem na tabelę mocy dla kanałowej pompy ciepła RZQGL125+FBQ125C.
 
tabela mocy RZQGL 2
 
Przy -15 stopniach, jednostka RZQGL125 utrzymuje moc 11 kW.
TC oznacza total capacity czy pełną moc grzewczą.
Pobór nominalny dla jednostki RZQGL125 to 3,53 kW, a uwzględniając współczynnik CPI, tj. poboru mocy zależny od temperatury, dostaniemy pobór 3,6kW przy -15 stopniach.
Daje nam to COP 3.05 – a więc wynik świetny.
 
Np. poprzednie modele RZQ z 2006-2007 roku, z jednostkami nawiewnymi wyposażonymi w standardowe wentylatory, przy -15 stopniach miały ok. 8,8 kW, a COP dla tej temperatury zewnętrznej wynosił ok. 2.
Widać więc jak duży nastąpił rozwój technologiczny urządzeń i wzrost sprawności.
 
Średnioroczny SCOP jaki podaje aktualnie producent, to 4.05, jednak dotyczy on klimatu umiarkowanego, z temperaturą obliczeniową -10 stopni.
Dla klimatu chłodnego, z temperaturą obliczeniową -22 stopnie niestety nie ma danych. 
Poniżej zrzut ekranu z wygenerowanej etykiety energetycznej ze strony producenta.
 
etykieta energetyczna RZQGL
 
Ale nie ma też ich u wszystkich innych producentów, gdyż nie są one obligatoryjne, o czym pisałem już w artykułach o SCOP.
Tym nie mniej, biorąc pod uwagę, że dla -15 i wielkości 125, mamy wysoki COP ok. 3, to możemy założyć, że średnioroczny SCOP nie powinien być niższy.
 
Poniżej przykład takiej instalacji kanałowej z pompą ciepła Daikin SkyAir wielkości 100, w parterowym domu jednorodzinnym o powierzchni 170m2
 
szkic instalacji RZQGL
Dodatkowo w układ wpięta jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła VAM350, aczkolwiek jest ona opcjonalna, bo sam system nadmuchowy zapewnia już wentylację mechaniczną, tylko bez odzysku ciepła.
 
Co przemawia za takim rozwiązaniem?
Głównie stosunek możliwości do ceny całego systemu.
Przy tej wielkości domu i pompy ciepła, w kwocie 35-40 tys zł mamy ogrzewanie, wentylację i klimatyzację całego domu, a wszystko to zrealizowane na jednej pompie ciepła.
Raczej trudno jest zmieścić się w podobnym koszcie, z trzema niezależnymi instalacjami. Np. ogrzewanie gazowe czy PC + podłogówka lub grzejniki + wentylacja + układ klimatyzacji multisplit dla 5 pomieszczeń.
Do tego w układach wodnych niskotemperaturowych mamy narzucony typ posadzki w postaci płytek, który nie wszystkim odpowiada.
 
Układy nadmuchowe, które wykonujemy, jesteśmy w stanie zaadaptować do różnej wielkości budynków.
Przy większych domach, np. ponad 300m2, gdzie układ kanałów jest bardziej zaawansowany, a wymagane moce i spręże jednostek nawiewnych są większe, proponujemy również agregaty SkyAir, ale z typoszeregu ERQ, o wielkościach 125-200-250, przystosowane do pracy z obcą jednostką nawiewną i o mocy nominalnej do 30kW.
Oprócz agregatu, Daikin dostarcza jeszcze elektronicznie sterowany zawór rozprężny oraz układ automatyki.
Poniżej przykład montażu takiej kotłowni z jednostką nawiewną Miller, nagrzewnica backup, filtrem elektrostatycznym, nawilżaczem i agregatem pompy ciepła ERQ125.
 
ERQ1
ERQ2
 
Agregat ERQ
 
Możliwości konfiguracji systemu są więc bardzo duże.
Jedynym ograniczeniem są techniczne możliwości schowania kanałów nawiewno-wywiewnych.
Ale przy nowych budynkach, nie ma z tym problemu.

33 komentarze do “Nowa pompa ciepła Daikin SkyAir RZQGL i ogrzewanie nadmuchowe

 1. Avy

  Ostatnio zacząłem interesować się pompami ciepła i przyznam, że to mega ciekawy temat. Niewykluczone, że zzstosuje to rozwiązanie u siebie w domu 🙂 Dzięki za cenne informacje.

  Odpowiedz
 2. Frani

  Ja widzę przyszłość w tym sposobie ogrzewania. Jest bardzo wygodne i naprawdę skuteczne. Niestety w Polsce jest nadal mało popularne. Trzeba to trochę rozpromować, żeby ceny spadły 😀

  Odpowiedz
 3. Jakub

  Ja się już zdecydowałem na Pompę ciepła mimo, że wszyscy mi odradzają. Pytanie do autora bloga, czy wykonujecie instalacje na terenie całego kraju?:)

  Odpowiedz
 4. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Oczywiście. Wykonujemy instalacje na terenie całego kraju, a także za granicą. Mamy szereg instalacji w takich krajach jak Niemcy, Słowacja, Węgry, Włochy, Szwajcaria 🙂

  Odpowiedz
 5. PBO

  Czy dobrze zrozumiałem, w opisanym układzie nadmuchowym mamy jednostę centralną (PC) kanały wentylacyjne a na końcu (w pomieszczeniach) kratki wentylacyjne? Czy jakieś inne urządzenia np. jednostka podstropowa FHQG-C, która zapewnia ogrzewanie/chłodzenie niezależnie od innych tego typu urządzeń w innych pomieszceniach, tj. w jednum cłodzę a w drugim grzeję? Mógłbym dostać trochę więcej informacji o tym rozwiązaniu?

   

  Odpowiedz
 6. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Zależy co rozumiemy przez centralną. Na zewnątrz jest jeden agregat, a w środku jedna jednostka nawiewna kanałowa. No i sieć kanałów ogrzewania/klimatyzacji nadmuchowej. Albo chłodzimy cały dom, albo grzejemy. Nie da się tu chłodzic a tam grzać, bo warunkuje to tryb pracy jednego urządzenia, a ściślej kompletu agregat+jednostka nawiewna. Natomiast można zastosować sterowanie strefowe, tak jak to opisałem w jednym z ostatnich wpisów i wtedy mamy niezależne sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach oraz zdalny dostęp przez internet.

  Odpowiedz
 7. Tszewc

  A jak tam działa wentylacja? Czy dmuchawa jednostki centralnej musi chodzić cały czas z taką wydajnością jak dla ogrzewania/chłodzenia, czy można na czas poza sezonem obniżyć jej prędkość?

  Odpowiedz
 8. Konrad L

  Mam pytanie, czy montujecie taki system z piecem gazowym kondensacyjnym zamiast pompy, bo mam gaz w drodze i trochę szkoda mi z tego zrezygnować? Czy koszt instalacji znacząco się zmniejszy vs pompa?

  Odpowiedz
 9. andre

  Dziękuję za bardzo konkretne treści pomagające w planowaniu wybrania właściwego systemu ale mam parę wynikających z tekstu pytań:

  1.Jaki wpływ na stabilność systemu ogrzewania/chłodzenia+rekuperacji miałoby zastosowanie dodatkowej pompy P/W do przygotowania CWU pobierającej powietrze z wnętrza obiektu ?

  2.Czy byłaby możliwość wykorzystania powietrza zużytego opuszczającego rekuperator do "zasilania" tej właśnie pompy CWU , i czy ma to sens?

  3.Proszę o wstępne oszacowanie kosztów "pod klucz" czyli z montażem systemu  Seasonal Smart + rekuperacja dla domu niskoenergetycznego (jeszcze w projekcie) o powierzchni i układzie jak wyżej przedstawiony.Może być na  p.m.

   

  Pozdrawiam

   

   

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Cieszę się, że informacje są pomocne. Jeśli wpis jest interesujący to proszę polubić nas na facebooku, google+ czy twitnąć o nas znajomym 🙂

   Ad 1 i 2 – Jeśli taką pompę wstawimy np. do garażu czy pomieszczenia technicznego, do którego wyrzucimy powietrze z centrali, które zawsze ma temp. dodatnią, a samo pomieszczenie ma grawitację (nadciśnienie) – to nie ma to wpływu na instalację nadmuchową. Można też wykonać połączenie kanałowe z powietrzem wyrzucanym z PC i jednostką nawiewną,

   Ad 3 – prześlę szacunkową kalkulację na maila podanego w komentarzu

   Odpowiedz
   1. andre

    Dziękuję za szybką odpowiedź ale chciałem dodatkowo uzupełnić swoją niewiedzę.
    Moje pytanie 1 i 2 wynika z tego , że dodatkowa pompa CWU (zbiornik250l) odbiera ciepło z powietrza w ilości minimum 450-500 m3/h wewnątrz pomieszczenia technicznego (brak garażu) ,które jest jakby  śluzą wobec reszty budynku a jego kubatura to ok.30m3 .Zasilając dodatkowo to pomieszczenie powietrzem zużytym z rekuperacji(maksymalnie zimą ok.50-80 m3/h)pozostaje nam albo rozszczelnić ten układ i pobierać więcej powietrza z całości domu co zaburza nam cyrkulację źródła ogrzewania i rekuperacji i zwiększa koszty ogrzewania albo dobrać brakujące powietrze z zewnątrz (gruntowy wymiennik ciepła przy tych przepływach nie spełniłby zadania).Celowo pomijam tu kwestie dodatkowych układów przepustnic , sterowania ,czerpni i tego ,że nie każdy typ PPC-CWU może być zastosowany Jeżeli mój tok myślenia jest błędny proszę mnie poprawić.Chętnie też zapoznamsięz praktycznymi stosowanymi rozwiązaniami wyrażając nadzieję ,że inni czytelnicy też są tym tematem zainteresowani.

    Odpowiedz
    1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

     Trochę wchodzimy w kwestie bardziej techniczne i montażowe, ale po krótce…. Trzeba rozdzielić kwestie bilansu ciepła od bilansu powietrza. Jak pc do cwu stoi sobie w pomieszczeniu i grzeje cwu to pobiera powietrze z tego pomieszczenia i do niego je wyrzuca. Nie zakłóca bilansu powietrza, tylko schładza to pomieszczenie. Aby pompa stabilnie pracował, to powietrze w tym pomieszczeniu musi się ogrzać od sąsiednich pomieszczeń lub jakiegoś źródła ciepła, np. grzejnika.

     Możemy do tego pomieszczenia wyrzucić powietrze z centrali wentylacyjnej, które zawsze ma temperaturę dodatnią na poziomie kilku stopni. Ale nie będzie to 50-80m3/h, (bo co by to była za centrala), tylko 250-500 m3/h. Klasycznym przykładem jest właśnie garaż. W pomieszczeniu tym zrobi się nadciśnienie, a te 250-500m3/h zostanie wypchnięte z tego pomieszczenia przez kanał wentylacji grawitacyjnej, który faktycznie stanie się kanałem wentylacji mechanicznej. Taki układ nie zaburza bilansu powietrza, bo z domu (i do domu) wyciągniemy/wdmuchamy tyle ile trzeba, a z pomieszczenia wypchniemy też tyle ile trzeba. Nie zaburza też pracy pompy pod względem powietrza, a pod względem temperatury pomieszczenia, też nie, bo w końcu się ona ustabilizuje na jakimś dodatnim poziomie. 

     Pozostaje kwestia wyboru takiego pomieszczenia (wielkość, lokalizacja, za i przeciw) oraz samej pompy. Najprostsze pracują tylko na powietrzu wewnętrznym, dodatnim, a trochę mądrzejsze mogą korzystać z powietrza zewnętrznego poprzez fabryczne króćce i układ kanałów, przy jego temperaturze do -10 stopni

     Odpowiedz
 10. marek

  Bardzo sie nakrecilem na ogrzewanie nadmuchowe ale znajomy mnie powstrzymal, ze od takiego ogrzewania dzieci dostaja alergii na pylki. Da sie temu jakos skutcznie zaradzic? Szkoda by bylo poz ainstalowaniu ogrzewania nadmuchowego z pompy ciepla pozniej zrywac podloge aby dac podlogowke.

  Odpowiedz
 11. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  To jeden z mitów o ogrzewaniu nadmuchowym powielanych w sieci. Układ nadmuchowy przecież sam w sobie nie wytwarza żadnych pyłków, a całe powietrze jakie trafia do budynku przechodzi przez układ filtrów, które można opcjonalnie rozbudować i zastosować filtry kieszeniowe czy elektrostatyczne.

  Odpowiedz
 12. marek

  To oczywiste, nie kwestionuje wpadajacego powietrza ale raczej jak juz wpadnie to naturalnie w ruch ida wszystkie pyłki ktore kraza po mieszkaniu – czego nie ma przy ogrzewaniu np grzejnikowym (a przynajmniej nie w takiej skali).

  Odpowiedz
 13. qba

  tez jestem zainteresowany nagrzewaniem nadmuchowym powiazanym z chłodzeniem ale ile to pobiera pradu w sezonie grzewczyn, ile dla samej ciepłej wody w sezonie letnim /dla 4 osob/ i ile chłodzenie i na koniec ile to kosztuje, zakładajac dom standardowy ok 160m2, dobrze izolowany o zapotrzebowaniu na moc cieplna do 5kw.

  Odpowiedz
 14. Andrzej/Kraków

  Witam 

  Mając   instalację   wentylacji   z   rekuperatorem  ( Brink  Renovent 400 )   w   budynku ,

  ( siostrzenica ) co  ewentualnie   pan  by   polecił   do   chłodzenia  lokalu   w   lecie .

  Ogrzewanie  budynku  ; to   kocioł  gazowy , plus  podłogówka  parter   +   grzejniki   poddasze 

   Pozdrawiam   Andrzej z Krakowa

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Do klimatyzacji służą klimatyzatory. A tych urządzeń nie interesuje przy chłodzeniu, jaka w budynku/pomieszczeniu jest instalacja grzewcza czy wentylacyjna.
   W zależności od wielkości pomieszczenia, potrzeb klienta i zasobności portfela, może to być tani klimatyzator Daikin klasy standard (euro easy), klasy comfort (comfort, stylist), klasy Professional lub klasy Premium (Emura, Ururu, Nexura).
   Rozrzut od 2-3 tys zł do kilkunastu tys zł.

   Odpowiedz
 15. Andrzej/Kraków

  Czyli ,należy  rozumieć , że  nie  ma  mozliwości  wykorzystać  system  wentylacji  do  rozprowadzenia  chłodnego / zimnego  powietrza  z  jednego klimatyzatora , lecz                          konieczna jest osobna instalacja systemu VRV  z indywidualnymi klimatyzatorami  zamontowanymi w  poszczególnych pomieszczeniach ?

    

                                                                                                                                                                             

  Odpowiedz
 16. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Ilość powietrza potrzebnego do wentylacji, jest zazwyczaj kilkakrotnie mniejsza od ilości powietrza potrzebnego do klimatyzacji.  Dlatego też instalacja wentylacji, z uwagi na mniejszej średnicy kanayw, nie nadaje się do chłodzenia. System VRV opisany jest tutaj. Jego zaletą jest 1 agregat obsługujący kilkanaście czy kilkadziesiąt jednostek.  W domu jednorodzinnym zazwyczaj wystarczający jest system split lub multisplit,  gdzie ilość jednostek nie przekracza 5.

  Odpowiedz
 17. Jarek

  "Dodatkowo w układ wpięta jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła VAM350, aczkolwiek jest ona opcjonalna, bo sam system nadmuchowy zapewnia już wentylację mechaniczną, tylko bez odzysku ciepła."

  Z tym zdaniem to ciężko się zgodzić, że jest zgodne z prawdą.

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Zgodne. Zgodne 🙂 W podstawowej wersji systemu na kanale powrotnym montowany jest trójnik połączony z czerpnią przez przepustnicę powietrza świeżego. Urządzenie pracując w trybie wentylacji dobiera powietrze świeże i dostarcza je do budynku. By bilans się zamknął, powietrze zużyte wypychane jest przez istniejące przewody wentylacji grawitacyjnej, które w tym wypadku stają się przewodami wywiewnymi.

   Odpowiedz
   1. Jarek

    Takiego rozwiązania bym nie kupił. Czyli system ogrzewania nadmuchowego może zapewniać wentylację mechaniczną nawiewną, ale i tak trzeba zastosowć kominy grawitacyjne w każdym pomieszczeniu.

    Jak dokładnie można wyregulować strumienie powietrza na kratkach, żeby do danego pomieszczenia np łazienki dopływało +80m3/h?

    Jak wg Pan układ ogrzewania nadmuchowego sprawuje się jako klimatyzacja skoro kratki umieszczone są podłodze, a wiadomo, że zimne powietrze opada, a nie unosi się jak ciepłe? Jaka jest temeratura powietrza nawiewanego w układzie klimtyzacji? +20stC?

    Odpowiedz
    1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

     Cóż mam odpowiedzieć?
     Wiem, że konkurencja nie przepada za tym blogiem, więc zazwyczaj krytykuje.
     Aby nie wdawać się w niepotrzebną polemikę i nie udowadniać prawd oczywistych odpowiem tak.
     W Polsce są tysiące domów z takim czy innym ogrzewaniem oraz z wentylacją grawitacyjną. Ta wentylacja działa lepiej lub gorzej, ale działa.
     I takie domy ciągle się budują, mimo przepisów o ep.
     Czy w każdym pomieszczeniu takiego domu są kominy grawitacyjne???
     Czy w takich domach jest regulowana wentylacja na kratkach w łazience???
     Dołożenie do takiego domu nawiewu świeżego powietrza do poszczególnych pomieszczeń poprzez układ nadmuchowy oraz stworzenie tym samym nadciśnienia w budynku, powoduje że ta wentylacja może działać tylko znacznie lepiej i sprawniej.

     Co do klimatyzacji i kratek podłogowych.
     W Stanach i Kanadzie są miliony domów z ogrzewaniem nadmuchowym. I w tych milionach domów kratki są w posadzce.
     https://www.blog.karbon.com.pl/?s=Kanadzie
     A 90% z tych domów ma klimatyzację.
     Jakim cudem ta klimatyzacja tam działa???

     Odpowiedz
 18. sdpo

  Witam

  Troszke sie zagubilem po porzednim komentarzu (przepraszam, ale nie mam polskich czcionek). Majac ogrzewanie nadmuchowe musze miec wentylacje grawitacyjna ? cyt " By bilans się zamknął, powietrze zużyte wypychane jest przez istniejące przewody wentylacji grawitacyjnej, które w tym wypadku stają się przewodami wywiewnymi."

  W zasadzie to mialem inne pytanie:

  1) Jesli nie da sie z uwagi na male srednice uzyc kanalow reku do nawiewu, to czy mozna zrobic odwrotnie?

  Planuje grzac kablami elektrycznymi i miec reku, ale chcialbym na wszelki wypadek zostawic sobie otwarta opcje montazu nadmuchowego ogrzewania (bez demolki w domu), stad pomysl by kanaly juz w trakcie budowy zrobic od klimy, a puscic nimi powietrze z reku (thesslagreen airpack 400).Da rade ? (zaznaczam, ze nie planuje zadnego komina wentylacyjnego w domu i wszystkie linie musialyby biec pod sufitami).

   

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.