Nowe przepisy F-gazowe, rejestracja urządzeń

W połowie stycznia br weszły w życie przepisy wykonawcze do ustawy z dn. 15 maja 2015r o substancjach zubażających warstwę ozonową oraz niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz. U. z 2015 poz. 881). W prasie czyta się o obowiązku rejestracji lodówek, klimatyzatorów, kontrolach itd. itp. Nie taki diabeł straszny, chociaż… 🙂

Wszystkie przedmiotowe informacje można znaleźć na dedykowanej podstronie Instytutu Chemii Przemysłowej 
W skrócie, tzw. przepisy F-gazowe, nakładają na użytkowników urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła – czyli urządzeń zawierających tzw. F-gazy(czynniki chłodnicze, freony), jak i na firmy zajmujące się montażem i serwisem tych urządzeń, szereg obowiązków.
 
Wszystkie urządzenia zawierajace powyżej 3kg czynnika winny zostać zarejestrowane w Centralnym Rejestrze Operatorów CRO.
Operatorem w myśl przepisów, jest osoba fizyczna/prawna, która sprawuje fizyczną kontrolę nad urządzeniem, a więc mówiąc prościej, właściciel/użytkownik urządzenia.To właśnie na nim spoczywa obowiązek rejestracji.
(Aktualizacja – od września 2017 rejestracji podlegają wszystkie urządzeniami których ekwiwalent CO2 przekracza 5 ton) 
 
Rejestracja operatora nie jest skomplikowana. Odbywa się dwuetapowo i zajmuje kilka minut. Tutaj znajduje się instrukcja użytkownika CRO .
Pierwszy etap to rejestracja konta operatora pod podanym wcześniej linkiem CRO. 
Wymagany jest aktywny adres e-mail oraz wybrane przez nas hasło do tworzonego właśnie konta operatora.
Po rejestracji otrzymujemy maila z informacją, że dane zostały przyjęte oraz czekamy na kolejnego maila z linkiem do aktywacji konta operatora. Z dotychczasowych informacji wynika, że trwa to od kilku godzin do 2-3 dni.
 
Kiedy nasze konto jest już aktywne, przystępujemy do drugiego etapu, tj. założenia karty naszego urządzenia.
W tym celu potrzebujemy nastepujące informacje:
 • nazwa urządzenia, np. pompa ciepła Daikin Altherma
 • model urządzenia – odczytany z tabliczki znamionowej agregatu lub z naszej bazy serwisowej, np. ERL011CAW1
 • nr seryjny – odczytany z tabliczki znamionowej
 • typ czynnika chłodniczego – odczytany z tabliczki znamionowej – najcześciej będzie to czynnik R410A, R407C, R-22 – po wpisaniu w wybrane pole samych cyfr, np. 410 – system wyszukuje poprawną nazwę czynnika
 • ilość czynnika chłodniczego w kg – odczytana z tabliczki znamionowej
 • data produkcji – odczytana z tabliczki znamionowej
WAŻNE !!!
Obowiązek założenia karty urządzenia (a tym samym rejestracji w CRO) dla eksploatowanych już urządzeń upływa z dniem 14-03-2016.
Dla nowo instalowanych urządzeń, operator ma 10 dni na ich rejestrację od czasu ich montażu i uruchomienia.
Czasu nie zostało więc wiele, ale wystarczająco dużo, by zdążyć zarejestrować urządzenie.
W razie wszelkich pytań i wątpliwości dotyczących np. nazwy urządzenia czy ilości czynnika, jesteśmy do dyspozycji naszych klientów. Podamy lub prześlemy niezbędne informacje.
 
Kolejny obowiązek wynikający z przepisów i nałożony na operatora, czyli właściciela urządzenia, to obowiązek wykonywania okresowych kontroli szczelności instalacji.  
Większość naszych klientów wpada w pierwszy przedział ilościowy czynnika, to jest zakres od 3 do 30 kg, odpowiadający orientacyjnie ilości emisji ekwiwalentu CO2 od 5 do 50 ton.
W tym przedziale należy raz na 12 miesięcy przeprowadzić kontrolę szczelności instalacji.
Chcemy poinformować, że takie kontrole szczelności dla naszych klientów realizujemy bezpłatnie, tak jak dotychczas, w ramach przeglądów okresowych urządzeń. Natomiast same przeglądy są płatne zgodnie z cennikiem usług serwisowych, publikowanym na naszej stronie www w zakładce serwis.
 
Zwracam uwagę, że kontrole te nie są niczym nowym i jest to jedna z podstawowych czynności kontrolnych przeglądu serwisowego.
Nowością natomiast jest konieczność odnotowania tego faktu w formie elektronicznej w karcie urządzenia w bazie CRO.
Za okresowe przeprowadzanie kontroli szczelności odpowiada operator/właściciel urządzenia, zlecając to firmom/osobom/podmiotom, które posiadają stosowny nowy certyfikat F-gazowy lub zatrudniają osoby z takim certyfikatem.
W myśl przepisów, wpis do karty urządzenia do bazy CRO o przeprowadzeniu kontroli szczelności, winien zostać wykonany przez osobę wykonującą tą kontrolę, w obecności operatora, do 5 dni od wykonania czynności.
Zapis ten jest dość dyskusyjny i jak to będzie wyglądało w praktyce (logowanie się do systemu CRO w domu klienta?) – życie pokaże.
Ustawa nałożyła również szereg obowiązków na firmy stosujące substancje zubażające warstwę ozonową i fluorowane gazy cieplarniane.
Z punktu widzenia klienta końcowego, istotne jest, że montażem i serwisem urządzeń klimatyzacyjnych i pomp ciepła, mogą zajmować się tylko i wyłącznie firmy/osoby/podmioty posiadające stosowne, nowe certyfikaty F-gazowe oraz wyposażenie techniczne.
Od lutego br ruszyła machina nowych szkoleń, a ilość chętnych jest tak duża, że kilka certyfikowanych ośrodków szkoleniowych nie nadąża z ich realizacją.
Naszej firmie udało się zarezerwować termin szkoleń i egzaminów w połowie kwietnia.
Do czasu uzyskania nowych certyfikatów, ważne są dotychczasowe świadectwa kwalifikacji uzyskiwane na podstawie wcześniejszych przepisów, które nasza firma posiada.
Wraz z tym wpisem, rozesłaliśmy do naszych klientów, których urządzenia zawierają powyżej 3kg czynnika, informacje mailowe o konieczności rejestracji urządzeń w CRO.
Tak więc nie czekać, nie zwlekać – tylko rejestrować urządzenia.
A ze swojej strony zapraszam do dyskusji nad nowymi przepisami.

6 komentarzy do “Nowe przepisy F-gazowe, rejestracja urządzeń

 1. Tszewc

  Data produkcji na tabliczce znamionowej to tylko miesiąc, a w formularzu wymaga się także dnia. Jest gdzieś może ten dzień podany? Albo przez datę produkcji rozumieć można dzień montażu (to akurat jest podane w karcie urządzenia)

   

  Odpowiedz
 2. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  W instrukcji użytkownika bazy CRO znajduje się następująca informacja:

  "W przypadku posiadania informacji jedynie o roku produkcji urządzenia lub systemu ochrony przeciwpożarowej, w polu Data produkcji należy podać datę pierwszego stycznia danego roku. W przypadku, gdy nie jest znany nawet rok produkcji można podać datę 1 stycznia roku, w którym zakładana jest karta. "

  Znając rok i miesiąc producji , myślę że analogicznie możemy wpisać pierwszy dzień tego miesiąca. Tak zrobiłem przy zakładaniu karty swojego urządzenia.

  Odpowiedz
 3. Jacek

  Serio? To teraz nawet zwykłą pompę ciepła trzeba rejestrować? Czego to ci komuniści jeszcze nie wymyślą… I skąd normalny człowiek miałby takie rzeczy wiedzieć? Gdyby nie przydatny jak zwykle blog Karbon to nie ma szans 🙂

  Czy Altherma 8KW też podlega takiej rejestracji?

  No i czy są przewidziane jakieś realne kary albo kontrole? Bo prawdę mówiąc to w takich rejestrach lepiej nie przebywać. Za chwilę wymyślą jakiś podatek i każdy kto jest w rejestrze będzie musiał płacić 🙂

  Odpowiedz
  1. Krokiet

   Mandaty 500 – 3 000 zł. Za co i ile – nie wiem. Po prostu szykuję się do założenia klimatyzacji, więc "studiuję" ten temat. 

   W dodatku od 2025 roku nie będzie wolno używać R410a (z wyjątkiem określonych instalacji; bodajże dużych VRF z uwagi na brak niepalnego zamiennika). 

   Akwiwalent tych 5 ton, to 2.5 kg czynnika R410a (tyle mają urządzenia o mocy 6.25 kW) lub 7.2 kg czynnika R32 a tyle jest dla instalacji 25kW. Wybór jest prosty 😉

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.