Pompa ciepła Daikin SkyAir w starej kamienicy

Pompa ciepła Daikin SkyAir w starej kamienicy
Temat już poruszałem prawie 5 lat temu, ale takie instalacje realizujemy stale.
Zdjęcie na naszej stronie na facebooku cieszyło się dużym zainteresowaniem, więc zgodnie z obietnicą, jaką dałem w komentarzu, kilka słów o tej instalacji.

Apartament prawie 120m2 w starej kamienicy w centrum miasta.
Bardzo wysokie pomieszczenia – 3,5m
Do czasu remontu ogrzewane elektrycznie.
Wymagane ogrzewanie i klimatyzacja. Jak to ugryźć?
 
W podlinkowanym wyżej wpisie już wcześniej opisałem szerzej argumenty, dlaczego warto wybrać układ nadmuchowy na pompie ciepła. Dzisiaj może trochę więcej o zmianach i możliwościach systemu.
Brak gazu skazuje użytkownika tylko na prąd. 
Albo na czysty prąd, albo na pompę ciepła.
Jeśli w planach jest klimatyzacja, to pojawiają się rozwiązania oparte na pompach ciepła powietrze-woda lub powietrze-powietrze. Porównanie obu systemów opisywałem tutaj.
Układ wodny na pompie ciepła powietrze-woda 4, 6 czy 7,4 kW i klimakonwektorach jest oczywiście do zrealizowania, ale będzie dość drogi. Wymaga prowadzenia instalacji wodnej do każdego pomieszczenia (w bruzdach ściennych lub w posadzce), elektrycznej instalacji zasilającej pod klimakonwektory oraz odprowadzenia skroplin z każdego pomieszczenia.
 
Pompy powietrze-powietrze są tutaj zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem.
Dają nam 3 możliwości.
Pierwsza to jednostki Daikin Cold, które opisałem na blogu w sierpniu?
Nie licząc pojedynczych jednostek, od tego czasu zrealizowaliśmy 3 modernizacje w domach jednorodzinnych.
W dwóch przypadkach klienci zrezygnowali z palenia w kotłach węglowych, a w trzecim z ogrzewania piecami akumulacyjnymi.
Ale w kamienicy nie wystawimy na balkon czterech czy pięciu agregatów. Najwyżej jeden. 
Jakie są kolejne możliwości?
Druga – to układ VRV mini. Do jednego typowego, jedno- lub dwuśmigłowego agregatu o mocy  od 12 do prawie 40 kW możemy podłączyć od kilku do nawet 26 jednostek wewnętrznych. Postaram się bliżej ten system opisać jeszcze jesienią.
 
Trzecia – to właśnie układ kanałowy, nadmuchowy, oparty na pompie ciepła Daikin SkyAir.
Od czasu poprzedniego wpisu z 2011 roku, jednostki kanałowe SkyAir zmieniły się bardzo, można by rzec nie do poznania.
Spójrzmy na tabele mocy jednostki 125 z 2010 roku i 2015 
 
tabela mocy SkyAir 2010
 
tabela mocy SkyAir 2015
 
Jak widać, różnica w parametrach jest ogromna.
Główny wpływ ma tutaj unowocześniony układ chłodniczy agregatu, zdecydowanie lepiej dostosowany do pracy w niskich temperaturach oraz jednostka nawiewna z silnikiem inverterowym. To wszystko obniża jednostkowy pobór mocy przy uzyskaniu wyższej mocy grzewczej.
 
Do tego dochodzą takie dodatkowe możliwości jak zdalne sterowanie przez internet dzięki kartom komunikacji RTD, autorskie sterowanie strefowe opracowane przez naszą firmę oraz zmienna temperatura skraplania i parowania, czyli sterowanie pogodowe jednostek SkyAir, czego w poprzednich modelach nie było.
Nowe silniki inverterowe wentylatorów jednostek nawiewnych oraz automatyka pozwalają na jeszcze jedną ciekawą funkcję. 
Możemy z krokiem co 10 paskali ręcznie określić spręż dyspozycyjny wentylatorów, czyli ogólną siłę „dmuchania”.
Pozwala to dopasować jednostkę nawiewną do różnych wielkości instalacji.
W modelach ze stałym nawiewem na poszczególnych biegach, czasem zdarza się taka sytuacja, że  np. na średnim czy wysokim biegu dmucha nam za mocno, a na niskim za słabo.
Wynika to właśnie z niedostosowania siły nawiewu do naszej konkretnej instalacji.
Daikin SkyAir pozwala to dokładnie dopasować i nie tylko ręcznie.
Jeśli nie chce nam się tego dopasowania ustawiać ręcznie samemu poprzez pomiar ilości powietrza na kratkach nawiewnych, to możemy uruchomić automatyczne dopasowanie do instalacji. Jednostka pracuje wówczas przez kilkanaście minut na różnych biegach i analizuje opory instalacji mierzone poprzez wentylator, po czym wybiera automatycznie siłę nawiewu.
Do dyspozycji użytkownika czy serwisanta jest oczywiście podświetlany sterownik z polskim menu oraz szeregiem informacji diagnostycznych dostępnych w trybie serwisowym.
 
Dlaczego wymieniam i opisuję te rzeczy?
Ktoś oczywiście może powiedzieć, że to tzw. „bełkot marketingowy”, ale prawda jest taka, że właśnie te elementy odróżniają jednostki SkyAir od konkurencji.
Często klient po otrzymaniu oferty pisze do mnie, że znalazł sobie na allegro podobną jednostkę kanałową takiej samej mocy, czy nawet wiekszą, ale za to dużo tańszą.
No tak…. znalazł… podobną.
Szczegóły, detale, drobiazgi, możliwości, rozwiązania – to właśnie odróżnia jedną podobną instalację od drugiej, tej zupełnie niepodobnej 🙂
 
A jak to wyglądało w mieszkaniu kamienicy ze zdjęcia?
Poniżej rzut pomieszczeń z poszczególnymi strefami
 
Instalacja SkyAir
 
Tak wyglądała jednostka nawiewna przed zabudową, podczas prac motażowych.
 
Jednostka FBQ
 
a tak w trakcie zabudowy płytami GK
 
Jednostka nawiewna zabudowana
 
Kanały nawiewne w pomieszczeniach w trakcie prac wykończeniowych
 
Kanały 2
 
Kanały
 
Agregat zewnętrzny
 
Agregat SkyAir 2
 
Agregat SkyAir 3
 
 
I w ten oto sposób spełniliśmy oczekiwania klienta. Mieszkanie jest ogrzewane i klimatyzowane za pomocą pompy ciepła.

16 komentarzy do “Pompa ciepła Daikin SkyAir w starej kamienicy

 1. jj

  Jeśli mówimy o mieszkaniach w starych kamienicach (grube mury bez ocieplenia zewnętrznego) które rozwiązanie będzie tańsze w eksploatacji:

  – ogrzewanie kotłem gazowym
  – pompa ciepła jak w tym przykładzie
  ?

  Odpowiedz
 2. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Koszt pozyskania 1 kwh z pompy powietrznej jest niższy od gazu. Realnie, uwzględniając koszty stałe, gaz to ok. 25gr, chociaż niektórzy producenci kotłów twierdzą, że 22-23 gr. Natomiast PC to stawka za energie elektryczną (np. płaska sytawka 60 gr) podzielona przez średnioroczny COP.  A ten ostatni można przyjmować z dużym niedowierzaniem jako 3, realnie 3,5, a optymistycznie przy łagodnej zimie nawet do 4.

  Odpowiedz
 3. Jasiek

  Proszę mi wyjaśnić następującą sprawę:
  W dokumentacji technicznej dla jednostki FBQ125D/RZQG125L8Y1 napisane jest
  Heating capacity Nom. 13.50 kW (heating at 7°/20° nominal load)
  Natomiast tabela w tym artykule pokazuje TC 16,2 kW (6/20 stopni)
  Skąd ta różnica?

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Moc invertera jest zmienna, a sprawność zależy od stopnia obciążenia. Tylko przez niewielką cześć sezonu grzewczego inverter pracuje na 100% swojej mocy. Dlatego też wprowadzono pojęcie mocy nominalnej, deklarowanej przez producenta, która odpowiada częściowemu obciążeniu i dla której podawane są współczynniki sprawności. Ta moc nominalna pojawia się w katalogach, ulotkach, etykietach energetycznych. A w pełnych danych technicznych producent podaje rownież moc maksymalną. I stąd ta różnica.

   Odpowiedz
 4. Jakub

  Jestem przed modernizacją systemu grzewczego w podobnej kamienicy. Jak realnie dają sobie radę powietrzne pompy ciepła przy temperaturach naprawdę zimowych tj -5 czy nawet -10 stopni. Zastanawiam się czy agregat zewnętrzny można umieścić np. w piwnicy?

  Odpowiedz
 5. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Układy nadmuchowe na pompach ciepła powietrze-powietrze montujemy od 15 lat i pełnią one funkcje całorocznego ogrzewania. W tym wpisie są zamieszczone tabele mocy maksymalnej. Pompy pracują i przy -20 stopniach i po prostu grzeją. Niestety ciągle funkcjonują u nas mity, że pompa powietrzna to tylko do -5 stopni, a powielane one są przez osoby, które takiej pompy na oczy nie widziały, o rozumieniu jej pracy nie wspominając. Tak więc jest tabela mocy i jest także w moim komentarzu informacja jak oszacować koszt pozyskania 1 kWh z PC PP.

  Co do lokalizacji agregatu w piwnicy – nie wchodzi w grę. Agregat musi być na zewnątrz i musi mieć zapewnioną swobodną wymianę powietrza z otoczeniem.

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Raczej indywidualnie wyceniamy instalacje. Ponadto jest to instalacja z przed prawie dwóch lat. Na cenę wpływ ma również lokalizacja.
   Proszę przesłać zapytanie na adres firmowy. Przygotuję ofertę.

   Odpowiedz
 6. R

  Czy istalowali Panstwo pompe powietrze-woda w kamienicy? jak sprawdza sie takie rozwiazania. Mam mieszkanie 83m2 i planuje taka wlasnie instalacje. 

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Mamy kilka takich instalacji. Na hybrydach i Althermach HT z uwagi na grzejniki, ale również 2 instalacje na klimakonwektorach. Po prostu działają 🙂 tak jak maja działać. Chociaż coraz popularniejsze są układy na jednostkach klimatyzacyjnych, całorocznych, takich jak mini vrv i skyair.

   Odpowiedz
 7. Kasia Grant

  A co z możliwością podłączenia do takiego alternatywnego źródła energii dla całej kamienicy? 

  Odpowiedz
 8. Maria

  Mam kilka pytań – z góry ostrzegam, że na pompach ciepła nie znam się zupełnie, więc proszę o wyrozumiałość. 🙂

  Myślimy o ogrzewaniu pompą ciepła mieszkania (ok. 100 m2) w starej kamienicy. Co istotne, mieszkanie nie ma balkonu. Potrzebujemy ogrzać pomieszczenia i wodę, a ponadto przydałaby się również klimatyzacja.

  1) Czy instalacja, która realizowałaby wszystkie powyższe cele, jest w ogóle możliwa przy mieszkaniu, które nie posiada balkonu? I jaki rodzaj pompy ciepła trzeba by w takim przypadku zastosować?

  2) Co w przypadku, gdyby chciało się mieć ogrzewanie podłogowe, ale też klimatyzację? Intuicyjnie wydają mi się to całkowicie różne rozwiązania (jedno wymaga instalacji umieszczonej pod podłogą, drugie – nadmuchu). Czy pomysł łączenia tych rozwiązań w ogóle ma sens?

  3) Czy w przypadku ogrzewania mieszkania w kamienicy pompą ciepła zawsze trzeba obniżyć sufity? Dla nas jedną z najprzyjemniejszych cech starego budownictwa są właśnie wysokie sufity…

  Odpowiedz
 9. Jaro

  Witam. Rozważam ogrzewanie PC pow-pow w mieszkaniu o pow. 37.5m2 w kamienicy. Urządzenie musiałoby stać na balkonie. Czy to ma sens, i jaki będzie koszt?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.