Pompa ciepła do cwu Daikin Kompakt

Nowości w tym roku nam nie zabraknie.
2 lata temu prezentowałem pompę ciepła do cwu Altherma split.
Daikin rozszerzył ofertę urządzeń i aktualnie dostępna jest pompa ciepła do cwu typu kompakt.
Na rynku jest szereg tego typu rozwiązań, ale kilka słów warto o pompie Daikin napisać, bo jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach.

Zasada działania pompy typu kompakt, jest taka sama jak innych pomp ciepła.
 
 
Powyższy schemat wstawiony jest w obudowę pompy ciepła.
W jej górnej części mamy zamontowaną sprężarkę, wentylator, parownik i automatykę. Skraplacz w postaci wężownicy nawinięty jest na płaszcz zbiornika w jego dolnej części. Całość w kompaktowej obudowie zaizolowanej pianką pur 50mm.
 
 
Pompa ciepła występuję w dwóch wielkościach – 200 i 260 l odpowiadających profilom poboru wody L i XL.
Dodatkowo większy model może być wyposażony w wężownicę, do której można podłączyć instalację solarną lub kocioł stałopalny.
Średnica 60 cm i wysokość 170 i 200 cm – a więc dość zgrabne urządzenie. Zaleca się by pomieszczenie miało przynajmniej 20m3 kubatury.
Bardzo często klienci zadają pytanie – skąd ta pompa bierze to ciepło do produkcji ciepłej wody?
 
Jest to powietrzna pompa ciepła, więc bierze je z powietrza za pomocą wentylatora, ale możliwości poboru powietrza jest kilka.
Najprostsza możliwość to wstawienie pompy ciepła do pomieszczenia o kubaturze przynajmniej 20m3. Pompa pobiera powietrze z pomieszczenia i wyrzuca je do niego z powrotem, ale tym samym schładza je odbierając z powietrza ciepło. W takim wypadku wykorzystamy pomieszczenia techniczne, garażowe, kotłownie, w których mamy zyski ciepła i ewentualny spadek temperatury nie odbije się na komforcie.
 
Jeśli chcemy uniknąć wychładzania pomieszczenia, to powietrze wyrzucane z pompy ciepła wyprowadzimy kanałem wentylacyjnym na zewnątrz.
 
 
Jest to bardzo często stosowane rozwiązanie, a do pomieszczenia technicznego czy garażu wrzucane jest powietrze z układu wentylacyjnego, które zazwyczaj ma temperatury dodatnie.
 
Kolejna możliwość to zastosowanie dwóch kanałów powietrza – nawiewanego i wywiewanego. Wówczas pompa może pracować w 100% na powietrzu zewnętrznym lub powietrzu, które skierujemy do niej kanałem z układu wentylacyjnego wywiewnego, aczkolwiek jeśli jest to centrala wentylacyjna, to trzeba przeanalizować wydatki powietrza i tryby pracy, a układ zmodyfikować pod kątem przepustnic i sterowania.
 
 
Pompa grzejąc wodę, chłodzi powietrze, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by ten chłód odpadowy wykorzystać.
Często w okresie letnim stosuje się rozwiązanie, w którym schłodzone powietrze, kieruje się bezpośrednio do pomieszczeń za pomocą przepustnic. Nie jest tego chłodu dużo, ale efekt jest odczuwalny.
 
 
Z kolei w pozostałych porach roku, powietrze wyrzucane jest na zewnątrz.
 
Pojawiają się oczywiście od razu pytania – co w sytuacji kiedy nie potrzebuję przygotowywać ciepłej wody a pompa ciepła jest np. spięta z układem wentylacji czy chłodzenia?
Jak wygląda praca pompy i jej sprawność przygotowania ciepłej wody w sytuacji, kiedy pracuje w 100% na powietrzu zewnętrznym?
 
Tutaj dla lepszego wyjaśnienia przyda się kilka informacji o technicznych parametrach pracy.
W pompach ciepła do cwu typu kompakt, montowane są na ogół niewielkie sprężarki pracujące w określonym zakresie temperatur zewnętrznych oraz grzałki elektryczne, które przejmują pracę sprężarkę jeśli wychodzi ona poza ten zakres. Większość kompaktów na rynku pracuje w temperaturach dodatnich, tj. do +5 stopni lub 0 stopni. Pompy ciepła do cwu z górnej półki mają ten zakres rozszerzony do -5 stopni. Pompa cierpła do cwu Daikin pracuje do -7 stopni i przy tej temperaturze zewnętrznej potrafi osiągnąć temperaturę w zbiorniku do 56 stopni.
 
 
Sprężarka pompy ciepła ma moc ok. 1,8 kW a wbudowana grzałką elektryczna 1,5 kW. Podstawowe dane poniżej.
 
 
Sprawności przygotowania cwu dla klimatu chłodnego (temp. obliczeniowa -22 stopnie), tj. praca w 100% na powietrzu zewnętrznym wynosi 94% dla profilu L i 92% dla profilu XL.
Jeśli wykorzystamy ciepło odpadowe z układu wentylacji lub zyski ciepła z pomieszczenia technicznego i pompa ciepła będzie pracowała na temperaturach dodatnich, to sprawności wyniosą odpowiednio 135% i 129%. Jest to więc najbardziej ekonomiczny sposób przygotowania cwu.
Warto te wartości porównać z konkurencją, o ile je podaje.
 
Pompa ciepła do cwu może pracować w trzech trybach, do wyboru przez użytkownika:
ECO – tylko z wykorzystaniem sprężarki, z maksymalna nastawą 55 stopni
AUTO – urządzenie w trakcie pracy przechodzi z trybu ECO na pracę grzałki elektrycznej jeśli ze względu na nastawę użytkownika (do 70 stopni) lub temperaturę zewnętrzną wyjdzie poza zakres pracy sprężarki
BOOST – szybkie przygotowanie cwu na żądanie – równoległa praca sprężarki i grzałki.
 
Wracając do wcześniej postawionego pytania – moc sprężarki i tryb pracy wpływa na czas przygotowania cwu w pompie ciepła.
Ogrzanie zbiornika 200 l od 10 do 55 stopni trwa ponad 8h, a zbiornika 260 l – ponad 10 h. W trybie BOOST te czasy są o połowę krótsze.
Biorąc pod uwagę rozbiór wody – pompy te pracują na ogół przez większą część doby. Współpraca z układem wentylacyjnym czy chłodzeniem jest więc do pogodzenia.
 
Zbiorniki w pompie Daikin są emaliowane oraz zabezpieczone przed korozją anodą magnezową.
 
W modelu 200l jest to jedna anoda, a w modelu 260 l – dwie anody.
 
Pomiar temperatury również odbywa sie w dwóch punktach.
 
Dodatkowa wężownica w modelu 260l ma 1m2
 
Pompa jest bardzo cicha – głośność w odległości 2m – 36 dB (A)
 
Pompa ciepła do cwu Daikin jest przystosowana do współpracy z instalacjami fotowoltaicznymi.
 
Jeszcze kilka słów o wentylatorze. Wentylator pracuje w zakresie 350 do 500 m3/h. Do -5 stopni wentylator pracuje na minimalnym zakresie by zapewnić cichą pracę. Jeśli temperatura spada, to zwiększa obroty do 500 m3/h. Spręż 120 Pa, pozwala podłączyć kanały 160mm o długości do 6 mb 
 
Standardowa 3 letnia gwarancja Daikin.
 

7 komentarzy do “Pompa ciepła do cwu Daikin Kompakt

 1. Łukasz

  bardzo ciekawe rozwiązanie 🙂 czy jest już znana cena tego urządzenia?

  Planuję u siebie zrobić ogrzewanie gazem ziemnym (dom parterowy / tylko podłogówka). Zastanawiam się czy jest sens i czy się opłaca ($) zastąpić zewnętrzny zbiornik na cwu np. taką pompą daikina i ogrzewać tym wodę w "ciepłym" okresie a w zimie piec gazowy by grzał tą wodę. Zatem musiała by być ta większa jednostka aby szło podłączyć piec.
  W domu będzie rekuperacja zatem można by zastosować ten patent i odbierać "zurzyte ciepłe powietrze" z wyrzutni reku? Dodatkowy benefit to jeszcze to "chłodne" powietrze latem.

  Pytanie zasadnicze czy to ma sens i czy to się zwróci? W okresie letnim piec gazowy wtedy by praktycznie nie pracował – nawet nie wiem czy to ma pozytywny czy negatywny wpływ na piec…

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   W kwestii ceny, proszę o przesłanie zapytania na adres mailowy firmy. Pracując na temperaturach dodatnich koszt przygotowania cwu, będzie tańszy od gazu ok. 25%, a przy zastosowaniu 2 taryf, prawie o połowę. Do tego dochodzi wykorzystanie chłodu odpadowego. Ta pompa to przede wszystkim alternatywa dla kotłów stałopalnych i ogrzewania elektrycznego w bojlerach. W przypadku gazu z sieci zaoszczędzimy maksymalnie kilkaset zł rocznie, więc trudno mówić tutaj o zwrocie z inwestycji. Zależy to jeszcze od ceny tego zasobnika do kotła gazowego. Tak naprawdę w tym wypadku nie jest on w ogóle potrzebny, bo przygotowanie cwu w pompie ciepła będzie tańsze od gazu przez cały rok i kwotę na zasobnik można odjąć od ceny pompy.

   Odpowiedz
 2. Łukasz

  Jaka jest temperatura powietrza wychodzącego z pompy ciepła i czy można to powietrze wpuścić do pomieszczeń mieszkalnych w okresie zimowym nie mając wentylacji mechanicznej?

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Pompa ciepła, pompuje ciepło. Zabiera je z jednego miejsca (grunt, powietrze zewnętrzne, pomieszczenie) i daje do drugiego (woda w zasobniku, instalacja grzewcza)
   Temperatura wychodząca jest o kilka stopni niższa od wchodzącego (2 do 5 stopi). Będzie więc Pan wychładzał pomieszczenie. Jeśli inne zyski ciepła w tym pomieszczeniu skompensują to chłodzenie, to można tam powietrze wypuścić. Ale raczej wyciąga się powietrze z zewnątrz lub z budynku i wyrzuca na zewnątrz lub pomieszczenia nieogrzewanego typu garaż

   Odpowiedz
 3. pompiarz

  Aż się prosi zrobić porównanie dwóch pomp ciepła do CWU monoblok i split marki Daikin. Ten monoblok jak zresztą pompy do CWU innych producentów tego samego typu pozostawiają wiele do życzenia. Mam na myśli zakres pracy tylko do -7(tu akurat szacunek, bo inni producenci mają chyba tylko do 0), czas wygrzewu wody. Zastanawiam się jaka jest sprawność tej pompy bo wymiary tego parownika wciśniętego w jakże małą górną obudowę muszą być zaskakująco małe. Tak naprawdę dobra powietrzna pompa ciepła charakteryzuje się dużą powierzchnią wymiany ciepła parownika bo to od niego zależy sprawność całego urządzenia. Narazie jedyną słuszną powietrzną pompą ciepła na rynku do CWU wydaje się model typu split marki Daikin (ERWQ + EKHHP), gdzie zakres pracy mamy aż do -15 a parownik ma już całkiem rozsądną powierzchnię wymiany ciepła.

  Odpowiedz
 4. Dominik

  Co w sytuacji domu z rekuperacją? Przy podłączeniu wyrzutu z takiej pompy na zewnatrz domu i jednoczesnym pobieraniu powietrza z pomieszczenia, w którym sie znajduje stworzy sie podciśnienie. Czy rekuperator da radę tę różnicę wyrównać?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *