Termostat do pompy ciepła Altherma – dedykowany czy „zwykły”?

Prawie 2 lata po debiucie Althermy, jesienią 2008 roku,  pojawił się w ofercie Daikina, dedykowany do niej termostat. (Przynajmniej u nas dopiero wtedy)
Klienci pytają czy warto go zakupić, skoro Altherma może pracować z dowolnym termostatem i czemu jest tak drogi?
Na to pierwsze pytanie postaram się odpowiedzieć, a na to drugie???

Altherma na płycie elektroniki ma zestaw styków pozwalający na podłączenie dowolnego termostatu on/off w wersji tylko grzewczej lub grzewczo-chłodzącej.
Do tych styków podłączamy dedykowany termostat Daikina lub „zwykły”.
Działa to z pozoru dość prosto.
Althermę mamy w trybie pogodowym lub ręcznym.
Po podłączeniu termostatu na wyświetlaczu pojawia się ikonka nadrzędnego sterowania.
Kiedy temperatura zostanie osiągnięta, następuję zamknięcie styków i termostat wyłącza Althermę.
Jeśli temperatura z kolei spada poniżej zadanej, termostat zamyka styk i Altherma nam startuje.
Startuje w takim trybie, w jakim została ustawiona, czyli ze stałą temperaturą zasilania w trybie ręcznym lub z obliczeniową temperaturą, wynikająca z krzywej grzewczej, jeśli jest w trybie automatyki pogodowej.
Dlaczego tylko z pozoru jest to proste? O tym za chwilę.
 
Daikin oferuje dwa termostaty
EKRTW – przewodowy
EKRTR – bezprzewodowy
Tak to wygląda.
 

 

 
Oba termostaty mają własne zasilanie bateryjne.
Podstawowe funkcje są dość bogate:
 
 • Obsługa funkcji grzania i chłodzenia
 • Temperatura komfortu i obniżona
 • Tygodniowy programator czasowy z dwoma programami definiowanymi przez użytkownika i pięcioma predefiniowanymi. 12 zdarzeń dziennie.
 • Tryb przeciwzamarzaniowy (+4 stopnie)
 • Tryb wakacyjny dla grzania i chłodzenia (+14 i +30 stopni)
 • Tymczasowe pomijanie nastaw za pomocą jednego przycisku
 • Blokada klawiszy, zegar, data, czas letni – niby nic, ale miłe i przydatne.
Podstawowa różnica pomiędzy termostatami? – ten pierwszy wymaga kabla (który jest dobrze wcześniej przygotować), a ten drugi komunikuje się z hydroboksem drogą radiową i można go zamontować w dowolnym momencie. Zasięg w budynku wynosi 30m.
 
Wersja bezprzewodowa ma jeszcze dodatkowe 2 funkcje.
Termostat ma w sobie wbudowany czujnik wilgotności, który jest przydatny dla określenia temperatury zasilania na chłodzeniu, jeśli wykorzystujemy do tego podłogówkę.
Ponadto wersja bezprzewodowa umożliwia zamontowanie dodatkowego czujnika temperatury (na kablu), który możemy wykorzystać na dwa sposoby:
 
Pierwszy – jako dodatkowy czujnik temperatury; załóżmy, że w miejscu dla nas wygodnym, jeśli chodzi o montaż, mamy przeciąg, kominek lub nasłonecznioną ścianę. Wszystko to zakłóca nam pomiar temperatury. Możemy więc czujnik wynieść dalej, gdzie wskazania będą właściwe.
Drugi – ten dodatkowy czujnik możemy zalać w posadzce i będzie on wtedy pełnił funkcję ograniczenia maksymalnej i minimalnej temperatury posadzki (np. dla trybu chłodzenia  zabezpiecza nam punkt rosy)
Dodatkowy czujnik
 
 
Wersja przewodowa jest przystosowana tylko do montażu na ścianie.
Natomiast wersja bezprzewodowa może pracować zarówno na ścianie jak i zupełnie oddzielnie, w wersji stojącej, np, na biurku.
Tak to wygląda.
 
 

 

Jest to o tyle wygodne, że możemy przenieść termostat z salonu i postawić go na nocnym stoliku w sypialni. Mierzymy temperaturę dokładnie tam gdzie trzeba.
Oczywiście jeśli zastosujemy opcję dodatkowego czujnika w wersji bezprzewodowej, musimy go zamontować na ścianie. (No chyba, że chcemy biegać z tym 3m kablem 🙂 )
Instrukcje obsługi obu termostatów, dla lepszego zapoznania się z nimi, zamieszczam poniżej.
 
 
Czy inne termostaty tego nie mają?
Niech każdy sam sobie teraz sprawdzi.
Dlaczego te termostaty są dedykowane do Althermy?
Dlaczego Daikin wręcz zabrania stosowania innych termostatów?
 
Otóż mają one jeszcze kilka istotnych parametrów, które definiujemy w trybie serwisowym, a które maja bardzo istotny wpływ na stabilna pracę pompy ciepła.
Jest to tzw sterowanie rozruchem komfortu poprzez pasmo proporcjonalności oraz możliwość zadania w ustawieniach serwisowych termostatu, w minutach,  minimalnych czasów włączeń tak dla chłodzenia jak i dla grzania oraz minimalnego odstępu pomiędzy dwoma cyklami.
 
Rozruch komfortu, to nic innego jak uruchomienie z pewnym wyprzedzeniem Althermy, tak by system osiągnął zadaną temperaturę o zaprogramowanej godzinie.
Standardowy termostat zamknie nam styk o konkretnej godzinie, a jak wiemy pompa ciepła ma pewien bezwład podyktowany nie tylko odbiornikami (podłogówka, fancoile, grzejniki) ale i specyfiką pracy sprężarki (czas wymagany na osiągnięcie odpowiednich ciśnień i temperatur skraplania).
 
Podczas normalnej pracy, zwykły termostat, w zależności od pomierzonej temperatury będzie nam pstrykał Althermą on/off co może znacznie utrudnić odszranianie.
Na odszranianie ma wpływ kilka czynników, a jednym z nich jest czas pracy sprężarki od ostatniego startu oraz czas pracy systemu od ostatniego odszraniania.
Obserwacje prowadzone przez Daikina dla tzw krajów strefy 2 (Polska, Szwecja, Norwegia, Finlandia i Litwa) pozwoliły właściwie dobrać i zoptymalizować te czasy w minutach.
A właśnie te wartości pozwala nam wprowadzać dedykowany termostat, a nie każdy inny.
 
Podsumowując.
Wbudowany fabrycznie w hydroboks sterownik Althermy ma naprawdę wiele funkcji.
Możemy korzystać z niego w hydroboksie lub wyciągnąć go i zamontować w dowolnym miejscu na ścianie.
Jeśli jednak nie wystarcza Ci on i chcesz mieć dodatkowy termostat realizujący pomiar tu i teraz,  w pokoju, salonie, sypialni – wybierz tylko termostat dedykowany. Przewodowy lub bezprzewodowy.
Skonsultuj z serwisantem jego nastawy – bowiem nie wszystkie nastawy fabryczne są odpowiednie  dla naszego klimatu i konieczne jest wprowadzenie szeregu zmian.
Nie pakuj do Althermy za 20-30 tys zł termostatu za 100 zł.
Lepiej z niego w ogóle zrezygnuj.
 

 

15 komentarzy do “Termostat do pompy ciepła Altherma – dedykowany czy „zwykły”?

 1. Radek

  witam!
  czy mogę użyć termostatu bezprzewodowego do aktywacji drugiej strefy?
  Mam dwie strefy: podłogówka i pomieszczenia z grzejnikami.
  Podłogówkę jako pierwszą strefę ustawiłbym na 33 st. zaś po aktywacji termostatu z pokoju z grzejnikiem aktywowałaby się druga strefa co podniosłobym temp. zasilania do 45 st.

   

  proszę o opinię

  Odpowiedz
 2. Staszek

  Chciałem podpytać się o czujnik punktu rosy przy chłodzeniu podłogowym.

  Posiadam Daikina Altherme 3 – 6KW hydrobox 220 l. Posadzki i tynki już wykonane.

  Jaki poleca Pan produkt i gdzie go najlepiej zamontować?

  Odpowiedz
 3. Marcin

  Witam
  Czy pompę Daikin Altherma 3RF model EHVZ08S23DA9W dwustrefową można tak skonfigurować , że przy współpracy z termostatem EKRTR można tak ustawić, że pod jedną strefę np. grzejniki można podłączyć termostat pokojowy i będzie reagowała na jego ustawienia temp. wew. pomieszczenia, a druga strefa np. podłogówka nie będzie reagowała na ustawienia termostatu tylko będzie miała ustawioną temperaturę bezwzględną np. 34 stp. lub zależna od pogody z czujnika zew. agregatu. Spotkałem się z taką informacją, że mimo jak jest podłączony jeden termostat EKRTR to na wyświetlaczu pompy pokazuje ikonę , że jeden termostat jest podłączony do dwóch stref : głównej i dodatkowej i nie chce prawidłowo pracować. Spotkałem się również z taką opinią, że trzeba podłączyć dwa termostaty EKRTR , żeby to prawidłowo działo jeden pod jedną strefę, drugi termostat pod drugą strefę. Czy to jest tak, że jak chcemy podłączyć termostat ERTR i żeby to prawidłowo działało to muszą być od razu podłączane dwa termostaty dla dwóch stref, bo jak będzie podłączony tylko jeden dla jednej strefy to to nie działa. Czy byłaby możliwość podania jaka jest cena termostatu EKRTR.

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   EKRTR to stary termostat i nie widzę jego stosowania od 2012 roku kiedy weszła autoadaptacja krzywej grzania w Althermie serii C. Model dwustrefowy trzeba/można ustawić tylko na 1 sposób sterownia – termostat lub zasilanie. W Pana wypadku Madoka na podłogówce + dowolny termostat on/off spełni opisane oczekiwania.

   Odpowiedz
 4. Marcin

  Czy bezprzewodowy termostat EKRTR można tak podłączyć do pompy Daikin Altherma 3RF, aby był w trybie termostatu pokojowego, czy jednak można go podłączyć tylko w trybie termostatu zewnętrznego. Jak to wygląda dla strefy głównej i dodatkowej.

  Odpowiedz
 5. Marcin

  W kwestii wyjaśnienia wałkuję termostat bezprzewodowy EKRTR, ponieważ obecnie nie mam możliwości podłączenia przewodem MADOKI. Chyba, że jest jeszcze jakiś inny termostat bezprzewodowy Daikina, który może pracować w trybie termostatu pokojowego. Jeśli chodzi o strefy to bardziej mnie interesuje sterowanie strefą dodatkową czyli grzejnikami bo to główne źródło ogrzewania pomieszczeń , podłogówka tylko symbolicznie.

  Odpowiedz
 6. Marcin

  Chciałbym wykorzystać autoadaptacja krzywej grzania w Althermie serii C, tylko czy da się to zrobić z termostatem bezprzewodowym EKRTR. Jeżeli EKRTR jest/był dedykowany do pomp Daikina to czy oprócz działania jako termostat ON/OFF ma jeszcze jakieś inne funkcjonalności, które można wykorzystać przy współpracy z pompą Daikin, które odróżniają go od zwykłych termostatów ON/OFF.

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Termostaty EKRTR i EKRTW to rozwiązanie on/off. Opisałem je blogu w 2011 roku w tym linku https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/termostat-do-pompy-ciepla-altherma-dedykowany-czy-zwykly/
   Od 2012 roku, kiedy pojawiła się 2-ga generacja pomp serii C, z termostatem/sterownikiem EKRUCBL z autoadaptacją krzywej grzania, nie zamontowałem ani jednego takiego termostatu. Uważam, że nie sensu pakować termostatu on/off do invertera. Nie ma możliwości wykorzystania EKRTR do autoadaptacji, bo on nie przesyła żadnych informacji do Althermy poza on/off. I strefa nie ma tu znaczenia. Na tamte czasy był OK. Na dzisiejsze – jeśli nie ma możliwości, jest lepszy od innych, ale dalej nie pozawala na wykorzystanie tych możliwości jaka dała seria C w 2012 roku i późniejsze modele.

   Odpowiedz
 7. Marcin

  Jeszcze mam jedno pytanie. Chciałem się upewnić w jednej z instrukcji wyczytałem, że strefę główną można skonfigurować w trybie: termostat pokojowy, zewnętrzny termostat lub zasilanie , natomiast że strefę dodatkową można ustawić tylko na : zewnętrzny termostat lub zasilanie. To znaczy, że strefa dodatkowa nie może być w trybie termostatu pokojowego ?

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Proszę wybaczyć, ale to nie jest blog szkoleniowy „jak skonfigurować pompę ciepła”. Od tego jest autoryzowany instalator oraz serwis fabryczny. Raz pyta Pan Althermę C, innym razem o D, 1 i 2 strefową. Proszę wybrać się na szkolenie do producenta.

   Odpowiedz
 8. Marcin

  Dziękuję za odpowiedź, jak również za dotychczasowe odpowiedzi. Otrzymałem od Pana bardzo przydatne informację, o których wcześniej nie wiedziałem np. o autoadaptacji krzywej grzania. Jestem użytkownikiem końcowym i po prostu chciałem się upewnić, że że strefa dodatkowa nie może być w trybie termostatu pokojowego. Jest to dla mnie dość istotna informacja, ponieważ mam przede wszystkim zamontowane grzejniki i to na nich zależy mi żeby było sterowanie z wykorzystaniem autoadaptacji krzywej grzania. Jeśli nie ma takiej możliwości tzn. , że na grzejniki (strefa dodatkowa) wystarczy zwykły termostat ON/OFF.
  Dziękuje jeszcze raz za otrzymane informacje.

  Odpowiedz
 9. Rejnold

  Witam.
  Posiadam zainstalowaną przez waszą firmę pompę ciepła Daikin Altherma 3 Bluevolution 8 kw. i chciałbym dodatkowo na okresy przejściowe dołożyć zwykły termostat on/off celem zmniejszenia częstotliwości taktowania pompy w ciągu dnia. W zwązku z tym mam pytanie, pod które styki podłączyć dwa przewody termostatu np. EUROSTER.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.