Zdalne sterowanie i monitoring pomp ciepła – moduł HVAC Net Controller

Po wpisie dotyczącym zdalnego sterowania pompami ciepła SkyAir i Altherma HT miałem szereg zapytań o koszty takiego rozwiązania.
Dla potrzeb samego zdalnego sterowania, przedstawiony w podlinkowanym wpisie sterownik PLC, okazał się zbyt zaawansowanym rozwiązaniem, a przez to i nieco drogim.
Mamy więc coś innego 🙂 

Jako firma postanowiliśmy opracować własny moduł komunikacji.
I udało nam się to zrealizować, a moduł nazwaliśmy HVAC Net Controller.
 
HVAC Net Controller
 
Przez ostatnie miesiące dość intensywnie pracowaliśmy nad szeregiem rozwiązań z zakresu automatyki i zdalnego sterowania, co zresztą widać po ostatnich wpisach.
Moduł HVAC Net Controller oparty jest na mikrokontrolerze z szybkim 32 bitowym procesorem,  z wbudowanym webserwerem oraz serwerem ftp. 
Dodatkowo wyposażony jest w slot karty micro SD, na której znajdują się pliki konfiguracyjne złącza sieciowego oraz szablony wizualizacji parametrów pracy poszczególnych urządzeń.
HVAC Net Controller posiada port magistrali Modbus, który łączymy z analogicznym portem kart RTD oraz wyjście sieciowe LAN, które łączymy z domowym routerem sieci użytkownika. Dodatkowo wejście LAN wykorzystujemy do zasilania modułu, tzw. poe.
Widok otwartego modułu pokazany jest poniżej.
 
HVAC net Controller otwarty
 
Jak się to używa i konfiguruje?
Sprawa jest prosta. Konfiguracja modułu polega na wpisaniu parametrów sieci lokalnej, np. 192.168.0.10
By możliwa była komunikacja z zewnątrz, łącze sieciowe użytkownika powinno posiadać stały adres IP, co zresztą umożliwia każdy dostawca internetu.
Następnie mamy dwie możliwości. 
Jeśli router umożliwia zestawianie połączeń VPN, to wystarczy, by użytkownik połączył się bezpiecznie z własną siecią domową i wybrał w przeglądarce adres wewnętrzny modułu HVAC Net Controller.
Jeśli router nie udostępnia VPN, to użytkownik łączy się z własnym publicznym adresem IP, a na routerze należy skonfigurować przekierowanie portów na wewnętrzny adres IP modułu.
Oczywiście urządzeniem można także stosować z poziomu telefonu będąc u siebie w domu, nie wstając z fotela.
Oto jak wygląda schemat takiej komunikacji.
 
Schemat komunikacji HVAC Net Controller
 
Po połączeniu się z modułem HVAC Net Controller, w zależności od typu sterowanego urządzenia, pokazuje nam się w oknie przeglądarki menu sterowania.
Na kolejnych rysunkach pokazane jest menu dla przykładowej jednostki kanałowej pompy ciepła Daikin SkyAir FBQ+RZQ.
 
Menu HVAC Net Controller 1
 
 
Menu HVAC Net Controller 2
 
 
Menu HVAC Net Controller 3
 
Staraliśmy się wykonać je w ten sposób, by pasowało zarówno do desktopowej przeglądarki, jak i przeglądarki telefonu typu smartfon.
I tak, dla urządzeń SkyAir możemy nie tylko zmieniać parametry, ale także je monitorować. I tak monitoring pozawala na podgląd:
aktualnego trybu pracy (grzanie, chłodzenie, wentylację, osuszanie, auto)
aktualnej nastawy
temperatury pomieszczenia o ile aktywowany jest czujnik termostatu
informacji o ewentualnym cyklu odszraniania
informacji o ewentualnym alarmie wraz z konkretnym kodem błędu
 
W przypadku pompy ciepła Altherma HT sterujemy trybem pracy, nastawami temperatury wody i termostatu pokojowego, włączaniem grzania wody użytkowej, aktywacją trybu cichego.
Monitoring pozwala, że widzimy nastawy i faktyczne temperatury zasilania i powrotu, temperaturę zbiornika cwu, temperaturę pomieszczenia, informacje o ewentualnym cyklu odszraniania  oraz alarmie wraz z kodem błędu.
 
Oprócz trybu użytkownika, jest jeszcze dostępny rozszerzony tryb administratora, w którym po zalogowaniu się do modułu monitorujemy dodatkowo odczyty z wewnętrznych czujników, a więc w przypadku SkyAir, temperatury wejścia i wyjścia na chłodnicę czynnika chłodniczego oraz temperaturę powietrza powrotnego.
 
Warto też dodać, że analogiczne karty komunikacji oferuje również szereg innych producentów.
Moduł HVAC Net Controller możemy zaadaptować do zdalnego monitoringu i sterowania urządzeń takich producentów pomp ciepła czy jednostek klimatyzacyjnych jak Nibe (pompy Fighter serii 1145/1245/1345), Mitsubishi Heavy Industries, Mitsubishi Electric, Fujitsu.
 
Możliwości techniczne modułu HVAC Net Controller, pozwalają na dość swobodną zmianę oprogramowania, które rozszerza jego podstawowe funkcje.
Aktualnie pracujemy nad stałym monitoringiem pomp ciepła i wysyłaniem z określoną częstotliwością informacji o parametrach pracy, które gromadzone będą na naszym serwerze w bazie danych MySQL, a także nad powiadamianiem mailowym o awarii lub o przekroczeniu granicznych temperatur pracy zadanych przez użytkownika.
Jesteśmy też otwarci na sugestie zarówno użytkowników jak i producentów urządzeń.
 
Pozostała kwestia ceny – bo od tego w końcu niniejszy wpis zacząłem:)
Koszt modułu HVAC Net Controller to kwota 650 zł netto.
Do tego musimy dokupić kartę komunikacji konkretnego producenta.
Np. w przypadku urządzeń Daikin i jednostek SkyAir, karta RTD-Net kosztuje 930 zł netto.
Ponadto w przypadku zakupu takiego sterowania razem z urządzeniem klimatyzacyjnym czy pompą ciepła, mamy naprawdę korzystne promocje 🙂

3 komentarze do “Zdalne sterowanie i monitoring pomp ciepła – moduł HVAC Net Controller

 1. VITO

  Moduł fajny szkoda że Daikin od razu nie miał w najnowszym modelu 🙁

  Ja mam nadzieję że wyjdzie moduł komunikacyjny na kartę SIM, działający jak alarm w domu. Gdy nas nie ma w domu w zimę tak  naprawdę potrzebna mi jest tylko informacja smsem że nie ma prądu w domu no i następny sms po uruchomieniu pompy że pracuje i wszystko jest ok 🙂 Szkoda tez że cena jest promocyjna dla nowo kupujących urządzenie a nie stałych klientów 🙂 No ale to tak jak wszędzie ze wszystkim 🙂 Pozdrawiam wszystkich z ekologicznymi źródłami ciepła seson niedługo się zaczyna i każdy będzie notował zuzycia 🙂 Ja już wygrzewam chałupkę 🙂

  Odpowiedz
 2. jerzy

  Urządzenie powinno być montowane we wszystkich pompach z automatu. Mam zamontowaną pompę HOTTERM AIR. 10kw z foldera wynika że jest możliwość zdalnego monitorowania i regulacjii natomiast pan montujący urządzenie twierdzi że takiej możliwości nie ma. Czy to znaczy że zostałem po prostu oszukany? Pytanie przez kogo czy przez montera czy przez firmę produkującą urządzenie?

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Nie zajmujemy się pompami Hotterm, więc nie odpowiem. Proszę skontaktować się z producentem i proszę ostudzić emocje. Nie sądzę by jakikolwiek producent lub instalator chciał w taki sposób oszukiwać klienta końcowego. Niewiedza, nieporozumienie, brak informacji. Spokojnie 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *