Jako administrator, zastrzegam sobie usuwanie komentarzy i wpisów, jeśli nie będą związane z tematyką blogu, będą wulgarne, obelżywe, będą łamały prawo lub będą zwykłym spamem. z poważaniem Adrian Teliżyn
Zasady korzystania
Każdy odwiedzający blog ma możliwość komentowania artykułów za pomocą załączonego pod nimi formularza.
Ten blog, a ściślej moje wpisy, to mój prywatny punkt widzenia na pewne kwestie związane z ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. Nie zawsze musi on być zgodny z tym, co przyjęte jest w branży. Mogę też się mylić. Jestem tylko człowiekiem.
Chcesz – czytaj i pisz. Nie chcesz – nie czytaj.
Miło mi jednak będzie, jeśli napiszesz kilka słów komentarza.
Zapewniam Cię, że odniosę się do niego poważnie i rzetelnie.
I najważniejsze – Pamiętaj!!! Piszesz w swoim imieniu i na własną odpowiedzialność.
Jestem autorem wszystkich artykułów na tym blogu.
Kopiowanie i powielanie jakichkolwiek informacji zawartych w tym blogu zawsze wymaga mojej zgody i ustalenia zasad współpracy.
Witam! Bardzo ciekawy, pożyteczny i merytoryczny blog. Od kilku lat jestem pasjonatą OZE a szczególnie pomp ciepła. Proszę o kilka uwag na temat doboru pomp obiegowych dolnego źródła ciepła. Do nośnika ciepła dodaje się glikol, który zmienia jego mrozoodporność ale też gęstość, lepkość. Ma to wpływ na opory pompowania. Jak dobrać wtedy pompę obiegową biorąc pod uwagę różne stężenia glikolu i związane z tym różne parametry nośnika? Dzięki i pozdrawiam.
Dziękuję.
Mamy dwie możliwości.
Pierwsza – opory liczymy ręcznie z uzwględnieniem średnic, wymaganego nominalnego przepływu przez PC, prędkości, lepkości glikolu. Opory nanosimy na charakterystykę pompy obiegowej i dobieramy odpowiednią. Względnie sprawdzamy czy pompa obiegowa DZ będąca częścią PC da sobie radę z tymi oporami.
Druga – korzystamy z programów lub arkuszy producentów DZ, np. aspol lub muovitech
pzdr
Gratuluje bloga. Rewelacyjny. W jednym miejscu tak wiele pozytecznych informacji !
Tak trzymać.
Dzięki. Będziemy się starać 🙂
Jeśli blog się podoba, to zapraszam do plubienia naszej strony na facebooku lub poszczególnych wpisów. Będzie mi miło no i przede wszystkim będę miał zwrotną informację, że blog jest czytany i które wpisy są dla czytelników interesujące.