Centrala wentylacyjna Vallox a okap kuchenny – nowa odsłona

Ponad 3 lata temu opisywałem centralę wentylacyjną Vallox ze zintegrowanym okapem kuchennym. Produkt, chętnie wybierany przez projektantów i developerów w niedużych domach jednorodzinnych, gdzie liczy się miejsce poświęcone na wyposażenie techniczne budynku.
Był to strzał w dziesiątkę. A dzisiaj kolejna odsłona tej centrali.

Generalny importer central Vallox na Polskę, firma Concept-Air, wprowadziła na nasz rynek nieco mniejszy, ale nowocześniejszy model Vallox 51K MV, o wydatku ok. 180m3/h przy 100Pa, przeznaczony do 2-3 pokojowych mieszkań, o powierzchni do kilkudziesięciu m2.

Dotychczas centrale wentylacyjne zarezerwowane były dla większych domów jednorodzinnych.

Właściciel niedużego mieszkania w budynku wielorodzinnym skazany był na wentylację grawitacyjną, a w najlepszym wypadku na wentylację realizowaną przez zbiorczą centralę wentylacyjną, zlokalizowaną na dachu budynku, często tylko wyciągową, bez odzysku ciepła, pracującą stale i niezależnie od potrzeb i zajętości pomieszczeń.

Z centralą Vallox 51K MV użytkownik mieszkania może sam dostosować wydajność i pracę instalacji wentylacji do swoich potrzeb i stylu życia.

Poza oczywistą wygoda i komfortem, taka niecentralna wentylacja daje wymierne oszczędności eksploatacyjne, w porównaniu z centralami zbiorczymi, na co powinni zwrócić uwagę projektanci, analizujący koszty eksploatacyjne budynku.
Producent dostarcza modele BIM dla jednostek Vallox.

Rozwiązanie kuchenne umożliwia zastosowanie w konkretnym mieszkaniu, nawet bardzo małym. Jednostkę wentylacyjną możemy zamontować w ciągu szafek kuchennych, dzięki czemu w aranżacji kuchni nie wyróżnia się od innych sprzętów AGD.

Ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego jest zrównoważona również podczas cyklu odszraniania. Dzięki wewnętrznemu czujnikowi wilgotności, wentylacja jest również automatycznie zwiększana, kiedy zaistnieje potrzeba.
Dodatkowo centrala wyposażona jest w standardzie również w wbudowany czujnik CO2 i modulowany bypass.

Oto jak wygląda nowy model centrali Vallox 51K MV

Centrala vallox 51K MV

Proszę nie myśleć, że mamy biały element w ciągu np. błękitnych szafek kuchennych.
Głębokość centrali pozwala na jej schowanie w ciagu szafek kuchennych.

W przypadku braku szafek, jest również dostępny dodatkowy panel osłonowy montowany na magnesach, a sam dolny element okapu może być w wykonaniu białym, tak jak na zdjęciu lub ze stali nierdzewnej.

Główna różnica widoczna dla użytkownika to właśnie sam okap.

Poprzedni, większy model wyposażony był w mechaniczne pokrętła.
Tutaj mamy panel dotykowy, na którym wybieramy podstawowe tryby pracy, tj. poza domem, w domu, intensywna wentylacja, uruchamiamy przepustnicę powietrza okapu oraz włączamy podświetlenie ledowe.

Okap wyposażony jest w filtr przeciwtłuszczowy, łatwy w utrzymaniu czystości, po zdjęciu którego widzimy przepustnicę powietrza okapu.

I tutaj mamy pierwszą istotną różnicę wewnętrzną. Przepustnica otwierana jest automatycznie za pomocą siłownika.

Kolejne różnice widoczne są już pod maską.

Centrala wyposażona jest w automatyczny siłownik bypasu, a powietrze z nad okapu kierowane jest również na wymiennik ciepła. W poprzednim modelu omijało wymiennik.

Do dyspozycji w standardzie mamy filtry: wstępny , ISO Coarse 75%i oraz dokładny ISO ePM1 50%

Jak we wszystkich centralach Vallox, mamy tutaj przeciwprądowy, krzyżowy wymiennik ciepła, wykonany z aluminium.

Po wyjęciu klinów dystansowych możemy go łatwo wyciągnąć i wyczyścić.

Podobnie jak całe wnętrze centrali

Mamy również możliwość wyciągnięcia całego wnętrza centrali, jeśli chcielibyśmy przeprowadzić kapitalny remont urządzenia.

Centrala w standardzie wyposażona jest w bogatą automatykę.

Posiada wbudowany webserwer. Po wpięciu centrali w sieć internetową (lokalny router), mamy możliwość sterowania nią z dowolnej przeglądarki, mobilnej lub stacjonarnej, dzięki witrynie MyVallox. Nie ma potrzeby instalowania lokalnych aplikacji w smartfonie czy tablecie.

Polecam zapoznać z możliwościami sterowania MyValloxCloud.

Oprócz podstawowych funkcji zarządzania centralą jakich potrzebuje użytkownik, mamy też menu serwisowe, gdzie możemy przeprowadzić zdalną diagnostykę centrali.

Nie ma też problemu integracji z automatyką budynku. Centrala może być sterowana 0-10V, posiada wbudowaną kartę modbus. Może też współpracowac z systemem KNX.

Świetna, cicha, niewielka centralka, w klasie energetycznej A+, idealna dla niedużych mieszkań, łatwa w obsłudze i utrzymaniu, z 5-letnią gwarancją. Czegóż chcieć więcej?

2 komentarze do “Centrala wentylacyjna Vallox a okap kuchenny – nowa odsłona

  1. Akus

    Jeśli powietrze spod okapu nie omija wymiennika, a przepływa przez niego (mamy zatem odzysk), to jakie są zalecenia co do jego czyszczenia? Mieszanka wilgotnego, gorącego powietrza z drobinami tłuszczu przepływając przez wymiennik stopniowo będzie go zabrudzać, osad będzie zamiennie zasychać i wilgotnieć. Jak często myć wymiennik? Wiem, że można obserwować wynik i zdecydować samemu, ale co mówią wytyczne producenta? I czym, sprężone powietrze nie wystarczy, mamy aluminium więc atestowana „chemia”? Wiem, że jest filtr przeciwdeszczowy, ale na pewno nie ma sprawności 100%.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.