Najlepsza pompa ciepła na świecie – 5 warunków jakie powinna spełniać

Takie zadano mi pytanie.
Chciałem od razu krótko odpowiedzieć, ale… ugryzłem się w język.
Mówią, że każda pliszka swój ogonek chwali, więc do tematu trzeba podejść starannie, obiektywnie i go rozwinąć.

Warunek 1 – jakość
Pompa ciepła to serce systemu grzewczego, który jest najważniejszą instalacją w naszym domu.
Nie kupujemy jej na jeden sezon. To nie buty, które się schodzą w sezon czy dwa.
Argument, że najwyżej kupie sobie drugą, jak ta się szybko zepsuje, bo i tak była tania, jest nie na miejscu.
To serce instalacji musi być wysokiej jakości.
Jak zmierzyć jakość?
Pompa ciepła powinna posiadać europejski, niezależny certyfikat jakości.
I takim certyfikatem jakości jest znak HP Keymark.
To dobrowolny certyfikat jakości, jednolity w całej unii europejskiej, realizowany przez niezalezne laboratoria i ośrodki, a jego zakres jest znacznie szerszy niż pomiar COP.
Oprócz badań efektywności energetycznej, testowana jest zgodność z całym szeregiem norm europejskich, jakość komponenmtów, bezpieczeństwo elektryczne.
Testowana pod kątem jakości jest nie tylko pompa ciepła, ale i sam proces produkcji w fabryce, w tym, zapewnienie dostępu do cześci serwisowych przez 10 lat.
Wszyscy producenci mierzeni są tą samą miarką.
Jest to warunek konieczny, ale… niestety nie wystarczający

Warunek 2 – pochodzenie
Z tyłu głowy warto sobie zadać pytanie, skąd ta pompa ciepła znalazła się na polskim rynku.
Czy została sprowadzona przez importera, czy też wprowadził ją na rynek producent, mający prawne przedstawicielstwo w Polsce.
Przez 30 lat funkcjonowania naszej firmy w branży ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, a zwłaszcza w pierwszych 10 latach, mieliśmy do czynienia z szeregiem dobrych urządzeń i rozwiązań, jednak sprowadzanych do naszego kraju przez importerów.
Wsparcie techniczne dla tych urządzeń było takie sobie. Mamy takie to, a takie urządzenie, dysponujemy taką dokumntacją techniczną i serwisową a nie inną, mamy oczywiście polską instrukcję użytkownika. Chcesz, to bierz.
U wielu importerów trwało to rok, dwa, góra kilka lat, po czym dostawaliśmy informację – już tego nie mamy, już tego nie sprowadzamy, nie mamy części. Proszę zwracać się do producenta.

Warunek 3 – wiek
Wejść na polski rynek z pompą ciepła jest łatwo. Wystarczy, że jest popyt, kapitał, agresywna reklama w mediach społecznościowych, atrakcyjna cena.
Ale utrzymać się na tym rynku przez 5-10 lat – to zupełnie inna sprawa.
Trzeba zbudować sieć sprzedaży, przeszkolić rzesze instalatorów. Potrzebni są inżynierowie sprzedaży dostępni w regionalnych biurach, wsparcie techniczne i merytoryczne, dostęp do produktu, magazynów, logistyka.
Trzeba stworzyć sprawnie działającą, ogólnopolską sieć serwisową i zapewnić jej dostep do wiedzy, procedur, części zamiennych.
Dopiero wtedy można zapewnić stabilną pozycję marki na rynku, a klientom i użytkownikom pompy ciepła, spokojny sen przez lata.
Moim zdaniem, takie absolutne minimum funkcjonowania na rynku to 5 lat.
Oczywiście marki wchodzą na rynek i zawsze pojawia się ten moment startu, ale decyzja należy do klienta. Cena Czyni Cuda

Warunek 4 – parametry pracy dostosowane do potrzeb
Często klienci pytają mnie o COP pompy. Czy jest najlepszy.
Parametry pracy pompy ciepła są bardzo ważne, ale… jeśli ktoś myśli, że zrobi sobie takie zestawienie COP co Ceny pompy i na tej podstawie wybierze tą najlepszą to jest w błędzie.
Właściwe odczytanie parametrów pompy ciepła z karty charakterystyki czy tzw tabel mocy i ich porównanie nie jest proste, a dla końcowego użytkownika, nie znającego specyfiki pracy, w zasadzie niemożliwe. COP jako taki, nic nie mówi o tym, jak dana pompa spiszę się w naszym domu.
Ale klient może, a nawet powinien, zrobić prostszą rzecz.
Poprosić firmę instalacyjną o symulację kosztów eksploatacji oferowanej pompy ciepła w jego domu z uwzględnieniem temperatur pracy instalacji (grzejniki, podłogówka, mieszana) i lokalizacji (najbliższa stacja pogodowa).
Większość producentów, którzy znają swój produkt, są pewni jego parametrów, nie ukrywają ich i są otwarci na klienta, dysponuje oprogramowaniem, które pozawala wygenerować symulację pracy pompy ciepła w sezonie grzewczym dla konkretnego modelu wraz z szacunkowymi kosztami eksploatacji.
Taki dokument jest o wiele bardziej czytelny dla klienta niż tabelki z dziesiątkami cyferek i współczynników.

Warunek 5 – właściwa instalacja
Ten warunek może nie dotyczy bezpośrednio pompy ciepła, ale pośrednio już tak.
Chodzi o AUTORYZOWANEGO, DOŚWIADCZONEGO i WYSPECJALIZOWANEGO w danej marce instalatora.
Można zacząć sprzedawać buty z dnia na dzień i… z dnia na dzień odnieść sukces sprzedaży.
Z pompą ciepła tak to nie działa. To nie klocek, który wstawimy do kotłowni jak buty do szafki.
Doświadczenie przychodzi z ilością instalacji i z czasem.
Warto spytać instalatora czy ma autoryzację, jak długo montuje pompy ciepła czy daną markę, ile sezonów pracują wykonane przez niego instalacje.
Tego fachu trzeba się po prostu nauczyć.

Jeśli Twoja pompa ciepła spełnia te warunki, możesz być pewien, że jest ona najlepsza na świecie 🙂