Klimatyzatory Daikin – inteligentne sterowanie, moduł online controller

Zdalne sterowanie klimatyzatorami Daikin możliwe jest od 4 lat. Wówczas to miała miejsce premiera modułu online controller, który opisywałem tutaj i tutaj. Od tego czasu sam moduł, jak i aplikacja go obsługująca, bardzo się zmieniły, a zmiany można ocenić na A+++, zarówno pod kątem technicznym, jak i cenowym 🙂

Zacznijmy od tego, że poprzedni moduł miał możliwość podłączenia tylko do sieci ethernet.
Było to dużym ograniczeniem, zwłaszcza przy montażu jednostek klimatyzacyjnych w istniejących, wykończonych już obiektach, gdzie doprowadzenia kabla sieciowego było kłopotliwe i wiązało się z pracami wykończeniowymi. Nikt przecież nie chce mieć w salonie kabla prowadzonego po ścianie do eleganckiego klimatyzatora.
Można było oczywiście ratować się przejściówkami wifi2ethernet, ale to kolejny koszt i kłopot związany z koniecznością schowania tego elementu gdzieś w klimatyzatorze, a ponadto sam moduł też nie był tani. 
Dlatego też zainteresowanie nim było niewielkie i sprzedane przez nas moduły można było policzyć na palcach.
Daikin uderzył się w pierś i 2 lata poźniej, wraz z premierą nowej Emury 2014 (w której można było się zakochać), zaprezentował nowy moduł online controller, tym razem wyposażony w kartę wi-fi i … 5x tańszy.
Pojawiła się też w sklepach App Store i Google Play zupełnie nowa aplikacja, tym razem z niebieskim logo (poprzednia miała czerwone logo).
Początkowo moduł dedykowany był tylko do klimatyzatorów Daikin Emura, ale w ub roku pojawiło się kilka jego wersji pozwalających na współpracę z całym typoszeregiem jednostek split, a od bieżącego roku soft otrzymał dwie bardzo ciekawe funkcjonalności, o których za chwilę.
A więc co to takiego ten moduł online controller i czym się go je?
Moduł online controller to kostka wielkości pudełka zapałek, w zależności od typu urządzenia wyposażona w kabelek (lub nie).
Tak to wygląda.

Jego instalację pokaże na przykładzie ostatnio zamontowanej białej Emury.
Pod frontowym panelem, w prawej części znajduje się szczelina, zamknięta specjalną klapką, przeznaczona pod instalację modułu. W szczelinie znajduje się już kabelek połączeniowy zakończony wtyczką, którą wpinamy do modułu online controller.

Podłączenie modułu do naszej sieci odbywa się na dwa sposoby.
Pierwszy, najprostszy, to wykorzystanie technologii WPS. Jeśli nasz router posiada taką funkcję, to uruchamiamy ją, przestawiamy moduł w tryb RUN i wówczas router, na czas uruchomienia WPS przyłącza go jednorazowo do naszej sieci wi-fi bez potrzeby podawania hasła i jakiejkolwiek innej konfiguracji.
Drugi sposób, to ręczne przyłączenie modułu do sieci. Musimy go przestawić w tryb AP, czyli Acces Point. Moduł tworzy wówczas własną sieć wi-fi o nazwie i haśle dostępu podanym na załączonej naklejce.
Łączymy nasz smartfon z tą siecią, uruchamiamy aplikację online controller i przystępujemy do ręcznej konfiguracji, tj. w ustawieniach modułu podajemy nazwę naszej sieci domowej wraz z hasłem dostępu.
Po restarcie modułu, loguje się on już poprawnie do naszej sieci i możemy sterować naszym klimatyzatorem Daikin.
Po uruchomieniu aplikacji online controller, rozpoznaje ona automatycznie moduły sterowania, a więc klimatyzatory znajdujące się w naszej sieci wi-fi i w razie potrzeby przeprowadza aktualizację oprogramowania wewnętrznego zastosowanych modułów.
Wygląd aplikacji dość istotnie zmienił się od jej pierwotnej wersji z 2012 roku.
Moim zdaniem jest bardziej przejrzysta i intuicyjna.
Możemy sterować wszystkimi funkcjami klimatyzatora, a więc trybami pracy, prędkością nawiewu, ruchem kierownic.
poniżej kilka zrzutów ekranu.

Aplikacja pracuje w dwóch trybach – podstawowym i out-of-home.

W tym pierwszym sterujemy klimatyzatorem z poziomu telefonu, bezpośrednio z naszej sieci domowej, więc reakcja jest natychmiastowa.
Dla mnie jest to wygodniejsze rozwiązanie niż oryginalny pilot. 
Mimo, że w Emurach pilot jest podświetlany i ma elegancki kształt, to zawsze jest to dodatkowy element, który gdzieś musi leżeć i znika nam z oczu zawsze wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebny. Do telefonu jesteśmy przywiązani o wiele bardziej 🙂
W tym drugim trybie, out-of-home, tworzymy własny login i hasło, za pomocą którego łączymy się ze zdalnym serwerem Daikin, dzięki czemu możemy sterować klimatyzatorem z dowolnego miejsca na ziemi, byle tylko zapewniało ono dostęp do internetu.
Tutaj czas rekacji jest wydłużony, czasem do kilku minut, chociaż podczas testów nie stwierdziłem, by ten czas był dłuższy niż ok. 1 minuty.
Producent dodał rownież możliwość ustawiania harmonogramów pracy z poziomu aplikacji i jest to o wiele wygodniejsze niż z wykorzystaniem pilota.

Jak widać na przedstawionych wcześniej zrzutach ekranu, aplikacja, oprócz sterowania umożliwia także podgląd temperatury zewnętrznej, mierzonej na agregacie, jak i wewnętrznej, mierzonej w pomieszczeniu.
Co nam to daje?
Niby oczywista sprawa, ale od bieżącego roku, Daikin zintegrował swoją aplikację z serwisem IFTTT (aktualna nazwa aplikacji to IF) co umożliwia jeszcze ciekawszą konfigurację naszego klimatyzatora z siecią i telefonem.
Skrót oznacza IF This, Then That – czyli, jeśli coś ma miejsce lub się wydarzy, to wtedy zrealizuj następującą czynność.
Serwis IF wykorzystuje ogromna ilość aplikacji, tworząc tzw. kanały, a w nich własne przepisy na działanie innych aplikacji czy urządzeń w sposób inteligentny.
Możemy więc zintegrować pracę naszego klimatyzatora z temperaturą zewnętrzną lub wewnętrzną.
Np. – jeśli temperatura w pokoju wzrośnie powyżej 26 stopni, to uruchom klimatyzator w trybie chłodzenia z nastawą 25 stopni, na średnim biegu i z ruchem kierownic 3d.

A jeśli temperatura zewnętrzna spadnie poniżej 25 stopni, to w ogóle wyłącz klimatyzację.
To nie wszystko – jeśli tak się stanie, to chciałbym o tym wiedzieć – da się zrobić tak zrobić? – oczywiście .
Hey Emura, jestem na zimowym urlopie; daj znać i wyślij mi maila, jeśli w domu zrobi się za zimno
Brzmi niesamowicie – prawda?
Możemy zintegrować pracę naszego klimatyzatora z serwisem pogodowym – np. jeśli wzrośnie wilgotność względna, to uruchom tryb osuszania.

Możemy też połączyć się z asystentem głosowym – np. mówimy: uruchom klimę, a nasza Emura uruchomi się we właściwym trybie i z właściwymi parametrami.
 
Możliwości są wręcz nieograniczone. Np. wyjeżdżając do pracy z domu czy też wracając z biura, regularnie zapominam wyłączyć klimatyzację.
Nic prostszego – integrujemy pracę klimatyzatora z lokalizacją telefonu, zakreślając granice wokół naszego domu czy biura.

Jeśli opuścimy daną lokalizację, klimatyzator w domu wyłączy się, a dojeżdżając do biura, uruchomi się w trybie chłodzenia, z komfortową dla nas temperaturą.
IF – to jedna z nowych funkcjonalności, o której wspomniałem na wstępie.
 
Druga, bardzo ciekawa funkcja aplikacji online controller, która uzupełnia IF, to pomiar zużycia energii w jednostkach serii BLUEVOLUTION. Zarówno same klimatyzatory BLUEVOLUTION pracujące na czynniku R-32,  jak i ich możliwości i świetne parametry sprawności sezonowej, to zupełna nowość – postaram się je opisać w najbliższych czasie.
Klimatyzatory Daikin Bluevolution monitorują zużycie energii w ujęciu dziennym, tygodniowym i rocznym.

Integrując je z serwisem IF, otrzymujemy kolejne możliwości.
Np. jeśli mój klimatyzator zużywa za dużo energii, to przełącz go w tryb ekonomiczny.
Albo – za każdym razem kiedy klimatyzator pracuje, monitoruj zużycie energii i wysyłaj statystyki do arkusza kalkulacyjnego na moim koncie Google. 
 
 
 
Masz już klimatyzator Daikin? Nie wiesz czy jest kompatybilny z modułem online controller?
Planujesz klimatyzację i chcesz by była ona inteligenta?
A więc już znalazłeś – przedstawimy Ci właściwe rozwiązanie i atrakcyjną ofertę.
 
PS
W połowie roku, ma pojawić się moduł kompatybilny z pompami ciepła Daikin Altherma 🙂

5 komentarzy do “Klimatyzatory Daikin – inteligentne sterowanie, moduł online controller

 1. Krystian

  Faktycznie bardzo wygodne użycie. Sam klimatyzator też elegancko wygląda na ścianie, nie wszystkie modele łączą te dwa aspekty. 

  Odpowiedz
 2. Adam

  Witam

  Ja mam FTX35KMV1B i widziałem że jest kilka modeli onlinecontrollerów (BRP069A41 ,końcówka A42, A43, A45, A61 i A62) czy u mnie będzie działać i którego mam szukać ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *