Koszty ogrzewania pompami ciepła (klimatyzatorami) Daikin Cold

Latem ub. roku prezentowałem na blogu klimatyzatory, a w zasadzie pompy ciepła Daikin Cold, przeznaczone do całorocznego ogrzewania pomieszczeń, jako jedyne zródło ciepła.
Zrealizowaliśmy kilka takich instalacji, w tym trzy domy jednorodzinne i kilka pojedynczych mieszkań/lokali. Dzisiaj kilka słów o kosztach ogrzewania w jednym z nich.
Wpis ten powstał dzięki uprzejmości i zaangażowaniu użytkownika tych urządzeń, który znalazł czas i przesłał nam szereg cennych uwag, które pozwoliłem sobie zamieścić  w całości jako cytaty.

Ogrzewanie domu/lokalu klimatyzatorami budzi na ogół wątpliwości, mimo że w wielu wypadkach, biorąc pod uwagę możliwości techniczne i montażowe, to najlepsze rozwiązanie.
No jak to? – dostaję pytanie
Bez kotła, bez grzejników, nawet bez podłogówki? A co będzie jak przyjdą mrozy?
Zimno w domu i wysokie rachunki?
Przedstawiam wówczas dane techniczne, tabele mocy, etykietę energetyczną z wynikami dla klimatu chłodnego z temperaturą obliczeniową -20 stopni, ale… wątpliwości pozostają.
Spróbujmy więc je rozwiać do końca 🙂
 
Latem ub roku dostaliśmy zapytanie o zaproponowanie jakiejś  modernizacji ogrzewania za pomocą powietrznej pompy ciepła.
Dom w zasadzie parterowy, o powierzchni ok. 90m2 + 40m2 poddasza, które nie jest użytkowane wraz z przylegającym garażem, wykonany w technologii szkieletowej (kanadyjskiej – podmurówka, drewniany szkielet i cała reszta z płyt OSB i płyt GK. Lokalizacja – mazowieckie.
Podstawowe zródło ogrzewania stanowiły elektryczne piece akumulacyjne zlokalizowane pod oknami, jednak przez ostatnie trzy lata, piece te były używane sporadycznie, podczas wyjazdów, a dom ogrzewany był tylko kominkiem z rozprowadzeniem ciepłego powietrza.
Powód przypuszczam był prosty. Mimo wygody, jakie dają piece akumulacyjne, rachunek ekonomiczny brał górę.
Oprócz rozwiązania kwestii ogrzewania, klient pytał rownież o możliwość klimatyzacji domu w okresie letnim oraz przygotowania cwu.
Układ centralny, czy to wodny, oparty na pompie ciepła Altherma z klimakonwektorami, czy to nadmuchowy, oparty na pompie ciepła SkyAir był dość trudny do realizacji w zamieszkanym budynku. (Brak miejsca na kanały, prowadzenie instalacji wodnych)
Zaproponowaliśmy więc rozwiązanie oparte na klimatyzatorach Daikin Cold.
W salonie i sypialniach dobraliśmy jednostki przypodłogowe Nexura, z wbudowanym panelem radiacyjnym, a w kuchni jednostkę ścienną Profesional Cold.
Tak to wygląda na rzucie budynku.
 
Rozmieszczenie pomp ciepła Daikin Cold
 
Natomiast zdjęcia ze zrealizowanej instalacji można zobaczyć tutaj na naszej stronie na facebooku – zapraszam czytelników bloga  do polubienia 🙂
 
Wróćmy do wątpliwości – podstawowe pytanie dotyczy kosztów eksploatacji i utrzymywanych temperatur w budynku.
Oto odpowiedź użytkownika.
"Nie miałem niestety możliwości mierzyć bezpośredniego zużycia na każdym klimatyzatorze, dlatego mogę tylko zrobić porównanie w stosunku do poprzednich sezonów.
W poprzednich sezonach ogrzewałem się kominkiem z wymuszonym rozprowadzeniem ciepła, a ogrzewanie piecami akumulacyjnymi było włączane tylko wtedy, gdy wyjeżdżałem z domu na kilka dni w celu utrzymania dodatniej temperatury.
 
koszty ogrzewania Daikin Cold
 
Szacuję, że całościowy koszt ogrzewania od 01.10.2015 – 05.04.2016 wyniósł w kWh 1354 + 691  (taryfa dzienna i nocna) – około 1200 PLN według stawek u mnie obowiązujących – w porównaniu do drewna – opalałem głównie sezonowanym grabem, którego zużywałem około 10m przestrzennych po około 300 PLN czyli zysk w stosunku do drewna 1800 PLN, nie wspominając o czasie potrzebnym na obsługę kominka J
Fakt, że zima była w tym roku dość łagodna.  W ciągu tych kilku dni,  gdy temperatury w nocy spadały poniżej -20C największe zużycie było nie większe niż 50kWh na dobę (całościowo, włącznie z termą, która na pewno zużywa 12kWh na dobę).
 
Bałem się trochę, że przy dużych mrozach będzie w domu zimno i będę musiał rozpalać w kominku, ale niepotrzebnie, urządzenia bez problemu radziły sobie w tych temperaturach.
 
 
Dla mnie są to koszty całkowicie akceptowalne zakładając, że gdyby temperatury oscylowały przez cały miesiąc w granicach -20C, to miesięcznie zużywałbym 1500kWh czyli średnio 750PLN.
Koszt drewna byłby pewnie wyższy, we wcześniejszych latach około 3 metrów drewna zużywałem w czasie takich mrozów. Inną sprawą jest to, że mój dom nie jest zbyt mocno ocieplony, więc, gdy zostanie docieplony to koszty na pewno spadną J
 
Jestem bardzo zadowolony z nowego ogrzewania – system włącz i zapomnij (raz na 2 tygodnie trzeba wyczyścić filtry).
Najważniejsze jest to, że mam przez cały czas stałą temperaturę w całym domu i nie muszę się niczym martwić. (Przy kominku były duże skoki – sauna po rozpaleniu i lodówka nad ranem J )
Fajnym dodatkiem jest możliwość zdalnego sterowania poprzez aplikację na smartfonie, a także możliwość programowania temperatury według harmonogramu.
 
Temperaturę miałem nastawioną na 20C na Nexurach oraz 18C w kuchni na jednostce przysufitowej – w domu panowała temperatura 21-22 C.
Moja żona, która jest wielkim „zmarzluchem” w końcu była zadowolona z temperatury J

 
A z mojego punktu widzenia najważniejsza funkcja tych urządzeń będzie wykorzystywana dopiero teraz, w sezonie letnim – klimatyzacja :-D"
 
Koszty ogrzewania już znamy. Myślę, że nie trzeba ich specjalnie komentować. W sieci jest dostęonych szereg informacji o kosztach ogrzewania różnymi pompami ciepła (gruntowymi i powietrznymi). Czytelnik więc bez problemu znajdzie porównanie. Współczynnik SCOP z etykiety energetycznej 3,7 dla klimatu chłodnego robi wrażenie.
Temperatury panujące w domu również znamy. Jak to wygląda – możemy zobaczyć na zdjęciach.
Ale coś jeszcze nie daje nam spokoju. 
Jak to tak naprawdę działa, pracuje? Jak grzeje?
Czy ta skrzynka nie buczy, nie szumi, nie wieje itd.
Jaki jest odczuwalny komfort przy pracy takich urządzeń.
Z tymi pytaniami spotykam się na co dzień, kiedy proponuję urządzenia klimatyzacyjne czy klimakonwektory. Poprosiłem więc użytkowania o komentarz także w tej kwestii.
 
Urządzenie te są bardzo ciche, w zasadzie nie zauważa się ich pracy. W trybie nocnym trzeba się przysłuchiwać, czy w ogóle pracują. Lepiej słychać pracę lodówki w kuchni niż Nexurę w trybie nocnym w sypialni. Bardzo fajną opcją jest możliwość regulacji natężenia jasności diód sygnalizujących pracę urządzenia (2 poziomy + całkowite wyłączenie).  (Mojej żonie przeszkadza każde źródło światła w czasie snu, więc wyłączenie to podstawa J )
 
Co do ruchu powietrza, przy normalnej pracy czyli utrzymywaniu zadanej temperatury:
– jeżeli chodzi o Nexurę – urządzenie te kierują strumień powietrza w górę – w zasadzie nie ma efektu „wiania”, no chyba, że się ustanie nad urządzeniem
– jednostka scienna – tutaj delikatny strumień powietrza bywa odczuwalny – nie jest specjalnie uciążliwy, a dodatkowo, można ustawić urządzenie tak, żeby nie kierowało powietrza w kierunku osób znajdujących się w pomieszczeniu.
 
W trybie Powerful głośność wzrasta, a ruch powietrza staje się odczuwalny. (Ale też nie jakoś strasznie). Ja korzystałem z tej opcji po powrocie 4 dniowego wyjazdu, kiedy to ustawiłem temperaturę w domu na 10C i zapomniałem przed powrotem połączyć się, w celu jej zwiększenia – w ciągu 20 minut pracy urządzeń w tym trybie temperatura w całym domu osiągnęła około 20C (przy temp. zewnętrznej -5-8C).
 
A jeżeli ktoś jest strasznie wrażliwy na hałas to Nexura ma specjalny tryb ogrzewania tylko panelem radiacyjnym (w zasadzie raczej utrzymania temperatury niż grzania). Wtedy nie wydobywają się z niej żadne dźwięki J
 
Hasło "pompa ciepła" stało się synonimem nowoczesnego, energooszczędnego, bezobslugowego i ekologicznego ogrzewania.
Jeszcze 10-15 lat temu z tym hasłem kojarzyły się tylko i wyłącznie gruntowe pompy ciepła.
I kiedy 10 lat temu zaczęliśmy montować pierwsze pompy ciepła powietrze-woda w układach wodnych, czy powietrze-powietrze w układach ogrzewania nadmuchowego, klienci również mieli szereg pytań i wątpliwości. 
Rynek się zmienia, a świadomość rośnie. Dzisiaj powietrzne pompy ciepła montowane są w tysiącach sztuk i raczej klienci nie zastanawiają się, czy takie urządzenia są w stanie ogrzać ich dom, tylko wybierają konkretną markę, producenta, firmę wykonawczą.
Myślę, że dzięki temu wpisowi, kolejnym takim rozwiązaniem będą klimatyzatory, pompy ciepła, Daikin Cold.