Koszty ogrzewania pompami ciepła (klimatyzatorami) Daikin Cold

Latem ub. roku prezentowałem na blogu klimatyzatory, a w zasadzie pompy ciepła Daikin Cold, przeznaczone do całorocznego ogrzewania pomieszczeń, jako jedyne zródło ciepła.
Zrealizowaliśmy kilka takich instalacji, w tym trzy domy jednorodzinne i kilka pojedynczych mieszkań/lokali. Dzisiaj kilka słów o kosztach ogrzewania w jednym z nich.
Wpis ten powstał dzięki uprzejmości i zaangażowaniu użytkownika tych urządzeń, który znalazł czas i przesłał nam szereg cennych uwag, które pozwoliłem sobie zamieścić  w całości jako cytaty.

Ogrzewanie domu/lokalu klimatyzatorami budzi na ogół wątpliwości, mimo że w wielu wypadkach, biorąc pod uwagę możliwości techniczne i montażowe, to najlepsze rozwiązanie.
No jak to? – dostaję pytanie
Bez kotła, bez grzejników, nawet bez podłogówki? A co będzie jak przyjdą mrozy?
Zimno w domu i wysokie rachunki?
Przedstawiam wówczas dane techniczne, tabele mocy, etykietę energetyczną z wynikami dla klimatu chłodnego z temperaturą obliczeniową -20 stopni, ale… wątpliwości pozostają.
Spróbujmy więc je rozwiać do końca 🙂
 
Latem ub roku dostaliśmy zapytanie o zaproponowanie jakiejś  modernizacji ogrzewania za pomocą powietrznej pompy ciepła.
Dom w zasadzie parterowy, o powierzchni ok. 90m2 + 40m2 poddasza, które nie jest użytkowane wraz z przylegającym garażem, wykonany w technologii szkieletowej (kanadyjskiej – podmurówka, drewniany szkielet i cała reszta z płyt OSB i płyt GK. Lokalizacja – mazowieckie.
Podstawowe zródło ogrzewania stanowiły elektryczne piece akumulacyjne zlokalizowane pod oknami, jednak przez ostatnie trzy lata, piece te były używane sporadycznie, podczas wyjazdów, a dom ogrzewany był tylko kominkiem z rozprowadzeniem ciepłego powietrza.
Powód przypuszczam był prosty. Mimo wygody, jakie dają piece akumulacyjne, rachunek ekonomiczny brał górę.
Oprócz rozwiązania kwestii ogrzewania, klient pytał rownież o możliwość klimatyzacji domu w okresie letnim oraz przygotowania cwu.
Układ centralny, czy to wodny, oparty na pompie ciepła Altherma z klimakonwektorami, czy to nadmuchowy, oparty na pompie ciepła SkyAir był dość trudny do realizacji w zamieszkanym budynku. (Brak miejsca na kanały, prowadzenie instalacji wodnych)
Zaproponowaliśmy więc rozwiązanie oparte na klimatyzatorach Daikin Cold.
W salonie i sypialniach dobraliśmy jednostki przypodłogowe Nexura, z wbudowanym panelem radiacyjnym, a w kuchni jednostkę ścienną Profesional Cold.
Tak to wygląda na rzucie budynku.
 
Rozmieszczenie pomp ciepła Daikin Cold
 
Natomiast zdjęcia ze zrealizowanej instalacji można zobaczyć tutaj na naszej stronie na facebooku – zapraszam czytelników bloga  do polubienia 🙂
 
Wróćmy do wątpliwości – podstawowe pytanie dotyczy kosztów eksploatacji i utrzymywanych temperatur w budynku.
Oto odpowiedź użytkownika.
"Nie miałem niestety możliwości mierzyć bezpośredniego zużycia na każdym klimatyzatorze, dlatego mogę tylko zrobić porównanie w stosunku do poprzednich sezonów.
W poprzednich sezonach ogrzewałem się kominkiem z wymuszonym rozprowadzeniem ciepła, a ogrzewanie piecami akumulacyjnymi było włączane tylko wtedy, gdy wyjeżdżałem z domu na kilka dni w celu utrzymania dodatniej temperatury.
 
koszty ogrzewania Daikin Cold
 
Szacuję, że całościowy koszt ogrzewania od 01.10.2015 – 05.04.2016 wyniósł w kWh 1354 + 691  (taryfa dzienna i nocna) – około 1200 PLN według stawek u mnie obowiązujących – w porównaniu do drewna – opalałem głównie sezonowanym grabem, którego zużywałem około 10m przestrzennych po około 300 PLN czyli zysk w stosunku do drewna 1800 PLN, nie wspominając o czasie potrzebnym na obsługę kominka J
Fakt, że zima była w tym roku dość łagodna.  W ciągu tych kilku dni,  gdy temperatury w nocy spadały poniżej -20C największe zużycie było nie większe niż 50kWh na dobę (całościowo, włącznie z termą, która na pewno zużywa 12kWh na dobę).
 
Bałem się trochę, że przy dużych mrozach będzie w domu zimno i będę musiał rozpalać w kominku, ale niepotrzebnie, urządzenia bez problemu radziły sobie w tych temperaturach.
 
 
Dla mnie są to koszty całkowicie akceptowalne zakładając, że gdyby temperatury oscylowały przez cały miesiąc w granicach -20C, to miesięcznie zużywałbym 1500kWh czyli średnio 750PLN.
Koszt drewna byłby pewnie wyższy, we wcześniejszych latach około 3 metrów drewna zużywałem w czasie takich mrozów. Inną sprawą jest to, że mój dom nie jest zbyt mocno ocieplony, więc, gdy zostanie docieplony to koszty na pewno spadną J
 
Jestem bardzo zadowolony z nowego ogrzewania – system włącz i zapomnij (raz na 2 tygodnie trzeba wyczyścić filtry).
Najważniejsze jest to, że mam przez cały czas stałą temperaturę w całym domu i nie muszę się niczym martwić. (Przy kominku były duże skoki – sauna po rozpaleniu i lodówka nad ranem J )
Fajnym dodatkiem jest możliwość zdalnego sterowania poprzez aplikację na smartfonie, a także możliwość programowania temperatury według harmonogramu.
 
Temperaturę miałem nastawioną na 20C na Nexurach oraz 18C w kuchni na jednostce przysufitowej – w domu panowała temperatura 21-22 C.
Moja żona, która jest wielkim „zmarzluchem” w końcu była zadowolona z temperatury J

 
A z mojego punktu widzenia najważniejsza funkcja tych urządzeń będzie wykorzystywana dopiero teraz, w sezonie letnim – klimatyzacja :-D"
 
Koszty ogrzewania już znamy. Myślę, że nie trzeba ich specjalnie komentować. W sieci jest dostęonych szereg informacji o kosztach ogrzewania różnymi pompami ciepła (gruntowymi i powietrznymi). Czytelnik więc bez problemu znajdzie porównanie. Współczynnik SCOP z etykiety energetycznej 3,7 dla klimatu chłodnego robi wrażenie.
Temperatury panujące w domu również znamy. Jak to wygląda – możemy zobaczyć na zdjęciach.
Ale coś jeszcze nie daje nam spokoju. 
Jak to tak naprawdę działa, pracuje? Jak grzeje?
Czy ta skrzynka nie buczy, nie szumi, nie wieje itd.
Jaki jest odczuwalny komfort przy pracy takich urządzeń.
Z tymi pytaniami spotykam się na co dzień, kiedy proponuję urządzenia klimatyzacyjne czy klimakonwektory. Poprosiłem więc użytkowania o komentarz także w tej kwestii.
 
Urządzenie te są bardzo ciche, w zasadzie nie zauważa się ich pracy. W trybie nocnym trzeba się przysłuchiwać, czy w ogóle pracują. Lepiej słychać pracę lodówki w kuchni niż Nexurę w trybie nocnym w sypialni. Bardzo fajną opcją jest możliwość regulacji natężenia jasności diód sygnalizujących pracę urządzenia (2 poziomy + całkowite wyłączenie).  (Mojej żonie przeszkadza każde źródło światła w czasie snu, więc wyłączenie to podstawa J )
 
Co do ruchu powietrza, przy normalnej pracy czyli utrzymywaniu zadanej temperatury:
– jeżeli chodzi o Nexurę – urządzenie te kierują strumień powietrza w górę – w zasadzie nie ma efektu „wiania”, no chyba, że się ustanie nad urządzeniem
– jednostka scienna – tutaj delikatny strumień powietrza bywa odczuwalny – nie jest specjalnie uciążliwy, a dodatkowo, można ustawić urządzenie tak, żeby nie kierowało powietrza w kierunku osób znajdujących się w pomieszczeniu.
 
W trybie Powerful głośność wzrasta, a ruch powietrza staje się odczuwalny. (Ale też nie jakoś strasznie). Ja korzystałem z tej opcji po powrocie 4 dniowego wyjazdu, kiedy to ustawiłem temperaturę w domu na 10C i zapomniałem przed powrotem połączyć się, w celu jej zwiększenia – w ciągu 20 minut pracy urządzeń w tym trybie temperatura w całym domu osiągnęła około 20C (przy temp. zewnętrznej -5-8C).
 
A jeżeli ktoś jest strasznie wrażliwy na hałas to Nexura ma specjalny tryb ogrzewania tylko panelem radiacyjnym (w zasadzie raczej utrzymania temperatury niż grzania). Wtedy nie wydobywają się z niej żadne dźwięki J
 
Hasło "pompa ciepła" stało się synonimem nowoczesnego, energooszczędnego, bezobslugowego i ekologicznego ogrzewania.
Jeszcze 10-15 lat temu z tym hasłem kojarzyły się tylko i wyłącznie gruntowe pompy ciepła.
I kiedy 10 lat temu zaczęliśmy montować pierwsze pompy ciepła powietrze-woda w układach wodnych, czy powietrze-powietrze w układach ogrzewania nadmuchowego, klienci również mieli szereg pytań i wątpliwości. 
Rynek się zmienia, a świadomość rośnie. Dzisiaj powietrzne pompy ciepła montowane są w tysiącach sztuk i raczej klienci nie zastanawiają się, czy takie urządzenia są w stanie ogrzać ich dom, tylko wybierają konkretną markę, producenta, firmę wykonawczą.
Myślę, że dzięki temu wpisowi, kolejnym takim rozwiązaniem będą klimatyzatory, pompy ciepła, Daikin Cold.

12 komentarzy do “Koszty ogrzewania pompami ciepła (klimatyzatorami) Daikin Cold

 1. zkamienicy

  Wszytsko wygląda ok, tylko….

  1. Zaskakujuące proporcje taniej/drogiej trayfy. Ja ogrzewając podobnie mieszkanie (klimatyzacja + akumulacja tylko w czasie mrozów) zawsze mam 1,5-2x większe zużycie energii w taniej taryfie niz w drogiej. Plusy grzania klimatyzatorami już opisano, teraz plusy akumulacji;

  -Dzięki trayfie g12 można też zasialać pralkę, zwmywarkę, suszrkę kondensacyjną, piekarnik i inne sprzęty za 27gr/kWh a nie za 58gr. Oczywiście w godzinach nie każdemu pasujących.

  -Piece akumulacyjne w porównaniu do klimatyzatora są proste jak budowa cepa. Czyli w razie awarii naparwi je każdy elektryk za małe pieniądze. Oby elektronika do tych Daikinów była za 10 lat dostępna. Bo szukać dobrego elektronika do naprawy PCB z kilmatyzatora to już cyrk. Co z łozyskami elementów ruchomych czy są obliczone na przynajmniej 10 lat pracy? 

  -Ogrzewanie przez ciepło promieniowania: wreszcie w nexurze jest coś innowacyjnego, co ma szansę na  wprowadzenie pojęcia "komfort" do ogrzewania klimatyzacją. Cecha naturalna dla piecy akumulacyjnych.

  -Kalkulacja. Liczmy juz to 3,7 czyli w moim regionie to 0,59 /3,7= ok 16gr/kWh ciepła dla jednej taryfy. Przy Akumulacji i 2 taryfach to ok 27gr za kWh ciepła ale dodatkowo oszczędność na innych odbiornikach używanych w taniej taryfie. Myślę, że faktycznie w eksploatacji takie rozwiązanie wychodzi ok 20-30% taniej od okumulacji. 

  – Naprawdę jestem ciekawy trwaości i cichości nexury oraz efektu promiennika. 

  -Czy inwestor policzył czy ta inwestycja się "zwróci" tj ile lat mógłby eksploatować swój system który juz miał (piece akumulacyjne) za koszt zakupu tych 4 jednostek?. Po po tym czasie dopiero zaczyna się korzyść z niższych bieżacych kosztów eksploatacji. 

  Pozdriawiam!

  Odpowiedz
 2. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Jak to mówią, pewne rzeczy są bezcenne 🙂 – nie wszystko się musi zwrócić. Czy większe, droższe  auto się zwróci, w stosunku do mniejszego?

  Klient chciał mieć ogrzany i sklimatyzowany dom oraz niższe koszty eksploatacji. I to osiagnął. Może znajdzie czas, to napisze jakiś komentarz 🙂

  A co do trwałości –  mamy urządzenia klimatyzacyjne pracujące ponad 15 lat, a podobno na naszym rynku są takie, które pracują jeszcze dłużej.

  pzdr

  Odpowiedz
 3. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Jeśli to dodatek do ogrzewania, to Emura lub ścienny Professional. Jeśli klimatyzator ma pełnić funkcję tylko grzania, to z uwagi na rozkład powietrza, lepsza będzie przypodłogowa Nexura.

  Odpowiedz
  1. Kosmiczny

   Idąc za ciosem: co wtedy z schłodzeniem? Pewnie lepiej ścienne, ale czy na tyle, by brać to pod uwagę, przy chęci ogrzewania/chłodzenia. 

   Odpowiedz
   1. Kosmiczny

    A i jeszcze jedno pytanie: czy istnieje jakaś technologiczna bariera przed występowaniem coldów w wersji multi, czy to raczej kwestia czasu?

    Odpowiedz
 4. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Nie ma problemów z chłodzeniem jednostką przypodłogową. Nadmuch skierowany jest w górę i zabiera ciepłe powietrze z pod sufitu.

  A co układów multi z COLD – nie występują w wersji multi. Nie wiem czy jest bariera technologiczna. Podczas odszraniania nastąpiło by wyłączenie kilku jednostek. Ale myślę, że to kwestia czasu i pojawi się takie rozwiazanie jak w VRV IV continuus heating, czyli odszranianie bez przerwy w pracy na ogrzewanie.

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Łazienka musi mieć niezależne ogrzewanie. Cwu rownież należy przygotować oddzielnie (bojler lub PC do cwu).
   Korytarze na ogół nie są oddzielnie ogrzewane, chociaż to zależy od specyfiki budynku.

   Odpowiedz
 5. Xroway

  Czy tego typu klimatyzatory posiadają możliwość sterowania kablowo na podobnej zasadzie jak grzejniki ze sygnałem fil pilote? Chodzi o jakąkolwiek możliwość blokowania działania urządzenia, gdy zostaje przekroczony prąd poprzez np. włączony podgrzewacz przepływowy (kontrola przez przekaźnik priorytetowy). Rozumiem, że odłączanie klimatyzatora od zasilania raczej nie jest polecane. Jeśli nie ma takiej możliwości, to jak ten problem rozwiązać? Mam wszystko na prad razem z ogrzewaniem i piecem kuchennym, przy zabezpieczeniu fazy 25A.

  Ogólnie jaki jest średni pobór prądu w czasie grzania klimatyzatora?

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Jest dostępna płytka komunikacyjna ze stykiem sterującym. Na zasilanie główne trzeba zamontować cewkę pomiarową i sygnał z tej cewki należy puścić na ta płytkę.
   W podlinkowanym w artykule wpisie z ub roku podana jest tabela z poborem prądu dla jednostek COLD, nominalnym i przy maksymalnym możliwym obciążeniu.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.