Jak odchudza się pompę ciepła czyli recepta na tanią kotłownię?

W odpowiedzi na jedną z ofert dotyczącą kotłowni opartej na pompie ciepła powietrze/woda, dostałem od klienta informację, że odstajemy cenowo w górę od markowej konkurencji i to dość znacznie.
Rzeczywiście, Altherma Daikin nie należy do tanich pomp ciepła, ale różnice cenowe przy porównywalnych modelach nie są tak duże i nie przekraczają kilkunastu procent, a przy jednostkach zintegrowanych z małego typoszeregu, czyli popularne  4-6-8 kW – w zasadzie takie same, a nawet tańsze. Skąd taka różnica?

Okazuje się, że kotłownię i pompę ciepła też można odchudzić.
Jak?
Pokażę na przykładzie Althermy 11kW, pompy najczęściej przez nas sprzedawanej, montowanej zazwyczaj w domach o powierzchni 170-250 m2.
Odchudzanie pokażę na przykładzie cen katalogowych netto, chociaż każdy klient wie, że od tych cen udzielane są jeszcze rabaty.
 
Weźmy taki najbardziej wypasiony model.
Altherma, wersja grzewczo-chłodząca, trójfazowa, zintegrowany zasobnik cwu ze stali nierdzewnej 260 l, grzałka backup trójfazowa, 3/6/9kW. Taka wzorcowa kotłownia 🙂
 
Symbol takiej pompy to ERLQ011CW1+EHVX16S26C9W, a jej cena katalogowa to 37.330 zł
Mało to nie jest.
Można coś z tym zrobić? 
 
Można… Jak ktoś chce mieć samą podłogówkę i nie potrzebuje np. funkcji chłodzenia, to w zupełności wystarczy mu jednostka tylko grzewcza.
Jedna literka i mamy ERLQ011CW1+EHVH16S26C9W, a cena spada do 36.110 zł…
Ale dalej dużo.
 
Zróbmy kolejne cięcie.
Zintegrowany zasobnik ze stali nierdzewnej jest drogi – prawie 5 tys zł.
Może da się zastosować tańszy, oddzielny zasobnik. Po co stal nierdzewna. Kiedyś była tylko emalia i ludzie się myli. Oczywiście – da się.
Np. emaliowany zbiornik Daikin 200l, nieco mniejszy, tylko o 60l, ale i tak jest w nim grzałka.
Otrzymujemy więc konfigurację ERLQ011CW1+EHBH16C9W+EKHWE200A3V3 i…. cenę 35.130 zł
Ciągle dużo. Co z tym fantem zrobić?
 
Zasobnik to zasobnik, ma grzać cwu i tyle. Co prawda w cenie zasobnika Daikin jest wysokiej klasy zawór trójdrożny z siłownikiem, komplet styczników, czujnik temperatury i czujnik przegrzania, grzałka zasobnika, ale… pewnie da się to jakość obejść. Ano da się.
Zasobnik cwu 200-300l bez problemu znajdziemy za 2.500 zł. 
Zawór 3d z napędem za 250-350 zł
Czujnik temperatury to 150 zł
Taki kompletny zasobnik bez problemu skompletujemy za 3.000 zł
Dostajemy więc konfigurację ERLQ011CW1+EHBH16C9W+ZASOBNIK OBCY i cenę 34.180 zł
Już zdecydowanie lepiej, ale… No nie może tak być, żeby nie dało się z tego coś urwać 🙂
 
W hydroboksie Althermy jest grzałka backup trójfazowa 3/6/9 kW, którą możemy skonfigurować jako jednostopniową  3kW, dwustopniową 3/6 kW i dwustopniową 3/9 kW
Ten backup ma pełnić funkcję wynikającą z nazwy. A więc nie tylko wspomaga pompę ciepła w trybie ogrzewania, ale także na wypadek awarii stanowi zapasowe źródło ciepła o mocy 9kW.
Wcześniej czy później każda pompa ciepła ulegnie awarii, bo to tylko urządzenie.
A stanie się to nie w letni ciepły poranek, tylko prawdopodobnie w zimowy mroźny wieczór, kiedy pompa będzie najbardziej obciążona (auta nie psują się na parkingu tylko w trasie).
No ale dobre pompy konkurencji nie potrzebują tak dużych grzałek 🙂
Jest więc i  wersja hydroboksu z grzałką jednofazową 3kW.
Znowu zmiana literek i kolejna Altherma ERLQ011CW1+EHBH16C3V+ZASOBNIK OBCY i otrzymujemy 33.730 zł
No i co?
 
Jedźmy dalej.
Skoro hydroboks może być z grzałką jednofazową zamiast trójfazowej, to i agregat trójfazowy można chyba zastąpić tańszym, jednofazowym?
Można. Parametry te same, a cena inna. Co prawda zalecany bezpiecznik dla jednostki jednofazowej to 40A, podczas gdy dla trójfazowej to 20A, ale niech się martwi elektryk i użytkownik, jak równomiernie obciążyć fazy i jakie dać główne zabezpieczenie na budynku.
A przecież w budynkach z pompami ciepła jest jeszcze trochę innych urządzeń elektrycznych.
No ale konfiguracja jest już całkiem przyzwoita. 
ERLQ011CV3+EHBH16C3V+ZASOBNIK OBCY co daje kwotę 32.300 zł
 
I tak, odchudziliśmy pompę ciepła Daikin Altherma z kwoty 37.330 zł do kwoty 32.300, a więc o ponad 5 tys zł netto.
I jak by nie było klient ma ciągle „tą samą” Althermę Daikin 11kW.
 
Taki rodzaj odchudzanie można zrobić u każdego producenta.
Niestety instalator często staje przed dylematem – sprzedać jakąkolwiek pompę ciepła czy żadną?
 
Dlatego też można dostać ofertę na dwie „takie same” Althermy, znacznie różniące się ceną.
Można też dostać ofertę na odchudzoną konkurencję i Althermę w najwyższej konfiguracji, a wtedy ta ostatnia wydaje się zupełnie nieatrakcyjna i klient zastanawia się skąd tak duża różnica?
Pewnie chcą mnie naciągnąć?
 
Też stajemy przed takimi dylematami. Ale…
W ogóle nie oferujemy Altherm z obcymi zasobnikami, a te nieliczne, które można policzyć na palcach  wynikają z faktu, że klient miał już swój zasobnik i nie chciał go zwyczajnie wyrzucić lub planował układ przepływowy do współpracy z kominkiem. Ale… chcesz tańszy zasobnik? chcesz tani zawór 3d – ok. – na wyraźne życzenie zamontujemy.
Nie oferujemy żadnych pomp ciepła w wersji jednofazowej z typoszeregu 11-14-16 kW.
Oczywiście jeśli ktoś będzie wyraźnie życzył sobie takiej pompy, to też mu ją zamontujemy, ale problemy z instalacją elektryczną pozostaną na jego głowie.
Wszystkie hydroboksy, zarówno małe (4-6-8kW) jak i duże (11-14-16 kW) oferujemy z grzałkami backup trójfazowymi 9kW. Backup to backup, a grzałka 9kW równomiernie obciąża wszystkie fazy, w przeciwieństwie do 3 lub 6 kW jednofazowej.
Są jeszcze takie elementy kotłowni jak armatura, rury, kształtki, itd, itp.
Oddzielny wpis można by z tego zrobić 🙂
 
Bywa więc często, że odstajemy od konkurencji.
No cóż. Takie mamy podejście do tego co robimy i taką a nie inną markę oferujemy 🙂

6 komentarzy do “Jak odchudza się pompę ciepła czyli recepta na tanią kotłownię?

 1. Tomek

  Niestety, ale prawda. Naiwnie dałem sie naciąć "profesjonalnemu" przedstawicielowi Daikina z miasta Kraka. Miało być taniej a w sumie wyszło drożej. Jak to mówią; chytry dwa razy traci. Numer z jedną literką w typoszeregu też im się udał 🙂 – nie ma chłodzenia. Ponadto mam wrażenie, ba! nawet jestem przekonany, że montowali to pierwszy raz w życiu – totalna amatorka!  

  Teraz tylko pozostało mi nauczyć sie konfiguracji althermy… 

   

   

   

   

   

  Odpowiedz
 2. Marcin

  Dobry artykuł. Powinien trafić do jak największej ilości osób. Niestety ale sa oszuści co działają na naszą niekorzyść, a my nie znając się wierzymy, że sa to fachowcy i chcą naszego dobra

  Odpowiedz
 3. Krzysztof

  Witam

  Na początku chciłabym wszystkim blogowcą pozyczyć szczęsliwego nowego roku a wracając co sprawy. Największy problem jest w tym , że ludzie się na tym nie znają i można im wcisnąć każdy kit a oni w to uwierzą, właśnie takie artykuły jak Pana otwierają ludziom oczy na inne perspektywy.Pozdrawiam

  Odpowiedz
 4. Michał

  ?Witam no właśnie mnie to najbardziej denerwuje, ponieważ nawet profesjonalne firmy, kiedy zobaczą, że klient słabo obczaja temat to zaraz myślą, żeby go zrobić na szaro. Jak będę miał zakładać takie urządzenia w swoim domu to zjawię się, na twoim blogu. Dzięki, że taki blog istnieje i pozdrawiam.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.