Odszranianie powietrznej pompy ciepła

Kilka tygodni temu podczas prezentacji oferty zostałem zastrzelony pytaniem czy wiem o problemach powietrznych pomp ciepła jakie pojawiają się zimą przy ich pracy.
W szczególności chodziło o ciągłe obladzanie się jednostki zewnętrznej, kapanie z niej wody i problem z jej odprowadzeniem oraz wytwarzanie pary w promieniu 1,5 m.
Zaskoczony odpowiedziałem, że tak przecież wygląda normalna praca powietrznych pomp ciepła. Ale dalsza dyskusja pokazała, że nie wszyscy jednak o tym wiedzą.
Czas więc na odszranianie.
 
Chociaż każdy już chyba wie jak działa pompa ciepła, to jednak kilka słów napisać muszę, bo inaczej nie wyjaśnię co to jest odszranianie i po co się odbywa.
Pompa ciepła przepompowywuje ciepło przeciwnie do jego naturalnego przepływu, z miejsca o niższej temperaturze do miejsca o wyższej temperaturze. W tym celu wykorzystuje właściwości i przemianę czynnika chłodniczego.
Przy powietrznych pompach ciepła, miejsce o niższej temperaturze – to powietrze zewnętrzne, a miejsce o wyższej temperaturze – to nasz ogrzewany dom.
W trybie ogrzewania, sprężarka w agregacie tłoczy freon w postaci gazu i spręża go w wymienniku naszej jednostki wewnętrznej. Ten wymiennik to freon-woda w przypadku Althermy lub freon-powietrze w przypadku jednostki kanałowej SkyAir.
Przy sprężaniu freonu, rośnie jego temperatura w wymienniku do ok. 40-50 stopni, a ciepło to odbiera powietrze lub woda opływające i chłodzące wymiennik.
Na skutek ochłodzenia sprężonego freonu, skrapla się on do postaci cieczy i dalej jest tłoczony pod wysokim ciśnieniem do wymiennika w agregacie (widoczne aluminiowe lamele z tyłu i boku agregatu)
Tam następuje rozprężanie, czyli gwałtowne obniżenie ciśnienia freonu. Spadek ciśnienia, obniża punt wrzenia/parowania. Freon zaczyna wrzeć/parować i przechodzić w postać pary do czego potrzebuje ciepła z zewnątrz. Ponieważ temperatury parowania freonu to nawet -30 stopni, więc powietrze zewnętrzne jest dla niego ciepłe. Powietrze to za pomocą wentylatora agregatu omywa wymiennik i cykl się powtarza. Sprężarka zasysa pary freonu i dalej tłoczy je do wymiennika w domu.
Jeśli spojrzymy na wykres przemian powietrza, który omawiałem wcześniej, to widzimy, że tak niska temperatura wymiennika, jest zawsze poniżej punktu rosy.
Z gwałtownie ochłodzonego powietrza, na powierzchni wymiennika agregatu wykrapla się wilgoć w postaci pary wodnej i od razu zamarza.
Wymiennik pokrywa się szronem i lodem, co widać na poniższych zdjęciach.
 
W pewnym momencie wymiennik będzie całkowicie zaszroniony  i zostanie zablokowany przepływ powietrza, a freon nie będzie w stanie pobierać z niego ciepła.
Co dalej? – urządzenie uruchamia wtedy procedurę odszraniania.
Następuje odwrócenie obiegu freonu.
Gorący freon trafia na wymiennik agregatu. Lód i szron topi się, a woda spływa na podstawę agregatu i na zewnątrz. W tym czasie spada temperatura na wymienniku wewnętrznym.
 
Co decyduje o odszranianiu?
W prostych urządzeniach on/off mamy zazwyczaj czasówkę. Agregat odszraniania się np. co 2h i trwa to kilka minut.
W Althermie czy SkyAir o cyklu odszraniania decyduje algorytm, w którym rolę odgrywa czas, temperatura zewnętrzna i temperatura wymiennika.
Warto wiedzieć jak ten cykl wygląda, bo często klienci dzwonią, że wcześniej agregat częściej się odszraniał, a teraz rzadziej, pewnie coś nie działa itd.
 
 
 
W przypadku SkyAir odszranianie nastąpi jeśli:
– sprężarka pracuje co najmniej 25 minut od ostatniego odszraniania
i
– upłynął graniczny czas odszraniania ( 2h przy temp. powyżej -5 stopni i 6h przy temp. poniżej -5 stopni)
lub
– temperatura wymiennika agregatu znajduje się w obszarze odszraniania (mówiąc prościej jest dostatecznie zalodzony)
 
 
W zależności od warunków zewnętrznych (obszary podmokłe o dużej wilgotności czy bardzo suche) serwis może zmienić graniczny czas na tzw krótkie (40 minut) lub długie (6-8h) odszranianie.
 
 
A jak długo trwa samo odszranianie? – tu znowu szereg pomiarów temperatur, ciśnień i warunków. (odszronił się czy nie)
Może to trwać kilkanaście sekund (np. czysty wymiennik, ale minął graniczny czas), a maksymalnie trwa 8 minut.
Przy odszranianiu wentylator jednostki wewnętrznej nie pracuje, a temperatura na jej wymienniku spada do -40 stopni.
Po zakończeniu cyklu i uruchomieniu grzania wentylator włączy się ponownie, kiedy temperatura wymiennika osiągnie ok. +35 stopni (tzw ciepły start).
Natomiast wentylator agregatu włącza się pod sam koniec cyklu odszraniania, kiedy wymiennik jest jeszcze gorący i mokry, by przedmuchać z niego resztki wilgoci.
Wtedy właśnie z agregatu potrafią buchnąć kłęby pary, która powstaje przy zderzeniu ciepłego powietrza z wymiennika z zimnym przed agregatem.
Podczas cyklu woda leje się na ziemię. Można ją próbować ująć (jeśli wie się jak :)) lub pozostawić swobodnie. Wtedy zamarza ona i taje pod agregatem przez całą zimę.
Stąd prosty wniosek by agregatu nie wieszać na ciągiem komunikacyjnym, czy też wysoko na elewacji.
 
 
Podobnie wygląda sytuacja w Althermie. Czasy graniczne to 2h i 6h, a samo odszranianie może trwać do 10 minut. (o minutę dłużej)
Co istotne – w czasie cyklu pracuje pompa obiegowa hydroboksu. Tutaj nie możemy sobie pozwolić na tak niskie temperatury jak przy jednostce kanałowej, bo wymiennik by zamarznął. Włącza się również grzałka back-up dla zabezpieczenia przed zamrożeniem oraz pokrycia straty ciepła.
 
 
Oczywiście nie wszystko jest tak proste 🙂
Przy SkyAir’ach nie mieliśmy żadnych problemów z odszranianiem, natomiast pierwsze modele Altherm miały ten problem, że lód i szron z wymiennika nie schodził do końca.
Daikin przeprowadził modyfikację pierwszych Altherm polegającą na zmianie oprogramowania płyty sterującej (czasy i temperatury odszraniania) oraz dodaniu grzałki płyty dolnej agregatu.
Od tamtego czasu mamy już 4-tą generację modeli.
Grzałka płyty dolnej początkowo była w postaci kabla grzewczego rozpiętego na dnie, a później w postaci maty grzewczej.
Zlikwidowano również kratkę ochronną na tyle agregatu oraz zwiększono dystans miedzy lamelami, a pionowymi elementami obudowy agregatu oraz zwiększono ilość otworów w dnie agregatu, dla ułatwienia odpływu wody.
Początkowo grzałka była sterowana zewnętrznym termostatem elektromechanicznym.
Następnie sterownie zoptymalizowano i było ono realizowane z płyty elektroniki hydroboksu.
Aktualnie w nowych modelach dużego typoszeregu serii C wprowadzono kolejną dość istotną zmianę. Odszranianie płyty dolnej jest realizowane równolegle przez kabel grzewczy oraz rurki gorącego gazu.
Mieliśmy przyjemność montować dwa takie agregaty w ubiegłym tygodniu.
 
Jak widać na wcześniejszych zdjęciach, lód gromadzi się głównie w dolnej części, wzdłuż lameli wymiennika ułożonych w kształcie litery L.
W nowych modelach zrezygnowano z maty grzewczej całej płyty dolnej.
Rurki chłodnicze gorącego gazu poprowadzono pod lamelami, wzdłuż wymiennika, razem z kablem grzewczym. Kabel jest już sterowany z płyty agregatu, a nie z hydroboksu.
Od środka wyizolowano również połączenie lameli z płytą dolną. Woda ścieka w tej chwili w większej części po zewnętrznej stronie lameli.
Trudno mi powiedzieć na ile to rozwiązanie jest lepsze, bo Altherma 16 kW pracuje dopiero kilka dni.
Ale w nowej serii C grzejemy dokładnie tam, gdzie następowało gromadzenie się lodu i wykorzystujemy do tego głównie ciepło czynnika, a w mniejszej części grzałkę.
Z naszych doświadczeń wynika, że to bardzo dobre rozwiązanie.
Zdjęcia nowego agregatu i zastosowanych rozwiązań poniżej.
 
 
 
 
 
 
 
Warto też kilka słów wspomnieć o czułości wentylatora agregatu.
Przy ekspozycji na śnieg i wiatr, czy też na kapanie wody z połaci dachu, pod którym zamontowane są agregaty, zdarza się czasami (choć bardzo rzadko), że śnieg czy lód blokuje światło między śmigłem agregatu a jego obudową. Wentylatory agregatu sterowane inverterowo są bardzo czułe.
Niewielki opór (kawałka śniegu czy lodu) powoduje, że agregat wchodzi w stan awarii, wyrzucając błąd wentylatora.
 
Jak ktoś ma czas i chęć to poniżej jest link do 5 minutowego filmu w formacie mp4, z pełnym cyklem odszraniania pompy ciepła Daikin SkyAir RZQ71+FBQ71, która obsługuje nasze biuro.
 
Odszranianie
 
A tutaj film 8min z odszraniania Althermy 14kW.
 
Pojawiają się też pytania o koszt odszraniania i jego udział w kosztach eksploatacji.
Daikin podaje dwie tabele mocy.
Jedna z nich, to tzw. integrated value, która uwzględnia cykl odszraniania w mocach urządzenia i jego wpływ na COP.
 
I tak to wygląda.
Żadnej magii – tylko specyfika pracy urządzeń.
Choć miło by było, gdyby odszraniania nie było  🙂
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

25 komentarzy do “Odszranianie powietrznej pompy ciepła

 1. TSzewc

  Nigdy bym na to nie wpadł, że odszranianie dla kogoś może być problemem :)))
  Ale zaskoczyła mnie różnica w budowie jednostki zewnętrznej SkyAir i Althermy. Myślałem, że są one bardzo podobne, a różnica dotyczy tylko jednostek wewnętrznych, ze względu na inne dolne źródło.

  Odpowiedz
 2. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Co do różnic w budowie, to Altherma powstała na bazie agregatów RZQ pomp ciepła SkyAir.
  Natomiast jeśli chodzi o odszranianie, to niestety zdarzały się przypadki, że lód systematycznie narastał i Altherma po prostu nie mogła się odszronić.
  Trzeba było ręcznie, czyli za pomocą ciepłej wody, stopić lód i szron.
  Mieliśmy taki z jedną 11-ką i jedną 8-ką.
  Problem rozwiązała zmiana płyty głównej, która miała inną logikę odszraniania i modyfikacje przeprowadzone przez Daikina.
  Dużo też zależy od lokalizacji i wilgotności. Np. w ub roku w jednej Althermie 8 kW za Poznaniem, już nowym modelu, taka sytuacja pojawiła się 1 raz w ciągu zimy.

  Odpowiedz
 3. TSzewc

  Mogę potwierdzić, że SkyAir nie ma żadnych problemów z odszranianiem. Tylko góra lodu pod spodem sobie rośnie 🙂 Ubiegłej zimy miała coś z pół metra wysokości i ze 2m2 powierzchni, nawet zdjęcie gdzieś mam, jakby ktoś chciał 🙂

  Odpowiedz
 4. Robert

  W moim przypadku a użytkuje Altherme od ponad 3 lat, po raz pierwszy w listopadzie tego roku szron narósł na jednostce zewnętrznej na ponad dwa centymetry, wentylator zaczął ciężko pracować i pomimo, że od całkowitego zaszronienia sie wymiennika minęło ponad 30 godzin, nie dosżło do automatycznego odszraniania. Nie mam pojącia co może być tego przyczyną. Czekam na jakieś wskazówki jak usunąć awarię i co ją mogło spowodować. 

  Odpowiedz
 5. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Powodów może być kilka. Ale przypuszczalnie winny jest zabrudzony wymiennik. Odszronić agregat może serwis z poziomu automatyki lub można to zrobić ręcznie z pomocą wody.

  Odpowiedz
  1. Ryszard Korcz

   Ja od dwoch lat uzytkuje Altherme HT i ubieglej zimy pojawil sie problem z odszranianiem.Wymiennik nie jest zabrudzony.Pompa nie radzi sobie z odszranianiem. Serwisant w czasie zimowego przegladu pompy nie mogl wlaczyc funkcji odszraniania z poziomu automatyki.Dzwoniac do Daikina uzyskal informacje, ze nie mozna tego zrobic bo Daikin zrezygnowal z funkcji recznego odszraniania.Po takiej informacji recznie odszronil wymiennik za pomoca opalarki.Szkoda ze Daikin nie dal uzytkownikowi mozliwosc zalaczenie funkcji odszrania z poziomu sterownika.Ciekawe jak mrozna bedzie ta zima i ile razy bede musial sam odszraniac oblodzony wymiennik.

   Przy okazji prosze o opisanie algorytmu zalaczania wspomagania pracy pompy za pomoca zewnetrznej grzalki elektrycznej.Serwisant nie potrafi odpowiedziec mi na pytanie dlaczego sterownik pompy zalacza 1-szy stopien grzalki przy dodatniej temperaturze zewnetrznej np 8-10stC.

    

   Odpowiedz
   1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

    Nie da się serwisowac na odległość. Pompa ma sie odszronić i tyle. Jeśli nie jest w stanie, to coś jest nie tak. Przypuszczam, że należy podejrzewać układ chłodniczy. Brakuje mocy. Wskazuje na to praca grzałki. Jeśli jest to oryginalna grzałka Daikin, to jej praca nie ma nic wspólnego z temp. zewnętrzną. Wejście na pierwszy lub drugi stopień zależne jest od spełnienia szeregu warunków, które są jasno określone i podane. W uproszczeniu – jeśli pompa nie daje rady, to wspomaga sie grzałką. Skoro serwisant nie wie dlaczego pompa działa tak jak działa, to może trzeba zmienić serwisanta. A opisywanie tutaj logiki pracy grzałki w HT nie bardzo ma sens, bo nie taki jest cel tego blogu.

     

    Odpowiedz
    1. Ryszard Korcz

     Z moich obserwacji wynika, ze algorytm pompy nie uwzglednia warunkow jej uruchomiania z calkowicie oblodzonym wymiennikiem. Niekorzystne warunki na wymienniku powstaja, kiedy pompa zostaje wylaczona przed uplywem czasu odszraniania, a na zewnatrz sa niesprzyjajace warunki pogodowe jak mroz, sniezyca czy tworzaca sie szadz.

     Przy calkowicie oblodzonym wymienniku I ponownym zalaczeniu przez sterownik, pompa nie uzyska zadanej temperatury.Brak wydajnosci pompy z powodu braku przeplywu powietrza przez wymiennik jest oczywisty.Taki stan moze sie utrzymywac bardzo  dlugo  2 godziny  I wiecej dopoki uzytkownik jej nie pomoze. Odszranianie nie bedzie zalaczane bo nie uplynal zaprogramowany czas pracy pompy, chocby byl najkrotszy. A ostatni czas pracy nie jest sumowny. Tak wiec po co czekac 2h, skoro golym okiem widac, ze pompa nie moze pracowac w takich warunkach? Rozwiazanie jest jedno.Funkcja zalaczenia odszraniania powinna byc dostepna uzytkownikowi na zadanie z poziomu sterownika.

     Odnosnie zalaczania wspomagania grzalka przy dodatnich temperaturach.Tak grzalka zewnetrzna jest od Daikina. Zaskoczyl mnie Pan stwierdzeniem ze “…jej praca nie ma nic wspólnego z temp. zewnętrzną”.

     W katalogu podawana jest tzw temp progowa -11stC, powyzej ktorej pompa pracuje z obnizona wydajnoscia I wowczas bedzie sie “podpierala” grzalka.Ponadto w czesto mozna przeczytac stwierdzenie, ze niska temperatura -20 st C przeciez nie trwa cala zime, tylko przez kilka tygodni.Zwiekszony pobor mocy bedzie tylko w tym okresie.

     Rozumiem ,ze przy ujemnych temperaturach grzalka moze sie zalaczac .Ale nie dociera do mnie to, ze przy dodatnich  temperaturach grzalka jest rowniez potrzebna.

     Dobrze by bylo taka informacje byla zamieszczona w katalogu pompy.

     Nie zgadzajac sie z tym faktem nadal szukam odpowiedzi dlaczego?

     Poczatkowo tez myslalem, ze to sprawa malej wydajnosci pompy.Zglaszalem to serwisowi, ktory u mnie dokonal sprawdzenia pompy I przeprowadzil test jej wydajnosci.Wynik testu jest taki, ze z odlaczona grzalka pompa osiaga 80 st.C przy temperaturze zewnetrznej  -5stC .Przy braku wyjasnienia przyczyny zalaczania grzalki pozostawilem ja wylaczona.Ale to nie jest rozwiazanie.Chcialbym sie zapoznac z warunkami, ktore musze byc spelnione na zalaczenie grzalki.

     Jak Pan wie serwisanta w okresie gwarancji nie moge zmienic, bo takie sa reguly Daikina.Kto sprzedal I montuje ten pompe serwisuje.

     Odpowiedz
 6. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Jeszcze raz napiszę – na odległość serwisować się nie da. Start defrostu uwzględnia zarówno czasy pracy jak i temperatury wymiennika. Jeśli się nie odszrania, tzn nie wchodzi w cykl lub nie odszrania się do końca, to trzeba cierpliwie szukać przczyny.

  Co do grzałki – jeśli pompa pracuje przez określony czas, z określoną częstotliwością i określonym przepływem pompy obiegowej i nie może osiągnąć nastawy, czyli jest określona dt nastawa/faktyczne zasilanie, w zależności od tego jaka jest ustawiona dt odbiorników ciepła w nastawach serwisowych, oraz jest określona różnica nastawa termostatu/temp. w pokoju ……to pompa uruchomi  1 stopień grzałki. Te czasy, częstotliwości i dt są dokładnie określone w dokumentacji serwisowej. A ta jest dostępna dla serwisu. Trudno mi publikować tutaj fragmenty dokumentacji serwisowej, która ma kilkaset stron. HT jest bardzo zaawansowanym technologicznie urządzeniem i jej serwis prosty nie jest.

  Co do testu – nie chodzi tylko o to jaką temp. uzyskuje pompa, tylko jaką ma moc. Bo nie wiemy jakie odbiory ciepła były przy tym teście.

  Jeśłi grzałka sie włączyła przy +11 tzn, że pompa nie mogła uzyskać odpowiedniej temp. zasilania .

  Trzeba krok po kroku przeanalizować cykle pracy i  sprawdzić wszystkie elementy. Trudno mi coś więcej doradzić. 

  Odpowiedz
  1. Ryszard Korcz

   Niestety, odszranianie jest uzaleznione od tego  nieszczesnego czasu pracy sprezarki.

    Algorytm pompy nie bierze pod uwage ile czasu agregat pracowal w ostatnim cyklu zanim nastapilo jego wylaczenie np. z poziomu termostatu pokojowego.Byc moze mniej anizeli wymagany czas i cykl odszranianiania nie byl uruchomiony.

   Po ponownym zalaczeniu, pompa czeka az ten warunek bedzie spelniony .Tylko po co skoro wymienik jest oblodzony i z pewnoscia brak bedzie przeplywu powietrza przez niego.

   Suma sumarum, dopoki producent nie zmieni algorytmu, to nie obejdzie sie bez pomocy opalarki czy wody.Osobiscie zima nie chcialbym polewac jednostki zewnetrznej.

   Ciekawy jestem czy w nowym modelu, ktorego Pan opisuje,  uzytkowniek tez nie bedzie mial mozliwosci recznie zalaczyc odszraniania z poziomu sterownika.

   Powracajac do tematu grzalki to pomiaru mocy urzadzenia nie da sie okreslic bez pomiaru ilosci wyprodukowanego ciepla.W moim ukladzie hydraulicznym nie mam zamontowanego licznika GJ.

   Nadmieniam, ze dla potrzeb testu,pompa ciepla pracuje na bufor o pojemnosci 300l  i przy zamknietych wszystkich odbiorach zalacza grzalke przy dodatnich temperaturach zewnetrznych.

   Dziekuje za krotkie wyjasnienie i ponownie bede musial zglosic problem grzalki do serwisu.

   Odpowiedz
   1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

    Naprawdę trudno jest udzielać szczegółowych porad serwisowych na otwartym blogu. Z różnych powodów. Ale proszę o kontakt bezpośredni, to coś postaramy się doradzić.

    pozdrawiam

    Odpowiedz
    1. Robert

     "W moim przypadku a użytkuje Altherme od ponad 3 lat, po raz pierwszy w listopadzie tego roku szron narósł na jednostce zewnętrznej na ponad dwa centymetry, wentylator zaczął ciężko pracować i pomimo, że od całkowitego zaszronienia sie wymiennika minęło ponad 30 godzin, nie dosżło do automatycznego odszraniania. Nie mam pojącia co może być tego przyczyną. Czekam na jakieś wskazówki jak usunąć awarię i co ją mogło spowodować".

     Otrzymałem podpowiedź aby sprawdzić czystość wymiennika. Wymiennik jest czysty pomimo to odszranianie nie włącza się. Chcę tylko dodać, że przy temperaturze dodatniej wymiennik ciapła nie zaszrania się, przy temperaturze ujemnej lub blisko zera wymiennik zaszrania się od razu od momentu włączenia pompy i zarasta szronem do chwili gdy nie ma juz przepływy przez niego powietrza z powdu zaszronienia grubości kilku centymetrów. Próbowałem przetrzymać licząc, że odszranianie samo sie załączy ale po dwóch dniach poddałem się  i wyłączyłem pompę i odszroniłem wymiennik za pomocą ciepłej wody. Następnie wezwałem dwóch fachowców zajmujących się od lat pompami ciepła. Dokonali sprawdzenia mechanicznego oraz ciśnienia gazu chłodniczego i nie stwierdzili niczego niepokojącego. Niestety nie posiadali dostępu do sterowania z pozimu instalatora. Daikin nie udostepnia programu. Proszę o wskazówki jak usnąć problem, mieszkam w Gubinie, woj. lubuskie, podaje swój mail redshut@tlen.pl.

     Odpowiedz
 7. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Przykro mi z powodu Pana problemów z PC, ale nie rozwiąże Pan tego na maila czy na telefon. Po prostu musi Pan wezwać serwis, który ma autoryzację firmy Daikin i zna się na tym co robi. Np. ten, który wykonał u Pana rozruch i instalację.

  Z tego co Pan pisze, wynika, że fachowcy, których Pan wezwał niestety nie mieli pojęcia o tym co robią. I nie jest to kwestią jakiegoś dostępu dla serwisu. Czarów nie ma. Albo jest problem z układem chłodniczym i czynnikiem chłodniczym, albo z automatyką. Albo pompa się odszrania, ale nie może tego zrobić skutecznie, albo nie dostaje informacji, że ma to zrobić. Tam nie ma czarodziejskiego rogu urządzenia, w który można popukać, kabelka, który trzeba wpiąć, czy śrubki, którą dokręcimy i będzie ok. Musi się tym zająć ktoś, kto się na tym zna i ma do do tego odpowiedni sprzęt.

  Odpowiedz
 8. Robert

  Sprawa z odszranianiem wyjaśniła się, serwis DAIKINA stwierdził, że zawiniła płyta głowna – nie przesyła sygnału  odszraniania- zawinił algorytm. Płytę nową  mogę sobie od nich kupić już za 3.000,00 złotych brutto. Althermę posidam od ponad 3 lat dlatego też nie mogę liczyć na darmową wymianę płyty. Kupując Althermę od japońskiej firmy DAIKIN byłem przekonany, że  jak wszytkie posiadane przeze mnie produkty japońskie mogą one ulec fizycznemu uszkodzeniu ale pod względem elektroniki, sterowania,  będą niezawodne i mogę  wydać kilkadziesiat tysiecy złotych ze śwaidomością, że oprócz typowych przeglądów mam spokój na kilkanaście lat, w innym przypadku nie kupiłbym produktu tej firmy. Mam zamiar napisać paszkwil zarówno do centrali firmy w Europie jak i do Japonii. Przyjaciółka tak zrobiła jak nasza centrala innej firmy japońskiej nie chciałą jej pomóc i wymienili jej cały produkt wraz z przesłaneim przeprosin i małym prezentem. Jeżeli ktoś ma inny skuteczny pomysł, czekam na podpowiedź. Robert. 

  Odpowiedz
 9. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Dziękuję za ten komentarz i cieszę się, że go Pan napisał. Zakładam, że diagnoza serwisu jest właściwa, chociaż takie awarie zdarzają sie rzadko. Pomijam też powód, dla którego płyta elektroniki uległa awarii. Może on leżeć w samej płycie, jak i w przyczynach zewnętrznych (np. przepięcie czy przeciążenie instalacji elektrycznej). Zresztą to nieistotne – uległa awarii i to jest fakt.

  Natomiast ceny części serwisowych, są moim zdaniem grubo zawyżone. Zwracałem już na to uwagę producentowi, ale podobno takie są kanały dystrybucji, polityka serwisowa koncernu, ceny dostawców, ceny w EU  itp, itd.  A im dalej w czasie od zakończenia produkcji modelu, tym ceny wyższe. Niestety wszyscy producenci markowych urządzeń trzymają tutaj wspólny front, czyli wysokie ceny części zamiennych po gwarancji. I nie dotyczy to tylko PC, ale i AGD.

  Ale PC to nie toster do kanapek za 29,99 zł, który można po prostu wymienić jak się zepsuje.

  Być może Daikin, jako lider sprzedaży powietrznych pomp ciepła, wyłamie się z tego szeregu pierwszy, pokazując iż rozumie, że zakup PC traktowany jest jak inwestycja i tak wysokie ceny części zamiennych przy naprawach pogwarancyjnych nie przysporzą mu nowych klientów, ani blasku samej marce.

  Odpowiedz
 10. pompiarz

  W Althermie HT brak defrostu może powodować niepoprawny montaż czujnika wymiennika(parownika) jednostki zewnętrznej, co skutkuje tym, że nie odczytuje on temperatury wymiennika więc tryb odszraniania może się nie uruchamiać. Ja bym sprawdził ten czujnik.

  Odpowiedz
 11. instalator

  Odzysk kiedy to rozproszenie następuje w wymienniki.
  Myślałem że to zadanie dla zaworu rozpreznego(dlawjacego)

  Odpowiedz
 12. instalator

  Od kiedy to rozprezenie następuje w wymienniku. Myślałem że to zadanie dla zaworu rozpreznego(dlawiacego)

  Odpowiedz
 13. Sebastian

  Czy odszranianie może zostać uruchomione po 40 min pracy PC przy temperaturze zewnętrznej pow. 20stC?

  Odpowiedz
 14. Pingback: Odszranianie pompy ciepła - defrost i co dalej | OWK czyli HVAC po polsku

 15. Df

  Mam PPC Rotenso Mirai i już mam po dziurki w nosie to jego odszranianie co godzine przez co mi ciagle temperatura spada w domu.
  Jeszcze trochę A spryskam to ustrojstwo jakimś alkocholem albo rozpuszczonym chlorkiem wapnia to przestanie ciągle robić przerwy w tym grzaniu

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *