Przydział mocy elektrycznej pod pompę ciepła

Na jednym z ostatnich montaży okazało się, że bezpiecznik główny nie jest w stanie udźwignąć pompy ciepła. Jaki powinien być przydział mocy?
Zróbmy więc mały bilans.

W tym konkretnym przykładzie była Altherma zintegrowana 14 kW.
Spójrzmy na tabele mocy. Najwyższa możliwa pobierana moc elektryczna w trybie pompy ciepła to 5,8 kW. Do tego dochodzi nam grzałka backup 9 kW.
A więc teoretycznie, w skrajnym wypadku, pompa przy największym obciążeniu może pobrać prawie 15 kW.
Piszę teoretycznie, ponieważ grzałka backup może być skonfigurowana jako 3-6-9 kW i do tego jako dwustopniowa.
W podanym przykładzie, w tym skrajnym wypadku, tj. -20 stopni i zasilanie +40, sama pompa da nam ok. 10 kW i do tego 9 kW backup czyli łącznie 19kW mocy grzewczej. Raczej rzadko się zdarzy aż tak duży pobór, więc fakt posiadania takiej grzałki nie oznacza od razu, że bedzie ona z pełną moca pracowała. Tym nie mniej jest to możliwe.
Trzeba też pamiętać, że jeśli zamiast wersji zintegrowanej mamy jeszcze oddzielny zasobnik cwu – to pojawia nam się kolejna, dodatkowa grzałka 3 kW.
Jakie jeszcze mamy inne odbiorniki podobnego kalibru?
 
Kuchnia elektryczna.
Bo jeśli mamy PC, to pewnie nie gotujemy na gazie, tylko na prądzie. A taka kuchnia potrafi połknąć trochę mocy.
Typowa kuchnia to moc 8-11 kW w zależności od producenta, z czego ok. 5-6 kW przypada na piekarnik, a 4-5 na płytę górną.
Dalej zmywarka i pralka. Podczas pracy, każda z nich jest w stanie pobrać 2-2,5 kW.
Czajnik elektryczny, rtv, PC i multimedia, inne i wreszcie oświetlenie. Lekko licząc kolejne 5 kW
Już mamy grubo ponad 30 kW.
Czy aż tyle potrzebujemy?
 
Z praktyki wiemy, że przecież nie wszystko działa jednocześnie i pojawia się tzw współczynnik jednoczesności.
Umownie przyjmuje się go na poziomie 0,5-0,6.
Ale z drugiej strony, nietrudno sobie wyobrazić zimowy, świąteczny wieczór, za oknem mróz, w kuchni świąteczne wypieki idą pełną parą, a góra naczyń rośnie i rośnie. No i ta rozświetlona choinka – w domu i na zewnątrz 🙂
Jak z tego wybrnąć?
Większy przydział? – ok. Ale to większe koszty stałe.
Może się też trafić taka sytuacja, że nawet gdybyśmy chcieli zwiększyć przydział mocy, to nie ma takiej możliwości technicznej (za mały transformator na końcu nitki)
Czy  tym poborem można jakoś zarządzać?
Można.
 
W przypadku pomp gruntowych Nibe sprawa jest rozwiązana na poziomie producenta i przygotowania instalacji elektrycznej.
Razem z pompą dostajemy układ trzech cewek pomiarowych, które możemy zamontować na głównym zasilaniu siłowym budynku.
Cewki te wpinamy do karty elektroniki pompy. Realizują one pomiar natężenia prądu na przyłączu budynku.
 
W nastawach serwisowych pompy ciepła określamy maksymalną moc jaką może pobierać budynek. W zależności od tego, automatyka pompy będzie limitowała stopnie grzałki backup, nawet aż do jej wyłączenia, jeśli ciągle moc będzie przekroczona.
Niestety problem jest taki, że naprawdę rzadko kiedy na etapie instalacji elektrycznej jest przewidziana możliwość montażu cewek, oraz są wyprowadzone z nich kable pomiarowe od głównego przyłącza do pompy.
A jak to wygląda w przypadku Althermy?
Od modeli serii C mamy również podobne możliwości, chociaż nie do końca rozwiązane przez producenta.
 
Mamy 3 możliwości. Niestety nie wszystkie odnoszą się do każdej Althermy.
Pierwsza możliwość – możemy tak skonfigurować grzałkę backup i samą pompę ciepła, by ograniczyć jej moc. Np. tylko 1 stopień 3kW lub 2 stopnie 3+3 kW,  a w systemach z oddzielnym zasobnikiem  możemy określić czy grzałki backup oraz zasobnika mogą pracować jednocześnie, i która z nich ma priorytet.
 
Druga możliwość – (tylko małe Althermy C 4-6-8 kW) – w nastawach serwisowych możemy na sztywno określić maksymalną moc (lub amperarz) pobieraną przez pompę ciepła.
Trzecia możliwość – (tylko małe Althermy 4-6-8 kW) – poprzez zakupienie specjalnej płytki elektroniki możemy wprowadzić do Althermy 4 sygnały cyfrowe, które wprowadzą nam 4 możliwe ograniczenia poboru mocy.
 

 

W pierwszej kolejności zostanie wyłączona grzałka zasobnika ( o ile jest)
Następnie 2 i 1 stopień grzałki backup
A na koniec sama moc pobierana przez agregat pompy ciepła.
Producent niestety nie dostarcza układu pomiarowego, na podstawie którego te sygnały byłyby generowane. Trzeba go zbudować samemu. Przy czym nie musi on być tylko w oparciu o pomiar poboru prądu, ale również w oparciu o zegar.
Np. ograniczona praca grzałek w ciągu dnia, czy też droższej taryfy, a pełna praca nocą, lub  w godzinach kiedy nie pracują pozostałe odbiorniki.
 
A na koniec – jaki ten przydział mocy powienien być?
Typowe przydziały na dom z ogrzewanie gazowym i gazową kuchnią to 12-16 kW.
Jednak przy pompie ciepła sugeruję przydział w granicy 20-25 kW.
 

7 komentarzy do “Przydział mocy elektrycznej pod pompę ciepła

 1. Piotr

  Witam tak czytam o przydziale i nie za bardzo się zgodzę.
  Standardowy dom ma przydział 10 KW ale na jedną fazę. Przy zamówieniu 25KW zabezpieczenia będą musiały być  63A przedlicznikowe a zalicznikowe 40  już nie mówię ile to będzie kosztować. I do zmiany cały układ zasilania do domu.
  Poza tym są pompy 1 fazowe i 3 fazowe. My mamy 3 fazową więc moc się rozkłada. Poza tym kuchnia jest na innym obwodzie łazienka na innym i coraz częściej kuchenka jest trójfazowa. Oczywiście wszystkie obwody spotykają się na zasilaniu.
  Wiadomym jest że nie włączy Pan wszystkich urządzeń na maxa w jednej chwili.
  Bo w normalnym domu żelazko pralka zmywarka, odkurzacz i korki Panu wylecą 🙂
  My mamy zegary na pralce i program w zmywarce że nie włączą się w jednej godzinie. Odkurzamy tez w innych godzinach.
  Byłem u wielu znajomych nikt nie miał takiej mocy. Wszyscy mają standardowe 10KW na faze.
  Myślę że wystarczy zwracać uwagę aby nie włączać wszystkiego na raz 🙂
  Pozdrawiam
   
   

  Odpowiedz
 2. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Moc to moc. Jak mamy sprężarkę 3f i nagrzewnicę 3f o określonej mocy – to tyle ona wynosi. "Energetyka" przydział mocy określa bezpiecznikiem. Jak uruchominy np. nagrzewnicę 3f 9kW to dostaniemy ok. 16A, a więc tyle i ile wynosi bezpiecznik dla przydziału 10kW. Potrzebny jest bezpiecznik min 25A a zalecany 32A. Do ok. 14kW mamy 20A, do 17kW 25A i do 22kW 32A

  Odpowiedz
 3. czekan

  Takie rzeczy załatwia się przekaźnikami priorytetowymi. Do przekźnika podpina się dwa obwody jeden z wyższym priorytetem drugi z niższym. Jak łączne obciążenie przekoczy zadany poziom to wypina en o niższym priorytecie.
   
  Moc w obwodzie to U x I (napięcie razy natężenie)
  W obwodzie jednofazowym jest łatwo U=230V
  W  przypadku prądu trójfazowego jest trudniej. Napięcie pomiędzy każdą z trzech faz a przewodem neutralnym wynosi 230V natomiast napięcie pomiędzy fazami wynosi 400V
  zatem dla sprężaarki 5,8kW 3f mamy
  5,8/3=1,93 kW 
  1930W/400V=4,825A
  dotyczy to normalnej pracy w układzie trójkąta.
  Do rozruchu asynchronicznych sliników trójfazowych używamy włączników trójkąt gwiazda w celu zmiejszenia prądu rozruchu, który i tak jest kilkukrotnie większy od pradu pracy (to jest to uderzenie słyszane przy rozruchu sprężarki) ważne jest też użycie bezpiecznika o charakterystyce  "C"
  Obecnie co jest polecane jest użycie tzw. softstarterów zbudowanych w sposób zbliżony do falowników. Koszt doo pomy ciepła takiej typu domowego to ok. sześć set zł przełącznik trójkąt gwiazda to stoparedziesiąt zł.
  Jak już o elektryce wspominamy to ważne jest montowanie czujników kolejności faz. Sąsiadowi zakład elektryczny był uprzejmy w ten sposób utłuc sprężarkę, każąc jej się kręcić na opak. 
  Pompa ciepła z grzałkami jest bez sensu, już lepiej sobie dokupić żarówek na podczerwień. Temperatura powrotu przy dodatkowym nagrzewaniu wzrośnie i wten sposób sprawność cyklu jeszcze bardziej spada.

  Odpowiedz
 4. adriel

  Panowie, bez przesady z tymi kosztami. Wlasnie 2 miesiace temu podnioslem sobie przydzial mocy z 13 na 25kW, koszt w sumie 1 640,24 PLN. Nie jest to jakis rujnujacy wydatek, a na pewno podnosi komfort uzytkowania.

  Odpowiedz
 5. Piotr

  W sumie to i tak przydział mocy trzeba dobierać do widełek zabezpieczenia.Obecnie mam 12.5kW zabezpieczenie 25A. Jak bym podniósł do 16 kW zabezpieczenie wciąż będzie takie samo i efektu nie będzie. Widze adriel że wziąłeś 25kW pewnie zapezpieczenie jest 40A. Czyli na jedną fazę pod warunkiem stałego napięcia 230V wychodzi 9.2kW na faze. Ale jeżeli czytam powyżej że przy 25kW jest 32 to na fazie mamy już tylko 7,3kW.Czyli pomijając współczynnik jednoczesności to przy 30kW zapotrzebowania to i tak będzie lipa 🙂
  A przed świętami rzeczywiście prawie wsio chodzi na 90% mocy a jeszcze jak na dworze będzie -25 stopni to pompa pewnie też swoje weźmie..
  No i przekrój kabla do domu wtedy tez trzeba mić inny przy 25kW niż przy 13kW.
  Tak się jeszcze zastanawiam nad tymi grzałkami w pompie. Wszędzie piszą backup ale tak naprawdę co to oznacza? One pracują przy pracy sprężarki? czy wogóle nie pracują na potrzeby ogrzewania podłogowego w trybie pracy pompy. Bo przy grzaniu CWU to na bank pracują i to pewnie 100% konfiguracji czyli 9kW. (mam nadzieję że 3kW na fazę).
  A jeszcze wspomnę jedną rzecz zabezpieczenie dedykowane przez producenta altherma 11kW split  jest 20A to producent jakie zakłada max obciążenie? 4.6kW na fazę ? z naszej althermy wychodzi max obciążenie (4,8kW sprężarka + 9kW grzałki) = 13,8kW czyli 4,6 na faze no i bezpieczniki padają 🙂 A przecież nie mamy gwarancji równomiernego rozłożenia poboru prądu na fazach.
  Na szczęscie podwyższenie przydziału nie boli choć widzę że u nas jest droższe bo 140zł za 1kW netto i u nas aby mieć zabezpieczenie 32A wystarczy wziąć 16,5kW czyli w naszym przypadku 4kW *140 = 560 zł tylko niestety nie znamy jesczze ile się czeka na zmianę.

   

  Odpowiedz
 6. zbigniewjan

  Pompa ciepła to fajny wynalazek, jeśli ma się…kilkakrotnie tańszą energię elektryczną (np.Szwecja). Kónia z wędzidłem temu, kto sklepie w Polsce zwrot inwestycji poniżej 15 lat ! A wtedy instalacja do remontu ? – oczywiście wcześniej i znowu kasa, kasa. A jak prądu zabraknie ?  UPS nie zmieści się w 2 TIR-ach.   Kto u Boga Ojca promuje tę głupotę ! Liczyć nie umiecie ?  zbigniewjan

  Odpowiedz
 7. Michał

  Witaj. Mam moc umowna odczytaną z faktury 7 kw. Nie wiem jaka przyłączeniowa. Planuję bufor ciepła z grzałkami 12 kw to przyłączeniową muszę mieć min. 15 kw aby jeszcze na co innego starczyło prądu? A Moc umowna też tyle?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.