Zdalne sterowanie – pompa ciepła Daikin Altherma LT

Po opracowaniu zdalnego sterowania przez internet dla pomp ciepła  Daikin SkyAir oraz Altherma HT, przyszedł czas na najbardziej popularną pompę powietrze-woda, Althermę LT.

W tym celu wykorzystaliśmy nasz moduł HVAC Net Controller oraz nową kartę komunikacji RTD, współpracującą z Althermami LT.
W skrócie – nasz moduł HVAC Net Controller oparty jest na mikrokontrolerze z szybkim 32 bitowym procesorem,  z wbudowanym webserwerem oraz serwerem ftp.  Od powstania trochę go zmodernizowaliśmy i aktualnie zamontowana na stałe kość pamięci zastąpiła slot karty micro SD. HVAC Net Controller posiada port magistrali Modbus, który łączymy z analogicznym portem kart RTD oraz wyjście sieciowe LAN, które łączymy z domowym routerem sieci użytkownika wpiętym do sieci internet. Dodatkowo wejście LAN wykorzystujemy do zasilania modułu, tzw. poe.
Poniżej schemat zdalnego sterowania pompami ciepła powietrze-woda Daikin Altherma LT i Altherma HT oraz pompami ciepła powietrze-powietrze Daikin SkyAir.
Schemat zdalnego sterowania Altherma LT
Pompa ciepła Altherma LT serii C ma naprawdę bardzo bogate możliwości sterowania.
Mimo upływu prawie 3 lat od premiery Altherm serii C, pod tym względem, konkurencja jest ciągle w tyle. Szerzej te możliwości opisałem w tym wpisie.
Dla przypomnienia – pompą ciepła Altherma LT możemy sterować w oparciu o temperaturę zasilania (leaving water temperature) lub temperaturę pomieszczenia (room temperature).
W tym pierwszym wypadku możemy ustawić temperaturę bezwzględną (absolute), czyli „z palca” określić nastawę, np. zasilanie 35 stopni, którą pompa ciepła będzie utrzymywała.
Możemy też wybrać sterowanie pogodowe (weather dependent), a więc dokładnie określić krzywą grzewczą. Pompa ciepła na podstawie pomiaru temperatury zewnętrznej oraz naszej krzywej, będzie sama obliczała żądaną temperaturę zasilania instalacji grzewczej. Użytkownik chcąc zmienić temperaturę zasilania, może przesunąć krzywą grzania w górę lub w dół o tzw. offset, czyli wprowadzić korektę o +/- od 0 do10 stopni.
W tym drugim wypadku, aktywujemy w sterowniku pompy ciepła czujnik temperatury i sterownik zamienia się w termostat pokojowy. Pompa ciepła moduluje wówczas zarówno swoją moc grzewczą jak i temperaturę zasilania, by dostosować pracę do temperatury pomieszczenia.
Na te dwa sposoby sterowania, tj. temperaturą zasilania lub temperaturą pomieszczenia, możemy nałożyć harmonogram, czyli programy czasowe dostosowane do naszych potrzeb.
Jeśli chodzi o sterowanie wodą użytkową, to pompa ciepła Altherma pozwala na trzy tryby.
Tryb dogrzewu, tzw. reheat, kiedy cwu ma priorytet, a więc jest przygotowywana zawsze wtedy, kiedy temperatura w zasobniku spadnie poniżej określonej nastawy.
Tryb buforowania, czyli inaczej dogrzew realizowany tylko w określonych godzinach. Poza tymi godzinami cwu nie będzie przygotowywana, nawet jeśli cały zasobnik zostanie rozładowany.
Trzeci tryb, to tryb łączony dwóch poprzednich. Ciepła woda przygotowywana jest tylko w określonych godzinach, np. do temperatury 50 stopni, a poza tymi godzinami pompa ciepła czuwa by ciepła woda w zasobniku nie spadła poniżej minimalnej do przyjęcia temperatury, np. 35 stopni.
Ponadto użytkownik w każdej chwili ręcznie może uruchomić tzw. tryb booster, natychmiastowego i szybkiego przygotowania ciepłej wody z użyciem zarówno pompy ciepła jak i grzałki(na wypadek nagłego najazdu rodziny).
Sposób sterowania ogrzewaniem oraz ciepłą wodą użytkową ustawiany jest w trybie serwisowym podczas pierwszego uruchomienia urządzenia, po uzgodnieniach z użytkownikiem.
Co potrafi nasz moduł HVAC Net Controller?
Pozwala on na zdalne włączenie i wyłączenie pompy ciepła oraz wybór trybu pracy, tj. grzanie lub chłodzenie.
Moduł automatycznie rozpozna ustawiony serwisowo sposób ogrzewania oraz aktualny tryb pracy.
Pozwala zmieniać bezwzględną temperaturę zasilania, przesunąć krzywą grzania w przypadku sterowania pogodowego oraz zmieniać nastawę termostatu pokojowego.
Oprócz żądanych nastaw (bezwzględnej, przesunięcia, pokojowej) pokaże także faktyczną temperaturę zasilania i temperaturę pokojową.
Poniżej kilka zrzutów ekranu.
Zdalne sterowanie Altherma C 1
Zdalne sterowanie Altherma C 2
Zdalne sterowanie Altherma C 4
Zdalne sterowanie Altherma C 6
Zdalne sterowanie Altherma C 7
Interfejs mobilny HVAC Net Controller

Interfejs mobilny HVAC Net Controller

Interfejs mobilny HVAC Net Controller

 

Co prawda Altherma LT pozwala na sterowanie za pomocą dwóch nastaw (grzejniki i podłogówka), ale w praktyce jest ono bardzo rzadko wykorzystywane. Dlatego też by uprościć widok w przeglądarce, nasze zdalne sterowanie obsługuje tylko jeden obieg grzewczy.

Na życzenie możemy jednak wprowadzić obsługę drugiej strefy.
W przypadku ogrzewania ciepłej wody użytkowej możemy włączyć lub wyłączyć jej przygotowanie, zmienić nastawę oraz uruchomić tryb booster.
Zdalne sterowanie Altherma C 3
Zdalne sterowanie Altherma C 5
HVAC Net Controller nie ma wpływu na programy czasowe jakie użytkownik wprowadził w sterowniku pompy ciepła. Zarówno dla ogrzewania, chłodzenia jak i przygotowania cwu.
Wprowadzona zmiana nastawy, podobnie jak przy korzystaniu ze sterownika pompy ciepła, będzie obowiązywała do czasu uruchomienia następnego programu Althermy.
Oprócz strony głównej o nazwie CONTROL, wprowadziliśmy jeszcze bardzo przydatną stronę MONITOR, która pozwala nam zobaczyć wszystkie dostępne parametry pracy pompy ciepła Altherma w czasie rzeczywistym. Jest to więc podgląd wszystkich możliwych temperatur, nastaw, trybów pracy, stanów (np. sprężarka, zawór trójdrożny, pompa obiegowa), informacji o błędzie, itd. Informacje na wagę złota 🙂
Lista jest dość długa więc nie bardzo można tutaj zrobić zrzut ekranu. Załączam więc pdf z tymi danymi.
W przypadku pojawienia się błędu, klikając CONTACT użytkownik może wysłać do nas od razu e-mail wzywający serwis.
Co potrzebujemy by uruchomić zdalne sterowanie naszej pompy ciepła Altherma LT?
Oczywiście samą Althermę 🙂 w końcu to nią sterujemy – jednak zdalne sterowanie obejmuje tylko modele serii C.
Ponadto odpowiednio skonfigurowaną kartę komunikacji RTD oraz moduł HVAC Net Controller.
W większości rozwiązań jakie oferuje konkurencja, komunikacja odbywa się zazwyczaj poprzez obcy serwer producenta pompy ciepła lub automatyki.
Ostatnio na forach trafiały się wpisy, że przez 2 tygodnie jakaś automatyka szalała, albo odmawiała w ogóle pracy.
Nasz moduł HVAC Net Controller jest niezależny i łączy się bezpośrednio z pompą ciepła Altherma użytkownika poprzez sieć internetową. Nie musimy się martwić czy za 5 lat serwer dostawcy będzie nadal działał, albo czy czasem nie zażyczy sobie od nas opłaty za sterowanie pompą ciepła.
Do sterowania nie potrzebujemy też żadnej aplikacji, tylko przeglądarkę internetową.
Po stronie użytkownika wymagane jest więc stałe łącze internetowe oraz stały adres publiczny IP.
Następnie mamy dwie możliwości.  Jeśli router umożliwia zestawianie połączeń VPN, to wystarczy, by użytkownik połączył się bezpiecznie z własną siecią domową i wybrał w przeglądarce adres wewnętrzny modułu HVAC Net Controller. Jeśli router nie udostępnia VPN, to użytkownik łączy się z własnym publicznym adresem IP, a na routerze należy skonfigurować przekierowanie portów na wewnętrzny adres IP modułu HVAC Net Controller. Oczywiście pompą ciepła można także sterować z poziomu telefonu, tabletu czy laptopa, będąc u siebie w domu, nie wstając z fotela.
Sam moduł należy jeszcze skonfigurować do pracy w naszej lokalnej sieci LAN.
Po połączeniu się z modułem z dowolnego klienta ftp, należy wyedytować plik konfiguracyjny, wpisując wewnętrzny adres modułu, zgodnie z adresami naszej sieci domowej, np. 192.168.1.10
Na koniec zapewne pojawia się pytanie ile to kosztuje?
Rozwiązanie nie jest tanie, ale konkurencja też tania nie  jest.
Regularna cena proponowanego przez nas rozwiązania w pudełku to kwota 2200 zł
Obejmuje ona skonfigurowaną kartę komunikacji RTD wraz z zasilaniem oraz nasz moduł HVAC Net Controller. Sam montaż nie jest skomplikowany, jednak wymaga zdjęcia obudowy pompy ciepła, by wpiąć się do zasilania i powinien być wykonany przez osobę z uprawnieniami elektrycznymi.
Koszt samego modułu HVAC Net Controller to kwota 700 zł netto.
Dla firm instalacyjnych możemy go skonfigurowac z własnym adresem email w zakładce contact.
Aktualizacja 18.06.2015
Nowe modele serii CB, sprzedawane od drugiej połowy czerwca 2015, mają zmienione oprogramowanie sterownika.
Niestety producent nie udostępnił jeszcze aktualizacji oprogramowania karty RTD pod nowe modele pomp.
Mam nadzieję, że zrobi to dość szybko.
Na ten moment, zdalne strowanie współpracuje z Althermami CA oferowanymi 2012 do 2015.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *