Kiedy pompa ciepła staje się kotłownią

Zanim odpowiem na tytułowe pytanie, opowiem nieco inną historię

Na początku br miałem w domu kapitalny remont – dom wywrócony do góry nogami. Stąd taka długa przerwa we wpisach. Na czas remontu przenieśliśmy się do teściowej. Ale było OK 🙂
Jednym z elementów remontu była kuchnia, która na dzisiejsze standardy była już wiekowa.

Kuchnia – to nie jest tak, ot pstryk i jest.
Trzeba wybrać, zamówić, poczekać aż będzie gotowa itd. itp.
Zaczęła się więc objazdówka po różnych firmach i salonach meblowych.

Fronty takie, śmakie, matowe, gładkie, fornir, kolor, korpusy, blaty. No po prostu obłęd.
Szuflady, a może cargo, cichy domyk, albo i nie, blumy, srumy.
Jedne firmy mają takie rozwiązania, ale nie mają innych.
W innych firmach odwrotnie.

Projekty i oferty, które dostawaliśmy były różne. Pomijając ceny, czasami miałem wrażenie, że niektórzy sprzedawcy po prostu nie korzystali nigdy z kuchni, nie mieli kubła na śmieci i nigdy nie używali pieca/kuchenki.

W końcu dotarliśmy do Studia Mebli Kuchennych Andal w Rybniku, które oferuje meble Wolsztyńskiej Fabryki Mebli.
Byliśmy już z żoną zmęczeni poszukiwaniem kuchni, która nam się spodoba i będzie na miarę naszych możliwości.
Myślałem, że kolejny, n-ty już raz, będę musiał tłumaczyć co chcemy i dlaczego szuflada na sztućce ma być koło zmywarki, a nie koło pieca, a tutaj miłe zaskoczenie.

Osoba zajmująca się projektem po prostu to wszystko wiedziała.
Wiedziała, że ta czy inna szafka ma być umiejscowiona w taki, a nie inny sposób, tak się otwierać i tak mieć rozmieszczone półki, bo tak właśnie jest dobrze, wygodnie i funkcjonalnie.

Mówiąc, że mamy krzywe ściany, wąskie pomieszczenie i chcemy w estetyczny sposób wykończyć połączenie blatu z płytkami, usłyszeliśmy: – oczywiście; nie ma problemu; poradzimy z tym sobie i dokładnie tak to zrobimy, jak Państwo sobie życzą. Proszę się tym nie martwić.

W kolejnych spotkaniach przeszliśmy żmudny proces konfiguracji szafek, doboru kolorów, akcesoriów, sprzętu agd. Projektant naprawdę był cierpliwy.
Wybraliśmy, zamówiliśmy i pozostało czekać na dostawę.

Termin był dość odległy, ale meble przyjechały nawet 2 tygodnie wcześniej.
W końcu jest. Wymarzona, nowoczesna kuchnia. Samochód dostawczy zapakowany po dach, dziesiątki większych i mniejszych paczek. Byłem w szoku ile tego jest.
To dlatego w umowie był zapis o oddzielnym pomieszczeniu dla złożenia mebli.
Rozpoczął się montaż, który trwał ponad tydzień. Codziennie po południu, po pracy przyjeżdżałem do domu (bo jeszcze nie mieszkaliśmy), by zobaczyć postępy prac. W jednym pokoju rozłożone meble. W drugim pokoju narzędzia do obróbki drewna i sprzęt do wykończeń

I wtedy dotarła do mnie bardzo ważna rzecz.
To co zamówiłem w biurze Studia Andal, i to co przyjechało samochodem dostawczym, to wcale nie była kuchnia.

To były tylko korpusy, płyty, fronty, blaty, okucia.
Te elementy stały się kuchnią dopiero w trakcie montażu, kiedy przeszły przez ręce montażystów.
A ekipa montażowa Andal zrobiła z nich po prostu cudo.

Poprzednią kuchnię, lata temu składałem sam. Wyszła, jak wyszła i byłem pewien obaw o wykończenia i detale.
Niepotrzebnie. Montaż był perfekcyjny. A poprzedził go profesjonalny projekt.

Po co ta historia?

Skłoniło mnie do niej kilka maili i pytań od klientów, świadczących o dość dziwnym trendzie jaki mamy na rynku.

Jeden z klientów przysłał mi takiego maila.

Witam Panie Adrianie. Za chwilę będę miał montowaną pompę ciepła Daikin Altherma Bluevolution EHVH08S23D9W 8kW. Kotłownię pod pompę przygotowuję samodzielnie. Czy jest możliwość aby Pan poradził jak przygotować hydraulikę w kotłowni pod tę pompę? Jakiś schemat? O czym pamiętać? Na co zwrócić uwagę?
Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc. Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedziałem, że zgodnie z wytycznymi producenta, by pompa ciepła objęta była gwarancją, montaż musi wykonać instalator z autoryzacją producenta. Na co dostałem odpowiedź:

Sytuacja jest taka, że dostawca dostarcza tylko pompę. Podłączenie do pompy oraz hydraulika cała leży w mojej kwestii. Zwracam się do Pana o pomoc bo widzę że wy robicie od a do z i macie dużą wiedzę w tej kwestii. Z tego i wyłącznie powodu proszę o pomoc.

Jak dla mnie sytuacja – nie do przyjęcia.

Nawet jeśli pominiemy kwestie formalne, takie jak autoryzacja, gwarancja czy wątpliwa usługa ze stawką VAT8%, czy kwestie techniczne, jak właściwy dobór i montaż hydrauliczny, to czy tak trudno jest powiedzieć klientowi, który zostawia u nas pieniądze, co i jak ma przygotować? Musi szukać pomocy w firmach trzecich? Za mało chyba zapłacił.

Wygląda na to, że :

Kliencie, dostarczamy Ci pompę ciepła, a ty ją sobie zamontuj.
Jak sobie zamontujesz, to już Twoja sprawa i nas się o to nie pytaj i nie zawracaj głowy.
My potem przyjedziemy i uruchomimy.

Można i tak. Tylko czy klient kupił pompę czy kotłownię?

Inny klient zadał mi pytanie, czy po naszym montażu pompa będzie już grzała, bo chciałby wygrzewać posadzkę.

A czemu miałaby nie grzać??? – pytam

Bo w kilku ofertach miał dostawę pompy i instalację chłodniczą, ale hydraulikę, uruchomienie i konfigurację musi sobie zrobić sam, bo firma zajmuje się głównie klimą i na ogrzewaniu się nie zna.

I znowu to samo pytanie. Pompa czy kotłownia?

W mailach otrzymuję również szereg zapytań o sam zakup urządzeń,(nawet w ostatnich komentarzach), czy też uruchomienie urządzeń już zakupionych w firmach trzecich.

Pomijając kwestie techniczne i rozmycie odpowiedzialności, pojawia się poważny problem prawny związany z ustawą F-GAZ.

Przepisy są w tej kwestii dość jasne

Art.10 Ustawy f-gaz

5. Zakazuje się przekazywania, odpłatnie albo nieodpłatnie, fluorowanych gazów cieplarnianych osobom fizycznym na ich własne potrzeby, z wyjątkiem przekazywania w ramach usługi instalowania, konserwacji lub serwisowania oraz naprawy urządzeń, z zastrzeżeniem art. 11 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 517/2014.

>> Art.11 Rozporządzenia 517/2014:

4. W celu przeprowadzenia instalowania, serwisowania, konserwacji lub naprawy urządzeń, które zawierają fluorowane gazy cieplarniane lub których działanie jest od nich uzależnione, i w przypadku których to urządzeń na mocy art. 10 wymagany jest certyfikat lub zaświadczenie, fluorowane gazy cieplarniane są sprzedawane wyłącznie podmiotom posiadającym odpowiednie certyfikaty lub zaświadczenia, zgodnie z art. 10, lub podmiotom, które zatrudniają osoby posiadające certyfikat lub zaświadczenie o odbytym szkoleniu, zgodnie z art. 10 ust. 2 i 5, i nabywane wyłącznie przez takie podmioty.

5. Niehermetycznie zamknięte urządzenia napełnione fluorowanymi gazami cieplarnianymi są sprzedawane użytkownikowi końcowemu wyłącznie w przypadku, gdy przedstawione zostaną dowody, że instalowanie ma być przeprowadzone przez podmiot certyfikowany zgodnie z art. 10.

Art. 13a. Ustawy f-gaz

1. Dowodem, o którym mowa w art. 11 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 517/2014, jest umowa na wykonanie usługi instalowania, zawierająca w szczególności dane pozwalające na identyfikację urządzenia, które ma zostać zainstalowane, oraz:

1) informację o nazwie i numerze certyfikatu dla przedsiębiorców wykonujących na rzecz użytkownika końcowego usługę instalowania – w przypadku gdy taka umowa jest zawarta przez użytkownika końcowego z osobą prawną;

2) numer certyfikatu dla personelu osoby wykonującej usługę instalowania na rzecz użytkownika końcowego–w przypadku gdy taka umowa jest zawarta przez użytkownika końcowego z osobą fizyczną.

Art. 48. Ustawy f-gaz Administracyjną karę pieniężną w wysokości od 4000 do 10 000 zł wymierza się za:

28) nabycie, wbrew art. 10 ust. 1, substancji kontrolowanej lub fluorowanego gazu cieplarnianego lub, wbrew art. 11 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 517/2014, fluorowanego gazu cieplarnianego, bez posiadania certyfikatu dla personelu odpowiedniego do wykonywanych czynności związanych z substancjami kontrolowanymi lub fluorowanymi gazami cieplarnianymi albo − w przypadku czynności serwisowych i naprawczych systemów klimatyzacji w niektórych pojazdach silnikowych – bez posiadania zaświadczenia o odbytym szkoleniu;

32)sprzedaż, wbrew art. 11 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 517/2014, fluorowanego gazu cieplarnianego, bez upewnienia się zgodnie z wymogiem określonym w art. 13a ust. 1, że kupujący posiada certyfikat dla personelu odpowiedni do wykonywanych czynności związanych z fluorowanymi gazami cieplarnianymi albo − w przypadku czynności serwisowych i naprawczych systemów klimatyzacji w niektórych pojazdach silnikowych zaświadczenie o odbytym szkoleniu, albo że jest podmiotem zatrudniającym taką osobę;

Krótko mówiąc, użytkownik końcowy bez uprawnień F-GAZ, kupując samą pompę ciepła typu split (czy też klimatyzator lub inne urządzenie zawierające F-gazy), do samodzielnego montażu, a także sprzedawca bez uprawnień realizujący taką sprzedaż, podlega poważnym sankcjom finansowym.

Czy pompa ciepła wstawiona do pomieszczenia sprawi, że stanie się ono kotłownią?

Może z nazwy – tak, ale moje meble też nie stały się kuchnią, dopóki nie zostały właściwie zamontowane.

Pamiętajmy, że zamawiając pompę ciepła, zamawiamy tak naprawdę kompleksową usługę, świadczoną przez firmę z wiedzą, doświadczeniem, autoryzacją i wymaganymi prawem uprawnieniami, a nie klocek, które wstawimy do kotłowni i nad którym będziemy się zastanawiać na forach, jak go właściwie dobrać, podłączyć, włączyć i używać. (O serwisie nie wspomnę)

8 myśli w temacie “Kiedy pompa ciepła staje się kotłownią

 1. Seba

  Panie Adrianie,
  fachowiec z Pana dobry, ale sprzedawca wręcz WYBITNY, o czym świadczy kolejny jakże prawdziwy, a za razem marketingowy wpis.
  pozdrawiam

  Odpowiedz
   1. Dawid

    Panie Adrianie,
    Czytam od dawna tego bloga, nie pokoją mnie ostatnio Pana wpisy tudzież podejście do tematyki. Za bardzo ostatnio Pan zbacza na “straszenie” ludzi, podkreślanie, “że to nie takie łatwe” itp. a zaczynało się od tego, gdzie pokazywał Pan jak to faktycznie jest z PC, ciekawe opracowania zużycia, oszczędności, doboru i cennych uwag i własnie pokazywał Pan, że to takie proste!

    Odpowiedz
    1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

     Nie bardzo wiem co odpisać, bo nie do końca rozumiem, do czego odnosi się ten komentarz. Do powyższego wpisu, czy może moich innych komentarzy?
     Przejrzałem kilkanaście moich ostatnich komentarzy, ale staram się nich pomóc, względnie proszę o bezpośredni kontakt.
     Jeśli chodzi o ten wpis i stwierdzenie „że to nie takie łatwe” – nie wiem czego Pan się spodziewa?
     Proste jest, że pc pw ogrzewa dom. Bo szereg osób do dzisiaj po prostu w to nie wierzy, chociaż z wiarą nie powinno to mieć nic wspólnego.
     Czy montaż pc pw jest prosty? – to już inny temat.
     Na youtube znajdzie Pan szereg filmów o tym jak się tynkuje. Potrafi Pan otynkować dom? – bo ja nie. Czy tynkowanie jest trudne czy proste?
     Ten blog przybliża klientom te rozwiązania, które nasza firma realizuje. Po to, by mogli dokonać bardziej świadomego wyboru systemu HVAC do swojego domu. Ale nie jest to blog jak zamontować pompę ciepła.

     Odpowiedz
 2. Mariusz

  Witam Pana.
  Chciałbym zapytać, czy pierwsze uruchomienie pompy Daikin powinien wykonać autoryzowany instalator, czy tak jak pisze w najnowszym katalogu, serwis fabryczny Daikina? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Nie wiem, o jakim konkretnie zapisie Pan mówi. Nazwa serwis fabryczny, której Pan użył, też może nie do końca jest trafiona. Natomiast pierwsze uruchomienie pompy ciepła wykonuje autoryzowany serwis Daikin, tzw AFSDA, czyli Autoryzowana Firma Serwisowa Daikin Altherma, NIE instalator. AFSDA wprowadza też formalnie urządzenie do systemu elektronicznego Daikin StandByMe i dopiero od tego momentu pompa ciepła objęta jest gwarancją producenta.

   Odpowiedz
 3. Mariusz

  Dziękuję za informację. Dokładnie chodzi mi o zapis na 5 stronie najnowszego cennika z 2019r. Czy Pana firma jest firmą AFSDA? Pytam, bo w przyszłym roku na wiosnę zamierzam się z Panem skontaktować w sprawie montażu pompy. Tak na marginesie zauważyłem, że w nowym cenniku pompy staniały o ok. 10 % 🙂
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Tak, jesteśmy firmą AFSDA.
   Natomiast musi być spełniony jeszcze drugi warunek (albo pierwszy). Instalator musi posiadać autoryzację producenta na montaż pomp ciepła.
   Oczywiście zapraszam do kontaktu 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.