Dni otwarte gruntowej pompy ciepła Altherma w fabryce Daikin

 
Koniec wakacji definitywnie :). Dość długa przerwa od ostatniego wpisu, więc wracam do pracy na blogu.
W ubiegłym tygodniu uczestniczyłem w Ground Source Day, a więc w dniach otwartych gruntowej pompy ciepła Altherma w fabryce Daikin w Ostendzie. Motto przewodnie brzmiało „Time to rethink heating”, czyli nadszedł czas, by ponownie przemyśleć ogrzewanie.

 
Time to rethink heating
 
Na powyższym plakacie, w kółeczku ułożono takie oto równanie:
 

Geothermal heat

+

Inverter technology

=

Dakin Altherma ground source heat pump

with highest seasonal efficiency

 
Daikin jest największym na świecie producentem systemów HVAC i ma ambicje zostać graczem nr 1 na rynku europejskich systemów grzewczych do końca 2020 roku.
 
Czy się to uda?
Daikin w swojej ofercie ma nie tylko pompy ciepła (grunt/woda, powietrze/woda, powietrze/powietrze), ale też hybrydową pompę ciepła oraz tradycyjne kotły gazowe i olejowe (marka Rotex należąca do Daikina) i systemy solarne.
Już teraz Daikin jest liderem z ilością 225 tys sprzedanych pomp ciepła.(Oczywiście są to głównie pompy powietrzne).
Myślę więc, że szanse ku temu są duże.
 
Patrząc na trendy na rynku europejskim widzimy, że pompy powietrzne już dawno wyprzedziły pompy gruntowe, jednak te ostatnie mają ciągle stabilny wzrost i stanowią dość pokaźny kawałek tortu.
 
Trendy na rynku europejskim
 
I właśnie po ten kawałek sięga Daikin z Althermą gruntową. 
Pompa ta już w ub. roku została bardzo pozytywnie przyjęta na rynkach skandynawskich, gdzie konkurencja jest ogromna i stabilna od lat. A jednak się to udało.
O samej Althermie gruntowej pisałem już szczegółowo wiosną więc nie ma sensu się powtarzać.
Przypomnę tylko atuty.
 
Dla instalatora – Altherma, to kompletna kotłownia zawierająca w sobie wszystko do pracy górnego i dolnego źródła. Potrzebujemy tylko wpiąć do pompy 3 pary przewodów – GZ, DZ i CWU. Nic więcej. Wszystkie nastawy serwisowe możemy przygotować w biurze offline i wgrać je do pompy przy rozruchu, dzięki oprogramowaniu serwisowemu. To samo oprogramowanie pozwala również monitorować wszystkie parametry pracy pompy w czasie rzeczywistym i zrzucać je do pliku.
 
Dla klienta – tutaj najważniejsza jest sprawność sezonowa (współczynnik SCOP) i żaden z producentów nie uniknie porównań na tym polu.
Za sprawność sezonową odpowiada płynna modulacja mocy i technologia inverterowa.
Podczas dni otwartych przedstawiono nam dość ciekawe wyniki pomiarów z budynku testowego w Szwecji. Sprężarka inverterowa moduluje nie tylko moc grzewczą dostarczaną do budynku, ale jednocześnie moc chłodniczą zrzucaną do gruntu.
Procesy wymiany ciepła w gruncie są dość skomplikowane i cechują się dużym bezwładem.
Pomiary pokazały, że dzięki inverterowi temperatura dolnego źródła jest stabilniejsza i wyższa o średnio 3-4 stopnie w porównaniu z analogiczną pompą ciepła pracującą w technologii on/off.
W połączeniu z modulacją mocy grzewczej udało się uzyskać do 20% wyższy SCOP w porównaniu z pompą ciepła on/off
 
temperatura solanki-kopia
 
 
sprawność sezonowa SCOP
 
Kolejny atut dla klienta i pewność dla instalatora, to jakość wykonania.
Atherma gruntowa w całości montowana jest w Belgii i w procesie produkcji przechodzi wszystkie możliwe testy. Nad jakością produkcji czuwa mechanizm (czy może filozofia) Poka-Yoke , którego celem jest takie zaprojektowanie procesu produkcji, by do minimum ograniczyć błąd ludzki.
W samej fabryce nie było możliwości wykonania zdjęć, ale przykładem Poka-Yoke była wielofunkcyjna zakrętarka stosowana na stanowisku montażowym. Zakrętarka ta była sprzęgnięta z komputerem, który kontrolował kolejność czynności, ilość obrotów, sam moment obrotowy, kolejność zakładania końcówek, ich typ i rozmiar, itp. 
Pracownik nawet gdyby chciał, nie był w stanie zmontować poszczególnych elementów inaczej, w innej kolejności czy też w ogóle pominąć jakiegoś elementu, niż przewiduje to technologia produkcji. 
Nie pozwalały mu na to komputerowo kontrolowane elektronarzędzia.
 
Poniżej załączam zdjęcia z komór testowych Althermy gruntowej oraz powietrznej.
Dla tej ostatniej symulowane były najcięższe warunki zimowe, tj. -20 stopni, wilgotność 80-100% i obciążenie sztucznie wytwarzanym śniegiem.
 
pompa gruntowa Altherma
pompa ciepła gruntowa Altherma
 
komora testowa pompy ciepła Altherma
 
Jak to w każdej fabryce, ciekawe były ekspozycje całej oferty Daikina
Poniżej kilka zdjęć wystawowych, gdzie można urządzenia obejrzeć od środka.
Instalatora to nie kręci, ale dla klienta mam nadzieję będzie ciekawe. 
 
Wnętrze agregatu pompy ciepła SkyAir
 
wnętrze agregatu pompy ciepła
 
Wnętrze pompy ciepła Altherma
wnętrze pompy ciepła Altherma
 
pompa ciepła Altherma
 
Wnętrze pompy ciepła HPSU Rotex
pompa ciepła HPSU Rotex
buforowy zasobnik pompy ciepła
 
Wnętrze modułu pompy ciepła wysokotemperaturowej Altherma HT
pompa ciepła Altherma HT
 
Wnętrze agregatu pompy ciepła Ururu Sarara z czynnikiem R32
wnętrze agregatu pompy ciepła Ururu Sarara
 
Moduł nawilżania w agregacie Ururu Sarara
Moduł nawilżania w agregacie Ururu Sarara
 
Ciekawe było również stanowisko Althermy hybrydowej.
Pracująca pompa podłączona była do realnej instalacji, w której przez 15 minut symulowane były 4 pory roku. W zależności od temperatur zewnętrznych, hybryda pracowała w trybie samej pompy ciepła, hybrydy z kotłem gazowym oraz w trybie samego kotła gazowego i cwu.
 
Stanowisko hybrydowej pompy ciepła Altherma
 
Hybrydowa pompa ciepła Altherma
symulator hybrydowej pompy ciepła Altherma
 
Symulator poprzez podłączone czujniki pokazywał udział poszczególnych energii (energia elektryczna i gaz) oraz efektywność i oddawane moce.
 fot fot
 
Nie zabrakło i bardziej przyziemnych atrakcji.
Zwiedzaliśmy Brugge (Brudż – Brugia) – przepiękne miasteczko nazywane flamandzką Wenecją, oddalone kilkanaście km od Ostendy, gdzie mieszczą się fabryki Daikin.
 
Brugge
 
 
Początki Brugii sięgają czasów Julisza Cezara. Nigdy nie zniszczona pokazuje nam wszystkie style architektoniczne, od średniowiecza począwszy. 
 
I na koniec polecam belgijskie piwo Kwak. Dość mocne, bogate w chmiel, owoce i karmel.
Piwo podaje się w specjalnych kuflach o kształcie klepsydry, która umieszczona jest w drewnianej ramce z uchwytem.
 
Belgijskie piwo Kwak
 
Początkowo, piwo pije się normalnie, małymi łykami.
W miarę opróżniania i przechylania kufla dochodzimy do momentu krytycznego, słyszymy charakterystyczne bulknięcie i.. piwo wlewa się nam do ust szerokim strumieniem.
Trzeba uważać by nie mieć go za kołnierzem 🙂

6 komentarzy do “Dni otwarte gruntowej pompy ciepła Altherma w fabryce Daikin

 1. Tomasz

  Witam,

  Po raz kolejny pogratuluję bloga.  Pożyteczna robota. Oby tak dalej.

  Ponieważ jestem laikiem czy mogłby Pan gdzie jest najbardziej istotna róźnica pomiędzy klimatyzatorem (z funkcja grzania) od pompy ciepła pow/pow ? 

  Odpowiedz
 2. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Oczywiście. Klimatyzator z funkcją grzania to inaczej pompa ciepła powietrze/powietrze. Jest tam wymiennik freon/powietrze i to powietrze napędzane wentylatorem odbiera chłód/ciepło i trafia do pomieszczenia. Natomiast w pompie ciepła powietrze/woda mamy wymiennik freon/woda i woda z instalacji grzewczej, napędzana pompką obiegową, odbiera ciepło/chłód z wymienika i trafia do podłogówki, grzejników czy klimakonwektorów.

  I jedno i drugie to pompa ciepła, ale trzeba sprawdzić parametry pracy tego klimatyzatora z funkcją grzania. Może się okazać, że jest on przeznaczony do cieplejszych krajów z rejonu morza śródziemnego i dolna granica pracy to np. 0 lub -5 stopni i w tych temp. mocy grzewczej jest tyle co kot napłakał.

  Odpowiedz
 3. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Każdy klimatyzator z grzaniem to pompa ciepła i tak go można nazwać. Podstawowe pytanie brzmi- do jakiej temperatury zewnętrznej pracuje, ile ma wtedy mocy grzewczej, jaką sprawność.

  Kolejne elementy to głośność, design, marka, awaryjność, gwarancja, serwis.

  Jak odpowiedzi na powyższe pytania odpowiadają oczekiwaniom klienta, to podejmuje decyzję i realizuje zakup, montaż 🙂

  Odpowiedz
 4. pompiarz

  Są jeszcze w daikinie małe jednostki(splity) na cold region z funkcją grzania do -20 stopni. Ciekaw jestem jak tam poradzono sobie z odszranianiem i mocą grzewczą w tak niskich temperaturach ?? Czy są jakieś doświadczenia praktyczne w tym temacie ??

  Odpowiedz
 5. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Od tego roku rozszerzono typoszereg Cold Region i widać, że Daikin mocno stawia na te jednostki. Praca gwarantowana do -25 stopni i do tej temperatury zewnętrznej producent podaje pełne tabele mocy, a do tego w dwóch wydajnościach – maksymalnej i nominalnej. W ofercie agregatów serii Cold są teraz jednostki ścienne Emura, Nexura, Proffesional, Comfort i przypodłogowe. 

  Agregaty serii RXL mają tzw. "free hanging coil" czyli swobodnie zawieszony wymiennik zewnętrzny poza tacą ociekową, podobnie jak jest to rozwiązane w małej Althermie C, co ułatwia odszranianie i ogranicza narastanie szronu i lodu

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *