Hybrydowa pompa ciepła Daikin Altherma

Przyszedł w końcu czas, by zaprezentować, zapowiadaną już hybrydową pompę ciepła Daikin Altherma Hybrid Heat Pump.

Czekaliśmy na nią dość długo, ale w końcu urządzenie do nas dotarło i… chyba zrobi małą rewolucję na rynku. 

 

Hybrydowa pompa ciepła weszła na rynki Europy zachodniej w 2013 roku, o czym zresztą wstępnie już pisałem w końcówce ub. roku. Nasz skromny rynek musiał niestety nieco poczekać.
 
Czym jest hybrydowa Altherma? 
To nic innego jak 2w1, a więc klasyczna pompa ciepła powietrze/woda oraz gazowy kondensacyjny kocioł grzewczy, połączone „sprytnie” razem. I właśnie owo „sprytnie”, stanowi tutaj główny atut tej pompy, bo na „sprytnie” składa się nie tylko samo fizyczne połączenie obu modułów, ale także logika ich wspólnego sterowania.
Zacznijmy jednak od samego połączenia.
 
Moduł pompy ciepła
Moduł pompy ciepła to wiszący hydrobox (czyli jednostka wewnętrzna) w wersji tylko grzewczej lub grzewczo-chłodzącej, współpracująca z dwoma wielkościami agregatu pompy ciepła typowej Althermy z małego typoszeregu, a więc 4-ki i 8-ki.
Nominalnie to 4 kW i 7,4 kW mocy grzewczej. 
4-ka występuje tylko w konfiguracji grzewczej, natomiast 8-ka może zarówno tylko grzewcza, jak i grzewczo-chłodząca.
Warto tutaj pamiętać, że np. 8-ka utrzymuje tą moc nominalną do -2 stopni.
Jak to wygląda?
 
Hydrobox przyjeżdża w płaskiej paczce, która od razu wskazuje na jego wymiary.
Głębokość hydroboksu to niecałe 17cm, a pozostałe wymiary odpowiadają typowym kotłom wiszącym, tj. 90 x 45 cm.
 
Paczki Althermy hybrydowej
 
Hybryda - Moduł hydrobox w paczce
 
Razem z hydroboksem otrzymujemy również oryginalną polską instrukcję instalacji i obsługi. (To pewna nowość, bo polskie instrukcje do Altherm są tylko w wersji elektronicznej)
 
Hybryda instrukcja obsługi
 
Mimo tak małej głębokości, hydroboks to nie tylko moduł samej pompy ciepła, ale i serce hydrauliczne całego układu hybrydowego.
Tutaj znajduje się wspólna pompa obiegowa, zawór trójdrożny oraz automatyka systemu.
 
Altherma hybryda wnętrze hydroboksu
 
Altherma hybryda wnętrze hydroboksu
 
Hydroboks montujemy na ścianie jako pierwszy, na dołączonej listwie montażowej, którą kotwimy do ściany.
 
Altherma hybryda hydroboks 1
 
Altherma hybryda hydroboks 2
 
Na temat działania hydroboksu pompy ciepła nie ma chyba sensu pisać. Typowa PC PW.
Podobnie z agregatem zewnętrznym; to ten sam z Althermy.
Odróżnia go jedynie literka w nazewnictwie i zamiast ERLQ08CV3 mamy EVLQ08CV3
Ciekawszy natomiast jest kocioł.
 
Moduł kotła kondensacyjnego
Drugi element hybrydowej pompy ciepła Altherma to kondensacyjny kocioł gazowy z głęboką modulacją mocy od 7,6 kW do prawie 27 kW na ogrzewaniu i do 33 kW na wodzie użytkowej.
Kocioł ma tą samą szerokość co hydroboks. Jest tylko nieco krótszy – 71 cm, a jego głębokość to 24 cm. 
Modulacja mocy i sprawność kotła 107%, plasuje go na górnej półce, ale jest jeszcze jeden element, który odróżnia go od konkurencji – to sprawność 105% podczas przygotowania wody użytkowej. Warto to szerzej przedstawić.
 
W typowym kotle gazowym cwu przygotowywana jest pośrednio.
Jeśli jest to kocioł dwufunkcyjny, to zazwyczaj wyposażony jest w wymiennik płytowy. Odkręcając kurek z ciepłą wodą uruchamiamy zawór trójdrożny i kocioł zaczyna pracować na wymiennik płytowy. Po drugiej stronie wymiennika mamy naszą wodę z sieci.
 
przygotowanie cwu standard
 
By zapewnić w tym układzie sensowne temperatury na cwu (40-50 stopni) i sensowny przepływ (8-12 l/min), kocioł musi pracować z dość wysokim zasilaniem i powrotem 80/60.
 
przygotowanie cwu standard 1
 
Niestety przy takich parametrach kocioł już nie kondensuje, bo temperatura powrotu jest zbyt wysoka i działa jak zwykły kocioł gazowy (nie kondensacyjny)
Podobnie sytuacja wygląda z kondensacyjny kotłem jednofunkcyjnym i zasobnikiem.
Tutaj również mamy wymiennik rurowy w postaci wężownicy zanurzonej w zasobniku.
I przy typowych objętościach zasobników stosowanych w kotłach gazowych (120-150l) oraz nastawach rzędu 60 stopni, sytuacja jest analogiczna.
Przy tym sposobie przygotowania cwu konieczna jest jeszcze praca pompy obiegowej, która goni wodę kotłową przez zasobnik płytowy lub wężownicę cwu.
 
W hybrydowej pompie ciepła Altherma cwu może być przygotowywana na dwa sposoby.
 
Pierwszy sposób, to bezpośredni podgrzew w trybie kotła dwufunkcyjnego dzięki ciekawej konstrukcji podwójnego bezpośredniego wymiennika ciepła.
Jeden wymiennik odpowiada za ogrzewanie, a drugi za cwu.
 
Altherma hybryda 2 wymienniki ciepła
 
Odkręcając kurek z ciepłą wodą, zimna trafia bezpośrednio na wymiennik spalin w kotle, dzięki czemu zapewniona jest nadal wysoka kondensacja w trybie przygotowania cwu i niepotrzebna jest praca pompy obiegowej. Przy dt 50 Altherma osiąga wówczas przepływ 9 l/min, a przy dt 35 stopni – prawie 13 l/min
 
Hybryda Altherma schemat cwu
 
Drugi sposób przygotowania cwu – to buforowy zasobnik ciepła analogiczny jak w jednostkach pomp ciepła Rotex. I tutaj pewne wyjasnienie, bo pojawiły się pytania w komentarzach
Z informacji uzyskanych od producenta wynika, że niezależnie od tego czy mamu zasobnik buforowy, czy nie mamy, to cwu przygotowywana jest tylko przez kocioł gazowy. I jest to dla mnie zaskoczeniem.
Możliwy jest preheating, a więc dogrzew cwu wodą powracająca z instalacji jeśli zastosujemy zasobnik buforowy z wężownicą biwalentną. Schemat takiego rozwiązani poniżej.
 
Co ciekawe, cwu może być przygotowywana niezależnie od ogrzewania. System może pracować w trybie pompy ciepła na ogrzewanie budynku z jednoczesnym przygotowaniem cwu w trybie kotła kondensacyjnego.
 
A tak to wygląda na żywo
 
Hybryda Altherma moduł kotła
 
Altherma hybryda moduł kotła
 
 
Kondensacyjny kocioł gazowy nakładamy niejako na wiszący już hydroboks i łączymy go hydraulicznie z całym systemem.
Montaż jest naprawdę prosty i wygodny.
Z hydroboksu wystają w górę takie dwie fajki, na które zakładamy dostarczone koneksy śrubowe.
Co istotne – zarówno fajki łączące hydroboks z kotłem jak i wyjścia na instalację c.o. wraz z wyprowadzeniem zaworu trójdrożnego są na takich ruchomych przegubowych połączeniach zaciskowych. Dopasowanie jest więc bardzo proste.
 
Hybryda Altherma przeguby hydroboksu
 
Altherma hybryda koneksy
 
Kocioł wskakuje nam na listwę montażową hydroboksu, połączenia wpadają w koneksy i montaż hybrydy mamy gotowy.
 
Altherma hybryda 1
 
Altherma hybryda 2
 
Altherma hybryda 3
 
Altherma hybryda 4
 
Producent dość dobrze przygotował się do wejścia na rynek z hybrydową Althermą. W ofercie jest szereg elementów odprowadzenia spalin, które pozwalają dostosować Althermę do dowolnego systemu odprowadzania spalin.
Poniżej jedna z 3 stron akcesorii
 
Altherma hybryda akcesoria
 
Hybryda Altherma spaliny
 
Razem z hybrydą dostajemy nawet syfon odprowadzenia kondensatu.
 
Altherma hybryda syfon kondensatu
 
A tak wygląda zmontowana hybrydowa pompa ciepła Altherma.
 
Altherma hybryda 5
 
Altherma hybryda 6
 
Altherma hybryda 7
 
 
Na pewno nasuwają się pytania jak to działa, czy takie rozwiązanie ma sens i czy to się w ogóle opłaca. Tym bardziej, że panuje u nas silne przekonanie, że dostęp do gazu wyklucza pompę ciepła.
Czyżby projektanci  i producent zupełnie rozminęli się z rynkiem i jego potrzebami?
Przypuszczam, że wręcz przeciwnie i hybryda obejmie swoją część rynku.
 
Koncepcja hybrydy wynika z charakterystyki pracy powietrznej pompy ciepła, potrzeb rynku oraz czekających nas uwarunkowań prawnych i wymogów stawianym budynkom w kwestii udziału energii z OZE. 
Jeśli chodzi o charakterystykę pracy, to warto przypomnieć sobie ten opis i zawarty w nim rysunek.
Wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, spada moc pompy ciepła i w  tzw. punkcie równowagi, zrównuje się z zapotrzebowaniem na moc grzewczą budynku.
Poniżej tego punktu, pompa ciepła dobiera brakującą moc grzewczą z grzałki backup, a cały system wymiarujemy w ten sposób, by udział grzałki ograniczyć do kilku czy góra kilkunastu % w skali sezonu.
Od razu więc nasuwa się sugestia by elektryczną grzałkę backup, zastąpić nagrzewnicą gazową, a system zwymiarować nie pod kątem mimimalizacji pracy grzałki, a pod kątem optymalizacji kosztów eksploatacji i inwestycji.
Jak to zrobić przy tak zróżnicowanych potrzebach rynku?
 
Mamy przecież domy jednorodzinne, zarówno nowe jak i modernizowane, z zapotrzebowaniem od kilku do 30 kW.
W budynkach tych mamy cały przekrój możliwych instalacji, od podłogówki począwszy, idąc przez ogrzewania ścienne, fancoile, grzejniki konwektorowe, a na tradycyjnych grzejnikach żeberkowych kończąc.
Budynki te wymagają nie tylko ogrzewania, ale często i chłodzenia. Może nie zawsze w całości, ale przynajmniej w wybranych pomieszczeniach.
Stawki za energię elektryczną i gazową są zróżnicowane nie tylko na terenie jednego kraju, ale całej Unii Europejskiej.
Na koniec – przepisy wymagają coraz większego udziału wykorzystania energii z OZE w nowo budowanych budynkach.
W jaki sposób to wszystko optymalizować w jednym urządzeniu?
Wygląda na to, że Altherma hybrydowa to potrafi i tutaj pojawia się drugi element tego "sprytnego" połączenia, czyli automatyka.
 
Hybryda pracuje w trzech trybach. 
W trybie pompy ciepła (pracuje tylko pompa ciepła), w trybie hybrydowym (pompa ciepła pracuje równolegle z kotłem gazowym) oraz w trybie kotła gazowego, kiedy pracuje tylko kocioł.
Na te tryby możemy nałożyć konfigurację ekonomiczną lub ekologiczną.
W tej pierwszej, w zależności od wymaganych nastaw oraz wprowadzonych stawek za energię elektryczną i energię gazową (cena kwh za prąd w jednej lub dwóch taryfach oraz cena za 1 kwh ciepła pozyskaną z gazu), system automatycznie oblicza opłacalność i wybiera tryb pracy, który zapewni najmniejsze koszty eksploatacji.
Wybór trybu nie jest sztywny, ale zależy od odpowiedzi instalacji, gdyż w trybie hybrydowym, Altherma dzięki płynnie sterowanemu zaworowi mieszającemu, inverterowi pompy ciepła oraz modulacji mocy kotła, będzie pracowała w trybie pompy ciepła, dobierając z gazu tylko tyle… ile się opłaca. Wiadomo, że przez większość sezonu grzewczego, koszt pozyskania 1 kwh ciepła z pompy ciepła jest niższy niż w przypadku pozyskania go z gazu.
Natomiast w konfiguracji ekologicznej, w zależności od wprowadzonego udziału energii pierwotnej, system tak bedzie sterował trybami pracy by uzyskać jak najniższą emisję CO2.
 
Dla kogo jest hybryda?
Dla każdego modernizowanego budynku z instalacją zasilaną kotłem gazowym w celu zmniejszenia kosztów eksploatacji.
Dla nowych budynków, gdzie nie ma problemu z dostępem do gazu, a szczególnie tych większych, z zapotrzebowaniem od 10 do 30 kW, także w celu zmniejszenia kosztów eksploatacji.
Dla budynków, które oprócz grzania, wymagają też chłodzenia. Moc chłodnicza na poziomie 7 kW pozwala sklimatyzować w typowym domu salon i 2-3 sypialnie.
 
Analiza ekonomiczna i dobór systemu to temat na oddzielny wpis i postaram się go zamieścić na blogu w najbliższych tygodniach.
Ale muszę przyznać, że producent pozytywnie zaskoczył mnie ceną nowej hybrydy.
 
Jeśli mówimy o cenach katalogowych (choć realne uzyskiwane na rynku są zdecydowanie niższe), to tradycyjna Altherma np. 8-ka (jak to zabrzmiało – tradycyjna), grzewczo-chłodząca, z wbudowanym zasobnikiem cwu 260l, kosztuje 27.490, 00 zł netto. Altherma 11-ka to już kwota 37.330,00 zł netto
 
Tymczasem hybrydowa Altherma grzewczo-chłodząca, z pompą ciepła 8kW i kotłem gazowym 7,6-33 kW (cwu przepływowo), a wiec 2w1 –  kosztuje katalogowo 26.160,00 zł netto.
Warto?
 
Tutaj zamieszczam link do ministrony producenta z opisem działania oraz kalkulatorem oszczędności jakie daje hybrydowa pompa ciepła.
Możemy wybrać lokalizację instalacji (wybrane kraje europejskie), wprowadzić stawki za energię elektryczną i gazową oraz dotychczasowe zużycie energii w kWh, by otrzymać oszczędności z tytułu zastosowania hybrydowej pompy ciepła. Jeśli nie znamy zużycia, symulator określi je za nas na podstawie typu budynku, metrażu i ilości osób korzystających z cwu.
 
 
 
 
Altherma hybryda 8
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

76 komentarzy do “Hybrydowa pompa ciepła Daikin Altherma

 1. MK-Control

  Szkoda tylko ze cwu hybryda robi tylko z kotla gazowego,

  Ale to b. fajna opcja dla kogos kto ma gaz plynny

  Cena naprawde ok

   

  Odpowiedz
 2. Adam R

  Ktoś niedoczytał: drugi sposób przygotowania cwu – to buforowy zasobnik ciepła analogiczny jak w jednostkach pomp ciepła Rotex. W tym trybie hybrydowa Altherma może przygotowywać cwy w trybie pompy ciepła, jako wstępny dogrzew, a następnie w trybie kondensacyjnego kotła gazowego.

  i

  Hybryda pracuje w trzech trybach.

  W trybie pompy ciepła (pracuje tylko pompa ciepła), w trybie hybrydowym (pompa ciepła pracuje równolegle z kotłem gazowym) oraz w trybie kotła gazowego, kiedy pracuje tylko kocioł.

  Co oznacza że jest możliwość grzania cwu tylko z pompy ciepła, ale grzanie z gazu lub wstępnie pompą a później gazem jest bardziej opłacalne

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Tutaj muszę nieco wyjaśnić i sprostować przygotowanie cwu. Otóż podstawowy tryb przygotowania cwu to kocioł gazowy – niezależnie od tego czy mamy zbiornik buforowy czy nie. Takie informacje mam na dzisiaj od producenta. Praktycznie nie miałem możliwości tego sprawdzić.

   Natomiast zastosowanie zbiornika buforowego w wersji biwalentnej z dodatkową wężownicą pozwala na tzw preheating, czyli dogrzew dolnej części bufora wodą powracającą z instalacji ogrzewania. Zamieszczam w tekście schemat takiego rozwiązania. Oczywiście hybryda musi pracowac  wówczas n aogrzewaniu w trybie HP. 

   Dlaczego Hybryda nie może działać tylko i wyłącznie w trybie pompy ciepła na potrzeby cwu jeśli ma zbiornik buforowy? – tego nie wiem i przyznam, że jest to dla mnie zaskoczeniem, bo z wstępnych informacji wynikało, że taka możliwość będzie.

   Ale taką dostałem informację od producenta i niestety bez wyjaśnienia dlaczego.

   Odpowiedz
   1. MK-Control

    Dokladnie o to mi chodzilo

    troche to dziwne ze latem nie moze pracowac sama pompa, ale ktos mial jakis zamysl,

    Zapewne chodzi o fakt ze bufor energii to 500 l wody i grzanie tego przez 4kW mocy troche czasu by zajelo

    Przy kotle o mocy 26kW jest to o niebo szybciej a zapewne ktos wyliczyl ze i oplacalniej

    Odpowiedz
   2. pompiarz

    Witam,

    Odpowiedź wydaję mi się prosta.

    Na dzień dzisiejszy koszt wytworzenia 1kWh ciepła za pomocą powietrznej pompy ciepła o COP=3,0 wynosi około 0,20 zł.

    Koszt wytworzenia 1kWh ciepła za pomocą kondensacyjnego kotła gazowego to około 0,21 – 22 zł. Różnice nie duże.

    Występują agregaty EVLQ5 i 8. Załóżmy że mamy ten drugi.

    Przy parametrach 7/35 moc jego wynosi 10 kW, przy -7/35 już tylko 6,35 kW.

    Na CWU pracuje kocioł o mocy 33kW czyli mamy co najmniej 300 % więcej mocy na CWU od pompy ciepła.

    Czas podgrzewu zasobnika jest nieporównywalnie krótszy za pomocą kotła, niż za pomocą pompy ciepła, a koszty porównywalne. Więc po co grzać pompą przy tych cenach energii ?

    Poza tym w chwili pracy kotła na CWU, równolegle pracuje pompa ciepła na centralne ogrzewanie.

    Mi się takie rozwiązanie podoba.

    Odpowiedz
    1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

     W zasadzie tak, chociaż cena pozyskania 1 kwh z gazu jest dość optymistyczna. Z naszych obserwacji wynika, że w praktyce raczej jest to na poziomie 25 gr i trudno jest zejść niżej.

     Odpowiedz
     1. lukasz

      Proste. Grzeją gazem przepływowo bo czasem piec kondensyacyjny jest tańszy w zakupie niż 260L zasobnik CWU od firmowego dostawcy. A cąłość miejsca mało zajmuje. Bardzo fajne urzadzenie dla kogoś z gazem.

 3. Bartek

  Masakra z tym kotłem, robi je masowo holenderski Intergas pod swoim szyldem, jak i dla Hovala i ACVa, a teraz jeszcze tu go z pompą ciepła sprzęgli.

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Nie jest to żadną tajemnicą. Te same kotły Hoval TopGas sprzedajemy od lat. Sprawują się rewelacyjnie. Jak masz z nimi problem to przyjedź – przeszkolimy 🙂

   Odpowiedz
   1. Bartek

    Nie ma potrzeby, my mamy je w ofercie, jako ACV HRE :P. I trzeba przyznać, że są mocne, proste i tanie.

    Odpowiedz
 4. tszewc

  Czy jeżeli dobrze zrozumiałem – to można w tradycyjnej instalacji kaloryferowej realizować również w jakimś stopniu schładzanie budynku?

   

  Odpowiedz
   1. tszewc

    A czy zwykła instalacja pod grzejniki wystarczy do zasilania klimakonwektorów? Tzn. rurki z ciepłą i zimną wodą? Można tak przerobić klasyczną instalację?

    Odpowiedz
    1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

     Dla ogrzewania z zasady wystarczą rurki z typowego grzejnika. Trzeba tylko sprawdzić średnice i przepływy. Natomiast dla chłodzenia, rurki te powinno być dodatkowo zaizolowane paroszczelnie by nie skraplała się na nich woda.

     Odpowiedz
 5. piotr

  Witam.

  Jak wygląda połączenie hybrydy ze zbiornikiem nagrzewanym przez kolektory? Czy woda płynąca z tego kolektora będzie dogrzewana przez kocioł? A może jest czujnik, który zdecyduje że dogrzewanie wody ogrzanej juz przez kolektory nie ma sensu??

  Odpowiedz
 6. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Hybryda przygotowuje cwu na 2 sposoby. Albo przepływowo jak kocioł dwufunkcyjny, albo w zasobniku z wężownicą. Jeśli zasobnik będzie miał 2 wężownice, z których jedna jest zasilana z hybrydy, a druga z solarów, to hybryda uruchomi tryb cwu tylko wtedy jak w zasobniku spadnie temp. cwu, czyli jak solary będa niewystarczające.

  Dla normalnej pracy nie przewiduje się kierowania ciepłej wody z solarów na wejście zimnej w hybrydzie działającej jak kocioł dwufunkcyjny. 

  Odpowiedz
 7. piotr

  Dziękuję za odpowiedź. Ale jest jeszcze jedno pytanie. 

  Jakiej mocy hybrydę brać pod uwagę dla domu 180 m. kw. zbudowanego z Maxa 290 mm. i styropianu 120 mm?

   

  Odpowiedz
 8. piotr

  Jakie jest średnie COP dla tej pompy?

  Pytam, bo w  większości zestawień dla powietrznych pomp ciepła podaje się COP = 3,0 a tutaj producent mówi o COP=5,0

  pozdrawiam Piotr

  Odpowiedz
 9. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  W kwestii mocy, nie ma za dużego wyboru. Moc kotła jest jedna, natomiast moc modułu pompy ciepła to 4,4 lub 7,4 kW, przy czym tylko ten wiekszy jest wersji zarówno tylko grzewczej i jak i grzewczo-chłodzącej, a ten mniejszy występuje w wersji tylko grzewczej.

  Jeśłi więc chcemy chłodzić to tylko 7,4 a jeśli nie chcemy to do wyboru mamy 2 modele. Przy tej wielkości domu zapewne ten wiekszy, ale wiele zalezy od temperatur zasilania. Za pomocą oprogramowania producenta mozna zrobić symulację kosztów eksploatacji na podstawie zapotrzebowania na moc i ciepło oraz w zależności od temperatury zasilania. Może się okazać w konkretnych przypadkach, że większy model da nam znikome oszczędności, np. 200 zł, a jest droższy o ponad 3 tys zł.

  Co do COP to tutaj są pewne nieścisłości. Kiedy tylko hybryda weszła na rynek, to producent podawał COP oddzielnie dla samej pompy ciepła. Pompa ciepła w hybrydzie pracuje w komfortowych warunkach, bo głównie sama w temp. dodatnich, a w ujemnych w trybie hybrydy razem z kotłem, gdzie tylko podbija temperaturę powrotu. W niskich temperaturach i wysokim zasilaniu hybryda, jeśli uzna, że nie opłaca się używać pompy ciepła, przełączy sie na sam gaz. W tym czasie klasyczna pompa ciepła PW będzie rzeźbiła dalej i wspomagała sie grzałką.

  Dlatego też uzyskiwane COP modułu pompy ciepła w hybrydzie są wysokie. Aktualnie w swoim programie doboru, Daikin podaje średnioroczny SCOP dla całego systemu (kocioł + pompa). Zakłada, że pompa ciepła ma swój wysoki SCOP wynikający z tabel pracy, a kocioł gazowy ma swój stały SCOP bliski 1, bo sprawność kotła zawsze będzie poniżej 1.

  Stąd średnioroczny SCOP dla systemu wydaje się być niski, na poziomie 1,5-2,5. Ta wielkość zależy od zapotrzebowania na moc grzewczą i temperatur zasilania instalacji. Jeśli budynek potrzebuje z 20-25 kW, to udział pc nie będzie duży. Sytuacja zmienia się gdy potrzebujemy 10-12 kW. Trudno powiedzieć jak podawać to SCOP. Tak źle i tak nie dobrze 🙂

  Do każdej instalacji trzeba podejść indywidualnie. 

  I najważniejsze – nie ma czegoś takiego jak SCOP danego modelu pompy ciepła. SCOP zależy od warunków czyli zapotrzebowania na moc, zasilania i strefy klimatycznej. Ta sama pompa 11-ka będzie miała inny SCOP w budynku z zapotrzebowaniem 10kW i podłogówką 35 stopni, a zupełnie inny w budynku z zapotrzebowaniem 12 kW i podłogówką 38-40 stopni.

  Odpowiedz
 10. ccamill

  Uwaga dla potencjalnych wlascicieli tego kociolka ! trzeba sie liczyc z podwujna cena za serwis roczny tego cacka Daikina czyli kolo 8 stowek za rok. Co wydluza czas wzrotu kosztow inwestycyjnych w zaleznosci od posiadanej wielkosci budynku nawet do 25 lat. w stosunku do zwyklego kondensata przy malej wielkosci metraza pracy Hybrydy. Pytanie czy inwestor i ten energoszczedny wynalazek z dalekiego wschodu czy tam skad tam jest przetrwaja ten czas skoro raczej twalosc takich urzadzen jest okreslana na 15 lat. ?

  A juz uwierzylem w rewolucje w ogrzewaniu…

  Odpowiedz
 11. ccamill

  Na naszym terenie tez                                                                                                               Tyle ze dopiero po zadaniu pytania przezemnie o przeglad roczny tego kociolka firma instalacyjna to wyjawila. Gdybym nie byl az tak dociekliwy to nikt by mnie o tym wczesniej nie uprzedzil. Bo po co firma inst. ma odstraszac czyms az tak niewygodnym. Lepiej to przemilczec byle klijent lyknol kit a nie ujawniona prawda wyszla by dopiero po strawieniu.. czyli juz w nocniku.                                                                                                                            I tak wypracowane okolo 15% oszczednosci Hybrydy wstosunku do  LT   trzeba stracic na serwis roczny co mniej wiecej wyrownuje obie jednostki w kosztach eksploatacyjnych.               Mimo wszystko przyznam ze nadal nie stracilem zainteresowania tym wynalazkiem                    Kwestia tylko tego ze przez 3 miesiace musialem oswajac sie z wymuszona przypadkowo informacjia o ktorej nikt sie niechcial pochwalilc o podwojnym serwisie tego kotla gdyz fakt faktem trzeba najrzec tak PC jaki i kociol gazowy  tak jak to sie ma zazwyczaj przy dwoch systemach ogrzewania domu a jaki tez wystepuje w Hybrydzie 

         

   

  Odpowiedz
 12. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Niesamowite; czytasz tego bloga i regularnie komentujesz. Temat gwarancji i serwisu poruszany był wielokrotnie, łącznie z kartą gwarancyjną do pobrania. Podobnie jak i na innych forach internetowych. Czyżby nagle Cię olśniło, że urządzenie wymaga przeglądów i że stawki za przegląd zależą od firmy udzielającej Ci gwarancji??? 

  BTW hybrydową pompę ciepła w naszej firmie traktujemy jak jedno urządzenie PC, a nie jak dwa, co sugerujesz w swoim komentarzu. I nie liczymy przeglądu podwójnie. Każdy klient w ofercie ma link do cennika naszych usług serwisowych, który jest publikowany na stronie internetowej. Również w każdej umowie jest informacja o gwarancji i jej warunkach. Tak więc nie strasz ludzi hybrydą Daikin jako taką, tylko raczej przestrzegaj przed firmami instalacyjnymi, które nie do końca otwarcie oferują swoje usługi.

  I na koniec – z naszych doświadczeń – oczywiście zależy to od wielkości instalacji i jej parametrów pracy –  oszczędności na hybrydzie w modernizowanych instalacjach są rzędu 20-30%

  Odpowiedz
 13. ccamill

  No tak.. to wyjasnia i zmienia cala postac rzeczy. Widac mam ciagle pecha do instalatorow a straszyc nie bylo moim zamiarem bo kociolek ciagle znajduje sie w moim zainteresowaniu mimo szokujacej wiesci o cenie przegladow.Tylko wciaz malo informacji o nim w sieci. Licze na jakies ozywienie w tym temacie tutaj chociazby przez moje czasami negatywne opinie zebranymi ze zlych zrodel. Ale nie ja tu jestem fachowiec zeby znac co i jak.  Co do odstraszania to robia to same firmy ktore tak traktuja klienta… To w koncu jest ich dzialka do uprawiania interesu. Dlatego zadam pytanie jak jest z tym przegladem rocznym tej Hybrydy ? dokonuje sie ja raz czy dwa razy w roku ? Zreszta zaraz jak tylko znajde czas to poszukam temat tego serwisu i przegladow bo nie zwrocilem uwagi na to wczesniej tutaj

   

  Odpowiedz
 14. ccamill

  z tego co sie dowiedzialem od dystrybutorow producent zaleca dwukrotny przeglad chociaz nie mam pojecia dlaczego.. jesli tak to raz 300 po sezonie nastepne spotkanie z kociolkiem za 300 serwisant doliczy sobie stawke dojazdu troche podatku i ile juz mamy na rachunku ?

  Odpowiedz
 15. musick

  Mi to urzadzenie spodobalo sie z tego wzgledu ze  kosztuje mniejwiecej tyle co zwykla altherma a zapewnia bardzo wysoki komfort.Wyobrazam sobie grzanie pompa tylko w taniej taryfie i ewentualne dogrzewanie w dzien gazem. Do tego brak stresu jak sie jedno z urzadzen wysypie -zawsze mamy alternatywe. Do tej pory nie bralem jej pod uwage chociaz gaz mam w drodze. Moze jednak warto sie nad tym zastanowic.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 16. ccamill

  lepiej juz nie mysl tyle tylko bierz kup i montuj. Potem zdasz relacjie jak sie to spisuje. Bo ciagle brak odwaznych by przetrzec szlaki innym ktorzy szukaja konkretnych wiesci o tym pomysle Daikina

  Odpowiedz
 17. Krzysztof

  Posiadam uruchomioną Althermę-hybrydę od 16.10.2015 – moc grzewcza 7,4 kW. Jestem zadowolony z jej pracy. Ogrzewanie realizuje obecnie prawie wyłącznie pompa ciepła. Zauważyłem, że kocioł gazowy do c.o. włącza się sporadycznie (kilka minut w ciagu doby) – przy obecnych temperaturach na zewnątrz (dzień – ok 10 st C, noc – 0 st. C). Zużycie energi elektrycznej przez pompę – ok. 16-17 kWh na dobę. Ustawiona żądana temperatura wewnątrz domu ustawiona na 22 st. C w trybie dziennym i 20 st. C w trybie nocnym. Tryb nocny obowiązuje w godz. 23-6 i 8-13 (tak ustawiłem harmonogram). Poza tymi godzinami jest tryb dzienny. Zauważyłem, że po nocy o godz. 6 temperatura wewnątrz spada z 22 na ok. 20,2 st. C, więc w trybie nocnym pompa nie załącza się. Dobowe zużycie gazu (wraz z kuchenką gazową) – 2 m3. Dom ma 150 m2 powierzchni ogrzewalnej, ocieplony, zamieszkały przez 3 osoby dorosłe. Wg wskazań zużycia energii na wyświetlaczu sterownika – od 16.10.2015 do 3.11.2015 (18 dni) – energia elektryczna zużyta: 300 kWh, energia wytworzona: 1066 kWh. Ponadto od 18.07.2015 posiadam zainstalowane ogniwa fotowoltaiczne o mocy 5 kW, które do dnia dzisiejszego wyprodukowały 2140 kWh energii elektrycznej, czyli średnio 20 kWh na dobę, co na razie w całości pokrywają energię zużywana przez pompe ciepła i zostaje jeszcze rezerwa na inne odbiorniki energii elektrycznej w domu.

  Odpowiedz
  1. Maciej

   Dobra informacja, a mam pytanie jak wygląda wydajność przygotowania cwu przez przepływowy podgrzewacz? Mam w domu 2 kobiety 🙂 i boję się o zbyt małą wydajność…..

   Odpowiedz
   1. Krzysztof

    Wydajność wody przygotowywanej przez przez przepływowy, gazowy ogrzewacz jest w praktyce w pełni zadowalająca. Kocioł realizuje żądaną temperaturę ciepłej wody użytkowej. Ja mam ustawioną na 48 st. C. W trakcie brania prysznica – wydajność ciepłej wody jest w pełni zadowalająca. Chyba, że wtym momencie ktoś inny pobiera ciepłą wodę z kranu w innym miejscu. Wtedy kocioł zapewnia żądana temperaturę wody również w tym drugim miejscu i spada wydajność ciepłej wody branej pod prysznicem – w praktyce przypadek sporadyczny, chyba, że masz 2 łazienki, w których 2 osoby jednocześnie biorą prysznic. Ja mam jedną łazienkę i opisany przypadek raczej nie występuje.

    Odpowiedz
   1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

    POmpa cały czas jest w ofercie, sprzedajemy, montujemy. Przeglądy tak samo, jak przy pozostałych pompach Daikin. cennik jest na naszej stronie www zakładce serwis

    Odpowiedz
 18. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Wszystko zależy od jednoczesności użycia.
  Przy przyrostach temperatury cwu 50-35-25 stopni, hybryda osiąga wydatki 9-12,8-18 l/min
  Lub inaczej – nastawa ciepłej wody 60 stopni wydatek 9l/min, nastawa 40 stopni, wydatek 15l/min.

  Tak więc ciepłej wody jest po pachy 🙂

  Odpowiedz
  1. ccamill

   Po pachy moze i tak ale uszy tez sie ponoc myje i tez bym chcial  miec czyste a tu jak zaprosze kolezanke do domu i odkreci kurek dla siebie w kuchni to moze mi zabraknac nawet na jajka. A w tedy sasiadka obok moze uslyszec jak krzycze pod prysznicem i rozgadac na cala miasto ze jakies panie mnie martretuja fizycznie podczas toalety wieczornej…

   Odpowiedz
  2. Maciej

   Witam, mam już to cudo i pojawił się pierwszy dylemat. Jakie wartości cen prądu i paliwa (gaz ziemny) należy wpisać. Gaz mam od dzisiaj i nie wiem ile kosztuje Kw/h. Pozdrawiam.  Maciej. 

   Odpowiedz
    1. Maciej

     Aż tak źle nie było 🙂 uzgodnił, tylko mam wątpliwości. Prąd ok, 53,6 mam tylko jedną taryfę,  natomiast mam wątpliwość co do ceny paliwa – wpisane zostało 28 i nie jestem w stanie tego nijak zweryfikować….

     Odpowiedz
 19. ccamill

  No prosze nie zly wynki  pracy tej Hybrydy prawie 100% mniejsze koszty jak przy moim kociolku Vissmana 300 bo tu wychodzi kolo 9 zl za dobe ogrzania 100m kw a umnie okolo 20 zl za dobe..    do tego jade na wymuszonej oszczednosci przy czasie grzania do 10h na dobe wiec w domu tylko 18 st przy podlogowce  Jest to mozliwe ?

  Blogoslawieni ktorzy nie widzieli a uwierzyli…

  Mozna wiedziec jaka instalacjia wewnetrzna i jak mocna izolacjia budynku ?

  Odpowiedz
  1. Krzysztof

   Mam instalację wewnętrzną w postaci zwykłych grzejników aluminiowych członowych. Ściana budynku od zewnątrz: tynk cementowo-wapienny, cegła kratówka 12 cm, 8 cm styropiany, pustak suporex 24 cm. Dom parterowy – strop teriva ocieplony od góry 25 cm wełny mineralnej.

   Odpowiedz
  2. ccamill

   ja pitole od tygodnia temperatury na powietrzu kolo 0 w nocy i 3 w dzien a w chacie 15-16 stopni sie zrobilo .. musze zwiekszyc czas grzania podlogowki do 15h bo w kalosonach nawet zimno i beret  nie pomaga. Vissmann teraz dopiero pokaze jak lubi gas. Ale spoko mam w piwnicy jeszcze kominek z plaszczem a w salonie bez tyle ze nie ma kto siedziec i grzebac w smole i dymie caly dzien jak sie ciezko pracuje od rana do wieczora. Byle do soboty dozyc bo nima czasu to ustrojstwo obchodzic. Mam tez i Super Oszczedny panel podczerwieni na pietrze w pokoju z kosmicznej agencji NASA. Grzeje tak oszczednie jak jest oszczedny Czyli tylko w jedna strone od frontu bo stylu tam gdzie slonce nie dociera i zacienione w dupe  zimno

   Odpowiedz
   1. ccamill

    moze jak bym usiadl na niego to by mnie podgrzal w tylek..  ale jak tu usiasc na niego jak to wisi na suficie ! bo tak kosmonalty wymyslili i tak kazali zamontowac

    Odpowiedz
 20. Michał Lublin

  Z tego co widzę, to pompa, którą Państwo omawiają to w zasadzie to samo co zamontowanie kotła kondensacynego i dorzucenie dodatkowego obiegu grzewczego na pompę ciepła? Czy się mylę?

  Odpowiedz
 21. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Myli się Pan. Tam nie ma dwóch obiegów grzewczych tylko jeden. Przewaga hybrydy nie do pokonania nad pracą dwóch urządzeń leży w jej nazwie. Ma ona zaszyte w sobie tabele sprawności i sama  określa kiedy opłaca się pracować w trybie PC, kiedy hybrydy i w jakim zakresie modulacji, a kiedy samego kotła w oparciu o wprowadzone stawki za kWh z gazu i prądu oraz zadaną krzywą grzewczą. Tego nie da się osiągnąć pracą dwóch oddzielnych urządzeń (kocioł, PC) nawet jeśli pracują na wspólny układ.

  Odpowiedz
 22. Domin

  Witam Panie Adrianie – a jak rozwiązać podłączenie Hybrydy z grzejnikami niskotemperaturowyni w piwnicy, podłogówką na parterze i klimakonwektorami na poddaszu użytkowym (za pomocą rodzielaczy, których kilka schematów kiedyś Pan zamieścił czy może zaworów trójdrożnych dedykowanych do jednostek)? Swoją drogą to zastanawiam się też, gdy liczę z kalkulatora producenta grzejników Regulus wielkości grzejników, przyjmując temperaturę 35/30 stopni (bo im niższa temperatura pracy pompy tym wyższy COP) i nie ukrywam, że grzejniki wychodzą "wielkie" to czy nie jest tak, że przy niskich temperaturach na zewnątrz pompa będzie "robić" ciepło hybrydowo wspólnie z kotłem a przy bardzo niskich będzie pracował sam kocioł kondensacyjny i czy wtedy te założenia 35/30 stopni są trafione? Innymi słowy do jakich temperatur zasilania/powrotu dobrać grzejniki pod Hybrydę oraz jaką temperaturę ustawić na pompie do 3 różnych "odbiorników" ciepła?

  Odpowiedz
 23. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Odpowiadam ze zwłoką, bo kilka dni byłem poza biurem. To nie jest takie proste, bo układ trzeba dobrać zarówno pod kątem zasilania jak i hydraulicznym. A zasilanie powinno uwzględniać udział mocy PC w całym budynku oraz odbiorniki z wysoką temperaturą czyli grzejniki. A temp. grzejników określa ich wielkość. Raczej należy temp. dobierać na poziomie 50 stopni.

  Odpowiedz
 24. Domin

  Dziękuję Panie Adrianie za podpowiedź – widzę jednak, że nie mając Pańskiej, ogromnej wiedzy i doświadczenia, które pozwalają spojrzeć na tego typu instalację "kompleksowo" – nie mam szans zrobić tego optymalnie. Cieszę się jednak, że są jeszcze takie osoby jak Pan, które dzieląc się swoją pasją, potrafią realizować marzenia innych 😉 Serdecznie pozdrawiam.

  Odpowiedz
 25. pompiarz

  Do Pana hybrydy nadaję się sprzęgło pojemności np. 60-70 litrów. Za sprzęgłem dajemy pompę obiegową na obwód grzejnikowy a na obwód podłogowy mieszacz. Pytanie jaką temperaturę zasilającą mają mieć klimakonwektory? Takie sprzęgło spełni rolę bufora wody grzewczej i na pewno będzie miało wpływ na efektywność pracy pc przy nominalnym przepływie oraz pozwoli na sprawne i szybkie odszranianie 🙂

  Odpowiedz
  1. Domin

   Dziękuję za kolejne cenne uwagi. Nieraz zastanawiam się czy warto być świadomym danego zagadnienia? bo ci, którzy nie mają tego typu dylematów z pewnością są dużo zdrowsi – przychodzi pseudo fachowiec i montuje całość bez żadnych obliczeń, zaglądania do tabel/instrukcji i niby wszystko "gra", bo przecież coś tam grzeje/chłodzi a to, że mogło to być bardziej wydajne, ekonomiczne, efektywne… no cóż – coś za coś 😉

   Odpowiedz
 26. Krzysztof

  Eksploatuję moją hybrydową pompę ciepła juz prawie 1 rok. Koszty eksploatacji wygladają następująco:

  W okresie zimowym, gdy temperatura na zewnątrz zmieniała się od -5st.C do 5 st.C pompa ciepła na dobę zużywała około 18 kWh energii elektrycznej. Oczywiście zależało to od temperatury na zewnątrz. Te 18 kWh to było maksymalne dobowe zużycie. Czasami włączał się piec gazowy wspomagając pompę ciepła, co zauważyłem w zużyciu gazu w okresie zimowym (dogrzewanie, c.w.u., kuchenka gazowa) – 3-4 m3 na dobę. W sezonie letnim, gdy pompa ciepła nie działa zużycie gazu do c.w.u i kuchenki gazowej wynosi ok. 0,7-1 m3 na dobę. Nie potrafię powiedzieć ile energii elektrycznej przez cały dotychczasowy okres użytkowania zużyła pompa ciepła. Posiadam jeszcze ogniwa fotowoltaiczne o mocy 5kW, które rekompensują energię elektryczną zużywaną przez pompę ciepła – oczywiście nie zimą. W ciągu całego roku kalendarzowego ogniwa fotowoltaiczne wyprodukowały ok 5,1 MWh energii elektrycznej. W pierwszym półroczu 2016, z tego co pamiętam, za energię elektryczną zapłaciłem ok. 800 zł. W drugim półroczu 2016 myślę, że zapłacę znacznie mniej lub nic – ogniwa fotowoltaiczne wyprodukują więcej energii niż zużyję.

  Przez cały okres użytkowania hybryda pracowała bezawaryjnie.

  Odpowiedz
  1. Domin

   Witam Panie Krzysztofie.

   Jeżeli byłaby taka możliwość (i Pan Adrian wyraziłby zgodę) chętnie skontaktowałbym się/wymienił doświadczeniami z Panem (mój mail: dominik_matuszyk@poczta.onet.pl). Nie ukrywam, że podejmując pewne decyzje sugerowałem się Pana wcześniejszymi wpisami, gdyż też mam hybrydę (niestety jeszcze nie podłączoną) i działająca od m-ca instalację PV o mocy 10,7kW. Decydując się na taką a nie inną liczbę paneli brałem pod uwagę średnie zapotrzebowanie budynku w energię (ok. 3000 kWh/rocznie) oraz ile będzie pobierać pompa ciepła (i tu z kalkulatorów wychodziło mi ok 6000 kWh/rocznie). Zakładając że instalacja PV wyprodukuje ok 9000 kWh/rocznie powinno zbilansować się mi w 100% a jeżeli byłaby jakaś nadprodukcja – biorę pod uwagę wprowadzenie niższej ceny prądu pompie po to, aby rzadziej korzystała z gazu. Pozdrawiam – Dominik.  

   Odpowiedz
 27. Ambitny Początkujący

  Witam,

  Wspomina Pan o umieszczeniu informacji na temat doboru i analizy ekonomicznej hybrydy. Niestety nie natrafiłam na nie. Zwracam się z prośbą o umieszczenie ich na blogu.

  Pozdrawiam

   

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Nie jest to takie proste. Jest szereg parametrów, które mają wpływ na koszty eksploatacji. I tak:
   Zapotrzebowanie na moc grzewczą – od niego zależy udział modułu pc w dostarczaniu ciepła. Inaczej jest przy 15kW, a inaczej przy 20kW.
   Temperatura zasilania i praca instalacji – inaczej wygląda to na grzejnikach zasilanych 65 stopni, a inaczej 55 stopni
   Praca pc w układzie dwutaryfowym – przy grzejnikach i podłogówce wygląda to inaczej.
   Strefa klimatyczna – inaczej dla pomorza z temp. obliczeniową -16 stopni, a inaczej idąc w kolejne strefy (-18,20,22,24)
   Dlatego też do każdej instalacji trzeba podejść indywidualnie.
   W zależności od tych parametrów, oszczędności w stosunku do gazu mogą wahać się od kilkunastu do nawet 50%.

   Odpowiedz
 28. yaaris

  Witam. Bedzie moze niebawem jakis fachowy wpis na temat nowej HPC na r32 ? strasznie jestem ciekawy zmian i roznic co do starszego modelu. Ponoc w nowszej mozna cwu podgrzac tez pc a temperatura max zasilania ukladu ogrzewania  zwiakszyla sie do 65 stopni.. czy to prawda ? Jesli tak to czy warto nadal przewymiarowywac odbiorniki ciepla tak na grzejnikach jak i na podlogowce zaciesniajac roztaw do 10 cm typowo dla ekonomicznej pracy PPC skoro produkt stal sie juz nie nisko temperaturowy a sredniotemperaturowy ?

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Mam nadzieję, że wiosną się taki wpis pojawi, przy czym nie tyle jest to nowa hybryda, tylko inna hybryda. W hybrydzie multi korzystamy z agregatów multisplit 3-5 portowych na R32 i musimy mieć zamontowaną przynajmniej 1 jednostkę wewnętrzną klimatyzacyjną. W „starej” hybrydzie jest agregat tylko z jednym portem.
   Cwu już od roku, zarówno w „starej” jak i „nowej” hybrydzie przygotowywana jest zarówno przez pc jak i kocioł gazowy, o ile mamy zasobnik cwu.
   Przewymiarowanie podłogówki nie ma sensu.
   Rozsądne przewymiarowanie grzejników, a w zasadzie dobranie ich na nieco niższe temperatury (5-10 stopni mniej, np. 45-50 stopni) ma sens.
   Trudno przy hybrydzie mówić nisko/średnio temperaturowa, bo hybryda jako całość, z uwagi na obecność kotła, z definicji jest niejako wysoko temperaturowa, chociaż sam moduł pc jest niskotemperaturowy.

   Odpowiedz
   1. Hrybi

    Gdzie można znaleźć bardziej szczegółowe informacje na temat agregatu multisplit z dwoma portami o mocy 5kW (2mxm50n9)? Jak by on współpracował z pompą hybrydową w budynku z grzejnikami, gdzie zapotrzebowanie na moc przy -18 wynosi 5kW a przy 2 stopniach 2,5 kW. Jeden z portów chcę użyć do chłodzenia poddasza ok. 20m2. Czy jednak lepiej wziąć oryginalny zestaw na 410A i klimatyzację dołożyć osobno?

    Odpowiedz
    1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

     Dane techniczne na stronach producenta, hybryda multi współpracuje z agregatami od 3mxm wzwyż. Szczegóły inwestycji musi Pan dograć z firmą instalacyjną. Są +/- obu rozwiązań.

     Odpowiedz
     1. Hrybi

      W poście z 5 marca 2018 pisał Pan, że opisze nową HPC. Nie mogę znaleźć tego artykułu. Nie chcę Panu kadzić, ale dzięki temu blogowi zrozumiałem co oznacza PC i wolałbym dowiedzieć się od Pana więcej niż zaufać firmom i instalatorom, którzy chcą tylko sprzedać i zapomnieć. Mam jeszcze jedno pytanie, jeśli to nie tajemnica handlowa: w jakich widełkach kosztowych mieści się instalacja HPC z instalacją kominową?

     2. Adrian Teliżyn Autor wpisu

      Brakuje czasu. Nie napisałem go. Natomiast wszystko ma swoje + i -. „Stara” hybryda objęta jest fabryczną gwarancją 5 lat, ale… jest na czynniku R410A. Nowa hybryda jest sprawniejsza, jest na czynniku R32, ale objęta jest tylko gwarancją instalatora. Ponadto przy nowej hybrydzie musimy uwzględnić ilość czynnika i minimalną wielkość kotłowni/pomieszczenia . A co do cen – cennik jest dostępny na stronie producenta, komin jak każdy inny do kotła kondensacyjnego, instalacja podobnie jak pompa ciepła, a jednostki wewnętrzne jak klimatyzacja. Czyli zaczynamy od ok. 40 tys zł

 29. yaaris

  Czyli roztaw 10 cm na podlogowke jest zbedny ? Nie pomoglo by to w osiagnieciu lepszej ekonomiczniejszej  pracy na nizszej temeraturze PPC w Hybrydzie ?

  Odpowiedz
 30. Piotrek Kr

  Dzień Dobry,

  Ponieważ przy zewnetrznym inwerterze nie skomunikowanym z HPC wybór najtańszego żródła energii nie będzie możliwy, chciałem zapytać czy istnieje możliwość, alby HPC współprcowała bezpośrednio lub pośrednio z panelami PV, w celu prawidłowego obliczania kosztów energii elektrycznej ? Rekuperator jest obsługiwany więc może da się tez obsługiwać PV ?

   

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Do współpracy z pomp z PV służy moduł BRP opisywany na blogu.
   Szczerze mówiąc nie montowałem tego modułu do PV, ale w hybrydzie nie ma możliwości jakiejś dynamicznej zmiany stawek. Sam moduł też działa inaczej.
   Po prostu PV daje przez niego sygnał, że pompa może magazynować ciepło w cwu lub w cwu i w budynku, poprzez zadane setpointy.
   Aktualnie hybryda przygotowywuje cwu najpierw w trybie HP a potem gaz, ale ten udział hp zależy od temperatur zasobnika i nastaw.
   Przy magazynowaniu ciepła w budynku i tak nadrzędne są parametry określające tryb (hp/hybryda/gaz). Zresztą moduł aktywuje prace jak pc jest w standby, a nie na normalnym grzaniu.
   Moim zdaniem nie ma takiej możliwości.

   Odpowiedz
 31. Anonim

  Dzień dobry,
  Czy hybrydowa pompa ciepła może przygotowywać c.w.u. w zbiorniku z jedną wężownicą ? Czy dwufunkcyjna charakter kotła to uniemożliwia ? Czy istnieje możliwość przygotowywania cwu jednocześnie przez pompę ciepła jak i kocioł gazowy w zbiorniku z dwoma wężownicami/ jedna dużą wężownicą i czy jest to rozwiazanie bardziej ekonomiczne ? Czy przygotowywanie wody tylko przez kocioł gazowy zwalnia z montażu zaworu trojdrogowego ?
  Dziękuję za odp

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Hybrydową pompę ciepła Daikin można skonfigurować jako 1-funkcyjną z zasobnikiem (grzeje zasobnik przez wężownicę) lub 2-funkcyjną (grzeje przepływowo). Pompa nie wie ile wężownic jest w zasobniku – grzeje swoją.

   Odpowiedz
 32. Łukasz

  Rozumiem że chodziło o dogrzew CO, a nie CWU? Uprzejmie proszę o wrzucenie wspomnianego schematu:
  „Możliwy jest preheating, a więc dogrzew cwu wodą powracająca z instalacji jeśli zastosujemy zasobnik buforowy z wężownicą biwalentną. Schemat takiego rozwiązani poniżej.”

  Druga sprawa: czy preheating CO z wykorzystaniem zasobnika EKHWP500B ma sens w przypadku braku instalacji solarnej? Wężownica CO jest poniżej wymiennika ładującego zasobnik, jeśli przy braku solarów temperatura wody na dole zasobnika i powierzchnia (0.5m2) wymiennika CO nie pozwoli na sprawne działanie to bez sensu jest dla mnie grzać 500L na potrzeby samej CWU (wystarczyłoby 200-250L). Podobnie latem, jak nie działa CO, to trzeba nagrzać 500L dla CWU. Wg kart katalogowych różnica strat postojowych między EKHWP 300 i 500 wynosi raptem 0.2kWh/24h, ale nie wiem jak to jest w praktyce i czy tak duży bufor dla CWU ma sens. Wymiennik CWU w tym zasobniku jest przepływowy, więc kwestia rotacji wody w zasobniku nie ma tutaj znaczenia, interesują mnie względy ekonomiczne.

  Jaki zasobnik sprawdziłby się najlepiej? Mam instalację PV i zależy mi na maksymalizacji udziału pompy ciepła. Ogrzewanie to pętle podłogowe i grzejniki, na których nie potrzebuję więcej jak 50 st., oczekiwana temp. CWU również ok. 50st. Wydało mi się nieoptymalne grzanie osobnego bufora CO i CWU, więc rozważałem różnego typu zbiorniki kombinowane. Na wszystkich pętlach i grzejnikach są elektrozawory sterowane przez zewnętrzną automatykę, więc nie zawsze może być wymagane min. 13.5L zładu wody.

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Niezupełnie. Chodzi o to, że woda wracająca z grzejników, przechodzi przez dodatkową wężownicę w dolnej części zasobnika EKHWP i tam oddaje ciepło. Dzięki temu, przy instalacjach grzejnikowych, mając niższy powrót, zwiększamy udział pompy ciepła w stosunku do gazu, a ciepło i tak trafia do systemu. W naszej praktyce się z tym nie spotkałem.
   Natomiast jeśli chodzi o wybór zasobnika 300/500 to wszystko zależy od potrzeb. Producent w kartach podaje wydajność 10 min i ciągłą. Jak nie ma potrzeby zasobnika 500l to wybieramy 300l.
   Ponadto zasobniki EKHWP są dość drogie. Powstawały w Rotexie (kiedy jeszcze był Rotex) i możliwości konfiguracyjne wężownic w tych zasobnikach były większe. Teraz mamy tylko 4 typy, 300/500 z wężownicą dodatkowa lub bez, a i tak ich udział w rynku, moim zdaniem jest znikomy. Jeśli ktoś wybierał hybrydę, to z uwagi na cenę takiego rozwiązania, a nie po to, by dołożyć jeszcze kilkanaście tys zł do zasobnika.
   Sam zasobnik nie jest buforem hydraulicznym, tylko cieplnym dla cwu. Pompa ciepła czy hybryda, pracując na c.o. w zasadzie omija ten zasobnik. Chyba, że mamy wspomniany preheating i dodatkową wężownice w dolnej części z zaworem bypas, by powrót z grzejników nie chłodził zasobnika, jeśli będzie niższy, niż aktualna w nim temperatura.

   Odpowiedz
   1. Łukasz

    Dziękuję za odpowiedź. Daikin twierdzi, że „Zgromadzone ciepło [w buforze] jest wykorzystywane do ogrzewania ciepłej wody oraz jako wsparcie ogrzewania”, acz faktycznie to kosztowne rozwiązanie. Jaki zatem układ i przykładowe modele zasobników/buforów byłby Pan skłonny zasugerować jako optymalne dla wspomnianej konfiguracji źródeł ogrzewania? Tj. ~50m2 powierzchni ogrzewanych podłogowo, 4 pokoje ogrzewane przez grzejniki i/lub naścienne klimatyzatory, zewnętrzna automatyka sterująca wszystkimi zaworami i opcjonalnie pompami obiegowymi, CWU dla 4os., tak aby zminimalizować koszty i zmaksymalizować udział pompy ciepła?

    Odpowiedz
    1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

     Zmaksymalizować udział pompy w stosunku do czego???
     Im więcej pompa pracuje, tym więcej prądu zużywa.
     Idea wykorzystania tego bufora ciepła do wspomagania c.o. jest taka, że jak mamy solary DB lub tradycyjne, glikolowe to potrafią one wygrzać bufor do temp. wyższej, niż wymaga tego cwu, np. 60-70 stopni. I wówczas automatyka pompy, poprzez 2 zawory mieszające wykorzysta to ciepło i puści wodę z c.o. na wężownicę zbiornika i rozładuje go temp. cwu (konkretnej nastawy)
     Mając tylko PC i PV – ten zasobnik nie bardzo ma sens.
     Współpraca PV z PC jest dość prosta. Pompa potrafi tylko grzać (ewentualnie chłodzić).
     Sygnał z PV mówi więc pompie: masz za darmo prąd, więc grzej cwu do temperatury wyższej niż normalnie (konkretna nastawa), a dalej, jeśli jest taka możliwość, to grzej dom, c.o. do temp. wyższej niż normalnie (konkretna nastawa).
     Teoretycznie EKHWP500 może zakumulować więcej ciepła niż zasobnik 230-250l, ale intuicyjnie przypuszczam, że to będzie skórka za wyprawkę. Aby ciągle zapewnić cwu, ten bufor i tak musi być wygrzany, więc pozostaje tylko kwestia dogrzania go do temp. wyższej niż normalnie i większa pojemność nie wiele zmienia.
     Za mały i za prosty układ, by tak przy nim kombinować.

     Odpowiedz
 33. Krzysztof

  Użytkuję hybrydową pompę ciepła Daikin Altherma EHYKOMB33AA już 8 lat. Do chwili obecnej pracowała prawidłowo. Był zrobiony jeden przegląd w okresie gwarancyjnym, który w zasadzie polegał tylko na opróżnieniu znikomych zanieczyszczeń z syfonu i koszt 300 zł. Więc w następnych latach sam dbałem o czystość syfonu i żadnych innych przeglądów nie było.
  Teraz pompa uległa poważnej awarii (napisałem też e-maila do pana Adriana).
  Po 1-2 godzinach pracy pompa, a w zasadzie kocioł gazowy wyłącza się. Na panelu sterującym pompy widnieje kod błędu HJ-11 „Wykryto nienormalną pracę ogrzewacza wody. Sprawdź ogrzewacz wody. Patrz instrukcja ogrzewacza wody”. Natomiast na panelu kotła gazowego widnieje kod błędu 30. Po skasowaniu błędu na panelu kotła gazowego, pompa ciepła załącza się, pracuje poprawnie, ale ponownie po 1-2 godzinach prawidłowej pracy ponownie się wyłącza i ponownie pojawia się ten sam błąd. Wg instrukcji obsługi błąd 30 na panelu kotła gazowego oznacza usterkę przekaźnika zaworu gazowego. Sugestia naprawy – wymiana sterownika kotła gazowego. Czy rzeczywiście sterownik kotła gazowego jest do wymiany? Jakie mogą być koszty usunięcia usterki? Ciśnienie wody w sieci centralnego ogrzewania jest prawidłowe i wynosi 1,5 bar w stanie zimnym i 2,3 bar w stanie ciepłym 60 st. C. Syfon ze skroplinami jest czysty. Siatkowy filtr gazu za pierwszym zewnętrznym zaworem gazu jest czysty.
  Czy do czasu usunięcia usterki można tak skonfigurować pompę, aby nie korzystała ze wspomagania kotła gazowego? Bowiem pojawienie się błędu w pracy kotła powoduje wyłączenie całego układu hybrydowego i brak ogrzewania domu.

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Niestety bez gazu pompa nie pójdzie. Odwrotnie, tj na samym gazie w trybie awaryjnym – tak. W kwestii wyceny musi się pan zwrócić do serwisu, który Pana obsługuje.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *