Klimatyzator, pompa ciepła, Daikin Perfera 2021

Bieżący rok w tytule wpisu jest nie do końca zgodny z prawdą. Nowa Perfera miała swoją premierę on-line pod koniec ub roku, ale… w oficjalnym katalogu i cenniku pojawi się dopiero na wiosnę, więc śmiało można mówić, że to nowość tegoroczna i nie tylko z nazwy. Klima jak to klima, ale kilka słów o nowej pompie ciepła Perfera warto, a nawet trzeba powiedzieć.

Rynek urządzeń klimatyzacyjnych zmienia się.

Kiedyś… jaka była klima kiedyś?
Wystarczyła klima na ścianę. Nie ważne jak wyglądała, buczała, huczała czy od nawiewu urywała głowę. Byle tylko chłodziła i zbiła chociaż trochę te uciążliwe 30 stopni w biurze czy w pokoju na poddaszu. Bo klima jako taka, była wartością samą w sobie.

Dzisiaj… jaka ma być klima dzisiaj?
Świat idzie do przodu, zmienia się rynek nieruchomości, wystrój mieszkań i biur, zmieniamy się my sami, a nasze potrzeby są coraz bardziej wysublimowane.

Klimatyzacja może być, a nawet powinna, być komfortowa, cicha, ekonomiczna, wygodnie sterowana, zdalnie, ze smartfona, nawet inteligentna, reagować na ruch, głos, ma być elegancka, pasować do wnętrza, cieszyć nie tylko nasze ciało, ale i nasze oko.

Czy ma tylko chłodzić? Nie może grzać? Czy muszę mieć w każdym pokoju na ścianie grzejnik, a obok jeszcze klimatyzator?

No właśnie. Odpowiedzią na te wszystkie pytania, jaka ma być dzisiaj klimatyzacja – jest nowa, można śmiało powiedzieć pompa ciepła, Perfera.

Pod koniec ub roku, na konferencji on-line, Daikin zaprezentował zupełnie dwie nowe jednostki – ścienną i przypodłogową.

A tak wyglądają aranżacje.

Nie ma sensu rozpisywać się szczegółowo na temat danych technicznych. Wymienię tylko kilka cech, wyróżniających Perferę na tle konkurencji.

Wygląd
Jak widać na zdjęciach, mamy zupełnie nowy wygląd, zwłaszcza jednostki przypodłogowej. Szeroka klapa kierownicy nawiewu zapewnia komfortowy rozpływ strugi powietrza.

Znany np. z pompy ciepła Altherma czy termostatu Madoka Daikin eye, bardzo ładnie komponuje się z obudową jednostki, a jednocześnie informuje użytkownika o trybie pracy urządzenia.
Nowa jednostka ścienna jest 3-4 cm węższa od poprzedniczki i ma niecałe 78 cm szerokości.
Jednostka przypodłogowa ma raptem 75 cm szerokości i 60 cm wysokości.
Zaaranżujemy je dosłownie wszędzie.

Sterowanie
Jednostki Perfera mają fabrycznie wbudowany moduł wifi zdalnego sterowania, a także pozwalają na sterowanie głosowe, poprzez integrację z systemami Amazon Alpexa i Google Assistant.

Głośność
Nowa konstrukcja wentylatora, pozwala obniżyć głośność do 19 dBa
Perfera jest prawie niesłyszalna

Czystość powietrza
Jednostki Perfera wyposażone są w 4 stopnie filtracji.
Filtr podstawowy, srebrny filtr przeciwalergenowy, tytanow-apetytowy filtr deodoryzujacy (antyzapachopwy) oraz filtr elektrostatyczny Flash Streamer.
Firma Daikin potwierdza efektywność swojej opatentowanej technologii Streamer, która skutecznie zdezaktywowała ponad 99,9% koronawirusa (SARS – CoV-2) po 3 godzinach pracy Streamera.  
https://www.daikin.pl/pl_pl/aktualnosci/Flash-Streamer-dezaktywuje-wirusy.html

Dwustrefowy czujnik ruchu oraz nawiew 3D
Pozwala na zmianę nastawy podczas nieobecności użytkownika w pomieszczeniu, a także komfortowy nawiew kierowany poza strefę ruchu, w której przebywa użytkownik

Funkcja Heat Boost
Wszyscy znamy na pilocie przycisk power full. Korzystamy z niego po wejściu do zimnego lub przegrzanego pomieszczenia. Po jego naciśnięciu klima, chcąc uzyskać największa moc grzewczą, wchodzi na najwyższe obroty wentylatora jednostki nawiewnej. Po 20 minutach wraca do poprzedniej nastawy.
W pierwszej chwili od startu funkcji power full jest OK. Ale po kilku lub kilkunastu minutach robi się za ciepło, za zimno, za głośno, za bardzo wieje i sięgamy po pilota by power full’a wyłączyć.
Heat Boost działa zupełnie inaczej. Uruchamia się automatycznie przy starcie zimnego urządzenia w trybie ogrzewania, bez naszego udziału. Na najwyższe obroty wchodzi tylko agregat Perfery, zwiększajac swoją moc grzewcza ponad wartości nominalne, starając się uzyskać jak najwyższą temperaturę na wymienniku jednostki wewnętrznej. Wentylator pozostaje na niezmienionej nastawie.
Dzięki temu Perfera osiąga żądaną nastawę ogrzewania 14% szybciej bez naszego udziału i utraty komfortu, jaką powoduje silny nawiew.

Funkcja ogrzewania… tak, tak, podłogowego
Brzmi dziwnie jak na klimę?
Jednostka przypodłogowa realizuje nawiew zarówno dolną, jak i górną szczeliną.
Z punktu widzenia ogrzewania, dopływ ciepła od posadzki zapewnia najbardziej komfortowy rozkład temperatury.
Nawiew powietrza dolną szczeliną zapewnia o 40% większy zasięg dystrybucji ciepła w pomieszczeniu.

Funkcja Heat Plus
W zimowy wieczór lubimy siedzieć przy kominku i czuć przyjemne ciepło jakie od niego bije.
Ta funkcja w jednostce przypodłogowej zmniejsza do minimum prędkość obrotową wentylatora jednostki nawiewnej, oraz zwiększa temperaturę nawiewu do 55 stopni.

W połączeniu z nawiewem dwoma szczelinami mamy odczucie, że Perfera promieniuje ciepłem niczym kominek.

I na koniec pompa ciepła Perfera
Producent rozszerzył dolną granicę ogrzewania z -15 do -20 stopni. To tak w standardzie.
Natomiast w jednostkach OH, czyli Optimized for Heating, dawniej nazywanych Daikin Cold, ta dolna granica została przesunięta do -25 stopni.
Perfrea jest w stanie w trybie całorocznym ogrzewać i chłodzić nasze mieszkanie czy biuro.

Pomijam wykresy, tabele, moce, COP’y itd
Podsumowanie w poniższych dwóch spotach reklamowych

5 komentarzy do “Klimatyzator, pompa ciepła, Daikin Perfera 2021

 1. Jacek

  Dzień dobry

  Czy te nowe fancoile będą kompatybilne ze starszymi pompami ciepła Daikina ? Aktualnie mam instalację grzewczą opartą na starszych FWL z jednym termostatem na cały dom, a chciałbym zmodernizować całość w celu uzyskania możliwości sterowania temperaturą i prędkością nadmuchu indywidualnie dla każdego z pomieszczeń.

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Perfera to nie fancoil tylko klimatyzator typu split. Natomiast dla fancoila (np FWL) nie ma znaczenia jakie jest źródło ciepła (kocioł, pompa, stara, nowa itd). Przy okazji, do fancoila FWL są dedykowane sterownik (biegi wentylatora, temperatura, harmonogram itd). Nie montuje się raczej fancoili bez sterowników.

   Odpowiedz
 2. Jacek

  Dziękuję za ekspresowe wyjaśnienie! Niestety u mnie sytuacja jest taka, że nabyłem nieruchomość z już istniejącą instalacją grzewczą zasilaną pompą ciepła Daikin a za rozprowadzenie ciepła w domu odpowiadają klimakonwektory podsufitowe FWL. Do kompletu jest jeden przenośny termostat firmy Daikin oraz „ręczny” regulator obrotów dla wszystkich klimakonwektorów 🙁
  Moje pytanie/problem wynika z chęci zmodernizowania tej instalacji tak aby każdy klimakonwektor pracował z własnym termostatem i regulatorem obrotów – czy jest możliwa taka modernizacja czy zmuszony jestem wymieniać całość ?

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Do każdej jednostki FWL może Pan zastosować dowolny sterownik do klimakonwektorów z silnikiem 3 biegowym lub dedykowane sterowniki daikin FWEC1-3A. Jeśli jest Pan zainteresowany ofertą, to proszę o kontakt mailowy.

   Odpowiedz
 3. Tornado

  Mam takie pytanie do autora bloga.
  W tym tygodniu idą potężne wichury prędkość ma dochodzić do 70-80km/h dlatego zastanawiam się czy takie podmuchy mogą uszkodzić jakiś napęd wirnika w agregacie klimatyzatora i doprowadzić do jakiegoś uszkodzenie gdyby śmiglo miało też większe obciążenie w momencie podmuchu lub odwrotnie zbyt mocno i szybko rozpedzalo sie w zależności kierunku wiatru ?
  Nie lepiej będzie wyłączyć ogrzewanie klimatyzatora dla bezpieczeństwa aby nie doszło do jakieś nie kontrolowanej awari w wyniku obciążenia lub zbyt szybkich obrotow spowodowanymi podmuchami ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.