Daikin Altherma HT – modernizacja kotłowni na propan

Kilka słów o kolejnej modernizacji kotłowni jaką zrealizowaliśmy na Althermie HT.

Dom w okolicach Wrocławia  o powierzchni ok. 300m2 (po podłodze licząc, a jeśli powyżej 1,9 to ok.250m2) + 40m2 garażu w bryle budynku.
Dotychczasowa kotłownia to kondensacyjny piec wiszący Vaillant zasilany propanem.
Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc grzewczą to 16,3 kW
Parter to prawie w całości podłogówka, a piętro ogrzewane jest grzejnikami.
Dwa obiegi grzewcze, jeden z podmieszaniem.
Ostatniej zimy kocioł pracował z temperaturą zasilania w zakresie 55-70 stopni. Tak więc nie wiele kondensował.
CWU przygotowywana jest w zasobniku 400l ładowanym z kotła oraz wspomaganym przez wężownicę z układu solarnego.
Propan na dzisiaj to jeden z najdroższych nośników energii.
Murator podając koszty wytworzenia kwh dla różnych nośników energii, w I kwartale 2012 ujął propan z kwotą 44 groszy za 1 kwh.
Inne źródła podają, że ten koszt jest w granicy 45-50 groszy.
Roczne koszty ogrzewania i przygotowania cwu dla tego domu sięgały 14-15 tys zł.
Zużycie tylko za okres 10-2011 do 04-2012 – ponad 1300m3 propanu.
Kwota więc nie bagatelna.
Jak zmodernizować takie ogrzewanie? – Pompa ciepła!!!
Ale jaka?
 
Działka jest zagospodarowana i niestety za mała na wymiennik gruntowy poziomy
Pozostawały odwierty. W przypadku pompy 15 kW – potrzebujemy ok. 300 mb odwiertów.
Ale samo wiercenie tj. sprzęt w postaci wiertnicy, dół do płuczki i podejście do budynku – zdewastowałoby cały ogród i chodniki wokół budynku. Doszedłby więc jeszcze koszt odtworzenia tej infrastruktury. Wstępne kalkulacje dobijały do kwoty 70 tys. zł.
Użytkownik chciał jednak uniknąć takiej dewastacji oraz wysokich kosztów inwestycji i zdecydował się na powietrzną pompę ciepła Daikin, Althermę HT, w wersji wysokotemperaturowej.
 
Analizując możliwe sprawności kotła przy tych temperaturach zasilania oraz dane OZC budynku, założyłem, że na potrzeby c.o. i cwu, potrzebujemy ok. 28-30 tys kwh rocznie.
Altherma HT o mocy 14kW, pracując na parametrach 70/60 dla lokalizacji Wrocław, przygotuje 28 tys kwh w cenie ok. 6500 zł i stawce za 1 kwh 0,60 zł, uzyskując średnioroczny COP 2,6
Poniżej zrzuty ekranu z symulatora Daikin Altherma.
 
 
 
Szacowane oszczędności zostały więc założone na poziomie 7-8 tys zł rocznie.
Ponieważ istniejący kocioł na propan jest sprawny i do tego steruje obiegami grzewczymi oraz cwu we współpracy z solarami, przyjęliśmy następujący układ:
– pompa ciepła Daikin Altherma HT 14kW czyli agregat ERRQ014AY1 oraz hydroboks EKHBRD014ACY1 w wersji trójfazowej
– zasobniki wody użytkowej 260l EKHTS260AC
– bufor grzewczy 300l BU300.8A
Dla instalacji grzewczej, pomiędzy źródła ciepła (istniejący kocioł i pompa ciepła) a instalację obiegów grzewczych wstawiliśmy bufor pełniący funkcje sprzegła hydraulicznego oraz stabilizujący pracę układu grzewczego przy zmniennych odbiorach ciepła.
Bufor ten jest ładowany przez pompę ciepła Altherma HT do tzw. punktu równowagi, a więc temperatury zewnętrznej, poniżej której brakuje mocy na pompie ciepła.
Z symulatora Daikin Altherma, ta temperatura jest określona na -10,4 stopnia, ale pierwszy sezon pokaże, jaka będzie ona faktycznie.
Przy tej temperaturze moc grzewcza pompy ciepła to 11,8 kW.
Od tego momentu bufor ładowany jest równolegle przez kocioł, który daje tyle mocy ile brakuje pompie ciepła.
W praktyce operujemy nie temperaturą zewnętrzną, tylko krzywą grzewczą i temperaturą bufora.
Udział kotła w sezonie, który w rzeczywistości jest taką grzałką backup dla całego ukłądu, wg symulatora, to niecały 1% (30 godzin pracy). Ale każda zima jest inna.
Jeśli chodzi o cwu, to by w dalszym ciągu wykorzystać układ solarów i istniejący zasobnik 400l, spięliśmy je w układ szeregowy z zasobnikiem Althermy 260l
Jeśli solary będą w stanie zapewnić cwu, to pompa ciepła nie będzie miała potrzeby uruchamiać się w tym trybie.
Poniżej kilka zdjęć z tej modernizacji.
 
 
 
 
 
 
 
A koszty?
No właśnie.
Całość inwestycji zamknęła się w kwocie 50 tys zł.

6 komentarzy do “Daikin Altherma HT – modernizacja kotłowni na propan

 1. Wojtek

  Ogólnie z ogromną przyjemnością czytam Pana artykuły, są rzeczowe i napisane ciekawie. Polecam Pana blog tym moim znajomym, którym trzeba rozjaśnić w głowie. Natomiast bardzo zaintrygowały mnie ceny instalacji podawane w niektórych artykułach. Choćby ta w powyższym: 50kzł za całość – porównałem z cennikami Daikina i albo cenniki mam jakieś zleżałe, albo pewna duża i znana warszawska hurtownia próbuje mojemu instalatorowi kit wcisnąć. No nijak 50kzł (plus upust instalatorski) z robocizną i wszelkimi dodatkowymi acz niezbędnymi do zrobienia układu drobiazgami mi nie wychodzi. No chyba, zeby instalator pracował charytatywnie. A własnie myślę, w jaką pompę zainwestować i każde takie zestawieni jest na wagę złota (dosłownie). Czy można prosić trochę dokładnie na temat ceny? Jestem pewien, że wielu potencjalnym inwestorom taka informacja pomoże ustrzec się przed "fachowcami".

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Nie bardzo rozumiem. Cena jest za wysoka czy za niska? Ale niezależnie od tego, cenniki to jedno (tzw ceny katalogowe), a faktyczne koszty to drugie. Ta konkretna instalacja zamknęła się w tej kwocie jaką podałem. I możemy ją n razy odtworzyć przy porównywalnych warunkach. Ale każda instalacja jest inna. Nawet odległość, czyli czas dojazdu i koszty noclegów –  ma tutaj istotny wpływ na cenę. Polemizowanie na temat cen czy też podawanie wycen szczegółowych nie bardzo ma tutaj sens. Po to mamy wolny rynek, internet i setki firm instalacyjnych, by zweryfikować i porównać konkretne oferty. Jak ktoś ma wątpliwości – trzeba pytać. Złożyć do jednej, drugiej, dziesiątej firmy zapytanie i po prostu porównać oferty. A na koniec wybrać tą, która dla nas jest odpowiednia.

   Odpowiedz
 2. david

  Jak rozumiem pompa ciepła w analizowanym przypadku przygotuje 28 tys kwh w cenie ok. 6500 zł i stawce za 1 kwh 0,60 zł.
  Krótkie obliczenie dla propanu: cena 1,8 PLN/litr brutto (własny zbiornik, zakup w lato na caly sezon, ceny 2012). Produkcja ciepła w ilości  28 000 kWh przy sprawności kotła 90% (kocioł kondensacyjny, sprawność średnioroczna) daje nie mniej nie wiecej tylko 8550 PLN/rok.
  Właściciele domu zapewne kupowali propan ze zbiornika dzierżawionego i stąd 15 000 rocznie. Wystarczyło wypowiedzieć umowę, kupić zbiornik na własność za circa 10 000 i spać spokojnie. Jak widzę inwestorzy wtopili 40 000 PLN (różnica ceny pomy versus własny zbiornik na propan) i będą mieli circa 2000 zysku (różnica ceny energii elektrycznej i ceny propanu) rocznie, czyli pay-back inwestycji to 20 lat, zakładając, że pompa jest dobrze dobrana, itd. Było by lepiej gdyby mieli tylko podłogówkę i COP byłby circa 4, no ale mają grzejniki. Jak dla mnie ta konkretna modernizacja to absurd. Aha, nie jestem żadnym instalatorem, sprzedawcą zbiorników, itd. Jestem tak jak właściciele budynku z artykułu  – inwestorem.

  Odpowiedz
 3. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Jak to zwykle bywa diabeł tkwi w szczegółach. Gdyby wszystko było takie oczywiste, to… Ale do rzeczy

  1. Nie zajmuje się propanem, ale nawet na tzw wolnym rynku, raczej jest w cenach 2-2,5 zł. Warto więc podać dostawców, którzy mają tak korzystne ceny. Będzie to przydatna informacja

  2. Każdą umowę można wypowiedzieć; na to pozwala przecież prawo. Nie mam pojęcia jakie warunki w tej umowie były, ale zazwyczaj wiąże się to z określonymi karami oraz kosztem demontażu zbiornika.

  3. Zbiornik to nie tylko koszt jego samego. To również nowy projekt, dokumentacja, fundament,  wykopanie starego i zakopanie nowego (a tam jest pięny zadbany ogród), a do tego przeprowadzenie we własnym zakresie odbiorów UDT i takie odbiory co roku, a więc obsługa i koserwacja zbiornika. Te roboty muszą wykonać specjalistyczne firmy z uprawnieniami do projektowania oraz wykonastawa zewnętrznych instalacji gazowych.

  Dzięki więc za ten cenny komentarz, bo ostatnio nawet jeden z potencjalnych klientów, wątpił w mailu czy aby wpisy są prawdziwe.

  Każdy ocenia i wybiera we własnym zakresie. Moim zadaniem w stosunku do klienta nie jest namawianie go  do takiego czy innego rozwiązania, tylko pokazanie mu co możemy zrobić, w jakiej cenie i co z tego będzie miał, a najważniejsze, jeśli podejmie decyzję – dobrze to wykonać. 

  Tak na marginesie, jeden z forumowiczów muratora,  ocenił prezentowane przez nas rozwiązanie solarne Rotexa, jako gadżet dla zamożnych ludzi. 

  Tak to już na świecie jest. Są zamożniejsi klienci, których stać na Daikina i Rotexa, są mniej zamożni – których stać na "zwykłą" pompę ciepła,  i wreszcie i tacy, dla których pompa ciepła to absurd, skoro można mieć węgiel po 800 zł.

  Jak się uwzględni szczegóły 1,2,3,  o których pisałem oraz fakt, że nie każda inwestycja w domu MUSI mieć taki a nie inny payback w stosunku do innych rozwiązań , to  ta konkretna modernizacja dla jednych zawsze będzie absurdem, a dla drugich po prostu modernizacją, która spełniła ich oczekiwania.

   

  Odpowiedz
  1. david

   Szanowny Panie,
    
   1. cena gazu – w tym roku kupiłem za 1,8 PLN/litr brutto – połowa lipca. Tak, propan ma taką cenę na początku lata, i jest ona o niebo niższa niż w zimę – wahania sezonowe. Cena obecna to 2,42 brutto. Proszę nie prosić o reklamę konkretnego dystrybutora. Jest ich wielu.
    
   2. inwestorzy z przykładu  z uwagi na duże zużycie zapewne wypełnili minimalny (bez ponoszenia kar umownych) kontraktową ilość zużytego gazu – zwykle 15 000 litrów.
    
   3. do innych kwestii nie odnoszę się z uwagi na to, że nie sa merytoryczne
    
   Miłego dnia, pozdrawiam,

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *