Ktoś powie, że mamy już maj, więc jakie to nowości 2024.
Ale rok produktowy w firmie Daikin zaczyna się w kwietniu, więc śmiało możemy mówić o nowościach.Nowości można podzielić na dwie grupy.
Pierwsza – Daikin co roku wprowadza do wszystkich swoich urządzeń zmiany, które poprawiają parametry pracy i tych zmian jest najwięcej.
Większa moc, wyższa sprawność roczna na grzaniu i chłodzeniu, cichszy wentylator, trwalsza konstrukcja, wydajniejsza konstrukcja łopatek wirnika, nowy kolor, lepsze filtry, pośrednia moc jednostki, itd, itd itd
Prezentacja na szkoleniu miała ze 100 slajdów. Nie ma sensu tym nikogo zanudzać.
Druga grupa – to zupełnie nowe produkty i rozwiązania i warto kilka słów o nich napisać.
Nepura
Kolejna generacja pomp ciepła powietrze/powietrze dedykowana do całorocznego ogrzewania w chłodnym klimacie, z zakresem pracy do -30 stopni. O tych jednostkach dzisiaj trochę więcej.
Centrale wentylacyjne DUCO
Nowe jednostki z tańszej linii DUCO Comfort, rozszerzające dotychczasowy zakres wydajności powietrza z nowymi akcesoriami. (Postaram się zrobić oddzielny wpis)
System Automatyki strefowej DHC – Daikin Home Control
Tak, wiem 🙂 – Opisywałem go już w ub roku i mamy już uruchomione pierwsze instalacje. Nie ma wiec sensu go ponownie opisywać, ale… oficjalnie DHC pojawił się dopiero teraz.
W ub roku system ten można była zamawiać w tzw trybie FQAP – Field Quality Assurance Program, z podaniem konkretnej konfiguracji i lokalizacji inwestycji.
Producentowi zależało na tym, by wdrożenie systemu DHC odbywało się z zabezpieczeniem wsparcia technicznego dla instalatora oraz klienta końcowego.
Nowe, większe modele oczyszczaczy powietrza z funkcją wi-fi, kompatybilne z aplikacją Onecta.
Oczyszczacze powietrza Daikin, pod względem możliwości i parametrów pracy są na rynku bezkonkurencyjne. Ciche, z najwyższym stopniem filtracji, z nawilżaniem – bronią się same bez konieczności szczegółowych opisów.
Warto wspomnieć, że aplikacja Onecta podaje na bieżącą informacje o czystości powietrza – jakość i pyłki, a strona Daikin B2C zawiera mapę pyłów PM 2,5
System informatyczny DCS czyli Daikin Cloud Service
Jest to system zdalnego sterowania i monitorowania parametrów pracy dla pomp ciepła i jednostek klimatyzacyjnych. System już działa, chociaż nie do końca tak, jak sobie go przy zapowiedziach wyobrażałem. Poświęcę mu osobny wpis.
Altherma 4
Ten produkt, a w zasadzie informację o nim, zostawiłem na koniec.
O nowej generacji pomp ciepła Daikin Altherma 4 na czynniku R-290, czyli na propanie słyszymy już od ponad roku. Miała się już pojawić w ub roku, potem na początku br. Możliwe, że pojawi się pod koniec bieżącego roku, ale… znając wprowadzanie kolejnych, nowych generacji pomp ciepła na przestrzeni ostatnich 20 lat, moim zdaniem, będzie to początek przyszłego roku, a oficjalnie wiosna 2025.
Nie ma jeszcze żadnych danych technicznych, ani symboli.
Altherma 4 na propanie będzie oczywiście hydrosplitem, czyli rodzajem monobloku. Będzie ekologiczna, nowoczesna, cicha, wydajna, stylowa, będzie spełniała najwyższe wymogi bezpieczeństwa, będzie z dotykowym panelem, wygodna w obsłudze.
Na razie jest tylko garść takich smaczków, ale poczekajmy na oficjalne dane.
Jak tylko Altherma 4 się pojawi na rynku, to ją zamówimy i będzie można ją zobaczyć u nas w firmie, dotknąć, poklikać i podjąć decyzję czy chcemy ją w naszym domu czy nie 🙂
A na blogu pojawi się obszerny wpis.
Wróćmy do jednostek Nepura
Skąd nazwa?
NEPPU to po japońsku gorące powietrza
RA – to skrót od residential applications, czyli zastosowanie mieszkaniowe
Tak to sobie Daikin wymyślił.
Na blogu opisywałem już jednostki Daikin Cold.
Potem były kolejne generacje OH czyli Optimised Heating, aż do 4-ki – jednostki zoptymalizowane do całorocznego ogrzewania.
I teraz 5-ta odsłona OH – czyli Nepura.
Ta nazwa w zasadzie odnosi się do agregatu.
Jednostki wewnętrzne jakie mogą pracować z agregatami Nepura to Stylish, Emura, Perfera w wersji ściennej i przypodłogowej oraz Comfora.
Zestawienie poniżej
Chyba wszystkie jednostki klimatyzacyjne dostępne na rynku chłodzą i grzeją.
Czym się różni (OH) Nepura od konkurencji?
Otóż standardowe jednostki chłodzą i przy okazji, coś tam grzeją.
Nepura odwrotnie – grzeje i przy okazji chłodzi
Posiada zaawansowany układ chłodniczy, która pozwala wydajnie grzać przy skrajnych mrozach.
W większości klimatyzatorów grzewczo-chłodzących, koperta pracy, czyli zakres temperatur zewnętrznych, w których klimatyzator może pracować, kończy się na -15 stopniach.
Ponadto klimatyzatory te, dość gwałtownie tracą moc grzewczą poniżej 0.
Ten sam klimatyzator grzewczo-chłodzący, nawet z wysoką klasą energetyczną dla warunków klimatu umiarkowanego, świetnie poradzi sobie zimą w Hiszpanii czy we Włoszech.
W naszym klimacie – polegnie.
Kiedy jest mróz – potrzebujemy mocy, a nie standardowej etykiety dla klimatu umiarkowanego (zima maks do -10 stopni).
Kiedy planujesz górski offroad, potrzebujesz mocnego samochodu z napędem na 4 koła, a nie mydelniczki z silnikiem 1,2
Jednostki Nepura pracują do -30 stopni, a zakres mocy przykładowej jednostki Perfera 40 z agregatem Nepura w porównaniu z 4-tą generacją OH pokazuje poniższy wykres.
6kW przy -10 i 4kW przy -25 stopniach mrozu.
Kolejny element – stwierdzenie całoroczne ogrzewanie, to nie tylko slogan.
Takie jednostki pracują 24/7/365 zapewniając komfort zimą i latem.
Wentylator agregatu pracuje ciągle, przerzucając miliony m3 powietrza w ciągu roku.
Musi być trwały i niezawodny. Posiada więc specjalnie wzmocnioną konstrukcję mocującą
Nepura to pompa ciepła. Podlega tej samej fizyce co inne pompy ciepła.
Też się odszrania.
Daikin., podobnie jak w jednostkach EPRA, zastosował pełną tacę dolną z fabrycznie wbudowaną inteligentną grzałką, aktywowaną w zależności od warunków zewnętrznych i trybu pracy, tylko wtedy, gdy jest to potrzebne.
Kwestie odszra niania poruszałem już na blogu – defrost i co dalej.
Agregat się efektywnie odszroni, ale woda z cyklu odszraniania nie wyparuje.
Dla jednostek Nepura, Daikin przewidział opcjonalny zestaw grzałki rury odpływowej, zasilany z agregatu i pracując z taką samą logiką, jak grzałka tacy agregatu.
Wprowadzono też kilka funkcji i ulepszeń podnoszących komfort użytkowania.
Jedna z nich to funkcja połączenia z kominkiem. Oczywiście nie bezpośredniego połączenia.
Gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie ustawioną temperaturę za pomocą dodatkowego źródła ciepła, takiego jak kominek, sprężarka zatrzymuje się, a jednostka wewnętrzna kontynuuje pracę wyłącznie w trybie wentylatora.
Co więcej, prędkość obrotowa wentylatora jest regulowana automatycznie w zależności od ustawionej temperatury i różnicy temperatur w pomieszczeniu.
Zapewnia to równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu i optymalizację pracy sprężarki.
Kolejna funkcja to kompensacja pogodowa, dostępna tylko dla jednostek Perfera w trybie ogrzewania, w temperaturach poniżej +7 stopni.
Jak to działa?
Latem lubimy się chłodzić.
Natomiast zimą, podczas mrozów, lubimy nieco wyższe temperatury.
Nepura Perfera, skompensuje, a dokładniej podniesie automatycznie nastawę od 0,5 do 4 stopni w przedziale +7 do -25 stopni, w zależności od wybranego biegu wentylatora, dla zachowania naszego komfortu. Funkcja ta jest dostępna zarówno z poziomu pilota jak i aplikacji Onecta.
W jednostce Perfera dodano nowy filtr powietrza. Oprócz filtrów Flash Streamer, tytanowo-apatytowego i dezodoryzującego, klasyczny filtr został poddany działaniu substancji aktywnej (Ionpure) w celu wychwycenia bakterii/wirusów.
Nowy filtr ma wyjątkową skuteczność.
Tyle na dzisiaj o nowościach.
Urządzenia, które montujesz w domu musisz wybrać DOBRZE i MĄDRZE.
DOBRZE – czyli wybierz dobrą, sprawdzoną markę, producenta
MĄDRZE – czyli wybierz doświadczonego wykonawcę
Dobry i mądry wybór zapewni Ci Karbon Rybnik