Pompa ciepła i inteligentna automatyka czyli DHC Daikin Home Controls

Pierwsze informacje nt DHC czyli Daikin Home Controls pojawiły się już z rok temu, ale jak to z wdrożeniem nowych produktów bywa – wymaga ono czasu.
No i w końcu go mamy 🙂
Czym więc jest DHC?

W skrócie jest to układ szeregu elementów automatyki, który pozwala sterować pompą ciepła oraz odbiornikami w instalacji grzewczej (i nie tylko), którą ta pompa zasila, zarówno zdalnie jak i lokalnie, a jeszcze prościej, sterować niezależnie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach.

Niby nic nowego.
Szereg producentów automatyki oferuje sterowanie podłogówką czy głowicami termostatycznymi.
Szereg producentów pomp ciepła oferuje zdalne sterowanie swoich pomp ciepła.

Ale… w przypadku Daikina, za pomocą DHC, sterujemy ze smartfona poprzez jedną wspólną aplikację ONECTA, nie tylko naszą pompą ciepła, ale i temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, a w przyszłości, zapewne pojawią się kolejne elementy systemu.

Tak to wygląda.

DHC IO BoxDHC IO BoxDHC panel podłogowyDHC panel podłogowyDHC Access PointDHC Termostat pokojowyDHC Głowica termostatycznaDHC Głowica termostatycznaDHC siłownik pętli podłogówkiDHC czujnik temperatury pokojowej

Sercem systemu DHC jest sieciowy Access point, czyli taki punkt dostępu, który poprzez chmurę Daikin, łączy naszą instalację grzewczą z aplikacją Onecta w smartfonie.

Punkt dostępu łączy się radiowo z dedykowanymi głowicami termostatycznymi grzejników, termostatami pokojowymi lub czujnikami temperatury, a także panelem automatyki ogrzewania podłogowego, który steruje siłownikami na pętlach podłogówki.

Mogą to być również dodatkowe, opcjonalne elementy automatyki, takie jak np. czujnik otwarcia okna czy drzwi, smart gniazdka.
Wszystkie je konfigurujemy w aplikacji Onecta.

W aplikacji ONECTA można utworzyć budynek (maks. 5) mający maksymalnie 25 pomieszczeń i zarządzać w nim maksymalnie 80 urządzeniami DHC. Dla każdego pomieszczenia można ustawić w sumie 6 harmonogramów:

– 3 dla ogrzewania (aktywowane, kiedy urządzenie Daikin Altherma jest w trybie ogrzewania)
– 3 dla chłodzenia (aktywowane, kiedy urządzenie Daikin Altherma jest w trybie chłodzenia)

Każdy harmonogram zawiera maksymalnie 6 przedziałów czasowych w danym dniu. Przedział czasowy można ustawić, wybierając godzinę rozpoczęcia, godzinę zakończenia i nastawę.

System ONECTA nauczy się, kiedy aktywować ogrzewanie/chłodzenie, aby osiągnąć daną nastawę o żądanym czasie.

Access point radiowo komunikuje się z urządzeniem wejścia/wyjścia, tzw IO BOX DHC, który z kolei kablowo połączony jest z Althermą.

Co istotne – połączenie radiowe elementów DHC z punktem dostępu operuje na częstotliwości 868 MHz i nie zakłóca sieci internetowych WiFi 2,4GHz i 5GHz ani Bluetooth.
Może bardziej czytelny będzie poniższy schemat

W przypadku podłogówki, obsługiwane pomieszczenia wymagają zastosowania przynajmniej czujnika temperatury. Wówczas temperaturę w pomieszczeniach monitorujemy i zmieniamy za pomocą aplikacji ONECTA.

Jeśli zastosujemy termostat pokojowy (programowalny lub nie), to temperaturę w pomieszczeniu zmienimy zarówno z poziomu termostatu jak i aplikacji. Termostat posiada również przydatną funkcję pomiaru wilgotności względnej.

A jak w przypadku grzejników?
Tutaj sprawa jest jeszcze prostsza.

Głowica termostatyczna DHC umożliwia regulację temperatury pomieszczenia, samodzielnie, za pomocą harmonogramu ogrzewania oraz indywidualnych przedziałów czasowych. W celu precyzyjnej regulacji temperatury pomieszczenia, termostat pokojowy DHC może mierzyć rzeczywistą temperaturę pomieszczenia i przesyłać dane do głowicy termostatycznej lub kilku głowic, jeśli w pomieszczeniu mamy zamontowanych kilka grzejników, a pomiar temperatury na głowicy nie jest reprezentatywny dla całego pomieszczenia.

A instalacje mieszane?
Nie ma problemu.

W tym samym budynku, na jednej kondygnacji, możemy mieć podłogówkę, a na drugiej grzejniki.
Układ może być tylko grzewczy lub grzewczo-chłodzący.

DHC współpracuje zarówno z modelami jednostrefowymi, jak i modelami dwustrefowym, tzw. Bi-zone
Wszystko obsłuży jedna aplikacja ONECTA.

Co ciekawe – system DHC można zaadaptować do istniejącego układu jednostrefowego z grzejnikami czy nawet układu dwustrefowego z termostatem Madoka.
Np. Madoka obsługuje strefę podłogową na parterze, a na górnej kondygnacji, w poszczególnych pokojach, mamy głowice termostatyczne DHC na grzejnikach.
Prosto, szybko, bez kabli.

Poniżej kilka zrzutów ekranu z konfiguracji DHC w aplikacji Onecta

DHC konfiguracjaDHC konfiguracjaDHC konfiguracjaDHC konfiguracjaDHC konfiguracja

Na potrzeby wpisu zrobilismy u nas wystawkę – takie mini DHC, by pokazać jak to wygląda i jakie sa możliwości sterowania.

DHC AkcesoriaDHC AkcesoriaDHC Akcesoria

Finalnie w aplikacji widzimy pomieszczenie B1, w którym termostat ścienny steruje siłownikiem pętli ogrzewania podłogowego.

DHC Akcesoria

Co nam daje system DHC?
Daje nam komfort, kontrolę nad temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, oszczędności.

Dla kogo jest dedykowany?
Najprościej odpowiedzieć – dla każdego.

Ale nie każda instalacja potrzebuje tak zaawansowanego systemu automatyki.

Nie duży nowy dom z podłogówką, gdzie wszystkie pomieszczenia są stale eksploatowane i utrzymywana jest w nich jedna, ta sama, stała temperatura, nie potrzebują systemu DHC.

W większym budynku, gdzie użytkownicy oczekują w pomieszczeniach różnych temperatur, a do tego część pomieszczeń nie jest stale eksploatowana (np. pokój gościnny, dzieci, które przyjeżdżają na weekend, garaż, pracownia/biuro itp) – tam właśnie sprawdzi się DHC.

Zapewniając komfort, kontrolę i oszczędności w ogrzewaniu pomieszczeń, eksploatowanych czasowo.

To samo dotyczy modernizowanych instalacji grzejnikowych.
Oszczędności jakie wynikają z zastosowania głowic termostatycznych na grzejnikach są oczywiste i nie trzeba ich nikomu tłumaczyć.

Jeśli mamy do tego pompę ciepła, to aż prosi się, by zastosować smart głowicę i kontrolować ją z tej samej aplikacji co pompę ciepła.

Jesteś zainteresowany systemem DHC?

Zapraszamy do kontaktu.

30 lat na rynku, ponad 20 lat doświadczeń w pompach ciepła, tysiące urządzeń, setki instalacji.

Jeden komentarz do “Pompa ciepła i inteligentna automatyka czyli DHC Daikin Home Controls

  1. Pingback: Pompa ciepła i rachunki grozy | OWK czyli HVAC po polsku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *