Pompa ciepła Altherma, modele EHSH/EHSX

Od kwietnia br dostępne są nowe modele pomp ciepła Altherma –  EHSH/EHSX.
Szereg klientów pyta, co to za pompy, czym się różnią od dotychczasowych dostępnych Altherm, a przede wszystkim, którą Althermę lepiej wybrać.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od potrzeb, więc postaram się trochę przybliżyć te modele.

Modele EHSH/EHSX to nieco zmodyfikowane i unowocześnione pompy HPSU compact, sprzedawane dotychczas przez Daikin’a pod marką Rotex.
Opisywałem już to rozwiązanie tutaj i tutaj.
Warto sobie przypomnieć te wpisy, bo jest tam zawartych kilka animacji pokazujących jak ten system działa.
Po co Daikin wprowadził te modele?
Altherma EHSH/EHSX to prosta integracja pompy ciepła z systemem solarnym oraz dodatkowym źródłem ciepła, takim jak kominek z płaszczem wodnym czy kocioł na paliwo stałe lub gaz, oparta na buforowym zasobniku ciepła (nie mylić z buforem).
Klasyczną Althermę dość trudno połączyć z solarami i kominkiem, tak by wszystko pracowało w automacie, zarządzane z jednego sterownika. Tutaj jest to w prosty sposób rozwiązane.
Nowe modele to również odmienny sposób przygotowania wody użytkowej.
W klasycznej Althermie mamy zasobnik ładowany przez wężownicę c.o., a tutaj mamy bufor ciepła z wężownicą przepływową cwu.
Do dyspozycji mamy następujące rodzaje zasobników ciepła.
300l współpracujący z Althermą 4 kW
300l współpracujący z Althermą 6 i 8 kW
500l współpracujący z Althermą 8 kW
500l współpracujący z Althermą 11-14-16 kW
Tak to wygląda
EHSH:X schemat 1
Każdy z tych zasobników może występować w tzw. wersji BIV, tzn. biwalentnej, i wówczas wyposażony jest w dodatkową wężownicę, do której możemy podłączyć drugie źródło ciepła, takie jak kominek z płaszczem wodnym czy kocioł.
EHSH:X schemat 2
Na dodatkowej wężownicy jesteśmy w stanie zawiesić źródło ciepła o mocy 9-10 kW, przy dt 8-10 stopni.
Modele EHSH/EHSX są nieco droższe od klasycznych modeli Altherm, ale posiadają szereg plusów.
I tak, posiadają nieco wyższe sprawności od Altherm klasycznych (od połowy września wszystkie modele EHSH/EHSX wejdą w klasę A++, podczas gdy klasyczna Altherma zintegrowana, poza 7,4 kW będzie w klasie A+).
Myślę, że główny powód to zastosowanie wbudowanego zaworu bypasowego, który podczas operacji odszraniania otwiera się na bufor i poprzez wężownice wykorzystuje ciepło zgromadzone w buforze w trybie PC. Klasyczna Altherma wspomaga się podczas odszraniania grzałką.
Zawór bypasowy pełni jeszcze jedną funkcję. W klasycznej Althermie, jeśli dławiony jest przepływ (np. zamykają się siłowniki na pętlach), to pompa obiegowa zmniejszy przepływ, ale poradzi sobie tylko do pewnego minimalnego przepływu. Potem wyrzuci błąd. A tutaj, bypas pozwala nawet zupełnie zamknąć przepływ. Odpada więc konieczność montażu zaworu różnicowo-upustowego, jeśli w naszej instalacji zamkną się odbiorniki ciepła.
Kolejny plus, to przepływowy sposób przygotowania cwu, dzięki czemu nie jest wymagane wyparzanie zasobnika, tzw. antylegionella, która w tradycyjnych zasobnikach realizowana jest pod koniec wyparzania za pomocą grzałki, by uzyskać temperatury 65 stopni. Oczywiście atutem nie tyle jest brak pracy grzałki, ile fakt, że przy takim sposobie przygotowaia cwu nie ma możliwości rozwóju bakterii legionella w wężwonicy cwu.
Przy przepływowym przygotowaniu cwu nie jest również wymagane naczynie przeponowe.
Zbiorniki są „plastikowe” – zero korozji, kamienia, osadów itp., a wężownice w nich osadzone, wykonane są ze stali nierdzewnej,  zawieszonej swobodnie (drgania przepływu) – również zero korozji, kamienia, osadów itp.
Mają też bardzo niską stratę dobową. Odpowiednio 1,3 i 1,4 kWh dla wielkości 300l i 500l i temperaturze w buforze 60 stopni
EHSH/EHSX daje możliwość podłączenia solarów w systemie suchym, bezciśnieniowym drainback. Ten system to brak stagnacji i przegrzewów w okresie letnim, kiedy np. podczas urlopu nie korzystamy z solarów, wyższe sprawności zimą, a także możliwość wykorzystania ciepła z solarów do wspomagania nie tylko cwu ale i ogrzewania.
Pozwala na to wbudowany zawór mieszający, którego nie ma w klasycznych Althermach.
Ponieważ nie do końca jest jasne działanie tego wspomagania i w ogóle pracy cwu w nowych Althermach, więc poniżej zamieszczam animacje.
Tak działa ogrzewanie.
Jak widać, w tym trybie, buforowy zasobnik ciepła jest w ogóle omijany.
Jeśli mamy zapotrzebowanie na cwu, to następuje ładowanie bufora poprzez zanurzoną w nim wężownicę.
Natomiast ciepła woda, z której korzystamy, ogrzewa się przepływowo w wężownicy pokazanej na animacjach z lewej strony, z boku, kolorem jasnoniebieskim i różowym.
Najciekawsze jest wykorzystanie nadmiaru ciepła zgromadzonego w buforze do wspomagania c.o.
Co prawda bufor możemy rozładować do dowolnej temperatury, ale w praktyce jest to nadmiar, gdyż nie możemy zejść poniżej temperatury jaką chcemy uzyskać na wodzie użytkowej.
Jeśli więc za pomocą solarów czy kominka uzyskaliśmy w buforze temp. np. 70 stopni, to zawór mieszający będzie powoli dobierał to ciepło, tak by na naszą podłogówkę kierować wymagane 35 stopni, do momentu, w którym temperatura w buforze spadnie do np. 45 stopni, bo taką chcemy mieć ciepłą wodę.
Poniżej animacja.
I na koniec jeszcze animacja pokazująca obieg podczas trybu odszraniania.
Tak wygląda Altherma EHSX.
Altherma EHSX
Altherma EHSX 2
Ma ona zupełnie inny sterownik niż Altherma klasyczna, a także bardziej zaawansowane możliwości sterowania i nastaw.
Minusem jest to, że sterownik nie ma w sobie polskiego menu. Instrukcja oczywiście jest polska, ale menu sterownika angielskie, francuskie, niemieckie…
Sterownik EHSX
Sterownik EHSX 2
Czy warto zdecydować się na model EHSX?
Jednoznacznie odpowiedzieć się nie da.
Jeśli ktoś planuje solary czy wpięcie kominka lub korzystanie z drugiego źródła ciepła, to na pewno tak.
Również ważnym argumentem będzie tutaj zawór bypasowy w instalacjach z siłownikami na pętlach, czy brak konieczności wyparzania zasobnika i tzw. higieniczne przygotowanie cwu, wykluczające legionellę.
Trudno jest mi przeliczyć wpływ nieco wyższej klasy energetycznej na pieniądze.
Jeśli jednak te dodatkowe elementy są nam zbędne, to spokojnie możemy pozostać przy klasycznej Althermie.

8 komentarzy do “Pompa ciepła Altherma, modele EHSH/EHSX

 1. pompiarz

  Witam,

  My osobiście przetestowaliśmy działanie wspomagania bufora na instalację CO i o dziwo to działa. Do buforów podłaczamy zazwyczaj kominki.

  Np. na buforze mamy 70 stopni a jednostka podaje na podłogę parameter sterowany pogodowo max. 35 stopni w zależności od nastaw krzywej.

  Poza tym my promujemy te pompy z tego względu, że w tych układach jest mniej problemów z odszranianiem. Są klienci, którzy w klasycznych althermach wyłączają grzałki na bezpieczniku i problem z odszraniem gotowy jeśli jest mały zład wody po odcięciu instalacji CO od jednostki. Są nawet przypadki zamrożenia wymienników płytowych w klasycznych althermach bo klienci kombinują i odłączają grzałki nie mając świadomości jaką krzywdę mogą sobie zrobić.

  Tu nie ma problemu, bo zład wody jest na tyle duzy w buforze, że grzałka wogóle jest nie potrzebna.

  Poza tym nie ma anody, korozji, kamienia itp. Nie trzeba montować bypass'a.

  Można podłączyć solary wodne w wersji drain back lub ciśnieniowe, kominek, kocioł, lub dodatkowe źródło ciepła. Same korzyści.

  Warto dać więcej i mieć lepsze urządzenie i błogi spokój.

   

  Odpowiedz
 2. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Zgadza się 🙂 wszystko działa jak ma działać. Jak tylko 3 lata temu weszliśmy w system DB i pompy Rotex'a, przekonaliśmy się do tego rozwiązania. Same plusy.

  Tak z ciekawości – czy przećwiczyliście wprowadzenie kominka na wejście solarne przy braku solarów, czy tylko korzystacie z wężownicy w wersji BIV? Jest to taka opcja w Rotexie SAA1.

  Odpowiedz
 3. pompiarz

  W zależności czy są solary czy nie, montujemy je w dwojaki spośób. Bezpośrednio do wężownicy np. za pomocą zestawu SAA1 lub do przyłącza solarnego, lecz przez płytowy wymiennik.

  Odpowiedz
 4. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Ok. dzieki za odpowiedź. Rozumiem więc, że na wejściu solarnym też Wam kominek bez problemu działa 🙂 No nic tylko montować te pompy.

  Apropos montażu i zamówień – Dzisiaj z trzech zamówionych pomp dostałem potwierdzenie 1 na 6.10, a dwie pozostałe sztuki nie potwierdzona data dostawy i czekamy na informacje. Jak co roku od września szaleństwo – cała europa chce się grzać i fabryka chyba nie wyrabia. (Albo bardziej opłaca się na zachodzie sprzedawać niż u nas???). Jeszcze 2-3 tygodnie i miesięczne terminy będą na porządku dzienym. Jeśli więc ktoś planuje montaż to nie zwlekać i nie czekać, tylko zamawiać pompy ciepła. Lepiej by pompa czekała na montaż w odpowiednim momencie, niż denerwować się kiedy temperatura spada za oknem.

  Odpowiedz
 5. Piotr Mucha

  Jestem laikiem i pytania mogą być dla Państwa śmieszne, ale;
  1. jak dobrać moc grzewczą kominkaaby nie dopuscić do przegrzania układu. Czy istnieje mozliwość gdy kominek spowoduje wzrost temperatury w zbiorniku tak by uszkodził urzadzenie
  2. Czy istnieje mozliwośc instalacji grzałki z instalacji fotowoltaicznej ? 
  3. Czy warto dodać jeszcze zbiornik na cwu. Myjemy się wieczorem i wtedy jest potrzebna woda a temperatura moze byc za niska.
  4. Czy sama pompa jest w stanie w warunkach centralnej Polski ogrzać CO i cwu ?.

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Wyjaśniam więc
   ad1. Wężownicą przy dt 10 stopni jest w stanie odebrać ok. 8-10kW. Aczkolwiek trzeba pamietać, że bufor jest skończony. Nie można palić w kominku i nie odbierać ciepła. Natomiast możliwość przegrzania i ewentualnego uszkodzenia zbiornika należy zabezpieczyć czujnikiem temperatury.

   ad2. Jeśli ma Pan na myśli grzałkę na prąd stały, zasilaną bezpośrednio z paneli PV, to takiej możliwości nie ma.

   ad3. Ale po co. Przecież ten bufor ciepła zapewnia cwu i dodatkowy zbiornik nie jest potrzebny.

   ad4. tak, od 10 lat 🙂 A pierwszą Althermę montowaliśmy pod Warszawą i pracuje do dzisiaj już 10 lat.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *