Pompa ciepła, solary, kominek i co tylko chcemy – czyli Rotex

Połączenie pierwszej z brzegu pompy ciepła z solarami czy z kominkiem, albo i z jednym i drugim, nie jest takie proste.
Często przysporzy nam więcej problemów niż korzyści, o czym pisałem już tutaj na blogu.
Ale rynek nie lubi pustki. I skoro mamy do dyspozycji OZE, czyli tak ładnie nazwaną energię odnawialną ze słońca czy z drewna, to grzechem będzie jej nie wykorzystać.

Klienci pytają o te dodatkowe źródła ciepła, i pytają. I tą pustkę na rynku świetnie zapełnił Rotex. 
O układach Rotexa pisałem już na blogu.
Daikin, będąc od kilku lat właścicielem Rotexa, połączył pompę ciepła Altherma z warstwowym buforem ciepła Sanicube oraz z układem solarnym i stworzył hybrydę o nazwie Rotex HPSU Compact.
I dzisiaj chciałbym przedstawić taką właśnie instalację.
 
Pompa ciepła powietrze-woda, Rotex HPSU Compact, to inaczej agregat powietrznej pompy ciepła Daikin + zbiornik buforowy Sanicube Rotex’a,  na którym zintegrowany jest hydroboks, czyli moduł wewnętrzny pompy ciepła z pełnym sterowaniem, pompą obiegową, wymiennikiem freonowym i układem dwóch zaworów trójdrożnych, w tym jeden z podmieszaniem.
 
Sam zbiornik współpracuje z układem solarów w systemie suchym Drain Back.
Aby się zbytnio nie powtarzać, polecam zapoznać się z tym wpisem oraz animacją w nim zawartą, która świetnie pokazuje jak system Drain Back działa.
 
Ja skupię się na połączeniu pompy ciepła z solarami i wspomaganiem solarnym ogrzewania.
Tak oto wygląda schemat instalacji (starszy model HPSU)
 
 
Rotex HPSU Compact
 
Serce HPSU Compact to… (tutaj taka ładna nazwa)…. warstwowy bufor energii. A mówiąc prostym językiem, widoczny baniak 🙂
Jest on wykonany z tworzywa sztucznego na zasadzie wydmuszki, czyli obudowa jest jednolita, bez szwów i połączeń i oczywiście nie podlega żadnej korozji.
Baniak, ups… bufor energii, wyposażony jest w kilka przepływowych wymienników ciepła wykonanych z elastycznej rury ze stali nierdzewnej, która zapewnia doskonałe przenoszenie wytworzonego  ciepła. 
Jeden z nich dotyczy wody użytkowej, która przygotowywana jest przepływowo.
Przy rozruchu, bufor jednorazowo napełnia się wodą wodociągową. Woda ta nie znajduje się pod ciśnieniem, a podczas eksploatacji nie jest wymieniana ani zużywana. Wyklucza to powstawanie  kamienia na grzałce oraz na wszystkich znajdujących się wewnątrz  bufora rurach wchodzących  w skład wymienników ciepła. 
 
W buforze można wydzielić dwie główne strefy: górna część, zachowująca przez cały czas ciepło, czyli strefa wody użytkowej oraz niższa, zimniejsza  część, strefa solarna, albo jak teraz jest modnie mówić, strefa OZE.
Warstwowy rozkład temperatur jest możliwy, ponieważ woda  ciepła jest lżejsza niż woda  zimna i dlatego unosi się do góry. Woda użytkowa jest podgrzewana  w górnej części bufora. W strefie tej konieczna jest wysoka temperatura, aby w każdej chwili dostępna była odpowiednia ilość ciepłej wody. W dolnej części bufora znajduje się woda, która jest podgrzewana w czasie pracy dodatkowych, odnawialnych 🙂 źródeł energii (kolektory słoneczne, kominki z płaszczem wodnym).
 
Działa ten bufor energii bardzo sprytnie.
Jeśli nie ma słoneczka, to pompa ciepła działa, nazwijmy to tradycyjnie.
Albo poprzez układ zaworów mija bufor i ładuje instalację grzewczą, albo ładuje jeden z wymienników bufora by uzyskać w górnej części temperaturę niezbędną do cwu.
No i oczywiście jak chcemy pompa chłodzi latem, czyli mamy pełną klimatyzację.
 
Cała zabawa zaczyna się jeśli zaświeci słoneczko i w buforze pojawi nam się dodatkowe ciepło czyli jego nadwyżka i do tego nawet niewielka. Układ czterech czujników temperatury zawieszonych na różnych głębokościach analizuje stan bufora, a układ zaworów kieruje wodę z instalacji grzewczej na ten środkowy wymiennik otoczony osłoną termoizolacyjną, otwartą ku dołowi.
Jeżeli w dolnym obszarze bufora temperatura wzrośnie ponad temperaturę powrotu na instalacji grzewczej, to wewnątrz osłony termoizolacyjnej powstaje przepływ termiczny. 
W efekcie dochodzi do podniesienia temperatury wody na powrocie, na skutek działania dodatkowej energii z solarów lub kominka. Ale bajer, nie?
 
W nastawach serwisowych określamy limit temperatury, do której możemy rozładować dolną część bufora, np. 30 stopni, co w zupełności wystarcza przy instalacji ogrzewania podłogowego, podczas gdy w górnej części mamy od. 45-50 stopni do 80 stopni maksymalnie, przy pełnym słońcu.
W takich okresach jak teraz, i przy słonecznej pogodzie, jesteśmy więc w stanie wykorzystać nawet niewielką ilość ciepła z solarów do wspomagania ogrzewania, a nawet jego zastąpienia.
By sensownie wspomagać ogrzewanie zaleca się jednak zamontowanie 4-5 płyt solarnych, podczas gdy dla samej cwu w okresie letnim wystarczą 2 płyty.
 
A tak wygląda instalacja pompy ciepła HPSU Compact 11kW na żywo wraz z układem 4-ch paneli solarnych na dachu płaskim.
 
Moduł wewnętrzny Rotex HPSU Compact
Automatyka Rotex HPSU Compact
Sterownik RPS3 układu solarów
Agregat Rotex pompy ciepła 11kW
Panele solarne Rotex
 
Bardzo zgrabna kotłownia – jeden baniak 80 x 80 cm i to wszystko.
Z boku widać wyprowadzenie na zasilanie przyszłego basenu.
Przy tradycyjnym rozwiązaniu mamy przynajmniej 3 elementy – pompę, bufor ciepła i  zasobnik cwu z dwoma wężownicami lub jeszcze jeden zasobnik solarny do cwu w układzie szeregowym.
No i nie wykorzystamy ciepła z solarów do wspomagania ogrzewania.
 
Kominek z płaszczem wodnym, również możemy wpiąć do bufora. A żeby było prościej, to na dwa sposoby. Albo na wężownicę, albo, jeśli zrezygnujemy z solarów, to na wejścia solarne.
Co najważniejsze, wpięcie kominka odbywa się bez żadnych wymienników pośrednich i dodatkowych pomp, bo gorąca woda z kominka nie ma nic wspólnego z wodą grzewczą z instalacji ogrzewania.
Przekazujemy tylko ciepło, a nie wodę.
 
W bieżącym roku Rotex wprowadził nowe modele zbiorników w wersji standard i biv, czyli biwalentnej.
Mają ładniejszy design i nieco zmienioną konstrukcję.
W wersji biv mamy dodatkową wężownicę, np. na kominek.
Taki przykładowy schemat pompy ciepła HPSU Compact w wersji BIV poniżej.
 
Nowy HPSU Compact Biv
 
Co istotne – taki układ bufora energii nie jest przypisany tylko do powietrznej pompy ciepła  Rotexa czy do solarów Rotexa Drain Back.
 
Możemy zastosować same zbiorniki Rotexa, w wersji Hybrid Cube i wkomponować je w dowolną pompę ciepła, kocioł, czy nawet układ istniejących solarów pracujących ciśnieniowo na glikolu.
 
Rotex HPSU Compact posiada świetny programowalny sterownik pogodowy, możliwość sterowania przez sieć oraz jest Smart Grid Ready, czyli jest przystosowany do sterownia sygnałem z zakładu energetycznego, np. podczas zmiany taryf.
 
I tym sposobem, skomplikowane instalacje hybrydowe (pompy ciepła, solary, kotły, kominki), stały się proste, eleganckie i efektywne 🙂
 
 

15 komentarzy do “Pompa ciepła, solary, kominek i co tylko chcemy – czyli Rotex

 1. adriel

  Ciekawa sprawa, ale jak wygląda efektywność podgrzewania CWU skoro odbywa się to przepływowo? Co w przypadku gdy więcej niż jedno źródło wody ciepłej jest w (dłuższym) użyciu?

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Wygląda to podobnie, bo bufor stanowi tutaj magazyn ciepła. Ciepłej wody nie zabraknie. Wydajność 500l bufora jest ogromna. Ilość cwu o temp. 40 stopni przy nastawie bufora 50 stopni oraz wody zimnej 10 stopni wynosi przy poborze 8l/min 338 litrów a przy poborze 12l/min 272 litry. Ponowny dogrzew przy rozładowaniu 140 litrów (wanna) wynosi 25 minut, a przy rozładowaniu 90 litrów (prysznic) wynosi 17 minut dla pomp 11-14-16 kW.

   Odpowiedz
 2. Jacek

  Hmm, tak patrze i mysle

  czy mozna na tym ukladzie zrobic tak jak chce wiekszosc klientow (potem tego nie uzywa) czyli:

  glownym zrodlem ciepla jest kominek i dopiero jak wygasnie odpala sie agregat PC? a wszystkim steruje regulator w pompie.
  Czy sie tak da??Czy tylko w dodatkowych zrodel mozna wspomagac co a nie ogrzewac

   

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Oczywiście. Bo własnie taka jest idea bufora energii. Ładujemy go z różnych źródeł ciepła, a potem pobieramy ciepło i transportujemy do układu. Jeśli więc ktoś bedzie stale palił w kominku, a układ ogrzewania będzie w stanie to ciepło połknąć, to pompa ciepła w ogóle nie będzie pracowała.

   Odpowiedz
 3. Paweł

  Piękne! Chciałbym taką instalację właśnie mieć.

  Jeszcze (tu się rozmarzę), żeby dało się zagospodarować odpadowe ciepła z chłodziarek i zamrażarek (nie mam pojęcia jak) to by było idealnie.

  Odpowiedz
 4. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Myślę, że w domowych warunkach mamy już to ciepło zagospodarowane, a przynajmniej zimą. Grzejemy kuchnię 🙂

  Natomiast latem – no nie wiem. Jest tego ciepła raczej za mało, żeby opłacało się je odzyskać w jakiś mądry technicznie sposób. Ale technologia nie lubi pustki. Kto wie, może za kilka lat, kiedy podniosą się wymagania na sprawność energetyczną, producenci AGD wymyślą jakiś "dings", który pozwoli odzyskać to ciepło, np. do zmywarki w kuchni 🙂

  Odpowiedz
 5. Łukasz Kali

  Dzień dobry, buduję dom, narazie koncepcyjnie w głowie, układam cegiełka po cegiełce ;). Parametry wyjściowe:

  -120 – 140m2 parterowy z poddaszem

  -energooszczędny lub bardzo zbliżony do tego standardu

  -3-4 osoby zamieszkałe

  -ogrzewanie podkłogowe +drabinki w łazienkach

  – kominek – będzie napewno – nie wiem tylko czy z płaszczem czy zwykły

   

  Czytając tego bloga, spodobał mi sie pomysł z zastosowaniem HPSU Compact.  Moje pytanie brzmi jak będzie w takim wypadku wyglądało podłączenie kominka z płaszem wodnym? Czy będą potrzebne jakieś dodatkowe osprzęty, pompy, zbiorniki itp? Kominek będzie służyła raczej do ozdoby, ale rzecz jasna przy duzych mrozach wspomoże co. Na wypadek braku prądu chciałbym puścić rozgałęzienie mijające cały system wpiete bezpośrednio pod podłogówkę z pomp obiegową pod ups.

  Czy może pan podać przybliżony koszt takiego układu HPSU Compact + wasze kolektory + kominek z płaszczem? +/-15%

   

  Odpowiedz
 6. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Jeśli chodzi o wpięcie kominka, to można to zrobić w wersji BIV z dodatkową wężownicą, na która wpinamy kominek, przy czym zawiesimy na niej 8-9kW mocy (nie mylić mocy płaszcza z mocą kominka). Oczywiście potrzebna jest pompa obiegowa kominek-wężownica.

  Co do cen – nie chciałbym by z tego bloga zrobił się cennik. Prosze po prostu zwrócić się do nas z konkretnym zapytaniem i przygotujemy ofertę.

  Odpowiedz
 7. pompa ciepla woda powietrze plus kominek i bojler 300-500L

  witam serdecznie mam dom szkieletowy bardzo cieply 135 m  i zastanawiam sie nad pompa ciepla woda powietrze wewnętrzną +kominek z plaszczem i wężownica +bojler 300-500L z 2razy weżownica, ogrzewanie podlogowe.kominek ma byc czesto palony a pompa ma byc tylko czasami jak spadnie temperatura lub nie bede palil w kominku  na dole i grzejniki niskotemperaturowe na poddaszu dowiadywalem sie ze jest to mozliwe ale chcę sie upewnic prosze o kontakt i doradztwo pozdrawiam 

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Próbowałem się skontaktować z Panem pod podanym przez Pana w komentarzu adresem  mailowym, jednak mój mail pozostał bez odpowiedzi. W razie pytań proszę o bezpośredni kontakt z firmą.

   Odpowiedz
 8. ccamill

  Czlowieku odpusc sobie ten kominek ! Ludzie wy nie wiecie w co sie pakujecie chcac tym badziewiem grzac codziennie. Zwlaszcza majac w planach inst  PC ! Niechce juz mnie sie nawet pisac znowu o tym piecyku do chleba a nie kotle grzewczym budynku. 

  Odpowiedz
 9. Kamil K

  Dzień dobry,
  Mam pytanie o zasilanie awaryjne w przypadku braku zasilania z sieci. Gdybyśmy chcieli w takim przypadku rozpalić w kominku, czy agregat prądotwórczy zasilający kotłownię musi mieć moc by uruchomić całą pompę ciepła? Czy istnieje rozwiązanie w którym wystarczy zasilić tylko niezbędne komponenty (sterownik, czujniki, pompki)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *