Pompa ciepła Daikin Altherma 3H HT na R32

Równo 10 lat temu, na nasz rynek weszła wysokotemperaturowa pompa ciepła Daikin Altherma HT. Zrobiła wówczas małą rewolucję, bo okazało się, że do starej instalacji grzejnikowej można wstawić pompę ciepła, której nie straszne są mrozy i zasilanie 60-80 stopni.
Na nowy model czekaliśmy więc bardzo długo. I w końcu jest. Oto ona – Altherma 3H HT.

„Starą” Althermę HT opisywałem szczegółowo na blogu w 2011 roku. Post dotyczył kotłowni olejowej.
Od tego czasu zmodernizowaliśmy szereg kotłowni węglowych, olejowych czy gazowych, zamieniając istniejące źródło ciepła na tą właśnie pompę i wszystkie te instalacje pracują.
Na przestrzeni 10 lat, producent wprowadził pod maską kilka modyfikacji. Aktualnie mamy serię AD, a na początku była AA.
Jednak wygląd starej Althermy HT nie zmieniał się. Ta sama srebrna lodówka.

Teraz zmieniło się prawie wszystko.
Nie będę wdawał się w szczegóły. Producent przygotował świetną podstronę internetową dedykowaną tej pompie.

Nowa Altherma 3H HT – to hydrosplit, analogicznie jak w przypadku Althermy niskotemperaturowej 3H, którą opisywałem we wrześniu ub rok.

Nie mamy już jak w starej Althermie HT dwóch sprężarek w kaskadzie, gdzie dla uproszczenia, jedna w agregacie robiła nam 50 stopni a druga w hydroboksie, podbijała temperaturę do nawet 80 stopni.
Mamy zupełnie nowy agregat z jedną sprężarką inverterową typu scroll, ale wyposażoną zarówno w dodatkowy wtrysk cieczy jak i gazu.

Wydajność i zakres pracy
Pompa ciepła występuje w 3 klasach 14, 16 i 18kW.
Nowa opatentowana sprężarka pracuje do -28 stopni, pozwalając przy tak niskiej temperaturze zewnętrznej osiągnąć na zasilaniu nawet 65 stopni. A przy temperaturze -15 stopni – nowa Altherma 3H HT osiąga 70 stopni.
Żadna instalacja grzejnikowa nie stanowi już problemu dla tej pompy.
Warto spojrzeć na kopertę pracy poniżej.

Koperta pracy Altherma 3H HT

Istotny jest również fakt, że nowa Altherma 3H HT jest uniwersalna.
Pracuje efektywnie w całym zakresie temperatur instalacji grzewczych, zarówno zasilając instalacje podłogową, jak i grzejnikową.
W przeciwieństwie do starej HT, nie tylko, grzeje, ale również chłodzi.
Możemy więc zastosować ją w nowych budynkach z instalacjami mieszanymi i klimakonwektorami, jak i w modernizowanych instalacjach grzejnikowych.
Sprawności średnioroczne EtaS również wyglądają znakomicie. Klasy A++ oraz A+++. Etykiety można wygenerować na stronie producenta.

Wygląd
Daikin zastosował tutaj zupełnie nową konstrukcje agregatu.
Agregat jest jednośmigłowy i kiedy przyjechał do nas transport, a z windy zjechała paleta, byliśmy nieco zaskoczeni. Wow, ale czołg, 190 kg.

Po rozpakowaniu, okazało się, że nie taki diabeł straszny.
Kartony, paleta oraz oddzielne zapakowanie przedniego grilla spowodowały, że agregat wydawał się ogromny. Ze 190 kg zrobiło się 150kg. Jest jednak duży. Na szczęście agregat wyposażony jest w fabryczne pasy transportowe, dzięki którym 3 osoby bez problemu umieszczą go we właściwym miejscu.

Agregat Althermy 3H HT na palecie

Grill Althermy 3H HT

Agregat Altherma 3H HT

Pasy transportowe Altherma 3H HT

Skąd ta waga i rozmiary? Wydajność i cisza.
Sprawność w niskich temperaturach zewnętrznych wymaga zdecydowanie większego wymiennika, by sprężarka szybciej i efektywniej odzyskała ciepło z powietrza zewnętrznego.
Sprężarka zamontowana jest w specjalnej skrzynce/kasecie, dzięki czemu jest świetnie wyizolowana, a emisja dźwięku na zewnątrz oraz przenoszenie drgań do obudowy jest ograniczone do minimum.

Kaseta sprężarki Althermy 3H HT

Sam agregat posiada jedno śmigło wentylatora o specyficznej konstrukcji łopat.

Śmigło wentylatora Althermy 3H HT

Po pierwszym uruchomieniu nie byliśmy pewni czy sprężarka ruszyła czy nie.
Agregat pompy ciepła jest wyjątkowo cichy. Ten filmik reklamowy z kosiarką to nie jest żaden bajer. To fakt.
Po prostu tą pompę trzeba zobaczyć uszami 🙂

Dolna taca agregatu wzdłuż wymiennika ogrzewana jest bypasem gorącego gazu i nie wymaga żadnej maty grzewczej.

Sam przedni czarny grill, zakrywający cały przód agregatu prezentuje się bardzo ładnie w połączeniu ze srebrnym kolorem bocznej obudowy.

Do dyspozycji mamy modele 1 i 3 fazowe w klasach 14-16-18 kW
Jednostki wewnętrzne ścienne tylko grzewcze lub grzewczo-chłodzące, do połączeniami z oddzielnymi zasobnikami ze stali nierdzewnej lub jednostki zintegrowane, takie typowe lodówki.
Wersje jednostrefowe lub dwustrefowe dla instalacji mieszanych.
Jest w czym wybierać.

A tak wygląda zmodernizowana kotłownia. Budynek ok. 250m2, instalacja grzejnikowa.

Modernizacja Altherma 3H HT

 

Zapraszam do naszej strony na Facebook’u
Staram się tam na bieżąco umieszczać zdjęcia modernizowanych kotłowni.

Jeśli planujesz modernizację kotłowni – nie zwlekaj i nie czekaj do jesieni.
Od września będzie jak co roku szaleństwo, a co z cenami? – trudno powiedzieć.
Zrób to na spokojnie teraz – przygotujemy dla Ciebie atrakcyjną ofertę, a jeśli zechcesz z niej skorzystać – sprawnie przeprowadzimy modernizację. Znamy się na tym. Pompy ciepła montujemy już od 20 lat.

38 komentarzy do “Pompa ciepła Daikin Altherma 3H HT na R32

 1. Łukasz

  Zastanawiam się skoro ta pompa jest taka super hiper świetna tj. cicha, wydajna, chłodzi, działa do -28 stopni, jak można wyczytać na stronie daikina, jaki sens mają jeszcze pompy gruntowe gdzie trzeba mieć sporo działki i robić przekopy albo odwierty?

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Nie Ty jeden się nad tym zastanawiasz i nie Ty jeden dochodzisz do podobnych wniosków. Dlatego też w ubiegłym roku zamontowaliśmy sto pomp powietrznych i tylko kilka gruntowych.

   Odpowiedz
   1. Łukasz

    Co nie oznacza oczywiście jeszcze tego że powietrzna to lepszy wybór 🙂 Z chęcią bym zobaczył gdzieś porównanie tej pompy np. z Altherma 3 GEO na R32, może Daikin ma takie porównania gdzieś na stronie u siebie?

    a Pan, prywatnie co by wybrał jeśli miałby Pan wybór między powietrzną a gruntową przy budowie nowego domu od zera, aktualnie w 2020 roku?

    Odpowiedz
    1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

     Przy zapotrzebowaniu 9kW i płaskiej stawce za energię, mamy niecałe 700 zł na korzyść pompy gruntowej. Przy 2 taryfach ta przewaga spada. Pieniądze zakopane w ziemi w postaci dolnego źródła lepiej przeznaczyć na instalacje PV. Przyniosą większy efekt finansowy niż te 700 zł. Przy zapotrzebowaniach 7-8kW na różnica dalej maleje.

     Odpowiedz
 2. Dzixe

  Czy ta pompa zamontowana nowym budynku będzie miała taką samą efektywność, jak wersja niskotemperaturowa? Jeśli budynek posiada tylko ogrzewanie podłogowe.

  Odpowiedz
 3. Anonim

  Spreżarka wyposazona w dodatkowy wtrysk cieczy?
  Przeciez to nie ma zadnego sensu, zalewanie sprezarki cieczą.

  Odpowiedz
 4. GK

  Jakie przybliżone koszty instalacji zakładając moc 14 kW ,południe małopolski. Czy można liczyć na pomoc we wniosku o dotację z Czyste powietrze i ew pomoc w uzyskaniu kredytu ?

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   W kwestii ceny – Proszę o kontakt mailowy na karbon(at)karbon.com.pl – wniosek do czystego powietrza składa beneficjent, nie złożymy go za Pana. Natomiast w kwestii kredytu, możemy skontaktować Pana z osobą z BOŚ.

   Odpowiedz
 5. Łukasz

  A sprężarka jaką ma średnią żywotność? I czy wymiana jej lub innych podzespołów pompy nie kosztuje prawie tyle ile nowa pompa ciepła? 😉 Pytam z ciekawości bo to znany trend u producentów różnorakich, u Daikina też, tyle że w innym rodzaju urządzeniu 🙂

  Odpowiedz
 6. Amator

  Mi się podoba stwierdzenie, że pompa ciepła odzyskuje ciepło z otoczenia zewnętrznego. Chyba nie macie pojęcia jak działa pompa ciepła. A ja zawsze myślałem, że to poprzez ściskanie czynnika powstaje ciepło a tutaj proszę, czyli jak jest minus 20 na zewnątrz to z czego ma to ciepło pobrać ? Szach mat

  Odpowiedz
  1. Stoszek

   Temperatura -20 to też ciepło. Wszystko co powyżej 0 absolutnego jest ciepłem, a temperatura poniżej 0 w skali Celsiusza jest miarą chłodu dla ludzi, a nie dla przemiany termodynamicznej jaka zachodzi w pompie ciepła.

   Odpowiedz
 7. Dzixe

  Mam pytanie odnośnie ustawień grzałki w tej pompie. Z analizy programu Daikin została dobrana pompa o mocy 14 kW. Z symulacji wynikało, że spokojnie do -18’C jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na ciepło samodzielnie.
  Serwis przyjechał ustawił deltę na zasilaniu i powrocie na 10’C (praktycznie same grzejniki w domu) pracę grzałki ustawił na dozwoloną, a punk równowagi na 0’C. Średnio nabiło 60kWh na dobę. Po zmianie delty na 6’C i przestawieniu trybu pracy grzałki na ograniczoną, pompa przestała taktować i zużycie prądu spadło do 30 kWh na dobę.
  Czym mógł kierować się serwis przy uruchomieniu, że wydaje się w sposób nie optymalny ustawił pompę?

  Odpowiedz
 8. Dzixe

  Właśnie wszystko ze strony autoryzowanego instalatora i wsparcia technicznego producenta jest jednoznaczne.
  Po prostu nie mogę zrozumieć, czemu osoba z firmy zajmującej się serwisem. Najpierw mówi, że ustawia w jakiś sposób. Natomiast po kilku dniach okazuje się, że ustawili całkowicie inaczej. Instalator twierdzi, że to nie pierwszy tego typu przypadek i nawet ustawiali mu już instalację, jako stałotemperatutową. Bez sterowania według krzywej grzewczej… Dziwne to dla mnie i nie znajduję logicznego wytłumaczenia takiego postępowania.

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Nie wiem co u Pana poszło nie tak i dlaczego, natomiast sprawa nie jest taka oczywista.
   Rynek pomp ciepła w Polsce stale rośnie i dlatego też jest dość specyficzny.
   Za sprzedaż pomp ciepła biorą się firmy, dotychczas zajmujące się chłodnictwem czy klimatyzacją, nie do końca zaznajomione ze specyfiką instalacji grzewczych, instalatorzy kotłów węglowych nie rozumiejący kwestii chłodniczych czy też firmy handlowe, w ogóle nie mające pojęcia o tym co sprzedają. Przerzucające faktury.
   Mamy więc kuriozalne sytuacje, w których firma handlowa tanio „sprzedaje/montuje z VAT8%” pompę ciepła, bierze najtańszego hydraulika z ulicy, który ma podłączyć rurki grzewcze, a często mówi klientowi, że ma sobie je podłączyć sam lub sam znaleść hydraulika. A na koniec wzywa serwis do pierwszego uruchomienia.
   Serwis nie dobiera urządzenia i nie odpowiada za pracę instalacji grzewczej od strony hydraulicznej. Często w ogóle nie powinien uruchamiać pompy z uwagi na błędy montażowe czy doborowe, ale jest naciskany przez klienta/instalatora/producenta.
   Obecność instalatora podczas uruchomienia jest obowiązkowa.
   Czy instalator był u Pana przy uruchomieniu? Przekazał serwisowi informacje w jakim trybie i z jakimi parametrami ma pracować pompa ciepła? Serwis odmówił wprowadzenia tych nastaw???
   A na koniec – serwis fabryczny to tylko ludzie. Jedni mają większe doświadczenie, a inni mniejsze.
   Nie wszystko jest białe i czarne.
   Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
   1. Dzixe

    Instalator był przez cały dzień z Panami mówił, jakie parametry dla instalacji powinny być. Sam ją robił 14 lat temu i działa.
    Z tym, że panowie powiedzieli, że nie jest w sumie do niczego im potrzebny i by sobie pojechał.
    Także może tylko ludzie.

    Odpowiedz
 9. Bartosz

  Witam mam pytanie czy posiadam bufor 800l na dom 270m2 czesc podlogowka czesc klimakonwektory, czy tą altherme 3h ht mozna łaczyć z buforem?

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Do pompy ciepła można podłączyć wszystko. W tym i bufor. Pojawia się tylko pytanie – po co? Jeśli odpowiedź na to pytanie, uzasadnia podłączenie do pompy ciepła tej czy innej rzeczy, np tego bufora, to wtedy go podłączamy.

   Odpowiedz
   1. Lippi

    No niestety nie można. Trudno znaleźć więcej niż jedną wartość dla danej temperatury zasilania w zależności od temperatury na zewnątrz. Chciałbym porównać urządzenia różnych producentów pod tym względem.

    Odpowiedz
     1. Lippi

      Po krótce, dla pomp równej mocy i tej samej temperatury zasilania COP wskaże, która pompa pobierze więcej prądu, a co za tym idzie, będzie droższa. Co Pana zdaniem byłoby sensowniejszym porównaniem? Na co należy zwrócić uwagę przy porównywaniu modeli?

     2. Andrzej

      Dzień dobry,
      Dziwny komentarz z Państwa strony.
      Jak zatem porównać czy dana pompa jest lepsza czy gorsza od drugiej?
      Dziwne jest również to, że nie można znaleźć wszystkich informacji o danej pompie, a niby unia wymaga podania tych informacji. Rozumiem, że zakładacie głównie pompy Daikin, ale jak to faktycznie porównać z takimi firmami jak mitsubishi, LG, panasonic, itp.

     3. Adrian Teliżyn Autor wpisu

      Temat rzeka. Sprawność w punkcie nie definiuje kosztów eksploatacji. Od tego jest etykieta energetyczna i karty danych technicznych, aczkolwiek w tych danych różni producenci deklarują różne obciążenia, a tym samym mamy różne sprawności. Czy samochody wybieramy tylko na podstawie katalogowego spalania?

     4. AW

      No i niestety wciąż brak odnośnika do danych tej pompy… Też mnie poważnie interesuje, ale widząc, że praktycznie nie można dokopać się do żadnych senswonych danych, poza ogólnostępnymi paroma cyferkami, nie nastawia to optymistycznie. A Pana ktoś powyżej poprosił o te dane a dostaje wymijąjącą odpiwedź i ostatecznie brak informacji, których szukał – słabo.

     5. Adrian Teliżyn Autor wpisu

      To nie jest wymijająca odpowiedź, tylko praktyczna.
      Niestety użytkownikom wydaje się, że sprawa jest taka prosta.
      Dostaną jakieś tabelki, porównają je sobie i nikt im tak dobrze nie dobierze pompy ciepła jak oni sami. Pisałem o tym tutaj https://blog.karbon.com.pl/pompa-ciepla/jaka-pompa-ciepla-czyli-klient-forum-i-instalator/
      Podam analogie do spalania samochodu.
      Producenci podają średnie spalanie w cyklu miejskim i na trasie.
      Słabe to jakieś – jak tu porównać i wybrać oszczędniejszy samochód.
      Mogli by podać przecież te „sensowne” dane, czyli

      Ile pali jak jedzie pod górkę o nachyleniu 5-10-15-20 stopni itd – (spadek temperatury zewnętrznej dla PC)
      Słabo???
      To ile pali pod tą górkę jak jedzie przy konkretnym nachyleniu ale z prędkością 50-60-70-80 km/h itd (zasilanie pompy ciepła)
      Dalej słabo???
      To ile pali pod tą górkę z konkretnym nachyleniem, z konkretną prędkością ale w samochodzie siedzą 1-2-3-4-5 osób i jeszcze załadowany jest bagażnik albo i przyczepka (obciążenie pompy ciepła w kW).
      Czy producenci samochodów podają te sensowne dane???
      A producenci pomp ciepła mają je podawać w tabelkach?
      Jak wyglądałyby te tabelki???
      Producenci udostępniają w zamian programy symulacyjne dla oszacowania kosztów eksplotacji pompy ciepła przy zadanych parametrach pracy i stacji pogodowej.

     6. AW

      Właśnie o to chodzi, że pytamy konkretnie o moc w przypadku np. -15, czy -20 stopni celcjusza. Są pompy, które niby mają 13kW, ale w temp. -20 już ich moc wynosi 6-6.5kW, czyli w momencie gdy najbardziej potrzeba mieć zapewnione ciepło (np. zapotrzebowanie budynku wynosi 10kW), to tej mocy brakuje i to jest istotny parameter, który można podać jak to robi np. Stiebl czy Viessmann.
      Analogię z autem pozostawię bez komentarza, bo nie chcę pisać teraz esejów.
      No ale Pan woli obrażać rozmówców i robić z nich głąbów a samego siebie jakimś guru. Na szacunek trzeba zapracować a nie go żądać. Nie zachęca to do kontaktu i skorzystania z usług, kiedy się stawia samego siebie w roli pana i tego mądrego, traktując innych jak tumanów, podczas gdy oni tylko chcą się dowiedzieć konkretnej rzeczy. Zawsze można było odpisać, że „nie wiem, producent nie podaje takich danych” i byłoby po temacie.

     7. Adrian Teliżyn Autor wpisu

      Szanowny Panie
      Prowadzę tego bloga od ponad 10 lat i bynajmniej nie po to, by obrażać jego czytelników.
      Proszę wybaczyć, jeśli moją odpowiedzią poczuł się Pan obrażony, ale… niczego nie zamierzam w niej zmieniać.
      Nie reprezentuję producenta i nie jestem zobowiązany do publikacji jego danych technicznych. Tym bardziej, że mam dostęp do tych samych danych, co wszyscy inni instalatorzy.
      Na blogu jest szereg wpisów o współczynnikach COP, SCOP, etykietach i sprawności energetycznej.
      Te wpisy powstały po to, by uniknąć nieustannych pytań typu, ile ta pompa ciepła weźmie prądu przy -20 stopniach.
      Dlatego też przykład z samochodem jest jak najbardziej trafny.
      Zwróciłby się Pan do nas z zapytaniem, dobralibyśmy Panu pompę ciepła i przedstawilibyśmy ofertę.
      Miałby Pan dodatkowe pytania – otrzymał by Pan na nie odpowiedzi, łącznie z danymi o które Pan pyta.
      Jeśli nasze odpowiedzi by Pana usatysfakcjonowały i skorzystałby Pan z naszej oferty – cieszylibyśmy.
      Jeśli nie – miałby Pan porównanie do innych oferentów.
      I tyle.
      Ale nie robimy tego online i nie jesteśmy serwisem informacyjnym producenta (ma swoją infolinię).

 10. PB

  Dzień dobry.
  Mam pytanie odnośnie montażu jednostki zewnętrznej, widocznej na zdjęciu. Jest usytuowana bardzo blisko ściany budynku. Czy taki montaż umożliwia serwisowanie i czyszczenie agregatu w takim położeniu? Jeśli tak, to jaka jest minimalna odległość od ściany dla tego typu jednostki?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *