Pompa ciepła Daikin Altherma 3H HT na R32

Równo 10 lat temu, na nasz rynek weszła wysokotemperaturowa pompa ciepła Daikin Altherma HT. Zrobiła wówczas małą rewolucję, bo okazało się, że do starej instalacji grzejnikowej można wstawić pompę ciepła, której nie straszne są mrozy i zasilanie 60-80 stopni.
Na nowy model czekaliśmy więc bardzo długo. I w końcu jest. Oto ona – Altherma 3H HT.

„Starą” Althermę HT opisywałem szczegółowo na blogu w 2011 roku. Post dotyczył kotłowni olejowej.
Od tego czasu zmodernizowaliśmy szereg kotłowni węglowych, olejowych czy gazowych, zamieniając istniejące źródło ciepła na tą właśnie pompę i wszystkie te instalacje pracują.
Na przestrzeni 10 lat, producent wprowadził pod maską kilka modyfikacji. Aktualnie mamy serię AD, a na początku była AA.
Jednak wygląd starej Althermy HT nie zmieniał się. Ta sama srebrna lodówka.

Teraz zmieniło się prawie wszystko.
Nie będę wdawał się w szczegóły. Producent przygotował świetną podstronę internetową dedykowaną tej pompie.

Nowa Altherma 3H HT – to hydrosplit, analogicznie jak w przypadku Althermy niskotemperaturowej 3H, którą opisywałem we wrześniu ub rok.

Nie mamy już jak w starej Althermie HT dwóch sprężarek w kaskadzie, gdzie dla uproszczenia, jedna w agregacie robiła nam 50 stopni a druga w hydroboksie, podbijała temperaturę do nawet 80 stopni.
Mamy zupełnie nowy agregat z jedną sprężarką inverterową typu scroll, ale wyposażoną zarówno w dodatkowy wtrysk cieczy jak i gazu.

Wydajność i zakres pracy
Pompa ciepła występuje w 3 klasach 14, 16 i 18kW.
Nowa opatentowana sprężarka pracuje do -28 stopni, pozwalając przy tak niskiej temperaturze zewnętrznej osiągnąć na zasilaniu nawet 65 stopni. A przy temperaturze -15 stopni – nowa Altherma 3H HT osiąga 70 stopni.
Żadna instalacja grzejnikowa nie stanowi już problemu dla tej pompy.
Warto spojrzeć na kopertę pracy poniżej.

Koperta pracy Altherma 3H HT

Istotny jest również fakt, że nowa Altherma 3H HT jest uniwersalna.
Pracuje efektywnie w całym zakresie temperatur instalacji grzewczych, zarówno zasilając instalacje podłogową, jak i grzejnikową.
W przeciwieństwie do starej HT, nie tylko, grzeje, ale również chłodzi.
Możemy więc zastosować ją w nowych budynkach z instalacjami mieszanymi i klimakonwektorami, jak i w modernizowanych instalacjach grzejnikowych.
Sprawności średnioroczne EtaS również wyglądają znakomicie. Klasy A++ oraz A+++. Etykiety można wygenerować na stronie producenta.

Wygląd
Daikin zastosował tutaj zupełnie nową konstrukcje agregatu.
Agregat jest jednośmigłowy i kiedy przyjechał do nas transport, a z windy zjechała paleta, byliśmy nieco zaskoczeni. Wow, ale czołg, 190 kg.

Po rozpakowaniu, okazało się, że nie taki diabeł straszny.
Kartony, paleta oraz oddzielne zapakowanie przedniego grilla spowodowały, że agregat wydawał się ogromny. Ze 190 kg zrobiło się 150kg. Jest jednak duży. Na szczęście agregat wyposażony jest w fabryczne pasy transportowe, dzięki którym 3 osoby bez problemu umieszczą go we właściwym miejscu.

Agregat Althermy 3H HT na palecie

Grill Althermy 3H HT

Agregat Altherma 3H HT

Pasy transportowe Altherma 3H HT

Skąd ta waga i rozmiary? Wydajność i cisza.
Sprawność w niskich temperaturach zewnętrznych wymaga zdecydowanie większego wymiennika, by sprężarka szybciej i efektywniej odzyskała ciepło z powietrza zewnętrznego.
Sprężarka zamontowana jest w specjalnej skrzynce/kasecie, dzięki czemu jest świetnie wyizolowana, a emisja dźwięku na zewnątrz oraz przenoszenie drgań do obudowy jest ograniczone do minimum.

Kaseta sprężarki Althermy 3H HT

Sam agregat posiada jedno śmigło wentylatora o specyficznej konstrukcji łopat.

Śmigło wentylatora Althermy 3H HT

Po pierwszym uruchomieniu nie byliśmy pewni czy sprężarka ruszyła czy nie.
Agregat pompy ciepła jest wyjątkowo cichy. Ten filmik reklamowy z kosiarką to nie jest żaden bajer. To fakt.
Po prostu tą pompę trzeba zobaczyć uszami 🙂

Dolna taca agregatu wzdłuż wymiennika ogrzewana jest bypasem gorącego gazu i nie wymaga żadnej maty grzewczej.

Sam przedni czarny grill, zakrywający cały przód agregatu prezentuje się bardzo ładnie w połączeniu ze srebrnym kolorem bocznej obudowy.

Do dyspozycji mamy modele 1 i 3 fazowe w klasach 14-16-18 kW
Jednostki wewnętrzne ścienne tylko grzewcze lub grzewczo-chłodzące, do połączeniami z oddzielnymi zasobnikami ze stali nierdzewnej lub jednostki zintegrowane, takie typowe lodówki.
Wersje jednostrefowe lub dwustrefowe dla instalacji mieszanych.
Jest w czym wybierać.

A tak wygląda zmodernizowana kotłownia. Budynek ok. 250m2, instalacja grzejnikowa.

Modernizacja Altherma 3H HT

 

Zapraszam do naszej strony na Facebook’u
Staram się tam na bieżąco umieszczać zdjęcia modernizowanych kotłowni.

Jeśli planujesz modernizację kotłowni – nie zwlekaj i nie czekaj do jesieni.
Od września będzie jak co roku szaleństwo, a co z cenami? – trudno powiedzieć.
Zrób to na spokojnie teraz – przygotujemy dla Ciebie atrakcyjną ofertę, a jeśli zechcesz z niej skorzystać – sprawnie przeprowadzimy modernizację. Znamy się na tym. Pompy ciepła montujemy już od 20 lat.

17 myśli w temacie “Pompa ciepła Daikin Altherma 3H HT na R32

 1. Łukasz

  Zastanawiam się skoro ta pompa jest taka super hiper świetna tj. cicha, wydajna, chłodzi, działa do -28 stopni, jak można wyczytać na stronie daikina, jaki sens mają jeszcze pompy gruntowe gdzie trzeba mieć sporo działki i robić przekopy albo odwierty?

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Nie Ty jeden się nad tym zastanawiasz i nie Ty jeden dochodzisz do podobnych wniosków. Dlatego też w ubiegłym roku zamontowaliśmy sto pomp powietrznych i tylko kilka gruntowych.

   Odpowiedz
   1. Łukasz

    Co nie oznacza oczywiście jeszcze tego że powietrzna to lepszy wybór 🙂 Z chęcią bym zobaczył gdzieś porównanie tej pompy np. z Altherma 3 GEO na R32, może Daikin ma takie porównania gdzieś na stronie u siebie?

    a Pan, prywatnie co by wybrał jeśli miałby Pan wybór między powietrzną a gruntową przy budowie nowego domu od zera, aktualnie w 2020 roku?

    Odpowiedz
    1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

     Przy zapotrzebowaniu 9kW i płaskiej stawce za energię, mamy niecałe 700 zł na korzyść pompy gruntowej. Przy 2 taryfach ta przewaga spada. Pieniądze zakopane w ziemi w postaci dolnego źródła lepiej przeznaczyć na instalacje PV. Przyniosą większy efekt finansowy niż te 700 zł. Przy zapotrzebowaniach 7-8kW na różnica dalej maleje.

     Odpowiedz
 2. Dzixe

  Czy ta pompa zamontowana nowym budynku będzie miała taką samą efektywność, jak wersja niskotemperaturowa? Jeśli budynek posiada tylko ogrzewanie podłogowe.

  Odpowiedz
 3. Anonim

  Spreżarka wyposazona w dodatkowy wtrysk cieczy?
  Przeciez to nie ma zadnego sensu, zalewanie sprezarki cieczą.

  Odpowiedz
 4. GK

  Jakie przybliżone koszty instalacji zakładając moc 14 kW ,południe małopolski. Czy można liczyć na pomoc we wniosku o dotację z Czyste powietrze i ew pomoc w uzyskaniu kredytu ?

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   W kwestii ceny – Proszę o kontakt mailowy na karbon(at)karbon.com.pl – wniosek do czystego powietrza składa beneficjent, nie złożymy go za Pana. Natomiast w kwestii kredytu, możemy skontaktować Pana z osobą z BOŚ.

   Odpowiedz
 5. Łukasz

  A sprężarka jaką ma średnią żywotność? I czy wymiana jej lub innych podzespołów pompy nie kosztuje prawie tyle ile nowa pompa ciepła? 😉 Pytam z ciekawości bo to znany trend u producentów różnorakich, u Daikina też, tyle że w innym rodzaju urządzeniu 🙂

  Odpowiedz
 6. Amator

  Mi się podoba stwierdzenie, że pompa ciepła odzyskuje ciepło z otoczenia zewnętrznego. Chyba nie macie pojęcia jak działa pompa ciepła. A ja zawsze myślałem, że to poprzez ściskanie czynnika powstaje ciepło a tutaj proszę, czyli jak jest minus 20 na zewnątrz to z czego ma to ciepło pobrać ? Szach mat

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.