Nowa pompa ciepła Daikin Altherma split na R32

Jesienią ub roku, we wpisie o pojemności pompy ciepła sugerowałem, że już wkrótce pojawi się nowa pompa ciepła Daikin Altherma typu split, z dużego typoszeregu 11-14-16 kW na czynniku R32, Bluevolution.
No i mamy ją – The Power Pact, czyli Pakt Mocy, jak reklamuje ją producent.
Już prawie wszystkie nici łączące producenta z czynnikiem R410A zostały przecięte.

Czemu prawie wszystkie? – o tym na koniec.

Produkcja małych pomp niskotemperaturowych 2-giej generacji (od 2012 roku) 4-6-8 kW na R410A zakończyła się w 2019 roku.
Od 2018 roku zastąpiła je 3-cia generacja pomp, Altherma 3, na czynniku R32
Produkcja dużych pomp 2-giej generacji 11-14-16 kW na R410A zakończyła się w ub. roku.
Agregat ERLQ w dużym typoszeregu pojawił się w 2009 roku i praktycznie od tego czasu nie był zmieniany. Miał wówczas świetne parametry. Wówczas. Ale… ponad 12 lat w tej branży to długo.

Już w 2019 roku producent wprowadził nowe modele niskotemperaturowe w typoszeregu 11-14-16 kW na czynniku R32, czyli Althermę 3H, ale z uwagi na lekką palność tego czynnika, są to rodzaje monobloku, nazwane hydrosplit.
W 2020 roku pojawiła się wysokotemperaturowa pompa ciepła Altherma 3H HT.
Hydrosplity dostały inną konstrukcję i… moc.

Np. niskotemperaturowa (tylko z nazwy) Altherma 3H potrafi przy -20 stopniach osiągać 60 stopni na zasilaniu, a Altherma wysokotemperaturowa 3H HT (montujemy ją stale w modernizowanych instalacjach grzejnikowych) – ponad 65 stopni.
Oprócz nowej konstrukcji i mocy, Althermy 3H dostały też odpowiednią… cenę, która wynika właśnie z konstrukcji i możliwości tych pomp.

Konkurencja albo nadal oferuje duże splity na R410A, albo podkręca jednostki na R32 z ilością czynnika do 1,84 kg.
Czemu akurat 1,84 kg? Jednostki split z większą ilością czynnika wymagają nieco innej technologii/konstrukcji oraz nakładają pewne ograniczenia na minimalną wielkość pomieszczenia, w którym montowana jest jednostka wewnętrzna.

Daikin przeprojektował zarówno agregat, jak i jednostkę wewnętrzną.
To zupełnie nowa pompa ciepła.

Stary dwuśmigłowy agregat ERLQ został zastąpiony nowym, jednośmigłowym agregatem o dźwięcznej nazwie ERLA, z nowoczesnym czarnym grillem, jak w jednostkach EPRA, nowym, cichszym wentylatorem i wydajniejszym układem chłodniczym z pojemnością… 3,8 kg czynnika R32.

Stary i nowy agregat pompy ciepła Altherma LT

Przy okazji – ERLA to staroislandzkie imię żeńskie. Podobno jeden z gorących gejzerów na Islandii, którymi tak chętnie grzeją się mieszkańcy wyspy, nosi imię Erla.
Islandczycy maja więc gorący gejzer ERLA, a my mamy gorącą pompę ciepła

Zmianie uległa również jednostka wewnętrzna.
Z uwagi na czynnik R32 przeprojektowano wymiennik freon/woda, a w jednostce ściennej rury chłodnicze wyprowadzone są pionowo w górę, by tzw wysokość uwalniania ( w przypadku potencjalnego wycieku), zwiększyć do bezpiecznej wartości. Wszystkie elementy w środku są starannie wyizolowane.

Hydroboks pompy ciepła Altherma 3RHydroboks pompy ciepła Altherma 3R

A tak to wygląda na żywo

Agregat pompy ciepła Daikin - ERLAAgregat pompy ciepła Daikin ERLADół wymiennik ogrzewany gorącym gazemPompa ciepła Daikin Altherma na R32 komplet

Hydroboks pompy ciepła Altherma

Otwarty hydroboks pompy ciepła Przewody chłodnicze hydroboksu

Chociaż gorąca ERLA jest pompą niskotemperaturową i producent rekomenduje ją głównie do nowych budynków z instalacją podłogową i/lub klimakonwektorami, to pompa ta, przy -7 stopniach potrafi osiągnąć na zasilaniu 60 stopni.Praca do -25 stopni.
Zgodnie z etykietą energetyczną, średnioroczny SCOP dla warunków klimatu chłodnego i instalacji niskotemperaturowych przekracza 4.
Przy poprzednim modelu było to ok. 3,5

W porównaniu z hydrosplitami 3H i 3H HT/MT, ERLA ma nieco węższą kopertę pracy i prostszą konstrukcje.
Dzięki temu, jest też atrakcyjniejsza cenowo i zapełnia lukę po starym typoszeregu ERLQ.
O tym, że pojawi się jakaś ERLA, pisałem w ub roku jesienią.

Poniżej cytat:

 • Co ciekawe – przypuszczam, że jeszcze w br Daikin także wprowadzi do swojej oferty duże splity na R32 z ilością czynnika do 1,83kg.
  Dlaczego?
  Proste – mniejsza sprężarka + mniej czynnika + mniejszy wymiennik = tańsza pompa ciepła
 • A rynek rośnie – nie tylko tych modernizowanych instalacji grzejnikowych, ale również w nowych budynków czyli instalacji podłogowych czy z klimakonwektorami – i konkurencja nie śpi.

Pomyliłem się tylko w kwestii ilości czynnika – jest go 3,8 kg, no i parametrów – są zdecydowanie lepsze niż przypuszczałem

Budujesz nowy dom, modernizujesz instalacje niskotemperaturową – nowa pompa ciepła Daikin Altherma split na R32, ERLA jest dla Ciebie.

A tutaj filmik z YT – robi wrażenie – zupełnie nowa pompa ciepła.

Jakie więc jeszcze urządzenia na R410A zostały do odcięcia? Aktualnie w ofercie Daikin mamy tylko dwie pompy ciepła na R410A

Policzony jest czas życia technicznego starej hybrydowej pompy ciepła, z takimi samymi agregatami, jakich produkcja zakończyła się w 2019 roku. Od stycznia 2025 wejdzie zakaz sprzedaży urządzeń z ładunkiem do 3kg napełnionych czynnikiem R410A, więc tutaj los tej pompy jest już przesądzony.

Pozostała jeszcze dwusprężarkowa Altherma HT, na R410A i R134A, produkowana prawie niezmieniona od 2009 roku. Zasilanie do 80 stopni – nadal nie ma konkurencji, która osiąga takie temperatury i moce grzewcze. Zmodernizowaliśmy masę kotłowni olejowych, gazowych i węglowych na tej pompie. Łezka w oku się kręci. Szereg z tych modernizacji opisanych jest na blogu. Ale… cena (tak naprawdę mamy 2 agregaty) , przestarzały jak na dzisiejsze standardy interfejs, obowiązek rejestracji w CRO. Świat idzie do przodu, a ta pompa też w krótce odejdzie do historii.

Czas na kawę 🙂

9 komentarzy do “Nowa pompa ciepła Daikin Altherma split na R32

  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Nie bardzo wiem jaki to jest agregat inwerterowy. Nie zajmuje się też agregatami prądotwórczym. Pompa ciepła nie wie co ją zasila; musi mieć pełny sinus, stabilne napięcie i wymaganą moc. Jeśli te warunki nie będą spełnione, to pompa albo wyrzuci błąd nieprawidłowego zasilania albo dojdzie do uszkodzenia płyt elektroniki.

   Odpowiedz
 1. Szeryf

  Sprężarka w pompie 3 fazowej ERLA DW1 jest podłączona do jednej czy trzech faz? A ściślej – czy w trakcie pracy równomiernie rozkłada pobór energii na 3 fazy, czy ciągnie prąd z jednej fazy?

  Odpowiedz
 2. Bartosz

  Nie podjął by się Pan opisania dokładnie swoich spostrzeżeń odnośnie pomp Midea i jej klonów? Praktycznie ostatnio zalały rynek swoją ilością, a po montażach kilku dostępnych mam bardzo mieszane odczucia z przewagą negatywnych.

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Nie montujemy tych pomp, więc nie mam spostrzeżeń i się nie wypowiem. Są tanie – i tyle. A im pompa tańsza, tym mniej w niej jest. Taka prawda. Są grupy dyskusyjne poświęcone tym urządzeniom. Jak pobieżnie przeglądam, to użytkownicy lekko nie mają.

   Odpowiedz
 3. Szary

  Ta pompa Daikin Altherma split na R32 o mocy 11 KW jak wiadomo moduluje swoją moc w zależności od zapotrzebowania. Stąd moje pytanie jak nisko potrafi zejśc z mocą – czy utrzyma się na 2 KW mocy ?

  Odpowiedz
 4. Szary

  Dzięki za szybką odpowiedź. Skoro producent nie podaje to znaczy, że modulacja na mocy nie jest zbyt szeroka. Wyczytałem gdzieś, że taka pompa powinna zejść o 30 % swojej mocy niżej i to chyba będzie wszystko. Szkoda, że nie zejdzie z mocą całkiem nisko bo wtedy w cieplejsze dni tak jak dzisiaj mogłaby jeszcze płynnie pracować i nie odstawiać się za często. Na razie mam w planie wymianę źródła ogrzewania i do pompy się przymierzam a co z tego wyjdzie to zobaczymy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *