Pompa ciepła podłogówka i grzejniki

Wpis z przed 4 lat o dwustrefowej pompie ciepła Daikin Altherma 3 Bluevolution Bi-zone, a także nasz post na Instagramie o bizonach w Polsce, cieszy się bardzo dużą popularnością.
Niestety z bizonami jest pewien problem…

W Ameryce północnej, intensywne osadnictwo w XIX wieku, doprowadziło do tego, że bizony prawie wyginęły.
W Polsce w XXI wieku, intensywna wymiana kotłów węglowych na pompy ciepła, doprowadziła do tego, że bizony są prawie niedostępne. Czas oczekiwania na nowego bizona przekroczył już dawno pół roku.

Sytuacja, jaka miała miejsce w Ameryce, jest prosta do wyjaśnienia.
Sytuacja jaka ma miejsce u nas – niekoniecznie, a przynajmniej ja, nie potrafię jej wyjaśnić.
Dlaczego więc producent nic nie robi?

I tu jest ciekawostka.
Otóż producent coś jednak robi.
Zapotrzebowanie na dwustrefowe pompy ciepła jest tak duże, że przerosło zakładane możliwości produkcyjne.

Zdając sobie z tego sprawę, a także z faktu, że ot-tak, nie da się szybko uruchomić nowych linii produkcyjnych, Daikin wprowadził rozwiązanie, które z każdej jednostrefowej pompy ciepła Altherma 3 Bluevolution, pozwala zrobić pompę dwustrefową, obsługującą niezależnie instalacje mieszaną, tj. podłogową i grzejnikową.

Co potrzebujemy?
Skoro mamy podłogówkę i grzejniki, tzn., że mamy dwie różne temperatury zasilania.

Potrzebujemy więc coś, co obniży temperaturę zasilania wody grzewczej na instalację podłogową i tą wodę do niej doprowadzi oraz coś, co doprowadzi wodę do instalacji grzejnikowej.
Czyli pompy obiegowe i mieszacz, a mówiąc bardziej elegancko, potrzebujemy dwie grupy pompowe, w tym jedna z podmieszaniem. Wbrew pozorom – jest różnica między pompą a grupa pompową 🙂

Potrzebujemy jeszcze coś, co powie pompie jednostrefowej, że jednak pracuje ona na dwie strefy oraz coś, co sprawi, że obie te strefy będą działały, wg życzenia użytkownika, który na grzejniki i podłogówkę ustawi sobie niezależne zasilania.
To coś, czyli panel automatyki Daikin.

Tak to wygląda na schemacie.

W najprostszym wydaniu potrzebujemy jedną grupę pompową z podmieszaniem dla podłogówki, czyli strefy głównej oraz panel automatyki.
Pompa obiegowa z pompy ciepła jednostrefowej zasila układ dodatkowy/grzejnikowy.
A grupa pompowa z podmieszaniem, podbiera niej wyższe zasilanie, miesza i kieruje na grzejniki.

Schemat pompa ciepła Altherma 2 strefy bez bufora

W bardziej zaawansowanym wydaniu pompa obiegowa z pompy ciepła zasila bufor, pełniący funkcje sprzęgła hydraulicznego, a za buforem mamy juz dwie grupy pompowe, z podmieszaniem i bez.

Schemat pompa ciepła Altherma dwie strefy bufor

Proste?

A tak to wygląda w realu

Pompa ciepła Altherma panel automatyki

Pompa ciepła Altherma panel automatyki

Pompa ciepła Altherma grupa pompowa

Pompa ciepła Altherma grupa pompowa

Pompa ciepła Altherma grupy pompowa

Pompa ciepła Altherma grupy pompowe i automatyka

Prawda, że jest różnica między pompą obiegową a grupą pompową?

Przedstawione rozwiązanie nie jest tak eleganckie, jak zintegrowana pompa dwustrefowa, z której wychodzą tylko 2 pary rur zasilanie/powrót, grzejniki i podłogówka, a wszystkie pompy obiegowe i mieszacz schowane są w środku.
W połączeniu z buforem, jest to rozwiązanie bardziej czasochłonne i droższe.

Ale…
Mamy:

Ciągle dostępną pompę ciepła Daikin Altherma 3 Bluevolution, najlepszą pompę ciepła na rynku 🙂

Dedykowane przez producenta sterowanie obiegami grzewczymi zintegrowane z panelem pompy ciepła

Eleganckie, izolowane grupy pompowe z modulacją przepływu

Co zrobić by to mieć?
Po prostu – zlecić montaż naszej firmie.
A tak przy okazji – mamy jeszcze na stanie bizony 3H HT
Ale się kończą 🙂

I na koniec – z prawej strony, pod polem wyszukiwania, pojawił się przycisk „Postaw kawę”
Od 25 lat zajmuję się ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją, a od ponad 10 prowadzę tego bloga, gdzie główną tematykę stanowią pompy ciepła.
Dzielę się wiedzą, przybliżam możliwe rozwiązania grzewcze, klimatyzacyjne, wentylacyjne, wyjaśniam zawiłości etykiet energetycznych czy parametrów pracy pomp ciepła.
Sprawia mi to frajdę; taka trochę moja pasja, ale… naprawdę jest to czasochłonne.
Jeśli informacje z tego bloga były dla Ciebie w jakikolwiek sposób przydatne, to miło mi będzie jeśli zaprosisz mnie do siebie pogadać, przy wirtualnym kubku kawy.
Zmotywuje mnie to do dalszej pracy

14 komentarzy do “Pompa ciepła podłogówka i grzejniki

 1. Bartek

  Mam pytanie, czy ten brak pomp Daikina i innych producentów jest spowodowany zapotrzebowaniem na innych rynkach, czy też i Polskim?
  Nawet zbiorniki na wodę, czy bufory są obecnie jak jednorożce… Każdy słyszał, nikt nie widział.
  I czy podpięcie zbiornika solarnego przez odpowiedni wymiennik płytowy do pompy ciepła jest dopuszczalne? I w roli bufora wykorzystać stary zbiornik na wodę od kotła węglowego?

  Odpowiedz
 2. Bartek

  Jeszcze z tym dużym zainteresowaniem i informacja producentów, że fabryki nie nadążają z produkcją. Myślę, że jest to nieprawda, tylko coś muszą powiedzieć i sobie stworzyli taką bajkę.
  Dalszy brak ciągłości dostaw, ponieważ Chiny dalej stosują politykę „Zero Covid”, rosną koszty produkcji i transportu, co wywołuje dużą niepewność i niestabilność dla prowadzenia biznesu. Budimex poinformował inwestorów, że ogranicza ilość nowych kontraktów z powodu niestabilności cen i dostaw. W Polsce rynek praktycznie umarł przez wzrost obsługi kredytu hipotecznego, dotyka to praktycznie każdego regionu z informacji jakie udało mi się zasięgnąć. Inwestorzy/klienci też wstrzymują wydawanie środków w obawie o bezpieczeństwo finansowe. Do tego wszystkie hurtownie zaczynają tworzyć swoje marki pompy ciepła naklejając inne naklejki na Mide M-thermal, akurat opłacało by im się inwestować w jakiś inny produkt, jak inne by były dostępne.
  Myślę, że nadchodzi potężna recesja i producenci minimalizują potęcjalne straty wycofując się z państw niestabilnych politycznie i gospodarczo, a wola skupić się na zamożniejszych, które dostały już środki na transformację energetyczną.

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Myślę, że prawda jest gdzieś po środku. I nie tyle to bajka, ile realia. Z jednej strony przerwane łańcuchy dostaw, a z drugiej – zwiększony popyt. Przypuszczam, że korzystniej jest sprzedać te pompy tam, gdzie są droższe, czyli w Europie zachodniej. Nie dziwi też kolejna podwyżka cen, jaka będzie miała miejsce od lipca.

   Odpowiedz
   1. Bartek

    Zgodziłbym się z Panem, gdyby nie brakowało kotłów na pellet, a nawet gazowych. Przecież w obecnej sytuacji, gdy dostawy gazu stoją pod znakiem zapytania to wszyscy w Europie zachodniej powinni iść w pompy ciepła, a do nas wyczyść magazyny z kotłów gazowych. Obecnie najtaniej wychodzi montaż, klientów nie brakuje, a od października 2021 kotłów brakuje, a teraz w ogóle nie ma. Z tych powodów myślę, że producenci jeszcze milczą, ale wiedzą o recesji i się na nią przygotowywują, a my jako ostatni łańcuch dostaw do klienta jesteśmy utrzymywani w stanie informacji o rosnących cenach i czasie dostawy, który wydłuza się w nieskończoność. Przecież nawet kupić jakikolwiek zasobnik na wodę 200 l i większy to graniczy z cudem. Ja czekam już po kilka miesięcy, miały być w maju, a tu lipiec i przynajmniej w hurtowniach mówią, że nie wiedzą czy w ogóle będą.
    Pewien jestem, że kilka najpopularniejszych miesięcy rozwinie wszelkie wątpliwości :/

    Pozdrawiam i niech tworzy Pan blog dalej, ponieważ czytam go od początku i poziom nie słabnie pomimo upływu czasu.

    Odpowiedz
 3. Stefek

  Ile się obecnie czeka na bi-zona 6KW 230Litrów CWU (niskotemparaturowego) ? Mowa jeszcze o tym roku? czy o wczesnej wiośnie 2023 ? :)? Producent deklaruje jakieś terminy ?

  Odpowiedz
   1. Adriel

    Racja, jednak bliższa koszula ciału, przynajmniej transport nie będzie stanowił wąskiego gardła. A fracht jednak zdrożał potężnie

    Odpowiedz
 4. Adriel

  No i wychodzi na to że Daikin będzie w Polsce fabrykę budował. Co wy na to? Dostępność powinna chyba wzrosnąć

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Nowa fabryka, bo popyt wzrósł w całej Europie. A czy sam fakt lokalizacji fabryki w Polsce wpłynie na lepszą dostępność u nas??? Przecież tej fabryki nie budują specjalnie dla nas

   Odpowiedz
 5. Szeryf

  Panie Adrianie, świetny wpis, jednak nurtują mnie dwa pytania:
  1. Pomijając straty ciepła na rurach łączących hydrobox z grupą pompową – czy opisany w powyższym wpisie układ dwustrefowy ma analogiczną sprawność i funkcjonalność do Althermy Bi-zone https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/pompa-ciepla-podlogowka-i-grzejniki-altherma-bi-zone/?

  2. Czy wszystkie obecnie oferowane hydroboxy Daikina, np. EHBH08EF9W współpracują z grupą pompową i automatyką Daikina z wpisu? Jakie jest oznaczenie tej grupy pompowej i automatyki do niej?

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Trudno mi się odnieść do sprawności. W pierwszym wariancie 1 jedną pompą i mieszaczem, mamy układ jak w bi-zone. W drugim mamy już sprzęgło. Wszystko zależy od wymaganych przepływów i delty jaka ma być lub może być na instalacji. Tutaj na forach toczą się zażarte boje nt sprzęgła i bufora 🙂
   Natomiast funkcjonalność jest ta sama. Co do kompatybilności – aktualnie ten zestaw nie jest kompatybilny z małym typoszeregiem 4-6-8 kW; jedynie z dużym

   Odpowiedz
 6. Bartosz

  Witam mam pytanie czy można zamowić sam sterownik do grupy pompowej daikina? Posiadam zestaw pompowy wilo, chciałbym wymienic na pwm pompki oraz zamówić taki sterownik. Posiadam altherme 3h ht z jednostka wiszącą, instalator założył sterownik mieszacza tech co nie satysfakcjonuje mnie do końca jako rozwiazanie ponieważ jak mnie nie ma w domu to reszta rodziny nie wie jak ustawic temperaturę na podłogę, ojciec natomiast woli ustawić z aplikacji i nieraz prosi mnie o zmiane temperatury na podłogę co dla mnie jest to uciążliwe. Instalator co zakladal u mnie pompe o daikinie wydaje mi się ze słabo odrobił lekcję, jezeli chodzi o hydrostatyke ok. Natomiast jezeli chodzi o strone elektroniczna daikina to slabo to wygladało. Jezeli była by taka możliwość to prosiłbym o wycenę na email.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *