Nowe klimakonwektory DAIKIN HPC

Klimakonwektor to stały element naszych instalacji. Chłodzi, grzeje, zarówno nowe domy jak i modernizowane. Idealny partner do pompy ciepła.
Dlatego też ucieszyła mnie informacja o zupełnie nowym typoszeregu HPC tych urządzeń, bo od dobrych kilku lat oferta była niezmienna. Nowe klimakonwektory Daikin są świetne 🙂

W 2011 roku opisywałem klimakonwektory HP dedykowane do pomp ciepła Altherma.
Rok później modele standardowe klimakonwektorów, a w 2014 modele z silnikami BLDC.

Standard, jak to standard – dobra cena, ale wygląd nie wszystkim się podoba. Zwłaszcza płci pięknej, bardziej wyczulonej na estetykę, a mniej na temperaturę.
Wersja z silnikami BLDC to płynna modulacja wentylatora i bardzo cicha praca, ale dalej ten sam design.
Modele HP są małe, zgrabne i ciche, idealnie pasują do sypialni, ale biorąc pod uwagę aktualne modele pomp ciepła Daikin, ich wygląd jest już przestarzały.

Nadszedł czas na coś nowego, pasującego do każdego wnętrza, a także do pompy ciepła – czyli klimakonwektory HPC

HPC to skrót od Heat Pump Convector – czyli konwektor pompy ciepła.
Do dyspozycji mamy 3 modele i 3 wielkości.
Jest więc w czym wybierać, a dokładniej – mamy możliwość dostosowania urządzenia do wielkości pomieszczenia oraz aranżacji wnętrza.

Poniżej wymiary jednostek
Model przypodłogowy, montowany jest jak grzejnik.

Klimakonwektor daikin przypodłogowy

Ścienny – montowany jest jak typowy klimatyzator ścienny typu split.

Klimakonwektor Daikin ścienny

Kanałowy – inaczej do zabudowy, może być zamontowany w ścianie lub w pustce sufitu podwieszanego. W zależności od potrzeb dobieramy do niego typ obudowy.

Klimakonwektor Daikin kanałowy

W kwestii wielkości – mamy tutaj typoszereg 10-15-20, co mniej więcej odpowiada maksymalnej mocy grzewczej przy zasilaniu 35 stopni.

Dużo więcej powiedzą poniższe dwie tabele pokazujące głośność (ciśnienie akustyczne w odległości 1m) oraz moc grzewczą klimakonwektorów HPC Daikin , w zależności od temperatury zasilania.

Głośność klimakonwektor HPC Daikin

Moc grzewcza klimakonwektorów HPC Daikin

Co z tych wartości wynika???

– klimakonwektor HPC jest wyjątkowo cichy
– może pracować nawet razem z podłogówką na zasilaniu 35 stopni,
– nadaje się zarówno do nowych jak i modernizowanych instalacji grzewczych, gdzie zastąpi stare grzejniki
– idealnie pasuje do pomp ciepła
– zarówno grzeje zimą jak i chłodzi latem

Poniżej zdjęcia klimakonwektorów wg aranżacji producenta.

Aranżacja HPC Daikin

Aranżacja HPC Daikin

Aranżacja HPC Daikin

Klimakonwektory naprawdę są ładne.

Nie mamy jeszcze własnych zdjęć w zaaranżowanych pomieszczeniach, ale w biurze przetestowaliśmy już największe modele – przypodłogowy i ścienny.

Niestety nie mieliśmy możliwości by model przypodłogowy zamontować na ścianie, więc pokazany jest mało elegancko, na krzesłach. Ale…

Cała obudowa jest metalowa, malowana proszkowo w ciepłym białym macie. Przód urządzenia to jedna duża demontowana płyta.

Górny i dolny grill ma sztywne kierownice, a w obudowie jest otwór na sterownik.

Od dołu mamy filtry siatkowe.

Po zdjęciu obudów klimakonwektor wygląda tak.

Z prawej strony mamy komorę na automatykę, przyłącza i wbudowany sterownik

Możemy tez zastosować sterownik ścienny

A tak wygląda jego ścienny brat. Również obudowa jest metalowa

HPC Daikin ścienny

Dla porównania nad nim wisi nasza szkoleniowa Emura.
Klimakonwektor mimo, że jest szerszy, to dzięki temu, że jest niższy i bardziej płaski, na ścianie jest zgrabniejszy.

Fabrycznie wyposażony jest w panel sterowania oraz małego pilota

Filtry zamontowane są od góry i mamy do nich wygodny dostęp

Kierownica w środku jest również metalowa. W pozycji zamkniętej ładnie prezentuje logo Daikin.

Chociaż nowy klimakonwektor ścienny HPC nie posiada tylu funkcji co klimatyzator ścienny typu split, to jednak jego prosty wygląd i płaski kształt w połączeniu z metalową, matową obudową bardziej mi się podoba niż tradycyjne jednostki ścienne Daikin, takie jak Perfera, Comfora czy Sensira. Te ostatnie kojarzą mi się bardziej z przestrzenią biurowa niż salonem.

Poniżej jeszcze możliwe aranżacje jednostki do zabudowy.

HPC Daikin jednostki do zabudowy

Podsumowując – świetny produkt – cichy, elegancki, wydajny, pasujący do każdego wnętrza.
Mając do dyspozycji pompę ciepła Altherma 3, w wykonaniu grzewczo-chłodzącym, aż grzech nie skorzystać z możliwości klimatyzowania salonu czy sypialni.

12 komentarzy do “Nowe klimakonwektory DAIKIN HPC

 1. Piotr

  Mam pytanie, czy z racji możliwości pracy klimakonwektora na niskich parametrach przy ogrzewaniu. Można zrobić układ grzewczo/chłodzący oparty tylko o klimakonwektory? Bez dodatkowych grzejników i podłogówki.

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Tak, oczywiście. Mamy szereg instalacji zarówno w budynkach nowych, jak i modernizowanych, gdzie pracują tylko klimakonwektory w trybie całorocznym, dla grzania i chłodzenia.

   Odpowiedz
 2. Artur

  Witam, w pierwszej kolejności chciał bym pochwalić za profesjonalizm oraz ogrom wiedzy jaką Pan udostępnia na blogu. W jaki sposób realizuje Pan sterowanie PC i klimakonwektor jednocześnie, czy że strony daikin przewidziany jest jakiś kabel komunikacyjny pomiędzy klimakonwektor a PC?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Dziękuję za czas poświęcony na blogu. Jeśli blog się Panu podoba, to miło mi będzie jeśli udostępni Pan naszą stronę, np. na FB czy innych forach. W kwestii sterowania – można połączyć klimakonwektor z PC Daikin, ale moim zdaniem nic specjalnego nie zyskamy. Albo damy sygnał startu albo możemy wymusić pracę wg drugiej nastawy. Ponadto na pilocie klimakonwektora dostaniemy info (miganie), że pompa jest w innym trybie niż klimakonwektor (np grzanie chłodzenie). Prościej jest włączyć pompę na grzanie/chłodzenie i uruchomić klimakonwektory.

   Odpowiedz
 3. eko_zgonuś

  witam,
  przekierowałem się po Twoich postach z pewnego forum 🙂
  czy model pompy ciepła ma znaczenie? mam zastosowany bufor 200 litrów, więc pompa mogłaby chłodzić bufor, a bufor napędzać klimakonwektor w salonie? Ręcznie zamknąłbym napędzanie podłogówki lub też utrzymywał chłodzenie dla podłogi.
  Jest opcja, że to będzie tak działać?
  Jaką pompą to napędzać, Grundfos Alpha jak dla podłogówki? Odległość od bufora do jednostki około 12 metrów. Chodzi mi tylko o chłodzenie latem. Jaka powinna być temperatura wody dla chłodzenia?
  Ile kosztuje jednostka ścienna? zastanawiam się czy warto, czy lepiej wziać klimę splita?

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Jednostki ścienne HPC to koszt dla modeli 10-15-20 odpowiednio 2710-2980-3330 zł netto. No i trzeba je jeszcze zamontować i doprowadzić do nich instalacje. Moce chłodnicze podawane sa dla parametrów zasilanie 7 stopni, powrót 12 stopni. Przepływ wynika z zapotrzebowania na moc i oporów instalacji. Z palca się tego nie dobiera, chociaż w większości przypadków sa to te same pompy obiegowe.

   Odpowiedz
   1. eko_zgonuś

    Można ciągnąć rury plastikowe wodne takie jak do instalacji wodnej?
    Czy tak jak opisałem może to działać, tzn chłodzę bufor przy użyciu pompy Panasonic i z bufora idą 2 rury do urządzenia? Jest to tak proste jak się wydaje czy jest jakiś haczyk?
    Działasz na Mazowszu?
    Jestem po zamówieniu splita ale jeszcze nie zapłaciłem zaliczki, mam dylemat co wybrać.

    Odpowiedz
    1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

     Montujemy też pompy na Mazowszu, ale jak wybrał Pan markę i wykonawcę, to proszę go nie zmieniać, tylko omówić z nim kwestie techniczne. Nic na siłę 🙂
     Instalacja wodna dla grzania i chłodzenia jest ta sama. Trzeba ją tylko wyizolować.

     Odpowiedz
 4. Paweł

  Witam,

  Przymierzam się do modernizacji ogrzewania w domu. Obecnie jest to ogrzewanie elektryczne, akumulacyjne, w II taryfie. W budynku jest rozprowadzona instalacja CO do grzejników (grzejników obecnie brak). Chyba jedyne sensowne rozwiązanie to klimakonwektory. Zwrócę się do Państwa z ofertą, ale chciałbym najpierw zadań ogólne pytania dotyczące klimakonwektorów Daikin:

  1. Czy w klimakonwektorach temperatura zasilania może być niższa niż 35 stopni C i dzięki temu uzyskać większą sprawność pompy jak w ogrzewaniu podłogowym? W instrukcji Daikin podane, że jest czujka temperatury wyłącząjąca kilmakonwektor, gdy temperatura spadnie poniżej 30 stopni C. Rezygnacja z czujki chyba nie jest zalecana, inaczej klimakonwektor może się włączyć gdy pompa jest wyłączona?

  2. Czy do klimakonwektora HPC istnieje sterownik z harmonogramem tygodniowym nastawu temperatury?

  3. Czy w sypialniach opłaca się zamontować klimakonwektor z większą mocą, aby wentylatory pracowały na mniejszych obrotach i był mniejszy hałas?

  Dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *