Jakie informacji możemy uzyskać z pompy ciepła Altherma?

Często czytam na forach zapytania typu: polećcie jakiś czujnik temperatury do instalacji dolnego źródła bo nie wiem jak mi pracuje, albo jakiś przepływomierz czy licznik energii. 
Część instalatorów czy serwisantów chciałoby też mieć możliwość dokładnego monitorowania i analizowania parametrów pracy pompy ciepła i układu grzewczego, ale nie każdy producent daje taką możliwość. Dlaczego?

Powody są dwa i to bardzo proste.
Pierwszy jest dość prozaiczny – koszty. 
Opomiarowanie i oczujnikowanie pompy ciepła kosztuje. To nie tylko same czujniki, ale i elektronika, która je zczytuje, monitoruje, a na koniec automatyka i soft, która wykorzystuje pobrane z nich dane do sterowania pracą pompy ciepła.
Im bardziej proste sterowanie, a więc klasyczny on/off działający w oparciu stycznik i termostat pokojowy, tym tańsze urządzenie. A cena na rynku ma swoją wagę przy wyborze urządzenia. Niektórzy producenci odchudzają więc je do absolutnego minimum.
Powód drugi – jak nie ma się czym chwalić, to im mniej wie użytkownik, tym lepiej. 
A mądry serwisant? – niech sobie radzi.
 
Nie wszystkie jednak urządzenia są proste i na pewno takim prostym urządzeniem nie jest pompa ciepła Daikin Altherma.
Dlatego też producent dał możliwość uzyskania zarówno użytkownikowi jak i serwisantowi szeregu informacji o parametrach pracy pompy ciepła.
Gdzie je znajdziemy?
W menu głównym mamy sekcję „informacje”, a w niej podmenu „informacje o czujniku”
Znajdując się w tej sekcji wciskamy przycisk „i” na 5 sekund i pojawiają nam się rozszerzone informacje o tym jak pracuje nasza pompa ciepła.
Widzimy wszystkie podstawowe informacje o temperaturach pracy
 
temperatury 1
 
A więc temperatura zewnętrzna, temperatura zasobnika cwu oraz zasilanie i powrót z uwzględnieniem zasilania z samej pompy ciepła oraz grzałki wspomagającej. 
Akurat na powyższym przykładzie pompa jest w trakcie ładowania zasobnika cwu i świetnie widać modulację mocy. Warto kilka słów napisać
Na początku cyklu ładowania zasobnika, kiedy woda jest zimna, różnica zasilanie powrót jest zdecydowanie większa. Sama temperatura zasilania rośnie szybciej niż woda w zasobniku, a po osiągnięciu ok. 40-45 stopni przyrost obu temperatur jest podobny.
Kiedy pompa osiąga swoje maksimum zasilania, ok. 56-57 stopni, inverter zmniejsza moc grzewczą, utrzymując dalej wysokie zasilanie, a delta zaczyna spadać.
Inverter potrafi ładować zasobnik cwu z deltą 1-2 stopnie, pracując z bardzo wysokim zasilaniem w trybie pompy ciepła.
W pompach on/off ciężko jest uzyskać taką pracę.
Kiedy temperatura wody w zasobniku rośnie, to odbiera on coraz mniej ciepła. A on/off pracuje ze stałą mocą i w takiej sytuacji, tj. po osiągnięciu maksymalnej temperatury po prostu wyłączy go automatyka pompy. Tzw. taktowanie.
Dlatego przy pompach on/off zaleca się duże zbiorniki cwu, z dużą wężownicą i ładowanie np. 1, góra 2x na dobę, by uniknąć taktowania. Na jednym ze szkoleń znanego producenta, była nawet informacja, by z zegarkiem w ręku pomierzyć czas ładowania danego zasobnika oraz czas osiągania temperatur granicznych, a następnie w nastawach serwisowych wprowadzić maksymalny czas ładowania zasobnika o kilka minut krótszy.
To takie wtrącenie 🙂 – idźmy dalej.
 
Przewijając menu otrzymamy informacje o przepływie w l/min w naszej instalacji grzewczej oraz temperaturach zasilania i powrotu dolnego źródła.
 
temperatury 2
 
Nie potrzebujemy więc przepływomierzy czy dodatkowych czujników temperatur.
 
Tych informacji Altherma nie zbiera ku uciesze użytkownika czy instalatora, ale by efektywnie sterować pracą pompy ciepła. 
Na sprawność pompy jak i na żywotność sprężarki ma wpływ stabilna praca układu chłodniczego, a więc stała różnica zasilanie/powrót oraz stałe zasilanie. Na podstawie informacji z tych czujników Altherma moduluje nie tylko moc grzewczą, ale i przepływ na pompie obiegowej instalacji grzewczej, utrzymując stałą zadaną przez instalatora deltę, np. 5 czy 8 stopni przy ogrzewaniu podłogowym.
 
Ale informacje o pracy pompy to nie tylko temperatury. 
Czasem nie wiemy czy pompa działa czy nie działa, kręci czy nie kręci.
Przydatne jest menu „siłowniki”, które pokazuje stany pracy podzespołów pompy ciepła.
 
Siłowniki
 
Widzimy więc czy pracuje sprężarka, pompa obiegowa ogrzewania, grzałka elektryczna, stopień grzałki, pompa dolnego źródła, zawór trójdrożny wody użytkowej.
 
Wiemy już czy pompa pracuje i wiemy jak pracuje.
Dobrze by było wiedzieć co dla nas wypracowała.
 
Kolejne przydatne menu to pomiar energii.
Altherma ma zamontowany licznik wyprodukowanej energii cieplnej, który zlicza energię na cele c.o. i cwu w ujęciu rocznym i miesięcznym.
Poniżej przykłady.
 
Energia 1
 
Energia 2
 
Energia 3
 
Energia 4
 
Jak już wiemy co Altherma dla nas pompa zrobiła, to przyda się jeszcze informacja jak długo to robiła.
 
Kolejne menu to godziny pracy w ujęciu rocznym i miesięcznym pokazujące ile godzin pracowała Altherma na cele ogrzewania, chłodzenia, cwu i czy wykorzystywała do tego sprężarkę czy grzałkę backup.
 
godziny 1
 
godziny 2
 
godziny 3
godziny 4
 
Wiemy już jak pompa działa.
Dobrze jest jeszcze wiedzieć kiedy nie działała, a miała działać i dlaczego.
Pomocne jest tutaj menu „obsługa błędów”
 
Error
 
Widzimy historię błędów z datą i godziną ich pojawienia się oraz rodzajem błędów.
Szczególnie przydatne przy zanikach zasilania 🙂
 
Tyle radości dla użytkownika.
 
Natomiast serwisant potrzebuje nieco bardziej wyrafinowane informacje.
Tutaj Daikin udostępnia oprogramowanie serwisowe oraz sprzęt do monitorowania pompy ciepła.
 
diagnostyka
 
Wpięcie się kablem serwisowym w port komunikacyjny pompy ciepła otwiera tajne drzwi i pozwala zobaczyć dosłownie wszystko co się w pompie ciepła dzieje. Zarówno gruntowej, powietrznej jak i hybrydowej.
To temperatury i ciśnienia czynnika w różnych punktach układu chłodniczego, temperatury wymienników ciepła, częstotliwość sprężarki, prądy poboru, prądy invertera, stopnie pracy wentylatorów, stan elektronicznego zaworu rozprężnego i stopień jego otwarcia, a wszystko to w zestawieniu z tym co dzieje się na instalacji grzewczej i żądanymi nastawami.
Całość możemy oglądać online lub nagrać w postaci pliku z próbkowanie np. co 10 sekund
 
IMG_0020
 
Możemy zbierać wszystkie dane, tylko wybrane, cyfrowe lub analogowe, przerzucić je na wykres lub wyeksportować do tabeli.
 
Monitoring 1
 
Monitoring 2
 
Jak na razie taki monitoring online w przypadku Althermy przydał nam się tylko raz, ale bez niego trudno by nam było wpaść na drobiazg, który zakłócał pracę pompy ciepła. A woziliśmy się tą pompą już ponad tydzień.
 
Oby jednak nie trzeba było korzystać z tak dokładanej diagnostyki pompy ciepła 🙂

13 komentarzy do “Jakie informacji możemy uzyskać z pompy ciepła Altherma?

  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Jeśli chodzi podstawowe dane, to umożliwia to karta RTD dla Althermy powietrznej. Pracuje na RS485 i odczyt poszczególnych rejestrów jest możliwy. mamy np, moduł HVAC Net Controller, i przy jego pomopcy monitorujemy SkyAir'y. Aktualnie pracujemy nad softem do Althermy LT.

   Natomiast jeśli chodzi o wszystkie dane serwisowe z drugiej części wpisu, to niestety nie znam takiej możliwości. 

   Odpowiedz
  2. kyob

   Także ubolewam, że nie ma API. Szkoda, bo można by ładnie zwizualizować wszystkie dane, a tak zostaje jakiś arachiczny interfejs.

   Odpowiedz
 1. Ammokx

  Witam

  Z ciekawości, to co to był za drobiazg zakłócający pracę Altherma wykryty z pomocą monitoringu?

  Pozdrawiam

  Ammokx – początkujący

  Odpowiedz
 2. Damian

   Cześć 🙂 Chcialbym Ci powiedziec, ze sledze Twoje wpisy już od dluzszego czasu, jednak z natłoku wczesniejszych obowiazków dopiero teraz postanowilem zaczac udzielac się w komentarzach 🙂 Chcialbym Cię więc na początku pochwalic, ponieważ masz naprawdę ogromny talent do pisania, a to zdarza się niezmiernie rzadko 🙂

  Odpowiedz
 3. Łukasz

  Od grudnia 2014 użytkujemy w domu pompę powietrze-woda Altherma 9kW.  Czy orientujesz się czy istnieje w sterowniku możliwość wyczyszczenia rejestrów zużycia energii? Od lata br. wyświetlane są wpisy z wartościami z minionych miesięcy a nie bieżącego i poprzedniego.  Wygląda to na przepełniony rejestr. Prowadziłem comiesięczne statystyki zuzycia energii, ale w obecnej sytuacji jest to niemożliwe.

  Z góry dzięki i pozdrawiam,

  Łukasz

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Oczywiście. Tak dla sprostowania Altherma jest 7,4kw (8-ka) lub 11kW. 9 kW – nie ma.
   Można to zrobić na dwa sposoby.

   Pierwszy – mając kartę RTD-LT/CA kompatybilną z z Altjermami CA, a wiec tymi do połowy 2015 roku, oraz przejściówkę usb/modbus i program komunikacyjny do karty, możemy wyzerować poszczegolne rejestry.

   Drugi – za pomocą oprogramowania serwisowego możemy wyzerować płytę główną PC, jednocześnie aktualizując jej oprogramowanie jak rownież oprogramowanie sterownika (o ile jest wersja nowsza)

   Serwis poradzi sobie z tym bez problemu.

   Odpowiedz
 4. Łukasz

  Dziękuje. Tak, 9 kW to moc grzałek, nominalna moc jedn. zewn. to oczywiście 7,4 kW (ERLQ008CAV3). BTW: Czy jest dostępna aktualizacja oprogramowania z roku 2014?

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Nie potrafię odpowiedzieć bo to zależy od numerów seryjnych i konkretnej daty produkcji. Nie ma potrzeby stałej aktualizacji oprogramowania PC, jeśli nic się nie dzieje. W myśl zasady – działa dobrze, to nie naprawiaj.
   Czasem producent podaje informację, że konkretny numer należy zaktualizować, bo stwierdzono jakieś błędy i wtedy wykonujemy aktualizację.
   To czy jest możliwość zaktualizowania płyty czy sterownika pojawia się po podłączeniu aplikacji.
   Zawsze natomiast można zresetować płytę i wgrać oprogramowanie na nowo.

   Odpowiedz
 5. yaaris

  A mozna sie dopytac ile takich cykli grzania na dobe mozna ustawic w takim sterowniku Hybrydowej pompie ciepla ?

  fajnie zeby mozna bylo przynajmniej ze 6 razy zrobic ustawienia. Tyle by mi wystarczylo by optymalnie wymusic grzanie na dwoch cyklach taniej nocnej taryfie 1h-22   5h od 1 do 6 ze dwa razy na podtrzymanie temperatury miedzy 6 a 12 nastepnie ze 3h grzania popoludniowe miedzy 13-16 godzinka przerwy i ponownie od 17-20 bylo by nastepne 3h

  Razem wyszlo by ze 12-14 godzin grzania na dobe w tym 8h na taniej taryfie i ze 4-6 dziennej. W tym potrzebne by byly 2-3 cykle jedno godzinne na podtrzymanie.

  Tak sobie wymyslilem ale sterownik pewnie takich mozliwosci napewno nie bedzie posiadal. Chociaz nie ktore sterowniki jak imergas taka szeroka game cykli posiada a nawed 24 krotna.. czyli na kazda godzine doby

   

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *