Pompa ciepła – opłaca się czy nie?

Już na wstępie od razu powiem, że nie podam jednoznacznej odpowiedzi.
Raz – że pompa ciepła nie zawsze musi się opłacać w sensie stricte finansowym, bo o wyborze rozwiązania decyduje szereg innych czynników.
A dwa – że aby odpowiedzieć na pytanie czy coś się opłaca, trzeba porównać to coś z czymś innym. 
I tutaj w uzyskaniu odpowiedzi pomaga dość ciekawe narzędzie.

 
Jest nim program symulacyjny, udostępniany przez firmę Daikin.
Jest on bardziej takim wstępnym narzędziem doboru niż aplikacją do skomplikowanych analiz finansowych i nie ma jakiś zaawansowanych opcji konfiguracyjnych, ale rzeczy istotne i niezbędne w nim są.
I tak zaczynamy od podstawowych danych projektu.
 
Daikin symulator 1
 
Możemy więc wprowadzać poszczególne projekty i je archiwizować.
Kolejny element to konfiguracja podstawowych stawek eksploatacyjnych, a więc koszty energii elektrycznej w rozbiciu na stawki kwh w taniej i drogiej taryfie oraz stawki stałe za przesył czy podłączenie, a także koszty dla gazu, oleju i peletu, gdzie ten ostatni może zastąpić nam paliwo stałe.
 
Daikin symulator 2
 
Po wstępnej konfiguracji możemy określić lokalizację budynku, wielkość, jego typ (biuro, restauracja, sklep, dom jednorodzinny itp.) i obciążeniu godzinowe ciągu dnia.
W przypadku lokalizacji niestety w Polsce jest tylko kila lokalizacji (Gdańsk, Kraków, Warszawa, Poznań i Zakopane)
 
Daikin symulator 3
 
Daikin symulator 4
 
Następnie przechodzimy do zakładki rozwiązań (solution)
Tutaj określamy system ogrzewania. Może to być system Altherma wysoko lub nisko temperaturowy, system Altherma Flex, system VRV lub alternatywne rozwiązania oparte na gazie, oleju, pelecie czy ogrzewaniu elektrycznym.
 
Daikin symulator 5
 
Dla Althermy np.  określamy wielkość i typ urządzenia, fakt pracy grzałki, a także rodzaj pracy (bivalentna czy kovalentna), temperatury zasilania, temperatury w budynku i co istotne koszt inwestycyjne oraz koszty stałe roczne (np. obsługa, serwis)
Program szacuje wstępnie wymaganą moc grzewczą, ale za pomocą suwaków możemy ją zmienić pod konkretne wartości naszego obiektu.
Program ma zaszyte w sobie dane pogodowe oraz sprawności i moce urządzeń i na tej podstawie wykreśla od razu ciekawy wykres pracy.
Poniżej pokazany wykres pracy pompy ciepła Altherma 11kW przy zapotrzebowaniu na moc grzewczą ok. 10 kW
 
Daikin symulator 6
 
Przy rozwiązaniu alternatywnym, np. gaz określamy sprawność urządzenia.
Dla każdego z przyjętych rozwiązań program szacuje koszty eksploatacji, ilość pobranej energii, emisję CO2 czy sezonowy współczynnik sprawności.
 
Daikin symulator 7
 
Dla jednego rozwiązania możemy wybrać kilka alternatywnych systemów.
 
Jesteśmy już prawie na finiszu.
Klikając compare, czyli porównanie, dostajemy wykresy przedstawiające oba rozwiązania.
W tym najważniejszy wykres ilustrujący koszty eksploatacji w czasie. Przecięcie się linii rozwiązań pokaże nam w latach okres po którym jedno z rozwiązań stanie się bardziej opłacalne od drugiego.
 
Daikin symulator 8
 
Wygenerowanie raportu pdf to już wisienka na torcie.

20 komentarzy do “Pompa ciepła – opłaca się czy nie?

 1. Kamil

  Zastanawiałem sie nad zakupem pompu bardzo długo i właśnie przed jej zakupem zrobiłem sobie symulację kosztów. Wyszło z tego, że u mnie taka pompa ciepła doskonale się sprawdzi. Zainwestowaliśmy więc razem z żoną w pompę i zdaje się, że nie będziemy tej decyzji żałować a będziemy cały czas zadowoleni.

  Odpowiedz
  1. Mariusz

   Hej Kamil właśnie staję przed wyborem czy inwestować w pompę ciepła, ponieważ będę miał problem z doprowadzeniem gazu a nie chce mi sie bawić w ogrzewanie typu ekogroszek czy węgiel itd. Mam pytanie do Ciebie czy masz może juz zamontowana pompę ciepła i jak się sprawdza u Ciebie, bo w necie jest tyle opinii, że cięzko się czymś sugerować?

   Odpowiedz
 2. Adam Masłowski

  Witam

  Projektuję instalacje grzewcze dla domów tradycyjnych, energooszczędnych i pasywnych. Zazwyczaj pomagam Inwestorowi w wyborze źródła ogrzewania domu. Przed projektem zadaje pytania:

  1. Czego Inwestor oczekuje od instalacji, czy ma działać automatycznie czy zakładamy, że Inwestor ma czas doglądać np. kotła na paliwo stałe.

  2. Ile Inwestor ma pieniędzy na instalację i czy oczekuje zwrotu i z Inwestycji, czy po prostu ma pieniądze i chce miec pompę ciepła itp.

  Przypadków jest wiele i jak pan Adrian napisał w archiwalnym wpisie …. ludzie maja mętlik w głowie przy czytaniu forum. A opinii mają tyle ilu spotkali na swojej drodze instalatorów, projektantów itp. Ja zawsze podaje Inwestorowi dwa warianty:

  Wariant A (kocioł gaozwy, olejowy, paliwo stałe) – orientacyjny koszt inwestycji + orientacyjne koszty ogrzewania i przygotowania cwu

  Wariant B (pompa ciepła gruntowa lub powietrzna) – orientacyjny koszt inwestycji + orientacyjne koszty ogrzewania i przygotowania cwu + KOSZT ZWROTU Z INWESTYCJI

  W porównaniu z ogrzewaniem domu gazem płynnym, olejem lub samą energią elektryczną – pompa ciepła się opłaca. Zarówno gruntowa i powietrzna.

  Jeżeli mamy dostep do gazu ziemnego zasilajacego kociol kondensacyjny lub jesteśmy zwolennikami ekogoroszku to montaż pompy ciepła już sie nie opłaca. Średnio okres zwrotu z montaż pompy ciepła w porównaniu z kotłem kondensacyjnym zasilanym gazem ziemnym wynosi 9-12 lat (zależy kto jaką pompę zamontuje (można Galmeta, NTS, a można Alphainnotec, Nibe itp).

  Osoboście mając środki zamontowałbym gruntową lub powietrzną pompę ciepła. 

  Warto zastanowić się nad zastosowaniem właśnie powietrznej pompy ciepła np. 7-15 kW z odpowiednio dobranym zasobnikiem cwu, tak aby  w dzień nie zabraklo nam ciepłej wody.

  Mysle, że powietrzne pompy stają się coraz bardziej popularne i prawidłowo zaprojektowane moga być jedynym źródłem ciepla w domach obecnie budowanych (<50W/m2). 

  Jednak licząc każdy wydany tysiąc złotych na budowę domu, wybrałbym rozwiązanie:

  kocioł gazowy kondensacyjny + ogrzewanie podłogowe + wentylacja mechaniczna.

  Pierwszym kryterium wyboru źródła ciepła jest zawsze lokalizacja domu i dostepność mediów.

  Jeżeli nie ma sieci gazowej w ulicy, a gazownia nie ma chęci podprowadzać kilometrów sieci do kilku domów to zawsze polecam Inwestorowi dwa rozwiązania:

  1. Pompa ciepła gruntowa lub powietrzna.

  2. Kocioł  na paliwo stałe (ekogroszek, pellet).

  Wybór jak zawsze pozostawiam Inwestorowi bo w powyższym przypadku opłacalność montażu pompy ciepła jest żądna i zależy tylko od Inwestora i tego jak często chce zaglądac do kotłowni.

  PODSUMOWANIE

  Pompa ciepła w typowym domu jest opłacalna, gdy w budynku zastępujemy takie paliwo, jak: gaz płynny, energia elektryczna i olej opałowy. 

  W pozostałych przypadkach to kwestia zasobności portfela i chęci bycia niezależnym od gazu ziemnego i nieobliczalnego Putna.

  Pozdrawiam

  Adam 

  Odpowiedz
  1. Adam Masłowski

   Decyzja o zakupie pompy ciepła to "jedno" a prawidłowy dobór dolnego i górnego źródła ciepła to "drugie". Widziałem gruntową pompe ciepła współpracującą z tradycyjnymi grzejnikami i Inwestor dziwił się, że koszty ogrzewania wychodziły porównywalne z innymi paliwami 🙂

   Odpowiedz
 3. ccamill

  Mowisz ze projektujesz ale widze ze slobo z matematyka jesli grzejemy PC na tanim pradzie to gaz wychodzi 2X drozej ! Mam kominek ponoc jedno z najtanszych paliw ale jesli policze zakup rabanie suszenie ukladanie ciecie potem cale latanie przy nim czyszczenie rozpalanie i pilnowanie co 2-3 godziny to bym musial sie zwolnic z roboty i nie tylko zima ale juz rok wczeniej przed sezonem myslec tylko o paleniu w tym badziewiu z 40 % strat kominowych  

  Odpowiedz
  1. Adam Masłowski

   Na koszty ogrzewania składa się szereg czynników m.in. izolacja podłogi, ścian, dachu, okna, drzwni, rodzaj wybranej instaalcji, lokalizacja udynku, nasłonecznienie ……. oraz jakość wykonanych prac przez budowlańców i instalatorów.

   Z moją matematyka jest bardzo dobrze.  Nie interesuję mnie czysto teoretyczne wyliczenia kosztów ogrzewania i pracy pompy ciepła tylko w godzinach taniej taryfy. Pompa powinna się załaczyc wtedy kiedy zachodzi taka potrzeba. O grzaniu domu kominkiem w ogóle nie wspominałem. Kominek ma służyć do dogrzewania, a nie grzania.  Nie lubię nowoczesynych kombinowanych instalacji, bo instalacje mają być dla ludzi. Dzisiaj mieszka w domu mąż z żoną, a za chwilę może mieszkać tylko żona, ktora nie będzie miala pojęcia o nowoczesnych instalacjach.  O domach pasywnych nawet nie wspominam bo to jeszcze nie ta mentalnośc polaków (oraz ich portfeli). Statystyczny Kowalski wybuduje dom z kotłem na paliwo stałe. Ponieważ wychodzi to najtaniej, a jak przyzjdzie kryzys to wrzuci do pieca byle co i równiez ogrzeje dom. Oferuje Inwestorom sprawdzone i ekonomiczne rozwiązania. 

   Nie bądźmy niewolnikami instalacji w swoim domu.

   Pompa ciepła jest super sposobem na tanie ogrzewanie domu nowoczesnego z ogrzewaniem podłogowym.

   Pozdrawiam

   Adam

    

   Odpowiedz
 4. ccamill

  i tu sie zgadzam.. wlasnie w tym tygodniu po rocznej obserwacji Hybrydy postanowilem w nia zainwestowac. Zadzwonilem.. przyjechalo dwoch panow policzyli pomierzyli nagadali chociaz nie wiele sie na niej znali.. Domek 213m.kw w tym 130m. na podlogowke w rozstawie 10cm reszta na panelach oczywiscie przewymiarowanych. Az mam strach myslec czy te 30-35 st. na zasilaniu zwlaszcza w styczniu sobie poradzi bo to dlamnie zadna teperatura. Ale w koncu to oni sa fachowcami i mam nadzieje ze wiedza co robia. To ze kociol da rade to nie watpie bo ten ma spory zapas mocy wiec napewno nie zmarzne chodzi bardziej o ta pompke ktora ma generowac 35% zysku w pysku.. ale dopiero po jakis 5 latach inwestycja zacznie przynosic profity. Tak czy inaczej pozyjemy zobaczymy

  Odpowiedz
 5. Piotr

  Ja mając blisko gaz, zbudowałem komin gazowy ale nie podłączałem gazu. Wybrałem pompę ciepła gruntową z bezpośrednim odparowaniem z prądem 2-taryfowym. Nie żałuję. Jest bezobsługowa, automatyczna, ciepła mi nie brakuje i najważniejsze oszczędna. Pracuje 3 sezon a mieszkamy 2 sezon. Dom 130m2 i koszt CO+CWU za cały kalendarzowy rok to 1100 zł. 

  Odpowiedz
 6. ccamill

  No niezle. Tez myslalem o gruntowej 5lat temu. Ale po tym jak mi zrobili wycene na  NATEe Soaftu to musialem sie za majty chwycic bo by mi spodnie zlecialy. Ta inwestycja nawet do emerytury i kilkadziesiat lat po smierci by mi sie nie zwrocila. Potem postawilem na gaz i kociol pulsacyjny Auera az w koncu zdecydowalem sie na HYBRYDE Daikina cos po srodku miedzy PULSATOREM a Natea. Chociaz dzisiaj sam siebie sie pytam po co mi to i nadal nie wiem czy to dobra decyzja..

  Odpowiedz
 7. Krzysztof Lis

  Bardzo łatwo jest udzielić odpowiedzi na tytułowe pytanie. Brzmi ona przecież: "to zależy". 😉

  Im wcześniej inwestor o niej pomyśli, tym lepiej. Tym większa szansa, że zdąży zrezygnować w projekcie z kotłowni na węgiel, komina, kanału wentylacyjnego i nawiewu do kotłowni. Już z samych oszczędności w tym miejscu zostanie mu w kieszeni dobre 20 lub nawet 30 000 zł. 

  Odpowiedz
 8. ccamill

  Srata.. tata.. widzial by domek kto budowal bez komina nastawiajac sie tylko na jeden srodek do ogrzewania  chatki  ???   To tak jak by oddac sie tylko Putinowi i liczyc na jego laske w dostawach taniego paliwa. A co jak koszty mimo sprawnosci COP PC beda kilka krotnie wyzsze od innego alternatywnego tanszego paliwa ? np ekogroszku czy pelletu co  w tedy ?  W tedy dopiero chcesz budowac komin ? W zyciu trzeba byc na wszystko gotowym i nie nastawiac sie tylko na jeden srodek ktory dzisiaj sie oplaca a jutro jest nie do udzwigniecia ! Tak jak kilka lat w czesniej bylo z GZ a po natepnych kilku latach wszyscy znwu wracaja do energi na paliwa stale bo wprowadzili nowe kotly retortowe i chociaz smierdzi to komfort cieplny jest o wiele wyzszy i tanszy 2 krotnie

  Odpowiedz
 9. Bart

  W moim przypadku pompa sprawdziła się lepiej niż kocioł czy piec gazowy. Mam ją od roku i zaczynam odczuwać różnicę 🙂

  Odpowiedz
 10. adamgabka

  Zgadzam się że pompa ciepła to dobry sposób na tanie ogrzewanie pod warunkiem że jest w domu ogrzewanie podłogowe

   

   

  Pompa ciepła jest super sposobem na tanie ogrzewanie domu nowoczesnego z ogrzewaniem podłogowym.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 11. adam289

  Trzeba na pewno patrzeć na jaką głębokość firma jest w stanie wykonać odwiert. Przy płytkich, to będzie się zależnym od wahań temperatury gruntu, która akurat w Polskim klimacie jest duża w skali roku. Ja się zdecydowałem na wiercenie firmy XYZ. Oni mogą max 200 metrów osiągnąć, co daje już dużą stabilność.

  Odpowiedz
 12. Jacek

  Jestem na etapie budowy własnego domu ,dom zaprojektowano zgodnie z moimi życzeniami

  oraz według moich wytycznych .

  Dom parterowy woj mazowieckie ,bez poddasza ,bez piwnic ,bez garażu, bez zbędnych elementów architektonicznych.

  Powierzchnia 183m2 działka na lini pólnoc-południe ,od południa bardzo duże przeszklenia ,od zachodu duże.

  Dom na płycie fundamentowej ,ściany z ceramiki ,strop wiązary drewniane,rekuperacja.

  Ocieplenie ścian 25-27cm styopian grafit 0,031  (27 cm elementy betonowe cofnięte o 2cm nadproża ,wieniec,rdzenie betonowe)

  Płyta fundament 10 cm XPS pod płytą + 20 cm EPS na płycie ,bok płyty 20cm EPS hydrofobowy 0,031 + opaska przeciw wysadzinowa wokół domu.

  Strop (wiązary dachowe rozpiętość 15,5m, nie mam ścian nośnych i podciągów wewnątrz domu)

  Ocieplenie stropu 50 cm wełny 0,039

  Okna profil 82mm pakiety 3 szybowe argon ,powłoki odbijające ,ciepły montaż częściowo w ociepleniu.(ciepłe parapety)

  Drzwi wejściowe passiv 65mm grubości ,rama klejonka drewno ,ciepły próg z kompozytu ,ciepły montaż.

  Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania przy -20 zew/+20 wew  3800 W

  Kocioł gazowy kondensacyjny modulacja palnika od 1,8 KW (tak mam dostęp do gazu)

  Ogrzewanie wyłącznie podłogowe.

  Według symulacji kosztów ogrzewania pomiędzy pompą ciepła a kotłem kondensacyjnym różnica wynosi 100 zł

  SŁOWNIE STO ZŁOTYCH NA SEZON na korzyść PC

  Jedyne co mi zostaje powiedzieć przyznaję rację autorowi artykułu

  O kosztach ogrzewania decyduje wiele czynników ale jeśli budujecie wysoce-energooszczędny dom, to równie dobrze można ogrzać go żarówkami , ciepłem gotowania czy nagrzewnicą przed rekuperatorem ,im mniej energii tym prostszy i tańszy system ogrzewania nie dajcie się oszukiwać ,żądajcie wyliczeń i symulacji dla waszego projektu.

   

   

  Odpowiedz
 13. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Tak na wstępie – czy mam rozumieć, że Pan w swojej pracy zawodowej oszukuje klientów? A może oszukuje Pan pracodawcę?

  Bo trudno mi inaczej zrozumieć stwierdzenie „nie dajcie się oszukiwać”

  Rozumiem, że dla ogrzania domu można zamontowć żarówki o mocy 4kW?

  Te 3800 W to tak lekko licząc z 6-7 tys kwh na cele ogrzewania. Do tego dojdzie jeszcze z 5 tys kwh na cele cwu. Jakiej arytmetyki Pan użył, że wyszła Panu różnica 100 zł???

  Ogrzewanie nagrzewnicą przed rekuperatorem??? Jaki sens ma wtedy rekuperator???

  Nawet jak prowadzi się stołówkę dla koszar wojskowych, to całą dobę się nie gotuje. A dom przecież ogrzewa sie całą dobę.

   

  I na koniec zacytuję 

  „Dom parterowy woj mazowieckie ,bez poddasza ,bez piwnic ,bez garażu, bez zbędnych elementów architektonicznych.”

  I inwestor bez wyobraźni… ale za to nie daje się oszukać.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.