W ub tygodniu, w Mediolanie, miała miejsce ciekawa prezentacja poświęcona nowej, drugiej generacji flagowego klimatyzatora Daikin Emura, który trafi do sprzedaży wiosną 2014 roku. Miałem przyjemność zostać na nią zaproszony 🙂
Daikin przygotował imprezę z rozmachem. Prezentacja miała miejsce w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Mediolanie. Podobno nie było lepszego miejsca na zaprezentowanie nowego wyglądu Emury. To muzeum to europejska mekka projektantów sztuki nowoczesnej.
Pod względem designu i rozwiązań technologicznych, Daikin zawsze wyprzedzał konkurencję.
W 2007 roku pojawiły się klimatyzatory Prestige, z płaskim, plastikowym panelem odsuwanym w górę w kolorze srebrnym lub białym.
Po 2-ch latach większość producentów wprowadziła do swojej oferty taki typ urządzeń.
W 2010 roku, Daikin zakończył produkcję serii Prestige, wprowadzając w jej miejsce Emurę. Dzisiaj możemy powiedzieć Emurę pierwszej generacji – przedstawiałem ją w tym wpisie.
Wyposażona była w częściowo w płaski panel ze szczotkowanego aluminium, zaokrąglony po bokach oraz podświetlaną sygnalizację pracy od spodu.
Zaledwie 22dbA, klasa energetyczna A, podświetlany pilot. Szczegóły zresztą opisałem w podlinkowanym wpisie.
Slogan reklamowy jaki towarzyszył wówczas jej wprowadzeniu na rynek brzmiał: Forma, Funkcja, Przemiana – Form, Function, Redefined.
Teraz slogan jest podobny, ale nieco inny – Form, Function, Redesigned. A całej imprezie towarzyszyło hasło „Bądź gotów się zakochać” – ach ten marketing 🙂
Ale do rzeczy – co nowego?
Rzeczywiście design robi wrażenie. Emura ma teraz półokrągły, aerodynamiczny kształt, a wykończenie jest srebrno-antracytowe lub matowo czysto białe.
U wielu projektantów wnętrz, słowo klimatyzator ścienny, wywołuje grymas na twarzy.
Brzydkie, kanciate, kremowe, plastikowe – do niczego nie pasuje. Ani do ścian, ani do mebli czy oświetlenia.
Myślę, że nowa Emura ma szanse stać się elementem dodającym wnętrzu smaku i luksusu w połączeniu z najnowszą technologią. Zresztą takie też są zamierzenia producenta.
To nie jest klimatyzator do baru, serwerowni czy przeciętnego biura.
Nie będę rozpisywał nad wyglądem. Więcej pokażą same zdjęcia.
A co skrywa środek?
Tutaj sporo nowości.
Jest jeszcze cichsza – 19 dbA, a więc 3 dbA mniej w porównaniu do pierwszej generacji.
Praktycznie, poziom 19dbA jest nie do wysłyszenia. U siebie w biurze, w ciągu dnia, nie potrafię wysłyszeć fancoila standard 24 dbA czy HP 22 dbA.
System nawiewu 3D w kierunku poziomym i pionowym zapewnia równomierny rozpływ powietrza w pomieszczeniu, aż do jego najdalszych narożników.
Dwustrefowy czujnik ruchu zmienia nastawę jeśli przez 20 minut pomieszczenie nie jest eksploatowane oraz kieruje nawiew tam, gdzie nie zarejestrował ruchu, a więc z dala od przebywających w pomieszczeniu osób, by uniknąć chłodnego nawiewu i przeciągów.
Wbudowana możliwość sterowania przez wi-fi z poziomu smartfona zarówno z systemem IOS jak i Android. (dotychczas moduł online controller współpracował tylko z IOS)
No i sprawności. Nie wiem co Daikin wykombinował z ukłądem chłodniczym w tym urządzeniu, ale parametry są świetne.
Wg najnowszych norm EN14825 – klasa energetyczna dla chłodzenia to A+++ a więc najwyższa możliwa.
Natomiast klasa energetyczna dla grzania to A++
Średnioroczny SCOP (grzanie) dla klimatu umiarkowanego (temp. obliczeniowa -10 stopni) z wymaganym obciążeniem cieplnym dla tej temp. Pdesign = 2,8 kW, dla jednostki o wielkości 25 wynosi… 4,70 a sezonowa ilość energii dla grzania to 833 kwh.
(uff… kiedy podawanie SCOP dla klimatu chłodnego stanie się w końcu obowiązkowe)
Średnioroczny SEER (chłodzenie) 8,57
A ilość energii potrzebnej w sezonie do wyprodukowania chłodu z obciążeniem 2,5 kW mocy chłodniczej wynosi 102 kwh.
Efektywność energetyczna jest więc na najwyższym poziomie.
Producent chwali się, że to jedyne takie urządzenie na rynku.
Nie wiem. Nie ma czasu analizować co ma konkurencja, ale na pewno nie śpi.
EU szykuje nam rewolucję energetyczną w dziedzinie efektywności.
Obowiązek etykietowania urządzeń, a także usunięcie z rynku urządzeń z niższych klas powoduje, że znikną on/off’y a nawet invertery bez etykiet.
Gra idzie o dużą stawkę, więc na polu walki pozostaną liderzy.
Niestety nie mam jeszcze pełnych danych technicznych nowych agregatów zewnętrznych RXGL. Ale będą one przystosowane do tzw. zamiennej technologii (replacement technology), tj. możliwości pracy ze starymi instalacjami chłodniczymi pracującymi z R22. Jedynie katalog reklamowy z podstawowymi danymi.
Ceny?
Nie wiem jaka będzie cena nowej Emury wiosną 2014. Ale niska pewnie nie będzie.
Już teraz obecna Emura jest jednym z droższych urządzeń na rynku.
Ale widać, że jest popyt na tego typu urządzenia, gdyż sprzedaż klasy Premium i tak przewyższyła prognozy.
Design i nowoczesna technologia, zapewniająca bardzo niskie koszty eksploatacji, mogą sprawić, że będzie to doskonały wybór na lata 🙂
Pojawił się też link do filmiku na youtube z tej prezentacji.
"Producent chwali się, że to jedyne takie urządzenie na rynku. Nie wiem. Nie ma czasu analizować co ma konkurencja, ale na pewno nie śpi." A co sądzisz o LG model H09AK ?
Nie mam doświadczeń z tym urządzeniem, więc trudno mi z praktyki odpowiedzieć, ale trzeba przyznać, że parametry ma świetne.
Daikin posiada coś jeszcze lepszego – Ururu sarara z R32: "By adopting R32 refrigerant, the units can achieve a SEER of up to 9.54 (A+++) and a SCOP of up to 5.9 (A+++), making them the most energy efficient of their type on the market." – http://www.daikin.eu/news/recent/2013/deu-043-ururu_sarara.jsp
Zgadza się. I dzięki za linka. Jak tylko będzie u nas dostępna, to opiszą ją szczegółowo na blogu 🙂