Nowa Ururu Sarara 2014 – klimatyzator Daikin klasy premium

Kolejna generacja Ururu, to nie ewolucja, a rewolucja. Zupełnie nowe urządzenie, jakiego u konkurencji nie znajdziemy. Co odróżnia Ururu od innych?

W zasadzie wszystko. Zarówno wnętrze urządzenia jak i sam design.
 
Design
Nowa Ururu-Sarara to dość duża jednostka, która nie leży płasko na ścianie, a wręcz przeciwnie.
Jej głębokość jest większa od wysokości.
Jej wymiary to 295/798/372 mm gdzie 372 mm to właśnie głębokość.
Symbol jednostki wewnetrznej to FTXZ-N a symbol agregatu to RXZ-N
 
Klimatyzator FTXZ-N
 
 
Wykonana jest w śnieżno białym kolorze, z elementami czerni po bokach jednostki.
 
Ururu Sarara po rozpakowaniu
Ururu Sarara po rozpakowaniu
 
 
Filtracja powietrza
Po otwarciu urządzenia od razu rzuca się w oczy zaawansowany system filtracji powietrza.
Filtr z delikatnej siateczki w postaci zamkniętej wstęgi,  założony jest na rolki i przykrywa całą górną część urządzenia, poprzez którą Ururu pobiera powietrze z pomieszczenia (choć nie tylko :))
Ururu posiada funkcję ciągłego automatycznego czyszczenia filtra, dzięki czemu utrzymuje stały przepływ powietrza i zmniejsza zużycie energii o 25%.
 
FTXZ-N po otwarciu jednoski
 
 
Napęd przewija filtr, a układ szczotek zbiera z niego kurz i pył, kierując go do specjalnego pojemnika, który możemy wygodnie opróżnić, np. z pomocą odkurzacza. Można zapomnieć o bieganiu z zakurzonym filtrem do łazienki oraz próbach takiego wypłukania go, by nie zachlapać wanny lub umywalki.
Funkcję możemy uruchomić automatycznie lub ręcznie
 
Ururu system filtrów
FTXZ rolki napędu
 
FTXZ filtr
FTXZ filtr
FTXZ filtr
FTXZ filtr
 
 
 
Oprócz filtra siatkowego w urządzeniu jest jeszcze, filtr pyłkowy powietrza świeżego,  filtr fotokatalityczny oraz filtr elektronowy technologii flash streamer, który wytwarza strumień bardzo szybkich elektronów o silnym działaniu utleniającym. Zanim powietrze powróci do pomieszczenia wszelkie zapachy są neutralizowane, usuwane są pozostałości formaldehydu, a także elementy pleśni i wirusów.
 
FTXZ filtr elektronowy
Ururu flash streamer
 
Wentylacja
Podobnie jak w starszym modelu, Nowa Ururu posiada funkcję wentylacji.
Oddzielnym przewodem prowadzonym razem z linią chłodniczą, możemy dostarczyć do pomieszczenia do 32 m3/h. Nowość – funkcja wentylacji działa teraz dwustopniowo jako normal i high.
 
Wlot świeżego powietrza
 
Nawilżanie i osuszanie
Wilgotność powietrza ma ogromny wpływ na poczucie naszego komfortu oraz odczuwanie temperatury.
Tą samą temperaturę zimą, ale przy suchym powietrzu odczuwamy jako chłodniejszą. podczas gdy w okresie letnim, powietrze bardziej wilgotne odczuwane jest jako duszne i gorące.
Dzięki pracy wymiennika w agregacie Ururu absorbuje wilgoć nawet z bardzo mroźnego suchego powietrza zewnętrznego. Agregat, podobnie jak w starszym modelu potrafi dostarczyć do 450ml/h.
Tak to działa.
 
nawilżanie Ururu
 
Kolejny element to osuszanie. Można powiedzieć, że każdy klimatyzator osusza powietrza. Ale każdy robi to przy okazji klimatyzacji i obniżania temperatury.
Co zrobić z wilgotnym i dusznym powietrzem podczas chłodnego lata, kiedy nie chcemy chłodu i obniżania temperatury?
Ururu stosuje technologię Ekodorai, polegającą na wykorzystaniu tylko części wymiennika ciepła jednostki wewnętrznej, bez obniżania temperatury w pomieszczeniu.
Jesteśmy więc w stanie precyzyjnie ustawić żądaną i komfortową dla nas wilgotność powietrza
 
 
Samo czyszczenie i dezynfekcja
Nowa Ururu posiada również funkcję samodezynfekcji, a ściślej pracy w trybie eliminacji możliwych pleśni Mold Proof, poprzez wygrzewanie i osuszanie wnętrza klimatyzatora.
Proces ten odbywa sie automatycznie i trwa ok. 100min
 
 
Nawiew i temperatura
Ururu posiada bardzo zaawansowany system nawiewu. W trybie silent, wentylatora w ogóle nie słychać. Słyszalny jest jedynie napęd kierownic, kiedy zmieniają położenie.
System kierownic potrafi kierować strumień powietrza pionowo w dół lub zupełnie poziomo.
Kierownice mają kształt dużych szerokich łopat.
 
Kierownice Ururu
FTXZ otwarte kierownice
FTXZ kierownice poziome
FTXZ kierownice poziome
 
Oprócz kierownic poziomych są jeszcze kierownice pionowe, które współpracują z dwustrefowym czujnikiem temperatury reagującym na ruch oraz ciepło.
W trybie focus Ururu kieruje powietrze na źródło ciepła/ruchu, a więc na osobę przebywającą w pomieszczeniu.
W trybie comfort – powietrze kierowane jest w przeciwną stronę.
Dość ciekawie to działa, bo kierownice albo podążają za osobą albo kierowane są w drugą stronę.
 
Interesująca jest także funkcja cyrkulacji powietrza. Powietrze z pomieszczenia pobierane jest nie tylko całą górą urządzenia, ale również dołem, przez wąską szczelinę, która realizuje jednocześnie pomiar temperatury, dzięki czemu mamy stabilny rozkład temperatury w całym klimatyzowanym lub ogrzewanym pomieszczeniu.
 
Ogrzewanie, klasa energetyczna
No właśnie. Ururu-Sarara to nie tylko klimatyzator w klasie A+++. 
To także pompa ciepła, która należy do tej samej klasy A+++.
Jednostka 25 przy -15 stopniach osiąga 1,67kW mocy grzewczej z COP… 3,92
To niesamowite.
Z 10-15 lat temu montowaliśmy do ogrzewania domów pompy ciepła on/off z COP, które przy tej temp. było na poziomie 1,5 do 2. A tutaj 2x większe.
Zamieszczam tabelę mocy dla 25-ki – bo ktoś może nie uwierzyć.
 
Moce i COP Ururu Sarara
 
Przypuszczam, że to nie tylko konstrukcja (podwójny zewnętrzny wymiennik ciepła , ale też zasługa nowej sprężarki swing, na czynnik R32.
Pierwszy klimatyzator na ten czynnik w Europie – przynajmniej tak go producent reklamuje.
Kilka zdjęć agregatu poniżej – widoczne 2 rzędy wymiennika agregatu.
 
agregat ururu
2 rzędy wymiennika ururu
2 rzędy wymiennika ururu
 
Sterowanie
Użytkownik dostaje wygodnego, podświetlanego pilota, z intuicyjnym menu.
Odczytamy na nim nie tylko temperaturę wewnętrzną, zewnętrzną czy wilgotność, ale i zużycie energii w kwh oraz bieżący pobór prądu.
 
Pilot Ururu
pilot ururu
pilot ururu
pilot ururu
pilot ururu
 
Nie będę się rozpisywał o możliwościach sterowania – tutaj można pobrać instrukcję obsługi, prawie 50 stronicowy podręcznik. Jest co czytać. A jak ktoś nie chce czytać, to tutaj jest taki manual video.
 
 
Podsumowanie
Nowa Ururu zrobiła na mnie duże wrażenie. Zupełnie inny klimatyzator.
 
Ururu-Sarara 2014
 
Ładny biały błyszczący kolor, przednie pasy kierownic, które otwierają się do przodu, delikatne światło diod sygnalizacyjnych, które przebija się przez białą obudowę, zaawansowane sterowanie, świetne parametry i możliwości.
Raczej nie nadaje się ona do małej sypialni na poddaszu ze skosami. Zalecana wysokość montażu to przynajmniej 2,5m.
Ale na pewno będzie ozdobą dużej sypialni, salonu czy gabinetu i sprawi właścicielowi wiele frajdy przy użytkowaniu. O oszczędnościach w eksploatacji nie wspominając.
Nową Ururu można zobaczyć u nas w biurze na żywo. Samej jednostki nie podłączaliśmy chłodniczo do agregatu (w końcu to urządzenie na sprzedaż). Jedynie połączyliśmy komunikację, tak by działał pilot i funkcje nawiewu jednostki wewnetrznej. A więc nie grzeje i nie chłodzi.
 
Ururu ma tylko jedną wadę – cenę.
Pokazowa 35-ka, którą mamy w biurze, kosztuje katalogowo 11.530 zł netto
Przy +6 stopniach osiąga prawie 5kW mocy grzewczej z COP 5, a w upalne lato osiągnie prawie 4 kW mocy chłodniczej.
Ale…
Na ten jeden egzemplarz mamy jednak naprawdę świetne warunki.
Lato tuż, tuż przed nami. Zapraszam więc do składania zapytań.

18 komentarzy do “Nowa Ururu Sarara 2014 – klimatyzator Daikin klasy premium

 1. krzysztof drazkowski

  witam jestem zainteresowany kupnem tej pompy ciepła jaka jest przewidywana cena na tę egzemplasz.Pozdrawiam krzysztof

  Odpowiedz
 2. Bartek

  Witam sam klimatyzator wygląda świetnie, ale pewnie swoje kosztuje. Miałem kiedyś klimatyzator za 1400 złotych, ale jakoś tak nie specjalnie spełniał swoje zadanie. Kiedy było gorąco to u mnie w pomieszczeniu temperatura była niższa tylko od 6 do 8 stopni. Jednak jak wyczytałem teraz, o tym to chyba jest to co powinno być już dawno.

  Odpowiedz
 3. Mefi

  Witam, podoba mi się ta urara sarara 🙂 Podane parametry wskazują, że można spokojnie używać jej w warunkach zimowych. Jak to jest w strefie chłodnej? Czy dane w specyfikacji odnoszą się do strefy umiarkowanej? Ogrzewam dom kominkem z dgp. Chcę w dwóch sypialniach zainstalować te klimatyzatory jako ogrzewanie, nie tylko dogrzewanie. Pomijam tu kwestię chłodzenia. Jeszcze niedawno taki pomysł wydawał się nieracjonalny. Teraz paramenty grzania do -20c i wydajność są dużo lepsze. Przynajmniej na papierze 🙂 Jest jeszcze model samsunga http://www.netklima.pl/public/upload/file/samsung-n.pdf z możliwością grzania do -25c. Proszę o pomoc w wyborze. Albo wybicie mi tej koncepcji z głowy …

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Czyżby konkurencja z samsungiem chciała się koniecznie reklamować na moim blogu ?:)

   Ta jednostka jest daleko, daleko z tyłu. Dwie klasy energetyczne niżej. Pomijam nawilżanie, filtrację, czujniki ruchu i sposób dystrybucji powietrza. Ale jest zdecydowanie tańsza. 

   Polecam stronę http://www.eurovent-certification.com

   Można tam sobie zweryfikować parametry podawane w ulotkach przez producentów z tymi rzeczywistymi i potwierdzonymi niezależnymi pomiarami. Czasem można się bardzo zdziwić. 

   Odpowiedz
 4. Mefi

  🙂 proszę wybaczyć za tę niby-reklamę ale dołączyłem taki link, bo samsungowego nie znalazłem. Nie mam nic wspólnego z Pana branżą. Po prostu chcę dokonać dobrego wyboru. Tam jest zdecydowanie taniej, to prawda. Przy tym parametry grzewcze, które podają są świetne. Ale wracając do mojego pytania. Jak z grzaniem Daikinem w niskich temperaturach. Czy może przejąć rolę głównego źródła ciepła do -20c z zachowaniem ekonomiki takiego działania? Nie potrafię tego oszacować inaczej niż w oparciu o dane producenta, a te jak sam Pan wskazuje mogą zaskakiwać. Dlatego liczę na Pana doświadczenie

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Powyżej we wpisie jest tabela mocy grzewczej i chłodniczej dla jednostki Ururu 25. Widac więc jakie uzyskuje moce i jakie ma sprawności. Mogę dosłac na maila dla pozostałych wielkości. Natomiast w poprzednim komentarzu podałem bardzo ważny link. Prosze wejść na tą stronę i wpisac symbol jednostki, np. FTXZ dla Ururu czy ten AFR0…. dla jednostki samsung. Zobaczy Pan dane sprawdzone przez niezależną organizacje certyfikującą. Zo baczy Pan jaki przyjeto Pdesign i w jakich temperaturach pompa osiąga konkretny COP i SCOP. Podane sa wartości dla Tbiv (równowagi) i Tol (operation limit).

   Ururu ma zdecydowanie lepsze parametry i należy pamietać, że Ururu, to nie tylko samo grzanie. Ta pompa ciepła wyposazona jest w szereg fnkcji, których konkurencja w ogóle nie. Całość daje taką, a nie inna cenę, a decyzję musi podjąć użytkownik.

   Odpowiedz
 5. Mefi

  Dzięki, poczytałem. Wniosek darkin efektywniejszy w każdej porównywanej wartości. Podano Tol -15. Czy to znaczy, że graniczna reklamowa -20 z konkretnym cop to miedzy bajki? W samsungu to -10 przy -25 w prospekcie 🙂 Funkcje dodatkowe rzeczywiście nie do pobicia. Przy mojej alergii jak znalazł

  Odpowiedz
 6. Konrad

  Witam serdecznie.

  Widzę, że Mefi zapoczątkował ciekawą dyskusję. Również bardzo poważnie biorę pod uwagę w/w pompę ciepła (FTXZ35N) jako źródło ogrzewania dla sporego salonu z otwarta kuchnią. Zależy mi przede wszystkim na długotrwałej, bezproblemowej pracy, wysokiej wydajności grzewczej oraz niskim poborze energii. Nowa Ururu Sarara parametry ma świetne – wydajność nominalna przy grzaniu 5,0kW (BTW: max wydajność grzewcza to 9,0kW – kiedy może być osiągnięta?) , klasa energetyczna A+++, R32, podwójny zewnętrzny wymiennik ciepła i chyba nawet trzy-i-pięć rzędów wymiennika ciepła w jednostce wewnętrznej… do tego filtry i możliwa wentylacja bez konieczności otwierania okien, a także możliwość sterowania zdalnego z iPhona/Androida. Minusem jest faktycznie cena…

  PS. W jakiej cenie dostępny jest moduł WIFI – BRP069A42 ? 🙂

  Pozdrawiam, Konrad.

  Odpowiedz
 7. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Jeśli chodzi o Tol – to jest trochę niejasności. Wg informacji ze strony euroventu czy normy 14825  jest to graniczna temp. przy jakiej pracuje pompa ciepła podawana przez producenta. Rozumiem to w ten sposób, że  nie wynika ona z możliwości technicznych urzadzenia, tylko producent ją podaje do testów. Czemu nie podaje np. -20??? Nie wiem. Nie sądzę jednak by wartości przy -20 miały być inne niż podaje.

  Co do modułu wifi z końcówką 2 – nie wiem. Ten z końcówką 1 jest do Emury za 200 zł netto katalogowo i jest w cenniku. Tego z końcówką 2 w cenniku nie ma, ale wg danych technicznych jest to moduł do nowej Ururu i pozostałych splitów. Pewnie pojawi się w cenniku od kwietnia w podobnej cenie. te moduły zastąpią dość drogi online controller. Ten moduł do Emury działa i to dość sprawnie 🙂

  Odpowiedz
 8. Maniek

  Witam jestem zainteresowany kupnem Daikina Ururu Sarara jakie miał oznaczenie starszy model mnie interesuje ten Daikina Ururu Sarara FTXZ35N / RXZ35N to mam nadzieje nowy model oraz czy po sezonie cena spadnie-jaka jest obecnie ? 

  Odpowiedz
 9. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Daikin nie sprzedaje starych modeli. Jeśli wchodzi nowy model, to stary jest sprzedawany do wyczerpania stanów magazynowych i dalej sprzedawany jest już tylko owy model. Natomiast sezon nie ma wpływu na cenę. Cenniki są dostępne na naszej stronie http://www.karbon.com.pl. Najlepiej zwrócić się z zapytaniem o ofertę

  Odpowiedz
 10. Damian

  Witam,

  Będę wdzięczny za wszytkie ZA i PRZECIW odnośnie kupna/użytkowania Ururu Sarara. Interesuje mnie głównie wykorzystanie tego urządzenia do ogrzewania.

  Z góry dziękuję za pomoc.

  Ururu Sarara

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   W zasadzie same ZA.
   Ale z punktu widzenia tylko ogrzewania, są to inne urządzenia niż COLD.
   W jednostkach COLD – priorytetem jest moc grzewcza. Np. Cold 25 ma nominalnie przy -15 2,34kW, a maksymalnie potrafi oddać prawie 4kW. Producent podaje moce do -25 stopni (wtedy nominalnie ma 1,25kW, a maks. Prawie 3kW) – ta moc jest oddawana kosztem niższej sprawności.

   Natomiast Ururu-Sarara 25 przy -15 odda maks. Tylko 1,6kW, ale z COP znacznie wyższym. Dla niższych temperatur producent nie podaje danych.

   Dlatego też trzeba przeanalizować, jakie są potrzeby. Ururu ma z kolei funkcje nawilżania i dostarczania świeżego powietrza, inteligentny czujnik ruchu, specyficzne prowadzenie kierownik, itd, itp. Jest coś za coś.

   Trzeba też pamietać, że z uwagi na konstrukcję Ururu, zaleca się by pracowała ona przynajmniej na wysokości 2,5m.

   Odpowiedz
 11. Damian

  Panie Adrianie dziękuję za wyjaśnienie.

  Czy w pomieszczeniu o wysokości 2,7 m można zainstalować U-S ? Z czego wynika ta wysokość ? Czy oznacza to, że muszą być spełnione jakieś dodatkowe warunki pomieszczenia, gdzie będzie instalowana U-S ? U-S ma możliwość bardzo precyzyjnego ustawienia kierunku nawiewu co w moim przypadku jest bardzo ważne (klimatyzator może być zainstalowany tylko w lewym narożniku salonu z otwartą kuchnią – w sumie ok. 55 m2 ).

  Chciałbym wykorzystywać klimatyzator do ogrzewania w okresach przejściowych (jesien, wiosna) w temp. zewnętrznych od -7 (max. -10) do + 15 C. W domu mam już podstawowe ogrzewanie i temp. -10 ->  -25 C nie obawiam się. Jak przy takich założeniach wypada US vs COLD ?

   

  Z góry dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Ta wysokość to zalecenie producenta z instrukcji montażu, ale nie jest to jakiś warunek graniczny. To jednostka ścienna i chodzi o to by nie dmuchała po nogach. Im niżej ją zawieziemy tym bardziej skraca się zasięg strugi powietrza. Zresztą jak w każdej jednostce ściennej.
   Ponadto U-S zaciąga też powietrze dolną szczeliną i pewnie z testów wyszło że rozpływ powietrza w pomieszczeniu jest najbardziej korzystny przy tej wysokości montażu i wyższej.
   W Pana wypadku te 10-15 cm różnicy nie będzie przekreślało całego montażu.
   Jeśli urządzenie ma grzać do -10 stopni, to zdecydowanie lepsze parametry ma U-S.
   Jak do tego dołożymy kontrolowany nawiew, filtrację, świeże powietrze i nawilżanie, to tylko U-S.

   Odpowiedz
   1. Damian

    Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.

    Będę wdzięczny za przesłanie na priv oferty na wersję 50N wraz z parametrami wydajnościowymi.

    Dziękuję

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *