HP konwektor – klimakonwektor dedykowany do powietrznej pompy ciepła Altherma

Alternatywą dla instalacji podłogowej przy pompie ciepła są klimakonwektory (fancoile).
Ale jeden drugiemu nie równy. Kiedy mówię o fancoilach dedykowanych do Althermy (HP konwektor) i podaje cenę prawie 3K widzę od razu grymas konsternacji i zaskoczenie.
Co więc dostajemy za te 3 koła?

Zacznijmy od tego, że przed urządzeniem chłodząco-grzewczym jakim jest fancoil, pracującym w trybie całorocznym 24/7/365 w pomieszczeniach mieszkalnych (sypialnie, pokoje dziecinne, salony) stawiane są szczególne wymagania.

W pierwszej kolejności urządzenie musi być wyjątkowo ciche, na poziomie góra 20-25dBA. W sypialni mamy je przecież zamontowane najdalej kilka mb od łóżka i głośniejsze urządzenie będzie powodowało dyskomfort.

Nie bez znaczenia jest również komfort samego nawiewu. Siedząc np. w upalne lato w salonie przed TV, możemy skierować na siebie wiatrak wentylatora i pijąc zimne piwo oglądać mecz.
Jednak stałe przebywanie czy sen w strudze nawiewanego chłodnego powietrza z urządzenia, będącego 1-2mb od łóżka, nie wchodzi w grę.

Skoro mowa o nawiewie powietrza, to istotna jest również jego jakość i czystość. A więc odpowiednia filtracja.

Jeśli klimakonwektor ma współpracować z pompą ciepła, to powinien uzyskiwać wysokie wydajności przy niskich temperaturach zasilania, rzędu 35 stopni.

Kolejna kwestia to wygoda sterowania. TV wyłączamy nie wstając z łóżka i jest to dla nas nie tylko wygodne, ale normalne i oczywiste.
Równie wygodne, choć nie tak oczywiste może być i sterowanie temperaturą. Czemu by nie?

I wreszcie wygląd samego fancoila. A tu wyczulone są głównie Panie, których zmysł estetyki jest jednak subtelniejszy.

Nie raz podczas rozmowy, w trakcie wyboru takiego czy innego rozwiązania słyszę: „no chyba nie powiesisz mi czegoś takiego na ścianie”.

Na koniec dorzucę coś z punktu widzenia instalatora. Fancoil powinien być wygodny i szybki w montażu, niezawodny, a jak się już popsuje to łatwy do naprawy.
 
Czy powyższe założenia są wydumane z palca? Chyba, nie.
W końcu w swoim domu chcemy żyć wygodnie i komfortowo.
 
Przypuszczam, że tymi właśnie założeniami kierowali się projektanci z Daikina, tworząc HP konwektor.
Muszę przyznać, że fancoil ten zrobił na mnie wrażenie. Przejdźmy więc do konkretów.
 
Urządzenie
Fancoil przychodzi do nas w niewielkim pudełku, którego rozmiary, jak i rozmiary samego fancoila zaskakują.
70 cm szerokości, 60 cm wysokości i 21 cm grubości. Oto wymiary urządzenia.
U znakomitej większości fancoili na rynku, osiągnięcie parametrów mocowych (o których za chwilę) zbliżonych do HP Konwektora wymaga długości 1m.
 
 
 
 
 
 
 
Razem z fancoilem otrzymujemy instrukcje montażowe, elementy instalacyjne oraz pilota.
HP konwektor może stać bezpośrednio na posadzce, jak i zostać powieszony na ścianie, dzięki dostarczanej listwie montażowej. Podejście zaworów jest umieszczone z prawej strony, z tyłu, w świetle obudowy. Mamy dość miejsca na wygodne operowanie kluczem i podłączenie po stronie wodnej.
 
 
 
 
 
Razem z fancoilem zalecamy zakup zestawu zaworu dwudrogowego z siłownikiem, który płynnie steruje ilością ciepłej i zimnej wody dostarczanej do fancoila, jak i realizuje jej odcięcie.
 
 
Część firm czy klientów, z uwagi na koszty, rezygnuje z zaworów, bo fancoil, jeśli pracuje bez zaworów, to pracuje przecież „prawie” tak samo.
Jednak brak zaworu, to niepotrzebny przepływ przez urządzenie czynnika grzewczego przy wyłączonym urządzeniu lub pracy termostatu w trybie off. To z kolei powoduje konwekcyjny ruch powietrza przez fancoila i mimowolne ogrzewanie na zasadzie grawitacyjnej konwekcji powietrza.
 
Wnętrze i filtry
Po zwolnieniu zatrzasków widzimy wnętrze fancoila.
Pod obudową mamy standardowy zmywalny filtr powietrza oraz komplet apatytowo-tytanowych filtrów fotokatalitycznych. Filtry te zapewniają dokładne oczyszczanie powietrza, neutralizują zapachy oraz niszczą wirusy i bakterie.
Pakiet filtrów fotokatalitycznych wystarcza na 3 lata, a więc pokrywa się z okresem gwarancji urządzenia.
Na wymienniku producent umieścił również wygodny odpowietrznik wężownicy fancoila, dostępny dla użytkownika. Zdarza się przecież, że instalacja ulega zapowietrzeniu i przepływ wody przez urządzenie „zawiesza się”.
U konkurencji trzeba ściągać obudowę – tutaj możemy to zrobić wygodniej.
 
 

 

Wentylator
Na uwagę zasługuje konstrukcja wentylatora.
HP konwektor powstał na bazie klimatyzacyjnej freonowej jednostki przypodłogowej FVXS. Nie posiada on typowego wentylatora w postaci poziomego cylindra, tylko wentylator ma kształt dysku/talerza, zamontowanego płasko, pionowo, z tyłu za wymiennikiem.
Dzięki temu fancoil jest tak cichy.
Talerzowa konstrukcja wentylatora umożliwia nawiew w dwóch kierunkach.
Urządzenie może realizować nawiew tylko górną szczeliną lub  górną i dolną.
Pod panelem mamy przełącznik trybu nawiewu.
 
 
Jeśli zezwolimy na nawiew w obu kierunkach, to urządzenie w zależności od różnicy między temperaturą panującą w pomieszczeniu, a nastawą oraz w zależności od trybu pracy chłodzenie/grzanie, wykorzysta nawiew w obu kierunkach lub tylko górną szczeliną.
Np. w trybie chłodzenia nawiew realizowany jest górną szczeliną lub obiema jeśli mamy tzw powerfull.
W trybie grzania, nawiew jest realizowany w obu kierunkach co korzystniej wpływa na rozkład temperatury w pomieszczeniu, niż w standardowym nawiewie tylko w górę.
Szczelina górna wyposażona jest w automatyczne żaluzje poziome sterowane pilotem oraz ręczne żaluzje pionowe pozwalające skierować strumień powietrza z fancoila prawo/lewo.
 

 

Dolna szczelina posiada tylko ręczne żaluzje pionowe prawo/lewo analogicznie jak górna.
 

 

Sterowanie
Jak widać na jednym z powyższych zdjęć, w prawym górnym rogu mamy przycisk on/off, lampkę sygnalizującą pracę, tryb programu, stan komunikacji z pompą ciepła Altherma oraz sygnalizację ewentualnych awarii. Tak więc z poziomu urządzenia, nasz HP konwkekor może zostać tylko włączony (lub wyłączony) do pracy w trybie, w którym go pozostawiono. Za całą resztę sterowania odpowiada pilot.
 
 
Pilot ma podświetlany wyświetlacz ciekłokrystaliczny, który zapala się na kilka sekund po naciśnięciu dowolnego przycisku.
Same przyciski są fosforyzujące, więc nie ma problemu ze znalezieniem pilota nocą i zmianę nastaw.
 
Z poziomu pilota wybieramy tryb pracy (grzanie, chłodzenie, wentylacja), zmieniamy prędkość wentylatora, temperaturę, tryb forced quiet, sterujemy żaluzją poziomą oraz wprowadzamy tryb programu.
Dzięki wykorzystaniu efektu Hala, wentylator ma 10 stopni regulacji.
Przełożenie tych 10 stopni na biegi jest trochę skomplikowane.
Użytkownik ma do dyspozycji z poziomu pilota 5 biegów + bieg supercichy „silent” oraz tryb automatyczny.
W trybie automatycznym wentylator zmienia ilość nawiewanego powietrza w 8 zakresach w zależności parametrów temperaturowych.
Podczas testu byliśmy w stanie rozróżnić 4-5 biegów + silent, natomiast w trybie auto nie byliśmy w stanie wychwycić (wysłyszeć) tych 8 kroków. 
Tryb "forced quiet" (wymuszenie cichej pracy), ogranicza wszystkie dźwięki jakie wydaje fancoil. Zarówno poprzez prace wentylatora jaki pracę przepustnic nawiewu.
Mogę stwierdzić jedno – jest to najcichszy fancoil z jakim miałem do czynienia.
 
Dzięki pilotowi, możemy też zaprogramować 4 zmiany temperatur dziennie, na każdy dzień roboczy i na weekend.
Pilot pozwala również na autodiagnostykę fancoila, którą może przeprowadzić sam użytkownik. Ułatwia to pracę serwisu, bo rodzaj awarii (kod) można podać przed jego przyjazdem.

 

Interlink i współpraca z Althermą
Pojawia się pewnie pytanie, dlaczego HP konwketor jest dedykowany do Althermy.
Odpowiedź tkwi pod obudową oraz w nazwie interlink.
Z prawej strony, pod modułem zasilania, mamy jeszcze moduł komunikacyjny z pompą ciepła.
 
 
 
Z jednej strony pozwala on wykorzystać sterowanie za pomocą tzw drugiej nastawy (hydroboksy od serii BA wzwyż).
W wielu domach europy zachodniej, typowa instalacja, to instalacja mieszana.
Parter to podłogówka, a w sypialniach zamontowane są fancolie.
Fancoile wymagają zazwyczaj o ok. 5-10 stopni wyższej temperatury zasilania niż podłogówka.
Jeśli użytkownik włącza fancoila, to Altherma dostaje informację o konieczności zmiany (podniesienia) nastawy. Jednocześnie może zostać uruchomiony zawór mieszający lub odcinający podłogówkę.
Na to nakłada się płynność pracy zaworu dwudrogowego fancoila (czas otwarcia/zamknięcia 90/180s). Grzejemy tam gdzie trzeba i wtedy kiedy trzeba.
Ciepło nie ucieka nam z układu, tylko wraca do urządzenia, a te inverterowo obniża moc grzewcza oddawaną do budynku i tym samym pobieraną moc elektryczną.
Badania prowadzone w domu referencyjnym w Belgii, pokazały, że dzięki takiemu zintegrowanemu sterowaniu, efektywność układu poprawia się do 25%.
Ponadto komunikacja uniemożliwia włączenie fancoila w trybie grzania, jeśli Altherma jest np. w trybie chłodzenia.
Przy 2-ch urządzeniach w jednym pomieszczeniu, moduł komunikacyjny pozwala również zaadresować każdego fancoila do wspólnej lub niezależnej pracy.
 
Parametry
Na uwagę zasługują osiągane moce przy bardzo cichej pracy wentylatora.
Producent podaje tabele mocy z parametrami zasilania już od 35/30 (idealne dla Althermy i innych pomp ciepła typu powietrze/woda), podczas gdy u konkurencji trudno jest znaleźć moce przy temperaturach poniżej 45 stopni.
15-ka, przy tak niskim zasilaniu osiąga na wysokim biegu ponad 1 kW, a 20-ka 1,6 kW.
Przy zasilaniu 45 stopni, bez problemu osiąganym dla Althermy, te moce są już dwukrotnie większe.
Natomiast przejście na niski bieg, zmniejsza te moce o połowę.
Biorąc pod uwagę kombinację biegów i ich głośność, (np. 19 dbA na średnim biegu dla 15-ki – fancoil jest w zasadzie niesłyszalny), nie ma problemu by ogrzać nawet dużą sypialnię czy pokój dziecinny, zapewniając sobie nie tylko komfort (cicha praca) ale i niskie koszty eksploatacji pompy ciepła (wysoki COP przy zasilaniu 35 stopni)

 

Dla kogo i czy warto?
Klienci mają już dość szeroką wiedzę na temat pomp ciepła.
Wiedzą, że pompa ciepła to niska temperatura zasilania, a ta z kolei jest najbardziej odpowiednia dla podłogówki.
Podłogówka narzuca nam jednak typ posadzki w postaci płytek, które nie każdy chce mieć w sypialni czy pokoju dziecka.
Parkiet, panele czy dywan nie najlepiej nadają się pod podłogówkę.
Pozostaje przewymiarowany grzejnik (np. 2-3 płytowy, 1,5 mb długości) lub fancoil.
Jeśli już wybierzemy fancoila – to koszt standardowego urządzenia, o zbliżonych parametrach mocowych, z zaworem i wbudowanym termostatem elektronicznym wyniesie od 1,5 do 2 tys zł.
Do salonu czy pokoju dziennego, taki standardowy fancoil nadaje się jak najbardziej.
Ale do sypialni? – możemy mieć już większe wymagania. (i raczej mamy)
Do klimakonwektora Daikina, HP konwektor musimy dołożyć jeszcze ten 1 tys zł.
Czy to dużo? –  sypialnie zazwyczaj mamy w domu 2-3.
Jeśli więc popatrzymy na instalację jako całość, to musimy do niej dołożyć jeszcze te 2-3 tys zł.
Czy warto?
Uważam, że warto.
 
 
 
 
 
Aktualizacja
Tutaj link do naszego albumu na facebooku, gdzie pokazanych jest kilka aranżacji HP konwektora.
Pasują do każdego wnętrza 🙂

5 komentarzy do “HP konwektor – klimakonwektor dedykowany do powietrznej pompy ciepła Altherma

 1. Marcin

  Wspomina Pan, że w wielu domach Europy Zach., a też już i w Polsce – najczęsciej wybieranym rozwiązaniem jest instalacja mieszana (ogrzewanie podłogowe/fancoile). Czy to jest najoptymalniejsze rozwiązanie? Czy rozwiązanie oparte tylko na klimakonwektorach (oczywiście z wykorzystaniem pompy ciepła) nie będzie najbardziej korzystne z ekonomicznego punktu widzenia (brak konieczności dwóch nastaw, łatwość sterowania itd)? Czy może to nie ma większego znaczenia? A jeśli "tylko" fancoile, to co z takimi pomieszczeniami jak przedsionek, toaleta, pom. gospodarcze czy ewentualnie garaż? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 2. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Teoretycznie można całą instalację w domu zrobić na fancoilach. Ale praktycznie tak sie nie robi, a powody są dwa.

  Pierwszy – fancoil nie nadaje sie do pomieszczeń mokrych takich jak łazienka z uwagi na brak ochrony IP. Zalanie go wodą grozi porażeniem

  Drugi – czysto finansowy; szereg pomieszczeń gospodarczych wymaga grzania, ale nie wymaga chłodzenia. po co dawać fancoila do garażu, pom. gospodarczego czy nawet kuchni, jeśli ta ostatnia nie jest jadalnią.

  Ponadto pomieszczenia takie jak kuchnia, łazienka, wiatrołap, kotłownia itd mają zazwyczaj posadzkę w postaci płytek, gdzie podłogówka jest wskazana.

  W 2010 roku na naszej stronie www zamieściłem krótki opis z wizyty w Belgii. Typowe rozwiązanie to salon na parterze z podłogówką i/lub fancoilem do chłodzenia oraz fancoile na piętrach w pokojach i sypialniach. Garaż zazwyczaj nie jest ogrzewany lub jest tam zwykły grzejnik.

  Odpowiedz
 3. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Mimo zamieszczonych w tym wpisie zdjęć, szereg osób pytało mnie jak to wygląda w realu. W konkretnym pokoju, na ścianie czy pod oknem. Pozwoliłem więc sobie zaktualizować artykuł i dodałem link do albumu na naszej stronie na facebooku, gdzie można zobaczyć kilka aranżacji. Oczywiście gusta sa różne, ale moim zdaniem, HP Konwektor pasuje do każdego wnętrza i ładnie sie prezentuje.

  Odpowiedz
 4. Pingback: Fancoil czyli klimakonwektor do pompy ciepła | OWK czyli HVAC po polsku

 5. Pingback: Nowe klimakonwektory DAIKIN HPC | OWK czyli HVAC po polsku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *