Centrala wentylacyjna Raptor firmy Aspol

Raptor to nie tylko amerykański myśliwiec F-22 czy ptak drapieżny, ale także świetna centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła firmy Aspol.
Szereg klientów pyta czy mamy jakieś inne centrale wentylacyjne w ofercie niż VAM firmy Daikin.
Owszem mamy 🙂

 
Oto jak prezentuje się Raptor firmy Aspol.
 
IMG_0201 (1)
 
Kompaktowa centrala, w bardzo eleganckiej, termicznie izolowanej obudowie, pracująca w układzie pionowym, z wylotami powietrza skierowanymi w górę.
 
Raptor
 
Serce centrali to aluminiowy przeciwprądowy wymiennik ciepła Klingenburg, o sprawności temperaturowej do 91%, wykonany z aluminium, niewrażliwy na mróz, przegrzanie czy korozję.
 
Wnętrze centrali Raptor
 
Centrala wyposażona jest w filtry kieszeniowe klasy F5 na nawiewie i wywiewie oraz dodatkowy filtr działkowy klasy G3, umieszczony na bypasie.
 
filtr na bypasie
 
Jest i więc automatyczny bypass z siłownikiem belimo.
Powietrzem kręcą wentylatory EC (elektronicznie komutowane) o niskim zużyciu energii elektrycznej.
Do tego automatyczny bypas z siłownikiem Belimo.
 
bypas z siłownikiem
 
Obudowa termiczna nie tylko izoluje centrale, ale i ją wycisza.
 
Na uwagę zasługuje, autorska (jak sam ją nazwał producent) automatyka. Pozwala ona na współpracę z systemami inteligentnej automatyki budynków, programowanie czasowe, regulację pracy wentylatorów od 30 % do 100 % z krokiem co 5 %,  sterowanie przepustnicą GWC czy nagrzewnicą wstępną.
 
Producent wymiennika centrali udostępnia narzędzia symulacyjne (podobnie jak Daikin w przypadku central VAM) pozwalające określić wszystkie parametry pracy wymiennika czyli jego odzysk ciepła.
 
Jedno z nich pozwala określić parametry pracy i odzysk energii w konkretnym punkcie pracy.
 
parametry pracy centrali Raptor
 
Drugie z nich, to taki symulator oszczędności. Połączenie parametrów pracy centrali z jej funkcjonowaniem w konkretnych warunkach klimatyzacyjnych i z prostą analizą opłacalności.
 
Na poszczególnych zakładkach określamy:
rodzaj wymiennika ciepła ( w przypadku centrali Raptor jest wymiennik płytowy, aluminiowy przeciwprądowy, GS-35)
 
typ wymiennika Raptor
 
dane klimatyczne oraz wymagane ilości powietrza
 
dane klimatyczne
 
czas pracy centrali
 
czas pracy centrali Raptor
 
następnie wprowadzamy dane ekonomiczne
 
Dane finansowe
 
po czym program oblicza nam oszczędności energii i odzysk ciepła
 
oszczędności energii centrali Raptor
 
oraz przeprowadza analizę zwrotu z inwestycji
 
Okresy zwrotu centrali Raptor
 
Aczkolwiek taka analiza zwrotu jakiejkolwiek centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła jest dość dyskusyjna.
Na koszt wentylacji wpływa wielkość strumienia powietrza wentylacyjnego, ilość godzin pracy w sezonie oraz koszt wytworzenia 1 kwh ciepła. (oczywiściewpływ mają jeszcze takie parametry powietrza jak jego wilgotność, temperatura czy sama sprawność wymiennika zastosowanego w centrali oraz energochłonność wentylatorów)
 
Jeśli założymy, że centrala wentylacyjna pracuje 24h/dobę na pełnym wydatku powietrza, a do tego grzejemy drogim nośnikiem ciepła takim jak czysty prąd, olej, propan, czy nawet gaz, to oszczędności wynikające z odzysku ciepła są znaczne (1,5-2,5 tys. zł) i centrala „zwraca się” w okresie swojego użytkowania.
 
W praktyce jednak, zdecydowana większość użytkowników central z odzyskiem ciepła, przez większość czasu eksploatuje je na niskim biegu, a sama centrala pracuje góra kilkanaście godzin na dobę i nie zawsze 7 dni w tygodniu.
Jeśli do tego dołożymy niski koszt wytworzenia kwh ciepła na ogrzewanie wynikający z zastosowania pompy ciepła, to oszczędności maleją.
 
Co więc daje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli zastosowanie centrali Raptor?
Na pewno oszczędności eksploatacyjne wynikające z wysokosprawnego wymiennika ciepła.
Ale przede wszystkim komfort.
Świeże powietrze dostarczamy tam gdzie chcemy, tyle ile go chcemy i wtedy kiedy chcemy.
Jest ono przefiltrowane i wstępnie podgrzane.
Nie zastąpi tego żaden mikrouchył w oknie czy nawiewnik, bo przy mrozach na zewnątrz mamy tylko ciąg zimnego powietrza, szum i świst oraz kurz na parapetach czy ramach okien.
Przy centrali, w budynku mamy lekkie nadciśnienie i budynek jest niewrażliwy na zmiany ciągu alternatywnej wentylacji grawitacyjnej czy nawet jego cofanie się przy wahaniach ciśnienia atmosferycznego lub niekorzystnych wiatrach.
Do tego odprowadzamy z budynku wilgoć bytową.
Możemy również wykorzystać bypas dla tzw freecoolingu, czyli chłodzenia powietrzem zewnętrznym. Często temperatura powietrza zewnętrznego jest niższa od powietrza w budynku, gdyż ta ostatnia podnosi na skutek zysków ciepła od nasłonecznienia i zysków ciepła bytowych.
A wszystko to robimy planowo i kontrolowanie dzięki wykorzystaniu własnej automatyki centrali czy też poprzez spięcie jej z automatyką inteligentną budynku.
Do tego centrala jest cicha, elegancka, ma bardzo dobre parametry i jest produkowana przez polskiego producenta.
 
Na samą instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła można też spojrzeć szerzej, bo jeśli decyzja o jej zastosowaniu zapada na etapie projektu czy rozpoczęciu budowy, to odpada szereg innych kosztów związanych z wykonaniem kominów wentylacyjnych czy zakupem okien z nawiewnikami.
 
Warto?
Warto 🙂

3 komentarze do “Centrala wentylacyjna Raptor firmy Aspol

 1. Krzysztof Lis

  W zasadzie, to takie obliczenia pokazują tylko, ile można oszczędzić pieniędzy na odzysku ciepła. A porównanie do wentylacji naturalnej/grawitacyjnej, jest trudne, bo ta jest kompletnie niesterowalna i nieprzewidywalna.

  Co się później kończy tym, że niby okna szczelne i pozamykane, a w domu wciąż wieją zimne przeciągi po nogach. Bo jednak zimne powietrze znalazło sobie jakieś wejście do domu (co jest przecież oczywiste), np. przez kratkę wentylacyjną w łazience.

  Dziwię się, że w dzisiejszych czasach ktokolwiek w ogóle chce montować wentylację naturalną, która ani nie jest tania (kominy!), ani efektywna, ani komfortowa.

  Odpowiedz
 2. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Budżet jest nieubłagany więc czasem trzeba z czegoś zrezygnować. Z moich doświadczeń, ok. 70-80% klientów zwracających się do nas z zapytaniami realizuje instalacje wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

  Odpowiedz
 3. krzysztofkastek

  Bardzo ciekawy opis.   Raptor firmy Aspol prezentuje się obiecująco więc bardzo poważnie zastanowię się nad zainstalowaniem

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.