Gruntowa pompa ciepła Daikin Altherma

No i nadszedł ten dzień. W ofercie firmy Daikin pojawiła się gruntowa pompa ciepła Altherma, sterowana inverterowo. Producent, dotychczas znany tylko z pomp powietrznych, wchodzi na kolejny rynek i debiutuje modelem EGSQH10S18AA9W
W zasadzie, pompa ta, pojawi się na naszym rynku od kwietnia.
Jednak już dzisiaj, jako Altherma Partner mam przyjemność przedstawić ją przedpremierowo na swoim blogu.

 
Pompa przyjechała do nas w ubiegłym tygodniu. Kawał urządzenia – 225 kg. 
 
Altherma na palecie
 
Na szczęście transport w Daikinie realizowany jest wyłącznie przez firmę Rhenus, która zawsze przyjeżdża samochodami z podnośnikiem oraz wózkiem paletowym i nie ma żadnych problemów z rozładunkiem.
Nowa Altherma gruntowa oferowana jest tylko w jednej wielkości – moc nominalna 10kW z wbudowanym zasobnikiem cwu o pojemności 180l. Wyglądem nie wiele różni się od całej gamy innych gruntowych pomp ciepła dostępnych na rynku. Ot, typowa kolejna „lodówka”.
 
Altherma EGSQH10S18AA9W
 
Uważam jednak, że zastosowane w niej rozwiązania sprawią, że pompa ta lekkim krokiem wejdzie na nasz rynek i będzie chętnie kupowana. Dlaczego?
 
Łatwość doboru
Dobór mocy pompy ciepła do konkretnego zapotrzebowania budynku na energię cieplną i moc grzewczą to temat rzeka. Poświęcono temu setki stron podręczników, wytycznych projektowych, czy prac naukowych.
Tutaj sytuacja jest dość prosta. Zastosowanie sprężarki inverterowej sprawia, że Altherma moduluje płynnie oddawaną moc grzewczą w zakresie od 2 kW do 10 kW.
Ponadto instalator, poprzez ustawienie serwisowe, tzw.  boost, może zwiększyć maksymalną częstotliwość pracy sprężarki o ok. 1/3 i tym samym rozszerzyć moc pompy ciepła do 13 kW.
Wbudowana dodatkowa dwustopniowa grzałka backup 6/9 kW pozwala w szczycie osiągnąć łącznie prawie 20kW mocy. Jedną pompą ogrzejemy więc zarówno nie duży dom jednorodzinny, jak i rezydencję 300m2. Wbudowany zasobnik cwu 180l zaspokoi bez problemu potrzeby 4 osobowej rodziny. Czegóż chcieć więcej?
 
Łatwość montażu i serwisu
Wydawać by się mogło, że nie wiele tu można zdziałać, ale jednak. Podobnie jak w przypadku innych pomp typu on/off, Altherma Daikin oferowana jest jako kompletna jednostka, gotowa do pracy,  wyposażona w pompy obiegowe dolnego i górnego źródła oraz niezbędną automatykę.
Jednak kilka przemyślanych rozwiązań ułatwia montaż i rozruch.
Do wszystkich elementów automatyki i hydrauliki mamy dostęp od przodu pompy.
 
Altherma EGSQH10S18AA9W po zdjęciu obudowy
 
Od razu w oczy rzucają się dwie płyty elektroniki.
 
widok automatyki
 
Dolna płyta odpowiada za sterowanie układem sprężarki inverterowej a górna za układ ogrzewania.
 
W dolnej części posadowiony jest wyizolowany moduł chłodniczy.
 
Moduł chłodniczy Althermy gruntowej
 
Moduł chłodniczy
 
Pompa wyposażona jest w zawory serwisowe dla odpowietrzenia DZ i GZ, naczynie przeponowe oraz filtry siatkowe solanki i wody grzewczej montowane na szybkozłączach. Ich czyszczenie nie wymaga zastosowania żadnych narzędzi. Zrobimy to ręcznie.
 
zawory spustowe DZ i GZ
 
 
Pompa inverterowa GZ
 
Pompa Daikin posiada wbudowane zawory bezpieczeństwa z wyprowdzeniem poza pompę oraz manometry GZ i DZ, odpowietrzenie, zawór trójdrożny cwu, czujnik temp. zewnętrznej. Nie wszyscy producenci oferują takie rozwiązania.
 
Altherma manometry DZ i GZ
 
wyprowadzenie z zaworów bezpieczeństwa
 
Altherma gruntowa widok z góry
 
Altherma gruntowa czujnik temperatury zewnętrznej
 
W ofercie jest również wygodny, izolowany zestaw zaworów do napełniania DZ
 
Altherma gruntowa zestaw napełniania DZ
 
Elastyczność pracy
Dla osiągnięcia wysokiej sprawności sezonowej pompy ciepła, ważna jest jej stabilna praca.
Stabilna praca, to inaczej stały odbiór ciepła przez instalację, w takiej ilości w jakiej dostarcza go pompa ciepła. A więc stały przepływ czynnika grzewczego przez wymiennik ze stałą deltą temperatury.
W przypadku pomp ciepła ze sprężarkami typu on/off, przez zdecydowaną większość sezonu posiadają one dużą nadwyżkę mocy wynikającą ze zmieniającego się obciążenia cieplnego, a to z kolei powoduje  brak możliwości stabilnego odbioru ciepła.
Jeśli na to nałożą się zmienne przepływy ze strony instalacji grzewczej spowodowane zastosowaniem zaworów termostatycznych czy siłowników na pętlach ogrzewania podłogowego, to taki spadek odbioru ciepła powoduje wzrost ciśnienia skraplania na wymienniku freonowym, co przekłada się na nieefektywną pracę sprężarki i całego układu chłodniczego.
Co rusz czytamy o taktowaniu sprężarki, przegrzewach, stanach alarmowych spowodowanych zadzialaniem czujników ciśnienia.
By ten problem rozwiązać, producenci pomp on/off zalecają stosować bufory w układzie równoległym lub szeregowym, działające jak sprzęgło hydrauliczne oraz magazyn ciepła dla układu grzewczego.
Komplikuje to jednak instalację i podnosi jej koszt, więc najcześciej, nieświadomi klienci z tego rezygnują. I problem murowany.
W Althermie gruntowej ten problem mamy rozwiązany, gdyż nad stabilną pracą układu czuwają trzy elementy z modulowanym sterowaniem.
Sprężarka inverterowa dostarcza tylko tyle ciepła ile potrzeba. Elektroniczny, sterowany pulsacyjnie zawór rozprężny utrzymuje stałe ciśnienie skraplania, a pompa obiegowa płynnie zmienia przepływ, by utrzymać stałą różnicę temperatury w układzie grzewczym.
Odpada bufor czy dodatkowa pompa obiegowa. Nie martwią nas termostaty i zawory na instalacji, które życzy sobie coraz więcej klientów. Zapominamy o przegrzewie instalacji, oporach pompy obiegowej czy taktowaniu 
 
Łatwość konfiguracji
Ilość parametrów i nastaw serwisowych jakie możemy wprowadzić do Althermy jest ogromna. Trudno je wszystkie spamiętać, ale dzięki nim, możemy idealnie dopasować pracę pompy ciepła do konkretnego budynku i wymagań oraz upodobań użytkownika.
Analiza tych wszystkich parametrów na budowie jest kłopotliwa i czasochłonna.
Producent oferuje jednak aplikację, dzięki której wszystkie ustawienia przygotujemy spokojnie w biurze, w postaci pliku, który podczas rozruchu wgramy do automatyki pompy ciepła.
 
Daikin configurator
 
Altherma aplikacja do nastaw serwisowych
 
Możemy przygotować podobne pliki dla podobnych instalacji, czy też przypisać je konkretnym klientom.
Plik ten nie tylko możemy wgrać do pompy ciepła, ale również sczytać z niej bieżącą konfigurację, w celu porównania z ustawieniami jakie miały miejsce przy rozruchu urządzenia. 
Chociaż użytkownik nie ma bezpośredniego dostępu do nastaw serwisowych, to w dobie internetu nie stanowi to problemu i taka analiza porównawcza nastaw pozwala szybko wychwycić ewentualne zmiany, które w sposób nieprzemyślany i błędny mógłby wprowadzić użytkownik.
Plik ustawień możemy wyeksportować do formatu csv/xls, czytelnego nie tylko dla serwisanta, ale i dla klienta.
 
Powyższe argumenty dotyczą może bardziej instalatora. 
A czym się kieruje klient?
 
Pierwsza odpowiedź wydaje się prosta – oczywiście ceną.
Ale nie do końca. Dzisiejszy klient jest wymagający i analizuje nie tyle samą cenę, ile możliwości urządzenia jakie się w niej mieszczą. Trudno by końcowy użytkownik miał docenić walory sprężarki swing i zastosowanych w niej magnesów neodymowych. Dla niego liczy się prosty przekaz.
Czy to dobry produkt, czy pompa jest oszczędna, czy łatwo się nią steruje by tak grzała jak oczekuje użytkownik, czy nie hałasuje, jak z serwisem i na koniec czy ładnie wygląda.
 
Jakość
Widziałem w realu i na różnych szkoleniach naprawdę wiele pomp ciepła.
Ale uważam, że pod względem zastosowanych rozwiązań i ich dopracowania oraz wykonania, Altherma Daikin naprawdę jest numerem 1. Gotów jestem podjąć polemikę, czego brakuje Althermie w stosunku do konkurencji, albo co jest u niej gorsze.
Każda pompa przechodzi szczegółowe kontrole jakości i testy w fabrykach w Belgii.
Testy te są potwierdzone.
 
Altherma gruntowa produkcja
 
 
Naklejka kontroli jakości
 
Czyżby brzmiące po japońsku nazwisko miało świadczyć o tym, że nad kontrolą jakości pieczę trzymają Japończycy? 🙂
 
Efektywność
Świadomość klientów stale rośnie i pojęcie sprawności sezonowej powoli bierze górę nad porównywaniem sztywnych tabel temperatur i odpowiadających im wielkości współczynnika COP. 
Daikin udostępnia ciekawe narzędzie jakim jest aplikacja Altherma Symulator. Dzięki niej, w kilku prostych krokach, program oszacuje ilość kwh potrzebną do ogrzania naszego budynku, koszt ich wytworzenia oraz sezonowy współczynnik sprawności.
 
Altherma symulator
 
Wyniki symulatora użytkownik może porównać z charakterystyką energetyczną budynku lub obliczeniami OZC, o ile takowe posiada.
By nie zarzucić aplikacji tylko marketingowego charakteru, producent wyposażył pompę ciepła w licznik wytworzonej energii cieplnej oraz możliwość podłączenia dwóch impulsowych liczników pobranej energii elektrycznej, wraz z możliwością prezentacji ich odczytów w sterowniku pompy ciepła w ujęciu rocznym i miesięcznym.
Takich rozwiązań szukać ze świecą.
 
Sterowanie
Uważam, że tutaj jest największy atut gruntowej Althermy. 
Sterowanie jest prawie takie samo, jak w pompie powietrznej. Szczegółowo opisałem je tutaj i polecam przypomnieć sobie ten wpis, bo u konkurencji dalej nie widzę aż tylu możliwości, które wpływają nie tylko na wygodę użytkownika, ale także na efektywność pracy i koszty eksploatacji.
 
Głośność
Pompa jest wyjątkowo cicha. Poziom głośności jedyne 32 dBA
 
Serwis
Wraz z wprowadzeniem na rynek gruntowej Althermy, producent zadbał o wsparcie serwisowe dla swojego produktu i opracował dla niej nowy typ dokumentacji serwisowej. Jest to dokument wydany w kolorze, w wersji elektronicznej, oparty na zasadzie „If This, Then That”, dzięki któremu przeprowadzenie diagnostyki oraz procedur naprawczych jest o wiele prostsze i szybsze.
 
 
Wygląd
No cóż. Design nazwałbym wręcz minimalistycznym. Nie znajdziemy tutaj żadnych krągłości czy wodotrysków. Jak pisałem na wstępie – kolejna „lodówka”.
 
Altherma EGSQH10S18AA9W
 
Zapewne każdemu nasuwa się pytanie o cenę.
Nie wiem, więc nie powiem 🙂 oficjalna cena będzie znana od kwietnia. Ale…
Na egzemplarz pokazowy mamy specjalne warunki, więc zapraszam do składania zapytań 🙂