Gruntowa pompa ciepła Daikin Altherma

No i nadszedł ten dzień. W ofercie firmy Daikin pojawiła się gruntowa pompa ciepła Altherma, sterowana inverterowo. Producent, dotychczas znany tylko z pomp powietrznych, wchodzi na kolejny rynek i debiutuje modelem EGSQH10S18AA9W
W zasadzie, pompa ta, pojawi się na naszym rynku od kwietnia.
Jednak już dzisiaj, jako Altherma Partner mam przyjemność przedstawić ją przedpremierowo na swoim blogu.

 
Pompa przyjechała do nas w ubiegłym tygodniu. Kawał urządzenia – 225 kg. 
 
Altherma na palecie
 
Na szczęście transport w Daikinie realizowany jest wyłącznie przez firmę Rhenus, która zawsze przyjeżdża samochodami z podnośnikiem oraz wózkiem paletowym i nie ma żadnych problemów z rozładunkiem.
Nowa Altherma gruntowa oferowana jest tylko w jednej wielkości – moc nominalna 10kW z wbudowanym zasobnikiem cwu o pojemności 180l. Wyglądem nie wiele różni się od całej gamy innych gruntowych pomp ciepła dostępnych na rynku. Ot, typowa kolejna „lodówka”.
 
Altherma EGSQH10S18AA9W
 
Uważam jednak, że zastosowane w niej rozwiązania sprawią, że pompa ta lekkim krokiem wejdzie na nasz rynek i będzie chętnie kupowana. Dlaczego?
 
Łatwość doboru
Dobór mocy pompy ciepła do konkretnego zapotrzebowania budynku na energię cieplną i moc grzewczą to temat rzeka. Poświęcono temu setki stron podręczników, wytycznych projektowych, czy prac naukowych.
Tutaj sytuacja jest dość prosta. Zastosowanie sprężarki inverterowej sprawia, że Altherma moduluje płynnie oddawaną moc grzewczą w zakresie od 2 kW do 10 kW.
Ponadto instalator, poprzez ustawienie serwisowe, tzw.  boost, może zwiększyć maksymalną częstotliwość pracy sprężarki o ok. 1/3 i tym samym rozszerzyć moc pompy ciepła do 13 kW.
Wbudowana dodatkowa dwustopniowa grzałka backup 6/9 kW pozwala w szczycie osiągnąć łącznie prawie 20kW mocy. Jedną pompą ogrzejemy więc zarówno nie duży dom jednorodzinny, jak i rezydencję 300m2. Wbudowany zasobnik cwu 180l zaspokoi bez problemu potrzeby 4 osobowej rodziny. Czegóż chcieć więcej?
 
Łatwość montażu i serwisu
Wydawać by się mogło, że nie wiele tu można zdziałać, ale jednak. Podobnie jak w przypadku innych pomp typu on/off, Altherma Daikin oferowana jest jako kompletna jednostka, gotowa do pracy,  wyposażona w pompy obiegowe dolnego i górnego źródła oraz niezbędną automatykę.
Jednak kilka przemyślanych rozwiązań ułatwia montaż i rozruch.
Do wszystkich elementów automatyki i hydrauliki mamy dostęp od przodu pompy.
 
Altherma EGSQH10S18AA9W po zdjęciu obudowy
 
Od razu w oczy rzucają się dwie płyty elektroniki.
 
widok automatyki
 
Dolna płyta odpowiada za sterowanie układem sprężarki inverterowej a górna za układ ogrzewania.
 
W dolnej części posadowiony jest wyizolowany moduł chłodniczy.
 
Moduł chłodniczy Althermy gruntowej
 
Moduł chłodniczy
 
Pompa wyposażona jest w zawory serwisowe dla odpowietrzenia DZ i GZ, naczynie przeponowe oraz filtry siatkowe solanki i wody grzewczej montowane na szybkozłączach. Ich czyszczenie nie wymaga zastosowania żadnych narzędzi. Zrobimy to ręcznie.
 
zawory spustowe DZ i GZ
 
 
Pompa inverterowa GZ
 
Pompa Daikin posiada wbudowane zawory bezpieczeństwa z wyprowdzeniem poza pompę oraz manometry GZ i DZ, odpowietrzenie, zawór trójdrożny cwu, czujnik temp. zewnętrznej. Nie wszyscy producenci oferują takie rozwiązania.
 
Altherma manometry DZ i GZ
 
wyprowadzenie z zaworów bezpieczeństwa
 
Altherma gruntowa widok z góry
 
Altherma gruntowa czujnik temperatury zewnętrznej
 
W ofercie jest również wygodny, izolowany zestaw zaworów do napełniania DZ
 
Altherma gruntowa zestaw napełniania DZ
 
Elastyczność pracy
Dla osiągnięcia wysokiej sprawności sezonowej pompy ciepła, ważna jest jej stabilna praca.
Stabilna praca, to inaczej stały odbiór ciepła przez instalację, w takiej ilości w jakiej dostarcza go pompa ciepła. A więc stały przepływ czynnika grzewczego przez wymiennik ze stałą deltą temperatury.
W przypadku pomp ciepła ze sprężarkami typu on/off, przez zdecydowaną większość sezonu posiadają one dużą nadwyżkę mocy wynikającą ze zmieniającego się obciążenia cieplnego, a to z kolei powoduje  brak możliwości stabilnego odbioru ciepła.
Jeśli na to nałożą się zmienne przepływy ze strony instalacji grzewczej spowodowane zastosowaniem zaworów termostatycznych czy siłowników na pętlach ogrzewania podłogowego, to taki spadek odbioru ciepła powoduje wzrost ciśnienia skraplania na wymienniku freonowym, co przekłada się na nieefektywną pracę sprężarki i całego układu chłodniczego.
Co rusz czytamy o taktowaniu sprężarki, przegrzewach, stanach alarmowych spowodowanych zadzialaniem czujników ciśnienia.
By ten problem rozwiązać, producenci pomp on/off zalecają stosować bufory w układzie równoległym lub szeregowym, działające jak sprzęgło hydrauliczne oraz magazyn ciepła dla układu grzewczego.
Komplikuje to jednak instalację i podnosi jej koszt, więc najcześciej, nieświadomi klienci z tego rezygnują. I problem murowany.
W Althermie gruntowej ten problem mamy rozwiązany, gdyż nad stabilną pracą układu czuwają trzy elementy z modulowanym sterowaniem.
Sprężarka inverterowa dostarcza tylko tyle ciepła ile potrzeba. Elektroniczny, sterowany pulsacyjnie zawór rozprężny utrzymuje stałe ciśnienie skraplania, a pompa obiegowa płynnie zmienia przepływ, by utrzymać stałą różnicę temperatury w układzie grzewczym.
Odpada bufor czy dodatkowa pompa obiegowa. Nie martwią nas termostaty i zawory na instalacji, które życzy sobie coraz więcej klientów. Zapominamy o przegrzewie instalacji, oporach pompy obiegowej czy taktowaniu 
 
Łatwość konfiguracji
Ilość parametrów i nastaw serwisowych jakie możemy wprowadzić do Althermy jest ogromna. Trudno je wszystkie spamiętać, ale dzięki nim, możemy idealnie dopasować pracę pompy ciepła do konkretnego budynku i wymagań oraz upodobań użytkownika.
Analiza tych wszystkich parametrów na budowie jest kłopotliwa i czasochłonna.
Producent oferuje jednak aplikację, dzięki której wszystkie ustawienia przygotujemy spokojnie w biurze, w postaci pliku, który podczas rozruchu wgramy do automatyki pompy ciepła.
 
Daikin configurator
 
Altherma aplikacja do nastaw serwisowych
 
Możemy przygotować podobne pliki dla podobnych instalacji, czy też przypisać je konkretnym klientom.
Plik ten nie tylko możemy wgrać do pompy ciepła, ale również sczytać z niej bieżącą konfigurację, w celu porównania z ustawieniami jakie miały miejsce przy rozruchu urządzenia. 
Chociaż użytkownik nie ma bezpośredniego dostępu do nastaw serwisowych, to w dobie internetu nie stanowi to problemu i taka analiza porównawcza nastaw pozwala szybko wychwycić ewentualne zmiany, które w sposób nieprzemyślany i błędny mógłby wprowadzić użytkownik.
Plik ustawień możemy wyeksportować do formatu csv/xls, czytelnego nie tylko dla serwisanta, ale i dla klienta.
 
Powyższe argumenty dotyczą może bardziej instalatora. 
A czym się kieruje klient?
 
Pierwsza odpowiedź wydaje się prosta – oczywiście ceną.
Ale nie do końca. Dzisiejszy klient jest wymagający i analizuje nie tyle samą cenę, ile możliwości urządzenia jakie się w niej mieszczą. Trudno by końcowy użytkownik miał docenić walory sprężarki swing i zastosowanych w niej magnesów neodymowych. Dla niego liczy się prosty przekaz.
Czy to dobry produkt, czy pompa jest oszczędna, czy łatwo się nią steruje by tak grzała jak oczekuje użytkownik, czy nie hałasuje, jak z serwisem i na koniec czy ładnie wygląda.
 
Jakość
Widziałem w realu i na różnych szkoleniach naprawdę wiele pomp ciepła.
Ale uważam, że pod względem zastosowanych rozwiązań i ich dopracowania oraz wykonania, Altherma Daikin naprawdę jest numerem 1. Gotów jestem podjąć polemikę, czego brakuje Althermie w stosunku do konkurencji, albo co jest u niej gorsze.
Każda pompa przechodzi szczegółowe kontrole jakości i testy w fabrykach w Belgii.
Testy te są potwierdzone.
 
Altherma gruntowa produkcja
 
 
Naklejka kontroli jakości
 
Czyżby brzmiące po japońsku nazwisko miało świadczyć o tym, że nad kontrolą jakości pieczę trzymają Japończycy? 🙂
 
Efektywność
Świadomość klientów stale rośnie i pojęcie sprawności sezonowej powoli bierze górę nad porównywaniem sztywnych tabel temperatur i odpowiadających im wielkości współczynnika COP. 
Daikin udostępnia ciekawe narzędzie jakim jest aplikacja Altherma Symulator. Dzięki niej, w kilku prostych krokach, program oszacuje ilość kwh potrzebną do ogrzania naszego budynku, koszt ich wytworzenia oraz sezonowy współczynnik sprawności.
 
Altherma symulator
 
Wyniki symulatora użytkownik może porównać z charakterystyką energetyczną budynku lub obliczeniami OZC, o ile takowe posiada.
By nie zarzucić aplikacji tylko marketingowego charakteru, producent wyposażył pompę ciepła w licznik wytworzonej energii cieplnej oraz możliwość podłączenia dwóch impulsowych liczników pobranej energii elektrycznej, wraz z możliwością prezentacji ich odczytów w sterowniku pompy ciepła w ujęciu rocznym i miesięcznym.
Takich rozwiązań szukać ze świecą.
 
Sterowanie
Uważam, że tutaj jest największy atut gruntowej Althermy. 
Sterowanie jest prawie takie samo, jak w pompie powietrznej. Szczegółowo opisałem je tutaj i polecam przypomnieć sobie ten wpis, bo u konkurencji dalej nie widzę aż tylu możliwości, które wpływają nie tylko na wygodę użytkownika, ale także na efektywność pracy i koszty eksploatacji.
 
Głośność
Pompa jest wyjątkowo cicha. Poziom głośności jedyne 32 dBA
 
Serwis
Wraz z wprowadzeniem na rynek gruntowej Althermy, producent zadbał o wsparcie serwisowe dla swojego produktu i opracował dla niej nowy typ dokumentacji serwisowej. Jest to dokument wydany w kolorze, w wersji elektronicznej, oparty na zasadzie „If This, Then That”, dzięki któremu przeprowadzenie diagnostyki oraz procedur naprawczych jest o wiele prostsze i szybsze.
 
 
Wygląd
No cóż. Design nazwałbym wręcz minimalistycznym. Nie znajdziemy tutaj żadnych krągłości czy wodotrysków. Jak pisałem na wstępie – kolejna „lodówka”.
 
Altherma EGSQH10S18AA9W
 
Zapewne każdemu nasuwa się pytanie o cenę.
Nie wiem, więc nie powiem 🙂 oficjalna cena będzie znana od kwietnia. Ale…
Na egzemplarz pokazowy mamy specjalne warunki, więc zapraszam do składania zapytań 🙂
 

20 komentarzy do “Gruntowa pompa ciepła Daikin Altherma

  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Zalezy wg jakiego katalogu. U nas znamy już oficjalne ceny.

   Pompa kosztuje katalogowo 34.900,00 zł netto + sterownik 540,00 zł netto. W stosunku do konkurencji całkiem dobra cena. Natomiast to katalog. Realia sprzedaży będą inne. Dla zainteresowanych mamy korzystne propozycje; szczególnie na ten opisany na blogu egzemplarz :))

   Odpowiedz
 1. Paweł

  Witam. Mam pytanie jak zachowa się pompa jeśli klient życzy sobie podłączyć do niej również inne, obce żródło ciepła (np. kocioł na drewno, kolektory słoneczne w technice AquaSystem, itp.). Chce klienta przekonać do Althermy gruntowej zamiast Dimplexa czy Viessmanna.

  Odpowiedz
  1. :)

   w technikce akłasystem haha jaka reklama jakiejś beznadziejnej technik

   Kto montuje kominek z płaszcze, kolektory z POMPA CIEPŁA to przerost formy nad treścią MASAKARA z takimi fachowcami

   technice AquaSystem

   Odpowiedz
 2. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Do Althermy gruntowej jako takiej nie podłączamy solarów czy innego źródła ciepła. Nie ma w sobie bufora. Podobnie jak kazda inna pompa. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie by tak zaprojektować kotłownię by współpracowała z innym źródłem ciepła na wspólny układ grzewczy.

  Odpowiedz
 3. Rysiek

  Witam i tak czytająć Pana Bloga doszedłem do tego wpisu a mianowicie informacji iż jest w ofercie inverterowa  pompa ciepła .  Jeśli mogę. proszę o podesłanie na mojego maila ofertę na tę pompę wraz z jej istalacją i uruchomieniem . No i właściewie też pytanie czy  owa pompa nadaje się do mojego domku , kilka informacji o domie umieściłem również dzisiaj pod innym wpisem na blogu , jeśli nie jest to zbyt prosta sprawa odnalezienie ich proszę o kontakt mailowy .  Pozdrawiam i czekam na wiadomość .

  Odpowiedz
 4. jgrolik

  Witam.

  Widzę, że i Daikin poszedł po rozum do głowy i zajął się produkcją gruntowych pomp ciepła. Szkoda tylko, że jak na początku roku USILNIE przekonywał mnie Pan do powietrznej pompy ciepła a teraz TAK BARDZO chwali gruntową 🙂 przez to wybrałem pompę konkurencji Smartheat Brawour 008 BWi ma tą zaletę, że w opcji można do niej podpiąć solary jak i zrobić aktywne chłodzenie.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 5. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Trochę rzetelności by się przydało 🙂 Już w pierwszym mailu dostał Pan informację, że wiosną w naszej ofercie pojawi się Altherma gruntowa. Ulotkę tej pompy prezentowałem zresztą w grudniu ub. roku. Ale do rzeczy – niecałe 90m2, bardzo ciepły dom , 3 szybowe okna, brak możliwości podłogówki (fancoile), chce Pan chłodzić i uważa Pan że 8 kw gruntówka + aktywne chłodzenie to optymalny wybór???

   

  Proszę jeszcze raz przeanalizować naszą korespondencję 🙂 W przeciwieństwie do wielu innych firm nie zawsze mówimy klientom to co chcieliby usłyszeć, ale to, co powinni.

  Jak już Pan zrobi instalację na tej gruntówce z tym chłodzeniem aktywnym (a zakładam, że wszywstko Pan zrobi zgodnie ze sztuką), podsumuje koszty inwestycji i będzie po pierwszym sezonie z eksploatacją – to wtedy spojrzy Pan na to nieco inaczej.

  Wtedy też kolejny raz proszę wrócić do korespondencji i zastanowić się na czym rzekoma usilność w nakłanianiu do pompy powietrznej miała by polegać 🙂

  W pierwszym mailu napisałem Panu "Nie widzę pompy gruntowej w takim budynku.
  Ale z miłą chęcią sprzedam i zamontuję, bo to moja praca" i w dalszym ciągu tak uważam.

  pzdr.

  Odpowiedz
 6. jgrolik

   Trochę rzetelności by się przydało 🙂

  Oczywiście, ale w obie strony

  W pierwszym mailu napisałem Panu "Nie widzę pompy gruntowej w takim budynku. Ale z miłą chęcią sprzedam i zamontuję, bo to moja praca" i w dalszym ciągu tak uważam.

  Właśnie tylko przez to sformułowanie podjąłem z Panem dalszą korespondencję

  Ale do rzeczy – niecałe 90m2, bardzo ciepły dom , 3 szybowe okna, brak możliwości podłogówki (fancoile), chce Pan chłodzić i uważa Pan że 8 kw gruntówka + aktywne chłodzenie to optymalny wybór??? 

  A co w tym złego, że gruntowa pompa inwerterowa ma maksymalną moc 7,59 kW a minimalną 1.85 kW (podobnie ma Altherma ERLQ006CV3) ? 
  Gruntowy inwerter Daikina w moim przypadku wypadałaby jeszcze gorzej minimalna moc grzewcza przy 35C to 3.11 kW a max to 13 kW , zresztą sam Pan proponował między innymi Althermę 8 kW

   

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 7. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Tak dla ścisłości – gruntowa Altherma moduluje od 2 kW. Ale do rzeczy.

  Nie chodzi o modulację – ta jest OK. Mógłby Pan również zamontować gruntową Althermę. Chodzi o możliwości systemu i ich stosunek do ceny. Przewiduje Pan fancoile i chłodzenie. Ma Pan kotłownię niecałe 2,5m2. Proszę sobie zestawić takie dwa rozwiązania Altherma PW grzewczo-chłodząca i pompa gruntowa + DZ + układ chłodzenia aktywnego (o ile w ogóle zmieści Pan go w tej kotłowni- nie wiem czy to rewers czy układ hydrauliczny). Dla tych dwóch rozwiązań proszę zestawić koszty inwestycji i eksploatacji. Jeśli gruntowa wychodzi Panu na plus – OK. Pana wybór.

  Co do samej pompy (skoro już wrzucił Pan na blogu nazwę) – nie znam tego producenta, ale w sieci, poza niemiecką stroną i angielską ulotką, trudno cokolwiek konkretnego znaleźć. Czy producent ma biura techniczno-handlowe w Polsce z działem serwisu, wsparciem, magazynem części zamiennych, czy tylko jest importer?  Czy jest chociaż polska instrukcja obsługi i montażu? (O serwisówkę nawet nie pytam)

  Nie oczekuje odpowiedzi na ostatnie pytania, bo nie o to chodzi. Wybrał Pan gruntówkę. OK. Niech sprawnie działa.

  Zaproponowałem rozwiązanie, które uważam za optymalne, lepsze i przypuszczam, że korzystniejsze cenowo.  A wybór należy do klienta. Natomiast gruntową Althermę chwalę, bo to świetna pompa inverterowa w cenie całego szeregu innych markowych pomp, ale tylko on/off. A gruntówki on/off montujemy od 2005 roku.

  Odpowiedz
 8. groszek

  Interesuje mnie ten model pompy.

  Mam jednak pytanie, czy można przeprogramowac ją tak, aby chłodziła? Wiem, że konkurencja posiada takie możliwości.

  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 9. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Nie wiem jakie chłodzenie masz na myśli. Jeśli myślisz o pełnym rewersie, chłodzeniu aktywnym, tj. naciskasz guzik jak w pompie powietrznej i pompa zachowuje się jak agregat wody lodowej, produkując wodę o temp. 7-8 stopni, to nie jest to możliwe. W pompach gruntowych jest z tym problem, bo DZ w trybie chłodzenia staje się GZ i powinno mieć wtedy wyższą temp. od DZ, czyli grunt powinien być cieplejszy od chłodzonego domu. Wchodzimy wtedy w granice prac sprężarki.

  Altherma nie ma aktualnie funkcji chłodzenia ani aktywnego, ani pasywnego. Ale można wykorzystać dolne źródło, do chłodzenia, rącznie wystartować pompę DZ i skierować glikol tam gdzie chcemy, poprzez ewentualny wymiennik płytowy lub bezpośrednio na niezależną instalację np. klimakonwektorów, chociaż uzyskiwane temperatury zasilania nie będą takie jak w chłodzeniu aktywnym.

  Odpowiedz
 10. Rafal

  Witam
  Posiadam właśnie taką pompę gruntowa Daikin Altherma.
  Dom 150m2 wszędzie podłogowa.
  Ocieplony szarym styropianem 18cm w dachu piana 25cm.
  I z przykrością muszę stwierdzić że pompa nie daje rady podgrzać domu na więcej niż 18-19 stopni:(
  Gdzie zapewniano mnie ze będzie 23-24 stopnie niestety przykra zeczywistosc.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 11. Karol

  Kupiłem tą pompę, wiem że model nowszy na czynniku R32 ma już opcję chłodzenia pasywnego ale ten starszy tego nie ma. Może Pan napisać jak dorobić opcję chłodzenia pasywnego (poza pompą)? Czy ewentualnie można pozbyć się płytowego wymiennika ciepła na rzecz puszczenia roztworu glikolu prosto w podłogówkę?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Typowe rozwiązanie, to przepuszczenie glikolu z dolnego źródła przez wymiennik płytowy. Po jednej stronie mamy glikol, a po drugiej instalacje chłodzenia, czyli np. podłogówkę. Można dać oddzielne pompy obiegowe lub pobawić się trochę i wykorzystać pompy obiegowe dolnego i górnego źródła z PC.
   Nie puszcza się glikolu bezpośrednio w podłogówkę.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *