Pompa ciepła Daikin Altherma 3 – zdalne sterowanie moduł DCOM-LT/MB

Dzisiaj taki krótki, hobbystyczny wpis, dotyczący zdalnego sterowania pompami ciepła Daikin Altherma 3 Bluevolution.
Dla tych, którym nie do końca odpowiada sterowanie przez serwery Daikin i dedykowaną aplikacje. Na początek trochę historii.

Kiedy pojawiła się 2 generacja pompa ciepła Daikin Altherma ( litera C, 2012 rok), producent wprowadził na rynek kartę komunikacji RTD-LT/CA.
Pozwalała ona sterować pompa napięciowo 0-10V, oporowo oraz za pomocą komend modbus.

Karty RTD były dostępne już wcześniej (jednostki Daikin SkyAir) i do dzisiaj wykorzystujemy je w sterowaniu strefowym w układach ogrzewania nadmuchowego.

Dzięki tym kartom można zintegrować sterowanie pompy ciepła czy jednostki nadmuchowej z automatyką budynku np. poprzez bramkę modbus.
Karta do Althermy wymagała tzw Mastera, tj urządzenia, które wysyła komendy Modbus.
Może to być sterownik swobodnie programowalny czy aplikacja na stacjonarny komputer z przejściówką np. USB/Modbus.

Opracowaliśmy wówczas własny moduł Hvac Net Controller, będący taką przejściówką, tłumaczącą komendy www odbierane z sieci internet (telefonu lub przeglądarki) na protokół Modbus.

W 2015 roku producent serię pomp CA zastąpił nieco odświeżoną serią CB i chcący lub niechcący zmienił oprogramowanie, z którym karta RTD-LT/CA już nie rozmawiała.
Karty niestety nie odświeżył, a integracja z automatyką budynku została zablokowana.
I już nie można było sterować zdalnie pompami ciepła Altherma.

Dopiero po 2 latach, w 2017 roku, Daikin wprowadził kablowy, wymagający kabla sieciowego ethernet, moduł BRP oraz dedykowaną aplikację Daikin Online Controller – heating.

Aplikacja rodziła się w bólach i delikatnie mówiąc stabilnie nie pracowała.
Po dwóch latach aplikacja została odświeżona i zmieniła nazwę na Daikin Residential Controller, a w br mieliśmy kolejną zmianę nazwy na ONECTA.
Funkcjonalność jak i stabilność aplikacji znacznie się poprawiła, a od 2021 roku pojawiła się seria pomp ciepła Altherma z literką E, do których nie trzeba już dokładać kablowego modułu BRP.
Mają one wbudowaną kartę wi-fi.

Skoro w cenie, a więc niejako za free, mamy zdalne sterowanie i bezpłatną aplikację, to czegóż chcieć więcej???

Jest szereg klientów, którzy posiadają automatykę inteligentną budynku i chcieliby sterować swoimi urządzeniami w jednej aplikacji.
I słusznie. Jeden z klientów powiedział mi kiedyś, że jeśli do każdej rolety, lampy, bramy czy zamka ma mieć oddzielną aplikację, to nie potrzebuje takiej automatyki.

Pod koniec 2019 roku Daikin wprowadził więc nowy moduł DCOM-LT/MB, wykorzystujący protokół Modbus, dzięki któremu możemy niezależnie i zdalnie sterować pompami ciepła Altherma z pominięciem serwerów Daikin i aplikacji ONECTA oraz zintegrować sterowanie pompy ciepła z automatyką budynku.

Na wstępie tego wpisu zaznaczyłem, że jest on hobbystyczny. Dlaczego?

Dokumentacja modułu jest dość uboga. Nie dość jasna jest zgodność z jednostkami serii D oraz E -chodzi tutaj o różnice w oprogramowaniu panelu głównego pompy tj,. MMI1 i MMI2.
Nie wszystkie rejestry pokrywają się i poprawnie odpowiadają.
Oprogramowanie bramki wymaga więc podłączonej i pracującej pompy ciepła, czasu i cierpliwości.
Zainteresowanie jest znikome, bo przecież zdalne sterowanie Althermą jest już w cenie pompy ciepła.

Postaraliśmy się jednak trochę czasu wygospodarować, odkurzyliśmy nasz moduł HVAC Net Controller i… udało nam się odpalić to sterowanie z telefonu.

Nasz moduł, oprogramowanie, jego interfejs, design – na dzisiejsze standardy jest nieco przestarzały, ale… działa 🙂
Tak to wygląda.

Moduł DCOM wraz z zasilaniem zainstalowany na płycie głównej pompy ciepła Altherma.

Nasz moduł HVAC Net Controller

I krótki filmik pokazujący możliwości zdalnego sterowania z pominięciem serwerów Daikin.

Moduł DCOM – zdalne sterowanie, Altherma 3 generacji

Nie mamy w planach rozwijania tego produktu. Nie jest to reklama. Ale kto wie :)))
Zdeterminowany inżynier/informatyk na pewno zintegruje sterowanie Althermy z automatyką budynku.

5 komentarzy do “Pompa ciepła Daikin Altherma 3 – zdalne sterowanie moduł DCOM-LT/MB

 1. Bartek

  Czemu Daikin wypuszcza moduły, oraz daje możliwość zdalnego sterowania, jeśli aplikacja jest niestabilna oraz są problemy z modułami?
  Już któryś producent o którym słyszę, że robi takie praktyki. Nie jest to zabardzo komfortowe dla instalatora, jeśli bardziej wnikliwy klient coś sobie zamarzy, a rzeczywistość pokaże całkiem inne oblicze produktu.

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Od ponad roku, kiedy nastąpiła zmiana serwerów, wszystko pracuje stabilnie. Sprawa nie jest taka prosta. Z jednej strony ogromna różnorodność sprzętu sieciowego (routery, modemy) oraz wersji systemów operacyjnych na smartfony. Z drugiej strony – moduł musi zapewniać prywatność i bezpieczeństwo. To miliony urządzeń – nie tylko pompy ciepła, ale i klimatyzatory domowe, jednostki komercyjne Daikin SkyAir. Mamy klientów, u których, jak to się mówi, „od strzału” wszystko pracuje bez żadnych problemów, jak i takich, u których ten sam moduł trzeba było ręcznie resetować i aktualizować z poziomu laptopa i przeglądarki. Nie wszystko jest taki oczywiste 🙂 Ważne, że producent ma rękę na pulsie, a my jako serwis, jesteśmy do dyspozycji naszych klientów.

   Odpowiedz
 2. Krzycho89

  A co ze sterownikiem Madoka? Czy pompa potrzebuje takiego sterownika aby komunikować się z użytkownikiem przez smartfob czy może dla komunikacji z pompą ciepła przez smartfon sterownik Madoka nie jest potrzebny, a jest to tylko bajer który wisi w salonie bo bez niego też można sterować przez aplikację? Czy mozna sterować pompą ciepła bez Madoka za pomocą systemu automatyki budynku?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Madoka to uproszczony sterownik, który może pełnić funkcję termostatu z autpadaptacją krzywej grzania. Nie jest potrzebny dla zdalnego sterowania poprzez aplikację (ONECTA). Nie jest też potrzebny by sterować pompą za pomocą opisanego modułu DCOM. Ale… jeśli chcemy sterować pompą w oparciu o temperaturę pokojową, to co coć musi jej powiedzieć jaka ta temperatura jest. I wtedy niezbędna jest Madoka.

   Odpowiedz
 3. Marek

  Dla mojej Althermy 3 R zainstalowałem podlicznik en. elektrycznej ORNO z odczytem przez RS485 MODBUS. Rejestruję moc chwilową pobieraną przez pompę (bez grzałki) w w odstępach co 1 minuta. Otrzymuję w ten sposób wykres mocy pobieranej głównie przez sprężarkę. Niepokoją mnie okresy kiedy moc sprężarki zmienia się co ok minutę w zakresie nawet 20-30%. Zależy to od ustawionej temp. zasilania w danej temp. zewnętrznej. Mam ustawione sterowanie temp. bezwględną wody. Madoka jest podłączona ale sterowanie wodą zasilającą. Mogę zmienić temp. zasilaniao 1 st C i wtedy moc może się ustabilizować. Ale bywa że nawet kilka godzin moc może się modulować. Modulację w ustawieniach mam wyłączoną. Czy jest to objaw jakiejś niesprawności czy może normalne działanie gdy pompa nie może dobrać stałej mocy aby zrównoważyć układ ?. Czy nie wpływa to na żywotność spreżarki?. Gzie mogę kupić moduł RS485 Modbus do pompy abym mógł podłączyć sobie do mojej SCADA RAPID w celu monitorowania temperatur i przepływu pompy. Mogę przesłać wykresy mocy w Excelu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *