Zdalne sterowanie pompami ciepła Daikin Altherma

Po wielu zapowiedziach i długim okresie oczekiwania, dostępny jest już moduł zdalnego sterowania pompami ciepła Daikin Altherma.
Na początek trochę historii.

Pierwsze modele pomp ciepła Altherma serii A i B, sprzedawane w latach 2006-2012 nie miały możliwości zdalnego sterowania.
Dopiero seria CA, która pojawiła się w 2012 i była przełomowa, miała możliwość zdalnego sterowania poprzez kartę komunikacji RTD-LT/CA.
Karta ta pozwala na zdalne sterowanie na trzy sposoby – rezystancyjne, 0-10V oraz poprzez protokół modbus.
Miło nam się pochwalić, że dla tej serii pomp opracowaliśmy własny moduł HVAC Net Controller, dzięki któremu można sterować zdalnie pompami serii CA z poziomu dowolnej przeglądarki.
Niestety – radość nasza nie trwała długo.
 
W 2015 roku w serii CB, producent zmienił oprogramowanie, zaprzestał rozwoju karty RTD i od tamtego czasu modele serii CB nie mogły być sterowane zdalnie.
(W dalszym ciągu sterujemy zdalnie pompami ciepła Altherma HT – dla tych pomp również opracowaliśmy zdalne sterowanie poprzez kartę komunikacji RTD-W)
 
Daikin zapowiedział dedykowaną aplikacje dla pomp Altherma online controller i moduł komunikacji, analogiczny jak w przypadku klimatyzatorów (świetne rozwiązanie – polecam zapoznać się z tym wpisem), ale… przyszło nam na niego czekać 2 lata.
I oto wylądował na naszym biurku.
 
 
Taka oto skrzyneczka, występująca w dwóch wariantach o symbolu BRP069A61 i BRP069A62
Końcówka A62 to wersja podstawowa (tylko zdalne sterowanie), a A61 to wersja rozszerzona, która oprócz funkcji zdalnego sterowania pozwala na współpracę z instalacją fotowoltaiczną oraz z inteligentną siecią energetyczną Smart Grid.
W środku znajduje się niwielka płyka elektroniki.
 
 
Co ciekawe – widoczna różnica w płytkach między wersją podstawową a rozszerzoną polega tylko na uzbrojeniu widocznych w lewym górnym rogu płytki portów.
 
Montaż modułu jest dość prosty. Montujemy go w dowolnym miejscu.
Łączymy go kablem sieciowym z naszym domowym routerem oraz dwużyłowym kablem z hydroboksem pompy ciepła, czyli z jednostką wewnętrzną.
Poniżej moduł podłaczony do naszego symulatora.
 
 
Moduł może pracować w sieciach domowych z serwerem DHCP jak i w sieciach LAN, w których mamy własne, sztywne, adresy IP. Wówczas, poprzez interfejs webowy oraz konfigurację dip-switchy (widocznych z prawej strony płytki), możemy przydzielić mu własny adres.
 
Po podłączeniu modułu do systemu (pompy ciepła i sieci) potrzebujemy jeszcze na naszym smartfonie zainstalować aplikację Daikin online controller.
Aktualnie aplikacje te są dwie. Z niebieskim logo, dla jednostek klimatyzacyjnych oraz z ciemno-pomarańczowym, właśnie dla pomp ciepła Altherma.
 
 
 
Kilka słów o kompatybilności.
Moduł współpracuje tylko z pompami Altherma serii CB, nową serią Altherma 3, hybrydową pompą ciepła oraz pompą gruntową. Przy czym w dwóch ostatnich modelach należy zaktualizować oprogramowanie płyty głównej.
 
Pomijam konfigurację.
Co potrafi moduł i aplikacja?
Zacznijmy od tego, że pompą ciepła będziemy mogli sterować zdalnie, tylko wtedy, jeśli będzie ona przez instalatora skonfigurowana do pracy w funkcji termostatu pokojowego.
Ci, którzy sterują temperaturą zasilania, a więc zamiast temperatury pokojowej, widzą na sterowniku temperaturę żądaną wg krzywej grzewczej i mogą ją przesuwać +/- 10 stopni w górę lub w dół, nie będą mogli wykorzystać modułu, ani aplikacji.
Jest to moim zdaniem pewien minus. W naszym rozwiązaniu kompatybilnym z pompami CA, aplikacja automatycznie rozpoznawała sposób sterowania pompą ciepła i dostosowywała menu.
Tak więc możemy włączać i wyłączać pompę ciepła, zmieniać tryby pracy (grzanie, chłodzenie) , zmieniać nastawy temperatury pokojowej. Oczywiście zobaczymy w jakim pompa ciepła pracuje trybie, jaka jest temperatura wewnętrzna i zewnętrzna, a w przypadku wejścia w tryb awarii, wyświetli kod błędu.
W przypadku wody użytkowej możemy zmienić nastawę cwu oraz uruchomić tryb powerfull.
bardzo przydatnym elementem aplikacji jest możliwość podglądu oraz edycji harmonogramów ogrzewania oraz wody użytkowej.
W jednostkach nowej Althermy 3 ma być dostępny podgląd zużycia energii w ujęciu dziennym, tygodniowym i rocznym.
Poniżej kilka zrzutów ekranu z aplikacji.
 
 
 
 
 
 
 
Aplikacja pracuje zarówno w lokalnej sieci LAN, łącząc się bezpośrednio z modułem zdalnego sterowania jak i pozwala na pracę z dowolnego miejsca, wykorzystując serwery producenta. Jest to tzw. funkcja „zaloguj się poza domem”
 
 
By zapoznać się z aplikacją przed zakupem modułu, można ją zainstalować bez podłączenia do pompy ciepła i uruchomić tryb demonstracyjny.

47 komentarzy do “Zdalne sterowanie pompami ciepła Daikin Altherma

 1. yaris

  To znaczy ze z aplikacji na smartfonie nie mozna zmieniac temperatury zasilania ? czy sa wszystkie opcjie dostepne jakie znajduja sie na sterowniku np Hybrydy ?

  Odpowiedz
 2. Janusz

  Jak się ma to wszystko do sterowania fancolami  FWXV15A, czy przez aplikację też się nimi steruje w przypadku połączenia interlinkiem.

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Nie. Fancoile FWXV są sterowane tylko swoim pilotem. Natomiast sygnał z nich pompa może wykorzystać do sterowania drugą nastawą. Z kolei zwrotny sygnał trybu pracy grzanie/chłodzenie pokaże na pilocie fancoila pracującego w innym trybie niż pompa, że właśnie fancoil nie może pracować np. na chłodzeniu, bo aktualnie pompa jest na grzaniu. Mamy zaledwie kilku klientów wykorzystujących ten Interlink.

   Odpowiedz
 3. Janusz

  Założyłem u siebie kontroler BRP069A62 i nie widzi w ogóle grzania pomieszczeń przy sterowaniu temperatura zasilania zależną od pogody. Nie mogę nawet włączyć i wyłączyć althermy, a tylko o to mi chodzi 🙂 Dopiero jak przełączę na sterowanie temp. pom. to widzi. W Daikinie powiedzieli, że mogę przestawiać krzywą grzewczą i włączać i wyłączać. A to nie działa 🙂

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   No cóż. Tak jak opisałem w artykule, pompa musi być w trybie termostatu pokojowego. To nowy moduł, raptem kilka szt. zamontowaliśmy. Zawsze w trybie termostatu pokojowego, bo taka była informacja od producenta. Szczerze mówiąc nawet nie sprawdzałem jak on się zachowuje w trybie sterowania temperaturą zasilania.

   Odpowiedz
 4. Janusz

  Tak tylko sterowanie termostatem pokojowym spowoduje pewno większe zużycie prądu, bo pompa się będzie podawała wyższą temp. zasilania. Do tego fancoile same sobie ustalają kiedy otwierają zawory. Według Pana przejście na sterowanie temp. pom. będzie mniej ekonomiczne?

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Trudno jednoznacznie powiedzieć. Wiele zależy od samej możliwości oddawania ciepła w pomieszczeniu z termostatem. No i pompa wcale nie musi podawać wyższej temperatury zasilania przy pracy z termostatem. Aczkolwiek łączenie termostatu z fancoilami nie bardzo ma sens. Wyłączenie pompy przez termostat spowoduje brak czynnika na fancoilu.

   Odpowiedz
 5. Janusz

  Właśnie odkryłem, że fancoile ustawioane w weekly mode wymuszają pracę pompy, nawet gdy na sterowniku jest wyłączona albo wskazuje, że będzie dążyła do wyższej temperatury dopiero za parę godzin. Faktycznie sterownik nie pokazuje pracy pompy gdy jest włączony, a ona pracuje i zasila fancoile. Co lepsze wyłączona na sterowniku pompa, również pracuje i zasila fancoile, wyglądana na to że fancoile przejmują sterowanie jednostką. Co lepsze nie wariują z temp. zasilania, podawana jest woda w okolicach 38 stopni. Na sterowniku sterowanie temp. pom. W takim przypadku stosowanie sterownika lan jest dla mnie raczej zbędne, zostawie jako gadżet.

  Odpowiedz
 6. S***

  Witam Mam kilka pytan? jak rozumiem sterownik dziala jak typowy regulator pokojowy, czyli gdy osiagamy zadana temperature to wylacza, pytanie co konkretnie wylacza (caly modul w menu Praca – ogrzewanie/chlodzenie pomieszczenia jest na off? czy to samo zrobimy manualnie klikajac ten przycisk z podwojnym koleczkiem?:) w trakcie pracy, pompa normalnie podaje zadany parametr temp. na wode zgodnie z krzywa grzewcza dla okreslonej temperatury zewnetrznej? czy mozemy wlaczyc modulacje (chodzi o dynamiczne podniesienie/obnizenie krzywej w grzewczej w przypadku duzej roznicy pomiedzy temp. mierzona a docelowa) tak jak po podlaczeniu klasycznego termostatu pokojowego? czy takie sterowanie sprawdziloby sie gdybym chcial quasi-chlodzic dom temp. bezwzgledna (bez krzywej grzewczej chlodzenia) tylko w nocy, a na dzien podwyzszajac do jakiejs wyzszej temp. na sterowniku wylaczal (chyba) pompe? co musi zostac podlaczone (czujnik temperatury) aby aplikacja wiedziala jaka jest temp. w strefie, ktora nas najbardziej interesuje (np. salon)? jest dostepne menu awarie, ale jak rozumiem menu silowniki i czujniki nie jest niestety obecne?;( pytam bo jakos nie mozna znalezc rozsadnej wiedzy na stronach Daikina ani w necie, a moze bylbym zainteresowany takim sterowaniem… z gory dziekuje za odpowiedzi… ps. Panie Andrzeju tak btw tym blogiem robi Pan kawal dobrej roboty;) pozdr

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Sterowanie w oparciu o temp. Pokojową to nie zwykły on/off, bo w przypadku aktywacji modulacji zasilania, mamy przesunięcie krzywej grzewczej w zakresie 5 stopni, a w nowej Althermie 3 do 10 stopni
   Aplikacja z telefonu widzi tylko temperaturę jaką rejestruje termostat.
   Niestety nie ma w aplikacji menu serwisowego,

   Odpowiedz
   1. S***

    dziekuje za odpowiedz, w przypadku mozliwosci sterowania modulacja to taka regulacja robi sie coraz bardziej interesujaca, ale;) nie do konca rozumiem, termostat jest w BRP069A62 czy w jednostce wewnetrznej? i czy mozemy ewentualnie wydlubac go z jednostki wewnetrznej i przeniesc do innego pomieszczenia? lub moze do tego sluzy KRCS01-1 ( ale tu znow sa 3 wersje i nawet ludzie z Daikina nie wiedza, ktora jest ewentualnie konieczna)… czy pojawilo juz sie jakies hm wsparcie poprzez platforme IFTTT? i bardzo przepraszam ale b. prosze o odpowiedz co konkretnie robi ta ikona podwojnego kolka (, czy w menu dla Praca-ogrzewanie/chlodzenie pomieszczenia robi off, czy tez jedynie wylacza sterowanie pokojowe i przechodzi w jakis inny tryb pompa? pozdr i dziekuje  

    Odpowiedz
 7. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  BRP to tylko moduł komunikacji. Termostat nie może być w jednostce wewn., bo ta, stoi przeciez w kotłowni. Termostat, czyli czujnik temperatury, jest w sterowniku pompy. Jeśli lokalizacja sterownika nie jest odpowiednia dla właściwego pomiaru temperatury wewnętrznej, to możemy do pompy dołożyć dodatkowy czujnik, zlokalizowany w wygodnym dla nas miejscu i „powiedzieć” pompie, że ma korzystać właśnie z niego, a nie z tego wbudowanego w sterownik. Niczego nie trzeba wydłubywać.

  Ikona z dwoma kółkami, to po prostu off – wyłączenie pompy. 

  Co do IFTTT – na ten moment nie mam informacji i nie sprawzdałem. Pod koniec ub roku nie było wsparcia.

  Odpowiedz
 8. S***

  dziekuje; ale czy to przeniesienie sterownika dotyczy rowniez Althermy 3? ewentualnie ile tam jest niezbednych kabli aby sobie ten sterownik przeniesc? pozdr

  Odpowiedz
   1. Lukasz

    A czy można prosić o informację jaki to sterownik/termostat i ile on kosztuje? Czy tylko jest jeden dedykowany czy są jakieś uniwersalne, które bedą pasować do Althermy ? Z góry dziękuję za odp.

    Odpowiedz
    1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

     Każda Altherma może współpracować z dowolnym termostatem on/off, ale niestety jest to rozwiązanie mało komfortowe, ponieważ nie ma w nim autoadaptacji krzywej grzania.
     Natomiast dedykowany termostat dla starszych Altherm serii C ma symbol EKRUCBL4 , a dla nowych Altherm serii 3 – to Madoka. Koszt ok. 500 zł

     Odpowiedz
 9. s***

  jeszcze jedno pytanie odnosnie zdalnego sterowania: „Ci, którzy sterują temperaturą zasilania, a więc zamiast temperatury pokojowej, widzą na sterowniku temperaturę żądaną wg krzywej grzewczej i mogą ją przesuwać +/- 10 stopni w górę lub w dół, nie będą mogli wykorzystać modułu, ani aplikacji.” jezeli dobrze zrozumialem to ze sterownika Althermy 3 znika harmonogram temp. zasilania i w tym miejscu po wybraniu termostatu pokojowego pokazuje sie harmonogram nastaw temp. jakie chcemy osiagnac w pomieszczeniu, w ktorym jest czujnik temperatury? czy jest ta nastawa synchronizowana z ustawieniami z aplikacji?

  pozdr
  s***

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Harmonogram jest we wbudowanym sterowniku w panelu pompy lub w aplikacji smartfona. Chcemy sterować temp. zasilania (pogodowa/bezwzględna) – mamy to w pompie. Chcemy sterować temp. pokojową – musimy dokupić sterownik/termostat uproszczony i harmonogram dalej mamy w pompie (nie ma go w termostacie).
   W tym drugim rozwiązaniu, pompą możemy sterować zdalnie. Musimy wtedy dokupić moduł zdalnego sterowania. Harmonogram jest wtedy w pompie i aplikacji.

   Odpowiedz
 10. Anonim

  Witam,
  Posiadam pompę ciepła Daikin Altherma LT 8kW ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. o poj. 260l (jednostka zewnątrzna ERLQ008CV3 oraz hydroboxEHVX08S26CB9W). Do sterowania online posiadam przyłączony moduł – Lan Adapter wersja podstawowa – kod: BRP069A62. NIestety w aplikacji na telefonie mam możliwośc odczytu/wyświetlenia (nawet nie zmiany a tylko włącz/wyłącz) ciepłej wody na potrzeby gospodarstwa a nie widzę możliwości wyświetlania/zmiany temperatury pompy ciepła/centralnego ogrzewania…Wersja demo aplikacji posiada więcej funkcji I możliwości niż w rzeczysistości. W aplikacji widze tylko jedno podłaczone urządzenie: 173400285 – to własnie ciepła woday na potrzeby gospodarstwa, nie są dostępne inne urządzenia.
  Proszę o pomoc jak mam skonfigurować sterownik na ścianie/aplikację abym mógł wykorzystać jej możliwści do zmiany temperatury wody na potrzeby gospodarstwa oraz sterowania pompą ciepła tak ja to pokazuje wersja demo aplikacji Daikin Online Control Heatingr.
  pozdrawiam,
  Dariusz

  Odpowiedz
 11. jarek

  Czy oznacza to że mając Althermę 3 i sterownik LAN nie ma możliwości ustawienia krzywej grzewczej wg pogody ?

  Potrzebuję rozwiązania do monitoringu zużycia energii elektrycznej i zdalnego włączania/wyłączania pompy ale zachowując możliwość własnej nastawy krzywej grzewczej wg temp zewn.
  Co Pan proponuje za rozwiązanie ?
  Czy jest możliwośc włączenia/wyłączenia pompy za pomocą innego zewnętrznego sterownika on/off

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Jeśli mówimy o Althermie 3, 4-6-8 kW i sterowniku LAN do niej (sterowniku Daikin), to sterujemy w oparciu o temp. pokojową, która nałożona jest na krzywą grzewczą (jak w tym wpisie https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/sterowanie-pompa-ciepla-altherma-serii-c/ ). Krzywą i jej parametry ustawiamy w panelu pompy, ale nie zdalnie.
   Natomiast poprzez dowolny obcy termostat LAN (on/off) możemy obudzić/uśpić pompę.
   Na koniec, poprzez płytkę wejścia/wyjścia możemy zdalnie włączyć/wyłączyć pompę.

   Odpowiedz
 12. jakis zart

  To ma byc aplikacjia powaznej firmy klimatyzacyjno grzewczej ?
  chyba raczej jakis baranow nie majacych pojecia o temacie do czego ma to sluzyc i z ktorej strony dziury to wachac nosem
  Co potwierdzaja same negatywy w sklepie wystawione przed pobraniem tego szajsu

  Odpowiedz
 13. Emil

  Czy jeśli zamontuje ten moduł i do tego termostat madoka to czy będę mógł z dowolnego miejsca sterować krzywa grzewcza lub temperatura w termostacie ? Jakie przewody dać do podłączenia termostatu madoka ?
  Dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Proszę zainstalować sobie bezpłatną aplikacje Daikin Online Control Heating, wejść w tryb demo i zobaczyć jakie ma możliwości. Nie można zmieniać krzywej grzewczej, jedynie temperaturę pokojową. Wymagany jest przewód 2-żyłowy

   Odpowiedz
 14. Grzegorz

  Witam, proszę o informację czy możliwe jest zainstalowanie jednoczesne sterownika pokojowego Madoka ( aby móc sterować krzywą od temperatury pomieszczenia) i jednocześnie sterownika zewnętrznego ( aby móc obudzić/uśpić pompę. Ja zainstalowałem sobie zgodnie z doradą aplikację Daikin Controller ale jakoś nie za bardzo widzę potrzebę takiej funkcjonalności. Niemniej jednak chciałbym mieć możliwość zdalnego uruchomienia PC
  ps. jak w płytce EKRP1HBAA podłączyć sterownik aby „zdalnie włączyć/wyłączyć pompę”

  Odpowiedz
 15. Marcin

  Czy moduł internetowy i aplikacja Daikin Online współpracuje tylko z Madoką czy może to być obojętnie jaki termostat, czy wystarczy tylko , że pompa jest w trybie termostat.

  Odpowiedz
 16. Marcin

  Czy podłączając dowolny termostat do pompy ciepła Daikin Altherma 3 można ustawić pompę w tryb termostatu pokojowego czy to musi być tylko Madoka, aby móc skorzystać za pomocą modułu internetowego do sterowania temp. przy pomocy aplikacji Daikin Online.

  Odpowiedz
 17. artur

  A czy mógłby pan podać typ/model bo jedne źródła podają EHS157056 inne ROCON 1 nastepne EKRP….. LUB BRP…. , i powiem szczerze mam mętlik w głowie , z góry dziękuję

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *