Zdalne sterowanie pompami ciepła Daikin Altherma

Po wielu zapowiedziach i długim okresie oczekiwania, dostępny jest już moduł zdalnego sterowania pompami ciepła Daikin Altherma.
Na początek trochę historii.

Pierwsze modele pomp ciepła Altherma serii A i B, sprzedawane w latach 2006-2012 nie miały możliwości zdalnego sterowania.
Dopiero seria CA, która pojawiła się w 2012 i była przełomowa, miała możliwość zdalnego sterowania poprzez kartę komunikacji RTD-LT/CA.
Karta ta pozwala na zdalne sterowanie na trzy sposoby – rezystancyjne, 0-10V oraz poprzez protokół modbus.
Miło nam się pochwalić, że dla tej serii pomp opracowaliśmy własny moduł HVAC Net Controller, dzięki któremu można sterować zdalnie pompami serii CA z poziomu dowolnej przeglądarki.
Niestety – radość nasza nie trwała długo.
 
W 2015 roku w serii CB, producent zmienił oprogramowanie, zaprzestał rozwoju karty RTD i od tamtego czasu modele serii CB nie mogły być sterowane zdalnie.
(W dalszym ciągu sterujemy zdalnie pompami ciepła Altherma HT – dla tych pomp również opracowaliśmy zdalne sterowanie poprzez kartę komunikacji RTD-W)
 
Daikin zapowiedział dedykowaną aplikacje dla pomp Altherma online controller i moduł komunikacji, analogiczny jak w przypadku klimatyzatorów (świetne rozwiązanie – polecam zapoznać się z tym wpisem), ale… przyszło nam na niego czekać 2 lata.
I oto wylądował na naszym biurku.
 
 
Taka oto skrzyneczka, występująca w dwóch wariantach o symbolu BRP069A61 i BRP069A62
Końcówka A62 to wersja podstawowa (tylko zdalne sterowanie), a A61 to wersja rozszerzona, która oprócz funkcji zdalnego sterowania pozwala na współpracę z instalacją fotowoltaiczną oraz z inteligentną siecią energetyczną Smart Grid.
W środku znajduje się niwielka płyka elektroniki.
 
 
Co ciekawe – widoczna różnica w płytkach między wersją podstawową a rozszerzoną polega tylko na uzbrojeniu widocznych w lewym górnym rogu płytki portów.
 
Montaż modułu jest dość prosty. Montujemy go w dowolnym miejscu.
Łączymy go kablem sieciowym z naszym domowym routerem oraz dwużyłowym kablem z hydroboksem pompy ciepła, czyli z jednostką wewnętrzną.
Poniżej moduł podłaczony do naszego symulatora.
 
 
Moduł może pracować w sieciach domowych z serwerem DHCP jak i w sieciach LAN, w których mamy własne, sztywne, adresy IP. Wówczas, poprzez interfejs webowy oraz konfigurację dip-switchy (widocznych z prawej strony płytki), możemy przydzielić mu własny adres.
 
Po podłączeniu modułu do systemu (pompy ciepła i sieci) potrzebujemy jeszcze na naszym smartfonie zainstalować aplikację Daikin online controller.
Aktualnie aplikacje te są dwie. Z niebieskim logo, dla jednostek klimatyzacyjnych oraz z ciemno-pomarańczowym, właśnie dla pomp ciepła Altherma.
 
 
 
Kilka słów o kompatybilności.
Moduł współpracuje tylko z pompami Altherma serii CB, nową serią Altherma 3, hybrydową pompą ciepła oraz pompą gruntową. Przy czym w dwóch ostatnich modelach należy zaktualizować oprogramowanie płyty głównej.
 
Pomijam konfigurację.
Co potrafi moduł i aplikacja?
Zacznijmy od tego, że pompą ciepła będziemy mogli sterować zdalnie, tylko wtedy, jeśli będzie ona przez instalatora skonfigurowana do pracy w funkcji termostatu pokojowego.
Ci, którzy sterują temperaturą zasilania, a więc zamiast temperatury pokojowej, widzą na sterowniku temperaturę żądaną wg krzywej grzewczej i mogą ją przesuwać +/- 10 stopni w górę lub w dół, nie będą mogli wykorzystać modułu, ani aplikacji.
Jest to moim zdaniem pewien minus. W naszym rozwiązaniu kompatybilnym z pompami CA, aplikacja automatycznie rozpoznawała sposób sterowania pompą ciepła i dostosowywała menu.
Tak więc możemy włączać i wyłączać pompę ciepła, zmieniać tryby pracy (grzanie, chłodzenie) , zmieniać nastawy temperatury pokojowej. Oczywiście zobaczymy w jakim pompa ciepła pracuje trybie, jaka jest temperatura wewnętrzna i zewnętrzna, a w przypadku wejścia w tryb awarii, wyświetli kod błędu.
W przypadku wody użytkowej możemy zmienić nastawę cwu oraz uruchomić tryb powerfull.
bardzo przydatnym elementem aplikacji jest możliwość podglądu oraz edycji harmonogramów ogrzewania oraz wody użytkowej.
W jednostkach nowej Althermy 3 ma być dostępny podgląd zużycia energii w ujęciu dziennym, tygodniowym i rocznym.
Poniżej kilka zrzutów ekranu z aplikacji.
 
 
 
 
 
 
 
Aplikacja pracuje zarówno w lokalnej sieci LAN, łącząc się bezpośrednio z modułem zdalnego sterowania jak i pozwala na pracę z dowolnego miejsca, wykorzystując serwery producenta. Jest to tzw. funkcja „zaloguj się poza domem”
 
 
By zapoznać się z aplikacją przed zakupem modułu, można ją zainstalować bez podłączenia do pompy ciepła i uruchomić tryb demonstracyjny.