Jesienią ub roku, we wpisie o pojemności pompy ciepła sugerowałem, że już wkrótce pojawi się nowa pompa ciepła Daikin Altherma typu split, z dużego typoszeregu 11-14-16 kW na czynniku R32, Bluevolution.
No i mamy ją – The Power Pact, czyli Pakt Mocy, jak reklamuje ją producent.
Już prawie wszystkie nici łączące producenta z czynnikiem R410A zostały przecięte.
Czemu prawie wszystkie? – o tym na koniec.
Produkcja małych pomp niskotemperaturowych 2-giej generacji (od 2012 roku) 4-6-8 kW na R410A zakończyła się w 2019 roku.
Od 2018 roku zastąpiła je 3-cia generacja pomp, Altherma 3, na czynniku R32
Produkcja dużych pomp 2-giej generacji 11-14-16 kW na R410A zakończyła się w ub. roku.
Agregat ERLQ w dużym typoszeregu pojawił się w 2009 roku i praktycznie od tego czasu nie był zmieniany. Miał wówczas świetne parametry. Wówczas. Ale… ponad 12 lat w tej branży to długo.
Już w 2019 roku producent wprowadził nowe modele niskotemperaturowe w typoszeregu 11-14-16 kW na czynniku R32, czyli Althermę 3H, ale z uwagi na lekką palność tego czynnika, są to rodzaje monobloku, nazwane hydrosplit.
W 2020 roku pojawiła się wysokotemperaturowa pompa ciepła Altherma 3H HT.
Hydrosplity dostały inną konstrukcję i… moc.
Np. niskotemperaturowa (tylko z nazwy) Altherma 3H potrafi przy -20 stopniach osiągać 60 stopni na zasilaniu, a Altherma wysokotemperaturowa 3H HT (montujemy ją stale w modernizowanych instalacjach grzejnikowych) – ponad 65 stopni.
Oprócz nowej konstrukcji i mocy, Althermy 3H dostały też odpowiednią… cenę, która wynika właśnie z konstrukcji i możliwości tych pomp.
Konkurencja albo nadal oferuje duże splity na R410A, albo podkręca jednostki na R32 z ilością czynnika do 1,84 kg.
Czemu akurat 1,84 kg? Jednostki split z większą ilością czynnika wymagają nieco innej technologii/konstrukcji oraz nakładają pewne ograniczenia na minimalną wielkość pomieszczenia, w którym montowana jest jednostka wewnętrzna.
Daikin przeprojektował zarówno agregat, jak i jednostkę wewnętrzną.
To zupełnie nowa pompa ciepła.
Stary dwuśmigłowy agregat ERLQ został zastąpiony nowym, jednośmigłowym agregatem o dźwięcznej nazwie ERLA, z nowoczesnym czarnym grillem, jak w jednostkach EPRA, nowym, cichszym wentylatorem i wydajniejszym układem chłodniczym z pojemnością… 3,8 kg czynnika R32.
Przy okazji – ERLA to staroislandzkie imię żeńskie. Podobno jeden z gorących gejzerów na Islandii, którymi tak chętnie grzeją się mieszkańcy wyspy, nosi imię Erla.
Islandczycy maja więc gorący gejzer ERLA, a my mamy gorącą pompę ciepła
Zmianie uległa również jednostka wewnętrzna.
Z uwagi na czynnik R32 przeprojektowano wymiennik freon/woda, a w jednostce ściennej rury chłodnicze wyprowadzone są pionowo w górę, by tzw wysokość uwalniania ( w przypadku potencjalnego wycieku), zwiększyć do bezpiecznej wartości. Wszystkie elementy w środku są starannie wyizolowane.
A tak to wygląda na żywo
Chociaż gorąca ERLA jest pompą niskotemperaturową i producent rekomenduje ją głównie do nowych budynków z instalacją podłogową i/lub klimakonwektorami, to pompa ta, przy -7 stopniach potrafi osiągnąć na zasilaniu 60 stopni.Praca do -25 stopni.
Zgodnie z etykietą energetyczną, średnioroczny SCOP dla warunków klimatu chłodnego i instalacji niskotemperaturowych przekracza 4.
Przy poprzednim modelu było to ok. 3,5
W porównaniu z hydrosplitami 3H i 3H HT/MT, ERLA ma nieco węższą kopertę pracy i prostszą konstrukcje.
Dzięki temu, jest też atrakcyjniejsza cenowo i zapełnia lukę po starym typoszeregu ERLQ.
O tym, że pojawi się jakaś ERLA, pisałem w ub roku jesienią.
Poniżej cytat:
- Co ciekawe – przypuszczam, że jeszcze w br Daikin także wprowadzi do swojej oferty duże splity na R32 z ilością czynnika do 1,83kg.
Dlaczego?
Proste – mniejsza sprężarka + mniej czynnika + mniejszy wymiennik = tańsza pompa ciepła
- A rynek rośnie – nie tylko tych modernizowanych instalacji grzejnikowych, ale również w nowych budynków czyli instalacji podłogowych czy z klimakonwektorami – i konkurencja nie śpi.
Pomyliłem się tylko w kwestii ilości czynnika – jest go 3,8 kg, no i parametrów – są zdecydowanie lepsze niż przypuszczałem
Budujesz nowy dom, modernizujesz instalacje niskotemperaturową – nowa pompa ciepła Daikin Altherma split na R32, ERLA jest dla Ciebie.
A tutaj filmik z YT – robi wrażenie – zupełnie nowa pompa ciepła.
Jakie więc jeszcze urządzenia na R410A zostały do odcięcia? Aktualnie w ofercie Daikin mamy tylko dwie pompy ciepła na R410A
Policzony jest czas życia technicznego starej hybrydowej pompy ciepła, z takimi samymi agregatami, jakich produkcja zakończyła się w 2019 roku. Od stycznia 2025 wejdzie zakaz sprzedaży urządzeń z ładunkiem do 3kg napełnionych czynnikiem R410A, więc tutaj los tej pompy jest już przesądzony.
Pozostała jeszcze dwusprężarkowa Altherma HT, na R410A i R134A, produkowana prawie niezmieniona od 2009 roku. Zasilanie do 80 stopni – nadal nie ma konkurencji, która osiąga takie temperatury i moce grzewcze. Zmodernizowaliśmy masę kotłowni olejowych, gazowych i węglowych na tej pompie. Łezka w oku się kręci. Szereg z tych modernizacji opisanych jest na blogu. Ale… cena (tak naprawdę mamy 2 agregaty) , przestarzały jak na dzisiejsze standardy interfejs, obowiązek rejestracji w CRO. Świat idzie do przodu, a ta pompa też w krótce odejdzie do historii.
Witam. Czy pompa daikin altherma 8 jednofazowa może być zasilana awaryjnie z agregatu prądotwórczego inwerterowego?
Nie bardzo wiem jaki to jest agregat inwerterowy. Nie zajmuje się też agregatami prądotwórczym. Pompa ciepła nie wie co ją zasila; musi mieć pełny sinus, stabilne napięcie i wymaganą moc. Jeśli te warunki nie będą spełnione, to pompa albo wyrzuci błąd nieprawidłowego zasilania albo dojdzie do uszkodzenia płyt elektroniki.
Sprężarka w pompie 3 fazowej ERLA DW1 jest podłączona do jednej czy trzech faz? A ściślej – czy w trakcie pracy równomiernie rozkłada pobór energii na 3 fazy, czy ciągnie prąd z jednej fazy?
Agregat podłączony jest do 3 faz i podczas pracy sprężarki równomiernie obciąża każdą fazę.
Nie podjął by się Pan opisania dokładnie swoich spostrzeżeń odnośnie pomp Midea i jej klonów? Praktycznie ostatnio zalały rynek swoją ilością, a po montażach kilku dostępnych mam bardzo mieszane odczucia z przewagą negatywnych.
Nie montujemy tych pomp, więc nie mam spostrzeżeń i się nie wypowiem. Są tanie – i tyle. A im pompa tańsza, tym mniej w niej jest. Taka prawda. Są grupy dyskusyjne poświęcone tym urządzeniom. Jak pobieżnie przeglądam, to użytkownicy lekko nie mają.
Ta pompa Daikin Altherma split na R32 o mocy 11 KW jak wiadomo moduluje swoją moc w zależności od zapotrzebowania. Stąd moje pytanie jak nisko potrafi zejśc z mocą – czy utrzyma się na 2 KW mocy ?
Producent nie podaje tych informacji, więc niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć. Ale nie sądzę by ta pompa zeszła tak nisko z mocą
Dzięki za szybką odpowiedź. Skoro producent nie podaje to znaczy, że modulacja na mocy nie jest zbyt szeroka. Wyczytałem gdzieś, że taka pompa powinna zejść o 30 % swojej mocy niżej i to chyba będzie wszystko. Szkoda, że nie zejdzie z mocą całkiem nisko bo wtedy w cieplejsze dni tak jak dzisiaj mogłaby jeszcze płynnie pracować i nie odstawiać się za często. Na razie mam w planie wymianę źródła ogrzewania i do pompy się przymierzam a co z tego wyjdzie to zobaczymy.