Raptor to nie tylko amerykański myśliwiec F-22 czy ptak drapieżny, ale także świetna centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła firmy Aspol.
Szereg klientów pyta czy mamy jakieś inne centrale wentylacyjne w ofercie niż VAM firmy Daikin.
Owszem mamy 🙂
Oto jak prezentuje się Raptor firmy Aspol.
Kompaktowa centrala, w bardzo eleganckiej, termicznie izolowanej obudowie, pracująca w układzie pionowym, z wylotami powietrza skierowanymi w górę.
Serce centrali to aluminiowy przeciwprądowy wymiennik ciepła Klingenburg, o sprawności temperaturowej do 91%, wykonany z aluminium, niewrażliwy na mróz, przegrzanie czy korozję.
Centrala wyposażona jest w filtry kieszeniowe klasy F5 na nawiewie i wywiewie oraz dodatkowy filtr działkowy klasy G3, umieszczony na bypasie.
Jest i więc automatyczny bypass z siłownikiem belimo.
Powietrzem kręcą wentylatory EC (elektronicznie komutowane) o niskim zużyciu energii elektrycznej.
Do tego automatyczny bypas z siłownikiem Belimo.
Obudowa termiczna nie tylko izoluje centrale, ale i ją wycisza.
Na uwagę zasługuje, autorska (jak sam ją nazwał producent) automatyka. Pozwala ona na współpracę z systemami inteligentnej automatyki budynków, programowanie czasowe, regulację pracy wentylatorów od 30 % do 100 % z krokiem co 5 %, sterowanie przepustnicą GWC czy nagrzewnicą wstępną.
Producent wymiennika centrali udostępnia narzędzia symulacyjne (podobnie jak Daikin w przypadku central VAM) pozwalające określić wszystkie parametry pracy wymiennika czyli jego odzysk ciepła.
Jedno z nich pozwala określić parametry pracy i odzysk energii w konkretnym punkcie pracy.
Drugie z nich, to taki symulator oszczędności. Połączenie parametrów pracy centrali z jej funkcjonowaniem w konkretnych warunkach klimatyzacyjnych i z prostą analizą opłacalności.
Na poszczególnych zakładkach określamy:
rodzaj wymiennika ciepła ( w przypadku centrali Raptor jest wymiennik płytowy, aluminiowy przeciwprądowy, GS-35)
dane klimatyczne oraz wymagane ilości powietrza
czas pracy centrali
następnie wprowadzamy dane ekonomiczne
po czym program oblicza nam oszczędności energii i odzysk ciepła
oraz przeprowadza analizę zwrotu z inwestycji
Aczkolwiek taka analiza zwrotu jakiejkolwiek centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła jest dość dyskusyjna.
Na koszt wentylacji wpływa wielkość strumienia powietrza wentylacyjnego, ilość godzin pracy w sezonie oraz koszt wytworzenia 1 kwh ciepła. (oczywiściewpływ mają jeszcze takie parametry powietrza jak jego wilgotność, temperatura czy sama sprawność wymiennika zastosowanego w centrali oraz energochłonność wentylatorów)
Jeśli założymy, że centrala wentylacyjna pracuje 24h/dobę na pełnym wydatku powietrza, a do tego grzejemy drogim nośnikiem ciepła takim jak czysty prąd, olej, propan, czy nawet gaz, to oszczędności wynikające z odzysku ciepła są znaczne (1,5-2,5 tys. zł) i centrala „zwraca się” w okresie swojego użytkowania.
W praktyce jednak, zdecydowana większość użytkowników central z odzyskiem ciepła, przez większość czasu eksploatuje je na niskim biegu, a sama centrala pracuje góra kilkanaście godzin na dobę i nie zawsze 7 dni w tygodniu.
Jeśli do tego dołożymy niski koszt wytworzenia kwh ciepła na ogrzewanie wynikający z zastosowania pompy ciepła, to oszczędności maleją.
Co więc daje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli zastosowanie centrali Raptor?
Na pewno oszczędności eksploatacyjne wynikające z wysokosprawnego wymiennika ciepła.
Ale przede wszystkim komfort.
Świeże powietrze dostarczamy tam gdzie chcemy, tyle ile go chcemy i wtedy kiedy chcemy.
Jest ono przefiltrowane i wstępnie podgrzane.
Nie zastąpi tego żaden mikrouchył w oknie czy nawiewnik, bo przy mrozach na zewnątrz mamy tylko ciąg zimnego powietrza, szum i świst oraz kurz na parapetach czy ramach okien.
Przy centrali, w budynku mamy lekkie nadciśnienie i budynek jest niewrażliwy na zmiany ciągu alternatywnej wentylacji grawitacyjnej czy nawet jego cofanie się przy wahaniach ciśnienia atmosferycznego lub niekorzystnych wiatrach.
Do tego odprowadzamy z budynku wilgoć bytową.
Możemy również wykorzystać bypas dla tzw freecoolingu, czyli chłodzenia powietrzem zewnętrznym. Często temperatura powietrza zewnętrznego jest niższa od powietrza w budynku, gdyż ta ostatnia podnosi na skutek zysków ciepła od nasłonecznienia i zysków ciepła bytowych.
A wszystko to robimy planowo i kontrolowanie dzięki wykorzystaniu własnej automatyki centrali czy też poprzez spięcie jej z automatyką inteligentną budynku.
Do tego centrala jest cicha, elegancka, ma bardzo dobre parametry i jest produkowana przez polskiego producenta.
Na samą instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła można też spojrzeć szerzej, bo jeśli decyzja o jej zastosowaniu zapada na etapie projektu czy rozpoczęciu budowy, to odpada szereg innych kosztów związanych z wykonaniem kominów wentylacyjnych czy zakupem okien z nawiewnikami.
Warto?
Warto 🙂
W zasadzie, to takie obliczenia pokazują tylko, ile można oszczędzić pieniędzy na odzysku ciepła. A porównanie do wentylacji naturalnej/grawitacyjnej, jest trudne, bo ta jest kompletnie niesterowalna i nieprzewidywalna.
Co się później kończy tym, że niby okna szczelne i pozamykane, a w domu wciąż wieją zimne przeciągi po nogach. Bo jednak zimne powietrze znalazło sobie jakieś wejście do domu (co jest przecież oczywiste), np. przez kratkę wentylacyjną w łazience.
Dziwię się, że w dzisiejszych czasach ktokolwiek w ogóle chce montować wentylację naturalną, która ani nie jest tania (kominy!), ani efektywna, ani komfortowa.
Budżet jest nieubłagany więc czasem trzeba z czegoś zrezygnować. Z moich doświadczeń, ok. 70-80% klientów zwracających się do nas z zapytaniami realizuje instalacje wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
Bardzo ciekawy opis. Raptor firmy Aspol prezentuje się obiecująco więc bardzo poważnie zastanowię się nad zainstalowaniem