Pompa ciepła powietrze-powietrze vs powietrze-woda

Wydawało mi się, że wszystko jest proste i oczywiste.
Jednak jedno z zapytań pokazało, że na pompy ciepła zupełnie inaczej patrzą klienci, którzy z branżą ogrzewania nie mają nic wspólnego, niż osoby, które siedzą w tym na co dzień.

W jednym z maili dostałem takie oto zapytanie:
 
…Marzy mi się sytuacja, w której na początku sezonu cieplnego uruchamiam sobie etapami ogrzewanie jedynie w łazienkach, potem kolejne sypialnie, za dni kilka kuchnię i salon, a na końcu wiatrołap, a pod koniec sezonu w odwrotnej kolejności…
 
Do tego pojawiła się kwestia klimatyzacji – latem też przecież chcemy mieć komfort.
Do tego kwestia nawilżania i osuszania, bo przecież poziom wilgotności w domu jest ważny, zwłaszcza zimą.
A na koniec – wentylacji.
Którą więc pompę wybrać? Powietrze-powietrze czy powietrze-woda?
 
Na wstępie – najistotniejsza różnica, która ma wpływ na wszystkie późniejsze funkcje i możliwości systemu ogrzewania.
Pompa ciepła powietrze-powietrze to układ nadmuchowy, w którym ogrzewamy bezpośrednio powietrze z budynku. Jednostka nawiewna wyposażona w wentylator ogrzewa (lub chłodzi) powietrze i tłoczy je do kanałów. Powietrze to następnie trafia do pomieszczeń przez kratki nawiewne.
Pompa ciepła powietrze-woda, to układ wodny, w którym ogrzewamy czynnik grzewczy jakim jest woda, a pompa obiegowa tłoczy ją do instalacji z rurek i w  ten sposób ogrzewa nasz dom.
Przejdźmy więc do porównań.
 
Odbiorniki ciepła i instalacja
Przy pompie powietrze-powietrze odbiorników w zasadzie nie ma. W dużym uproszczeniu, taka pompa, to klimatyzator kanałowy grzewczo-chłodzący, który dmucha powietrzem w układ kanałów i dalej jest ono rozprowadzane po budynku.
Chcąc więc mieć układ nadmuchowy – musimy mieć miejsce na instalację czyli kanały. I to nie mało.
Kanały mogą być: pod stropem piwnicy, w posadzce parteru budynku niepodpiwniczonego, pod stropem parteru w pustce sufitu podwieszanego czy też obudowane na tzw gzyms, za ścianką kolankową poddasza, w pustce strychu.
Teoretycznie prawie każdy dom nadaje się do układu nadmuchowego. Ale praktycznie musimy na te kanały znaleźć miejsce. A to, nie na każdym etapie budowy jest możliwe i nie przy każdej aranżacji wnętrza.
Przy pompie ciepła powietrze-woda musi pojawić się odbiornik ciepła i instalacja.
Tutaj w zasadzie nie mamy żadnych problemów, ze znalezieniem miejsca na instalację.
Zazwyczaj jest to podłogówka. Dlaczego? – ponieważ pompa ciepła powietrze-woda jest źródłem ciepła niskotemperaturowym i najwyższe sprawności uzyskuje przy niskich temperaturach zasilania od 25 do 40 stopni. A te odpowiadają właśnie podłogówce.
Ale podłogówka narzuca nam typ posadzki, głównie w postaci płytek (a nie parkietu czy dywanu)
Rozwiązaniem będą wtedy klimakonwektory, które mogą pracować z temperaturami zasilania zbliżonymi do podłogówki.
Teoretycznie mogą to być także grzejniki, aczkolwiek odradzam takie instalacje (za wyjątkiem pompy ciepła Altherma HT – ale to temat na inny wpis).
Jeśli więc ktoś chce mieć w salonie dębowy parkiet a w sypialniach puszysty ciepły dywan, to nie pójdzie w stronę podłogówki.
Zwróci się w stronę klimakonwektorów (instalacja mieszana) czy też wybrany zostanie układ nadmuchowy na pompie ciepła powietrze-powietrze, dla którego typ posadzki nie ma żadnego znaczenia.
A jeśli ktoś chce chodzić zimą na bosaka po ciepłej podłodze, to wybierze układ wodny.
 
Grzanie, chłodzenie
Pompa ciepła powietrze-powietrze jest z definicji grzewczo-chłodząca. Klimatyzację mamy więc w cenie. I to pełnoprawną klimatyzację, która latem przyjemnie wychłodzi nam cały dom, bez żadnych dodatkowych kosztów.
Wybieramy na sterowniku tryb chłodzenia i klimatyzacja po prostu działa.
Przy pompie powietrze-woda mamy modele tylko grzewcze, jak i grzewczo-chłodzące.
Różnica w cenie jest nie duża, ale jednak.
Ponadto sam fakt posiadania wersji grzewczo-chłodzącej nie świadczy jeszcze o klimatyzacji.
Pompa wyprodukuje nam co prawda zimną wodę od temp. +7 stopni wzwyż (tak jak agregat wody lodowej), ale jakoś ten chłód musimy odebrać i przekazać go do powietrza.
Jeśli mamy klimakonwektory, to problem jest rozwiązany i mamy prawdziwą klimatyzację.
Pstryk na sterowniku pompy i mamy ją w trybie chłodzenia. Pstryk na pilocie klimakonwektora i klimatyzujemy pokój.
A jeśli jest tylko podłogówka?
No cóż. Można do chłodzenia wykorzystywać i instalację ogrzewania podłogowego, ale… jest to chłodzenie toporne, bezwładne, niesterowalne i nie nadaje się do każdego typu posadzki.
Działać? – jakoś to działa. Ale nic poza tym.
 
Wentylacja
Przy układzie nadmuchowym mamy już w domu kanały i jednostkę nawiewną, więc nic nie stoi na przeszkodzie by je wykorzystać do celów wentylacji.
Można to zrobić na dwa sposoby.
Pierwszy – możemy bez żadnych dodatkowych kosztów dobierać w odpowiedniej ilości powietrze świeże z zewnątrz. W budynku zrobi nam się wtedy lekkie nadciśnienie, a powietrze zużyte zostanie wypchnięte przez istniejące kanały wentylacji (np. w łazienkach, kuchni).
Mamy wtedy wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, ale bez odzysku ciepła.
Drugi sposób – to właśnie odzysk ciepła. W układ nadmuchowy wpinamy wtedy centralę wentylacyjną z wymiennikiem/rekuperatorem i również wykorzystujemy istniejący układ kanałów nawiewnych.
Tymczasem pompa ciepła powietrze-woda nie ma nic wspólnego z wentylacją.
Tutaj musimy wykonać niezależną instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. O ile taką chcemy mieć. Możemy oczywiście pozostać przy wentylacji grawitacyjnej.
 
Ciepła woda użytkowa
W układzie nadmuchowym nie mamy w ogóle możliwości przygotowania wody użytkowej. Pompa ciepła powietrze-powietrze nie jest do tego przystosowana.
Cwu musimy przygotować oddzielnie. Np. za pomocą innej pompy ciepła do cwu, bojlera elektrycznego czy też bojlera wspomaganego układem solarnym.
Pompa ciepła powietrze-woda jest natomiast przystosowana do przygotowania cwu.
Do tego jest przeznaczony dedykowany zasobnik z wężownicą.
 
Sterowanie
Tutaj dochodzimy do sedna i cytatu jaki zamieściłem na początku wpisu.
W układach nadmuchowych mamy jeden centralny sterownik/termostat, który zarządza naszym urządzeniem.
Albo grzejemy cały dom albo wcale.
Jest oczywiście szereg konfiguracji tego sterownika, które opisałem tutaj, ale nie zmienia to faktu, że sterowanie jest centralne.
Możemy oczywiście przymykać kratki nawiewne, ale trzeba pamiętać, że powietrze przydławione na jednej kratce, zostanie skierowane proporcjonalnie do wszystkich pozostałych.
W skrajnym wypadku, gdyby użytkownik zamknął wszystkie kratki, to wentylator jednostki nawiewnej nie miałby gdzie tego powietrza dmuchać.
Mamy więc jakąś regulację, ale jest ona ilościowa, a nie jakościowa.
Jeśli mając układ nadmuchowy, chcemy w poszczególnych pomieszczeniach utrzymywać niezależnie różne temperatury, to w przypadku pomp ciepła powietrze-powietrze należy zastosować strefowy system rozdziału powietrza.
 
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda z pompą powietrze-woda. Hydraulicznie wodę pogonimy tam gdzie nam się podoba i tyle ile nam się podoba.
W przypadku klimakonwektorów sprawa jest prosta, bo każdy ma zawór i niezależne sterowanie bądź to z pilota, bądź ze sterownika ściennego.
A podłogówką również zasterujemy o czym pisałem już tutaj.
 
Nawilżanie
Często mam pytanie czy dany system ogrzewania utrzyma w domu stabilny poziom wilgotności.
W układach nadmuchowych możemy zastosować kanałowy nawilżacz powietrza.
Działa on na tej zasadzie, że ciepłe powietrze z jednostki nawiewnej owiewa taką siateczkę, po której spływa woda. Woda paruje, a para zostaje porwana strumieniem powietrza i jest rozprowadzana po domu.
Zaworek, który puszcza wodę na tą siateczkę jest sterowany czujnikiem wilgotności.
Wilgotność spada, zaworek się otwiera, woda spływa po siateczce i paruje.
W przypadku gazowych piecy nadmuchowych działa to sprawnie, bo temperatura nawiewu tuż za piecem jest stosunkowo wysoka, 50-70 stopni.
Przy pompach ciepła powietrze-powietrze, temperatura nawiewu jest zdecydowanie niższa, a ponadto zmienia się, bo pompa jest sterowana inverterowo.
Sprawność więc takiego nawilżacza obejściowego zdecydowanie spada. Oczywiście nadal działa i nawilża, i jest to lepsze, niż zupełny brak nawilżania, ale może być problem z osiągnięciem takiego poziomu wilgotności, jaki użytkownik nastawił sobie na higrostacie.
No i wniosek stąd taki, że standardowe nawilżanie w układzie nadmuchowym działa tylko wtedy, kiedy pompa jest w trybie grzania i to grzanie rzeczywiście jest realizowane.
Można zastosować nieco innego nawilżacze, w wersji parowej, przy której temperatura powietrza nawiewanego może spaść nawet do 22 stopni. Mamy również takie w ofercie.
Pompy ciepła powietrze-woda z nawilżaniem nie mają nic wspólnego.
Pewnym rozwiązaniem jest zastosowanie instalacji wentylacji z odzyskiem ciepła, wyposażonej w centralę z wymiennikiem entalpijnym, o której pisałem tutaj i tutaj.
 
Osuszanie
O wilgotności i osuszaniu kilka słów napisałem tutaj.
Jeśli pompa ciepła powietrze-powietrze działa w trybie klimatyzacji, to jednocześnie osusza nam powietrze.
Jeśli powietrze przepływa przez chłodnicę, to część mocy chłodniczej tej chłodnicy idzie na wytrącenie wilgoci z powietrza bez zmiany temperatury, a pozostała część na obniżenie temperatury. Czyli klimatyzujemy = osuszamy.
Ale co jeśli nie chcemy chłodzić a chcemy osuszać?
W pompach ciepła powietrze-powietrze jest tryb osuszania. Polega on na tym, by tak sterować mocą chłodnicy i wentylatorem, by tylko osuszać powietrze, a w minimalnym stopniu obniżać jego temperaturę.
Należy jednak pamiętać, że nie możemy sobie nastawić poziomu wilgotności do jakiego chcemy osuszyć powietrze. Po prostu osuszamy i tyle. Ale ten dolny poziom jest stabilny i zazwyczaj jest to ok. 50%.
Pompy ciepła powietrze-woda z osuszaniem nie mają nic wspólnego.
Chyba, że w instalacji mamy klimakonwektory, które chłodzą.
 
Filtracja
W układach nadmuchowych powietrznych pomp ciepła mamy standardowe filtry EU4.
Mają one za zadanie chronić wymiennik przed zabrudzeniem kurzem oraz filtrować samo powietrze nawiewane do pomieszczeń.
Jeśli komuś zależy na wyższym poziomie filtracji, to może zastosować dokładniejsze filtry kieszeniowe lub filtry elektrostatyczne.
 
W pompach ciepła powietrze-woda nic nam nie filtruje powietrza, natomiast klimakonwektory są wyposażone w filtry i to nawet bardzo skuteczne w przypadku klimakonwektorów HP Daikina.
 
Koszty inwestycji
Instalacja na pompach ciepła powietrze-powietrze jest tańsza niż na pompach powietrze-woda. A w przypadku instalacji, która ma obejmować klimatyzację i wentylację, różnica jest dość znaczna.
Sama pompa wodna jest zdecydowanie droższa niż powietrzna.
Instalacja kanałowa jest porównywalna z podłogówką.
Dochodzą jednak klimakonwektory, które w wersji HP przy kilku pomieszczeniach dają kwotę kilkunastu tys zł.
Do tego w układzie wodnym dochodzi niezależna instalacja wentylacji, która w układzie nadmuchowym jest tańsza o układ kanałów nawiewnych.
 
Koszty eksploatacji (informacje z dn. publikacji wpisu, tj. 2 września 2012)
Pompa ciepła powietrze-woda osiąga nieco wyższe średnioroczne współczynniki COP niż jej powietrzny kolega, chociaż nie jest to regułą.
Powody są dwa.
COP zależy w dużej mierze od temperatury zasilania górnego źródła czyli wody w instalacji lub temperatury nawiewu.
W układzie wodnym i podłogówce, mamy wpływ na tą temperaturę, a ponadto dla ogrzania domu wystarczy nam już 25-35 stopni.
W układzie nadmuchowym nie mamy wpływu na temperaturę nawiewu, a dla ogrzania potrzebujemy nawiew od 30 do 55 stopni.
Dlatego też osiągane COP są nieco niższe. Z drugiej strony – dynamika układu nadmuchowego jest zdecydowanie wyższa. Grzejemy prawie natychmiast to co chcemy czyli powietrze i tutaj zyskujemy na eksploatacji.
Kolejna kwestia to porównanie mocy wentylatora jednostki nawiewnej i pompy obiegowej.
Przy wentylatorze mamy moce od 100 do 300 Wat, czy nawet więcej w zależności potrzebnego sprężu (długości układu kanałów).
A pompa wodna ma od kilkudziesięciu do 150 Wat.
 
Koszty eksploatacji (Aktualizacja 30-12-2013)
Jeśli chodzi o koszty eksploatacji, to sytuacja nieco zmieniła się wraz z wprowadzeniem jednostek SkyAir seasonal smart inverter w 2012 roku. A więc już po opublikowaniu tego wpisu.
Poprzednie super invertery SkyAir, przy -15 stopniach osiagały COP na poziomie 2.
Aktualne jednostki RZQGL ten współczynnik maja na poziomie 3
Po pierwszym sezonie 2012/2013 na kilku instalacjach oraz po analizie danych technicznych, układy nadmuchowe na pompach ciepła Daikin SkyAir seasonal smart mają nawet niższe koszty eksploatacji, niż układy powietrze-woda.
Chociaż trudno tutaj o porównania istniejących instalacji.
Ciekawe jest porównanie etykiety energetycznej oraz program Altherma symulator.
Przy temperaturze obliczeniowej -10 stopni dla klimatu umiarkowanego i obciążenia ciepłnego 12,7 kW (dane z etykiety energetycznej RZQG125) SCOP wynosi 4,05.
Natomiast program Altherma symulator, przy lokalizacji Francja, Lyon (też ok. -10 stopni) i analogicznym obciążeniu cieplnym, podaje SCOP 3,7-3,8 dla Althermy 14 kW (analogiczna wielkość jednostki do 125)
Wygląda na to, że rozwój technologi w układach powietrze-powietrze poszedł dalej niż w układach powietrze-woda.
Widać to zresztą na jednostkach Emura 2014 i nowej Ururu-Sarara, która w całym typoszeregu znajduje się w klasie A+++
 
Wnioski
Pompa ciepła powietrze-powietrze to prosty i niedrogi układ zapewniający ogrzewanie, wentylację i klimatyzację z prostym centralnym sterowaniem, który przy stosunkowo niedużym koszcie inwestycyjnym, zapewnia nam trzy podstawowe funkcje (grzanie, klimatyzacja, wentylacja), z kosztami eksploatacji nawet niższymi niż pompa ciepła powietrze-woda, ale z koniecznością niezależnego przygotowania cwu. 
Układ nadmuchowy możemy rozbudować o zdalne sterowanie przez internet za pomocą modułu HVAC Net Controller lub o układ strefowy, z niezależnym sterowaniem temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach i równiez zdalnym sterowaniem przez sieć.
Pompa ciepła powietrze-woda z instalacją mieszaną (podłogówka + klimakonwektory), to układ zdecydowanie bardziej komfortowy i elastyczny, z możliwością zastosowania w każdym domu, umożliwiający najróżniejsze sterowanie temperaturą pomieszczeń w funkcji ogrzewania i klimatyzacji, zapewniający  niskie koszty eksploatacji (ok. 15-20% niższe od gazu) zarówno w trybie ogrzewania jak i cwu, ale zdecydowanie droższy i wymagający niezależnej instalacji wentylacji mechanicznej, o ile taką chcemy mieć.

42 komentarze do “Pompa ciepła powietrze-powietrze vs powietrze-woda

 1. Krzysiek

  Dziękuję! tego mi było trzeba – wszystko podane na tacy, normalnym językiem i bez kryptoreklamy. W dzisiejszych czasach to rzadkość. 

  Odpowiedz
 2. Arek

  Również bardzo dziekuję za interesujące porównanie dwóch systemów. Proszę jeszcze o informację, co się dzieje z zasilaniem CWU w momencie gdy pompa powietrze – woda realizuje funkcję chłodzenia, np przez klimakonwektor. Jedyne co przychodzi mi do głowy, to odcięcie zbiornika od pompy i wykorzystanie wbudowanych grzałek. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
 3. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  W momencie kiedy przygotowywana jest cwu, system przełącza się na "grzanie" i na zaworze trójdrożnym ciepła woda jest kierowana na wężownicę zasobnika. Wtedy system nie chłodzi. Po załadowaniu zasobnika (od kilkunastu do 60 minut – ten czas możemy ustawić) system wraca w tryb chłodzenia. Możemy ustawić czasy i godziny ładowania zasobnika, np. w nocy. 

  Odpowiedz
 4. Zbychu

  Witam,

  mam pytanie do autora.

  Fajnie jasno napisane, buduję dom i zastanawiam się nad wyborem systemu grzewczego.

  Rozsądnie inwestycyjnie, tanio i niezawodnie w eksploatacji.

  Dom 280m2, 115 na parterz, tyle samo na piętrze, reszta pokój nad garażem.

  Pytanie co wybrać.

  pozdrawiam i z góry dziękuję za podpowiedzi

   

   

  Odpowiedz
 5. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Naprawdę trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie, ale pewne pytania warunkują kolejne rozwiązania. I tak, czy budynek ma być klimatyzowany i jak ma wyglądać sterowanie, tj. czy ma być niezależne. Jeśli nie potrzebna jest klimatyzacja to pompa PW, a jeśli chcemy klimatyzować i mieć niezależne temperatury, to największy komfort, ale i cenę dadzą fancoile. Jak nie mamy na nie miejsca lub ich nie chcemy i chcemy mieć nieco niższa cenę, to układ nadmuchowy ze sterowaniem strefowym. A jak chcemy klimatyzować cały dom i zachować korzystny stosunek możliwości do ceny, to wtedy układ nadmuchowy ze sterowaniem centralnym.

  Odpowiedz
 6. Pablo

  (komentarz edytowany)

  Witam, bardzo fajnie napisany artykuł. Dużo fachowo opisanych aspektów. Swoją drogą, mając wybór pomiędzy pompą ciepła w systemie split lub monoblok, którą by Pan wybrał i dlaczego?  

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Zależy o jakim monobloku mówimy – zewnętrznym czy wewnętrznym. Ale sprawa jest dość oczywista. Problem z monoblokiem zewnętrznym jest taki, że jeśli poczas mrozów mamy dłuższą awarię zasilania czy nawet awarię samej pompy, to układ wodny po prostu zamarznie. Ot i cała odpowiedź i uzasadnienie.

   Odpowiedz
 7. Nateros

  Bardzo ciekawy i przydatny artykuł. Mam jednak pytanie odnośnie filtrów. Jaki rodzaj najlepiej zastosować i czy mógłby mi ktoś polecić jakieś godne uwagi firmy zajmujące się ich produkcją? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 8. rk

  Witam,

  Bardzo inspirujący artykuł. Zauważyłem po wypowiedziach, że nie chce Pan podawać nazw konkretnych firm ale chciałem zapytać czy jest jedna firma która pozwoli sprzętowo na ogrzewanie nadmuchowe z podziałem na strefy z pompą ciepła powietrze-powietrze, rekuperację, ogrzanie wody użytkowej? Interesuje mnie żeby to wszystko wysterować za pomocą Fibaro. 

  Pozdrawiam RK.

  Odpowiedz
 9. Adrian Teliżyn Autor wpisu

  Oczywiście. Daikin Skyair smart inverter + nasz autorski układ strefowy z dostępem przez internet.

  Mamy zrealizowanych szereg takich instalacji. CWU jest zawsze przygotowywana oddzielnie. Montujemy pomp Atlantic.

  Co do Fibaro – nie znam dokładnej specyfikacji, ale raczej jest to sterowanie on/off. Nasz system oparty jest o modbus z własnym sterownikiem swobodnie programowalnym. Zapewne da się to połączyć, chociaż trzeba by zmodyfikować nasze oprogramowanie. Musimy mieć odczyt po protokole modbus nastaw użytkownika.

  Odpowiedz
 10. TM

  Super artykul !

  Jednocześnie mam pytanie,

  w domu mam CWU grzane przy pomocy pompy ciepła, powietrze – woda, W tej chwili domek ogrzewam kominkiem z rozprowadzonym powietrzem po pomieszczeniach, wydaje się że pompa powietrze-powietrze to roziwazanie idealne dla mnie, zastanawiam sie jednak nad tym jak dobrac moc pompy oraz jakei rozwiazania na rynku są w porzadku jeśli mówimy o sosunku ceny/jakość .

   

  pozdrawiam

  TM

  Odpowiedz
 11. Artklu

  Technologia do nowego domu. Czy to dobry plan na jednorodzinny domek ~145mkw(z poddaszem) chcielibysmy zastosować: 
  Podlogówke(gaz),
  Rekuperacje, 
  Klimatyzacje,
  Kominek z płaszczem
  + ewentualnie fotowoltaika. 
  Z przemyslen wynika, ze fotowoltaika zaspokoi duzo zrodel czerpiących prąd(rtv/agd, klimatyzacje) i zostawi nadwyżkę na zimę..

  Z zasady opisanej przy uzyciu pompy powietrze-powietrze czyli klimatyzacji z inwerterem, pozbylbym się inwestycji w klimatyzację i czyzby rekuperację?

   

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Pomysł dobry, aczkolwiek wszystko zależy od wielkości domu, zakresu planowanej klimatyzacji. Przemyślałbym ponownie ten kominek z płaszczem wodnym.
   Jeśli chodzi o układ powietrze-powietrze, to oczywiście odpada koszt inwestycyjny klimatyzacji. W cenie jest już wentylacja mechaniczna, ale bez odzysku ciepła. zasadność zastosowania dodatkowej centrali zależy od wielkości domu.

   Odpowiedz
 12. Damian

  Super artykuł! Od jakiegos czasu chodzi mi po glowie tzw. ogrzewanie pradem. Zastanawiam sie nad pc p-p + wentylacja z odzyskiem + przewody grzewcze w podlodze. Co Pan mysli o takim rozwiązaniu? Czym zrealizowac cwu? Dom 162m2, garaz dwustanowiskowy w bryle budynku – budynek parterowy. Czy przy takim rozwiazaniu jest szansa zejsc z kosztami ogrzewania domu nizej niz przy kotlowni na wegiel? Dom bedzie ocieplony nastepujaco: sciana porotherm 25 + 25 styro., podloga 30cm, dach 30-40 welna. 

  Jak dobrac moc pompy? Kalkulatory pokazuja mi nizsza wartosc zapotrzebowania na energie niz to co mam wpisane w projekcie. 

  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Tego typu instalacje wykonujemy stale. Ostatnia instalacja z przed 3 tygodni opisana we wpisie dotyczącym pompy SkyAir BLUEVOLUTION. Do cwu w zależności od zapotrzebowania można zastosować zwykły bojler lub pompę do cwu. W zależności od ceny węgla i sprawności spalania w kotle i sposobu eksploatacji (1-2 taryfy), koszty eksploatacji na pc PP będą zbliżone lub nieco niższe od węgla. Ale czy chodzi tylko o koszty???

   Odpowiedz
 13. Paweł

  Robie remont starego domu (hasie) piwnica parter pietro , w calym domu podłogowka + w zimie grzejniki (klatka schodowa i 2x lazienka), w domu siciany 40cm jeszcze nieocieplone, poddasze 25cm piana powieszcznia użytkowa ok 130m2 do tego wentylacja mechaniczna z rekuperacja, planuje narazie ogrzewac kotłem na ekogroszek, ale wystepuje problem w lecie z cwu czy jest senens montowac pc pw zeby uzywac jej na wiosne lato i jesien bo mam mozliwosc dofinansowania pc pw. jakie koszty sa ogrzewania na podłogowke + cwu miesiecznie w okresie od marca kwietnia do wrzesinia października, i co myślicie o podlaczeniu wyrzutni z wentylacji mech, do czerpni pc, oraz podlaczeniu inteligentnym by-pasem wyrzytni pc(zimne powietrze) do czerpni rekuperacji by w lecie miec pasywna klimatyzacje? Co myslicie o takim rozwiazaniu?

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Kwestie podłączania czerpni i wyrzutni proszę sobie odpuścić. 

   Co do sensu  – pytanie można postawić inaczej. Czy jest sens grzać podłogówkę ekogroszkiem, mając do dyspozycji pc PW? 

   Skoro i tak ma zostać ekogroszek, to prościej zakupić dedykowaną PC do cwu z wężownicą do podłączenia kotła na paliwo stałe. 

   Jeśli chodzi o koszty podłogówka i cwu w podanych miesiącach, to można tylko gdybać. Zależy od zimy i od domu (udział podłogówki). Natomiast koszt, albo inaczej, potrzeby cwu, szacuje się na 3-5 kwh/osobę/dobę w zależności od fantazji w zużyciu.

   Szacunkowy średni COP pompy powietrznej w tych miesiącach będzie na poziomie 3.

   Odpowiedz
 14. Marcin

  Bardzo ciekawy artykuł

  Stoję przed wyborem ogrzewania dla domu parterowego 150mkw z powierzchnią użytkową 120mkw. Planowane ocieplenie: podłoga (15cm), ściana (15cm), strop (20cm). Dom jest już otynkowany wewnątrz ale nie ma jeszcze wykonanaych instalacji podłogowych

  Rozważałem do tej pory ekogroszek, pelet, gaz a ostatnio pompę ciepła. Nie ukrywam że pompa ciepła bardzo mi odpowiada ze względu na automatykę, bezobsługowość, czystość zarówno wewnątrz jak i ekologiczność.

  Niestety ale bardzo liczą się dla mnie koszty inwestycji i eksploatacji systemu grzewczego :/ – i to jest główny powód którym musze się kierować przy wyborze.

  Planuję ogrzewanie podłogowe w całym domu.

  Planuję także kominek – rozważam rozprowadzenie z niego ciepłego powietrza po pokojach

  Nie planuję paneli słonecznych – prąd tylko z elektrowni

  Klimatyzacja – nie jest dla mnie niezbędna i spokojnie mogę sobie ją odpuścić

  CUW – jeszcze nie wybrałem – zależy od wyboru systemu ogrzewania

  Rekuperacja – chciałbym mieć czyste powietrze i roważam jej zainstalowanie (cechy zdrowotne i ewentualny odzysk ciepła)

  Proszę o podpowiedź czy pompa ciepła byłaby w moim przypadku dobrym rozwiązaniem, a jeśli tak to jaki typ – PW czy PP

   

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Kompletna instalacja w układzie wodnym, będzie porównywalna cenowo do układu nadmuchowego, przy czym ten ostatni ma już klimatyzację w cenie.
   Dołożenie klimatyzacji do układu wodnego (fancoile), to lekko licząc dodatkowe 10 tys zł. Jeśli planuje Pan podłogówkę, to znaczy, że chce Pan układ wodny, a nie kanałowy. Osobiście przekonany jestem do układu nadmuchowego, głównie nie względu na klimatyzacje w całym domu. W przypadku samochodów, klimatyzacja była kiedyś luksusem, a teraz jest standardem. Podobna sytuacja tworzy się przy budowie domów. Klimatyzacja powoli staje się standardem. Tak jak pisałem w artykule, biorąc stosunek możliwości do ceny, układ nadmuchowy jest korzystniejszy. Ilość takich instalacji rośnie z roku, na rok.

   Odpowiedz
 15. Aga

  Witam

  Mam pytanie otoz jrstem na etapie projektu i zastanawiam sie nad wyborem ogrzewania calego domu. Dom 107 powuerzchni uzytkowej. Czy zrobiebie pompy powietrzr powietrze wystarczy aby caly ogrzewac dom czy. nalezy zastosoawc jeszcze inne ogrzewanie np piec na pellet.?

  Odpowiedz
 16. Jacek

  Witam, mamy już wybrany projekt domu i zastanawiamy się nad sposobem ogrzewania. Pomysł instalacji powietrznej pompy ciepła ma zdecydowany plus związany z funkcją klimatyzacji. Ale obawiam się efektu pozornego ciepła zimą, gdy powietrze jest ciepłe ale powierzchnie są niedogrzane, jak po pierwszym wietrzeniu domku letniskowego po zimie. To nieprzyjemne uczucie, przypuszczam że przy ogrzewaniu podłogowym zupełnie nie występuje. Ale jak to wygląda w przypadku instalacji powietrznych? Zastanawiam się też nad skutecznością takich instalacji przy srogich mrozach. Prawdopodobnie dadzą radę dogrzać dom przy użyciu dodatkowych grzałek, ale wtedy koszt znacznie rośnie. Czy w takim przypadku może być uzasadniona inwestycja w układ hybrydowy, powietrzno-gazowy? A może lepiej zrobić dwie instalacje, powietrzną do nadmuchu i niezależnie gazową podłogówkę? Czy istnieje wtedy jakakolwiek szansa na obsługę tego jednym sterownikiem? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie. 🙂 Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Układy nadmuchowe montujemy od 20 lat. Rzeczywiście stanowią one mniejszą część rynku, ale wynika to z pewnych stereotypów. Myśląc o ogrzewaniu, mamy przed oczami kocioł, komin, grzejniki, podłogówkę.
   A np. W USA czy Kanadzie, myśląc o ogrzewaniu każdy ma przed oczami piec nadmuchowy lub pompę ciepła, kanały i agregat.
   Trudno by przy układzie nadmuchowym mieć ciepłą podłogę. Ale przy grzejnikach podłoga też jest zimna. Ponadto dom ogrzewany jest przez cały sezon zimowy, a nie tak jak domek letniskowy.
   Brak skuteczności to również mit. Dlaczego PC PW może ogrzać dom podłogówką, a PC PP o tej samej mocy miałaby go nie ogrzać???
   Jedna i druga korzysta z grzałek backup w takim samym stopniu.
   A ostatnia pompa PP SkyAir serii A ma świetne parametry.
   Hybryda powietrzno-gazowa nie ma sensu. Koszty eksploatacji na PC PP będą niższe od gazu o kilkanaście do nawet 30%. Wystarczy podzielić koszt kwh prądu przez średnioroczny COP na poziomie 3-3,5.
   Ponadto taki układ „hybrydowy” nie działa równolegle, tylko na zasadzie zwykłego przełączenia z PC na gaz w oparciu o temperaturę zewnętrzną.
   Kolejna kwestia to modulacja mocy. Przeważająca większość gazowych piecy nadmuchowych, to piece z palnikiem 1 stopniowym on/off lub co najwyżej dwustopniowym 2/3 mocy i cała moc. Zazwyczaj dotyczy to również wentylatora. W jednostkach skyair mamy płynną modulację mocy od ok. 1/3 do mocy maksymalnej. Jeśli chodzi o chłodzenie, to większość agregatów do piecy gazowych to on/off’y. Koszty chłodzenia na takich agregatach będą 30-40% wyższe niż przy agregacie inverterowym z pompy ciepła.
   Jeśli chodzi o wykonanie dwóch niezależnych instalacji – firmie wykonawczej miło jest takie obie instalacje sprzedać. Tylko czy są one obie potrzebne użytkownikowi, skoro ogrzeje i ochłodzi dom jedna???

   Odpowiedz
   1. Jacek

    Panie Adrianie, dziękuję bardzo za rozległy komentarz. Niewątpliwie intalacja PC PP ma wiele zalet, i jeśli subiektywne odczucie jest porónywalne z kaloryferami, to jestem za. Ale przecież trzeba też czymś ogrzać wodę użytkową, a z tego co wiem taką instalacją się to nie uda, i tak potrzebna jest instalacja wodna (osobna PC lub gaz). Można więc tę instlację wodną rozprowadzić też do ogrzewania podłogowego. Tylko czy wówczas w ogóle potrzebny jest nadmuch? Tym bardziej, że planujemy rekuperację. Choć z drugiej strony efekt klimatyzacji uzyskany z kratek w podłodze zamiast fancoilów jest kuszący. Mam sprzeczne wnioski… Założenie nadmuchu i grzanie wody użytkowej wyłącznie prądem nie wydaje się opłacalne w dłuższej perspektywie.

    Odpowiedz
    1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

     Dla cwu zastosuje Pan PC do cwu, typu spli lub kompakt. Daikin od grudnia lub stycznia wprowadzi nowe pompy do cwu typu kompakt o rewelacyjnych parametrach. Praca do -7, cwu do 60, profil L i XL ze sprawnością eta s dla klimatu chłodnego 92-94%
     PC tylko do cwu, to zupełnie inne urządzenie niż PC PW do ogrzewania domu i cwu.

     Odpowiedz
 17. Kuba

  Dzień dobry. Śledzę od dłuższego czasu tego bloga, ponieważ jestem na etapie wybierania ogrzewania do swojego projektowanego domku letniskowego w górach o łącznej powierzchni ok. 120 mkw na 3 kondygnacjach. Zastanawiam się jednak jak rozwiązać kwestie ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji. Niestety większość osób piszących w komentarzach odnosi sie do domów, w którym mieszkają cały czas. Przeczytałem wpis: https://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/nowa-pompa-ciepla-daikin-skyair-a-series-bluevolution/ ale czy w moim wypadku taka instalacja będzie to opłacalna, skoro dom będzie ogrzewany maksymalnie 60 dni w roku?

  Pozdrawiam i gratuluje świetnego bloga.

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Dziękuję za zainteresowanie okazane naszej firmie i za czas poświęcony na blogu. Jeśli blog się Panu podoba, to miło mi będzie jeśli udostępni Pan naszą stronę, czy też poszczegolne wpisy na swoim profilu na facebooku lub google+.
   Co do inwestycji – w domu letniskowym PC PW rzeczywiście jest dyskusyjna i układ na pompie PP sprawdzi się zdecydowanie lepiej. Pozostaję tylko kwestia techniczna, tj. możliwości poprowadzenia kanałow na tych 3 kondygnacjach oraz wygospodarowania miejsca na pomieszczenie techniczne z jednostką nawiewną. Nie wiem ile jest pomieszczeń (trzeba widzieć rzuty i przekroje), ale możliwe, że lepszym i korzystniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie 3-4 jednostek Daikin Cold.

   Odpowiedz
 18. dominik

  Dzien dobry, prośbą o poradę 😊

  Dom szkielet drewniany, parter z poddaszem użytkowym, po podłodze w sumie 200m2. Czy instalując dobra PC PP ze sterowaniem dwustrefowym plus osobna PC do cwu i jednostka rekuperacji zamknę sie w 30-35 tys?

   

   

  Odpowiedz
 19. Adam

  Dzień dobry,
  świetny tekst – wreszcie coś więcej na temat PC PP bo większość materiałów w sieci dotyczy PW.
  Wraz z projektantką zastanawiam się nad ogrzewaniem mojego niewielkiego domu (podwpiwniczony z poddaszem użytkowym w konstrukcji szkieletowej na planie prostokąta nieco mniejszego niż 10/7 ok. 80 m użytkowych). Chcę w nim zainstalować rekuperację i chciałbym ograniczyć liczbę innych instalacji więc do grzania wykorzystać kanały rekuperacji i podpiąć pod to PC PP czy jest to wykonalne? I jak sprawdzi się to zimą – czy muszę mieć dodatkowe źródło ciepła? W projekcie mam na razie kozę w salonie ale ciepło z niej nie ogrzeje mi poddasza.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Małe sprostowanie. Kanały ogrzewania nadmuchowego możemy wykorzystać do wentylacji, a nie odwrotnie. Natomiast instalacje ogrzewania nadmuchowego oparte na pompach ciepła powietrze/powietrze wykonujemy od ponad 15 lat. Krótko mówiąc – sprawdzają sie 🙂

   Odpowiedz
 20. Anonim

  Czy da się jakoś rozsądnie zrobić system oparty na dotychczasowym? Nadmuchowe plus w części podłogówka plus CWU?
  Czy trzeba będzie na to dwie pompy?

  Odpowiedz
  1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

   Da się, oczywiście. Np. PC PW zasila podłogówkę i przygotowuje cwu a do tego zasila klimakonwektor kanałowy, który w układzie a duchowym grzeje wybrane pomieszczenia (i chłodzi)

   Odpowiedz
 21. Anonim

  Dzień dobry,
  Mam w domu elektryczne ogrzewanie podłogowe i zamontowany rekuperator. Czy jest możliwość podłączenia pompy ciepła typu powietrze – powietrze do istniejącego rozprowadzenia powietrza i jaka pompę Pan poleca. W internecie nie udało mi się znaleźć potrzebnych informacji. Jest bardzo mało ofert pomp powietrze – powietrze.
  Z góry dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz
 22. Gm-system

  Jakie Pan Poleca pompy ciepła powietrze-powietrze wspomnę że nie potrzebne jest ogrzewanie wody ponieważ są już solary. Stare budownictwo i wszędzie będzie podwieszany sufit Dzięki czemu można łatwo przeprowadzić kanały. zależy mi żeby ogrzewanie i rekuperacja była w jednym. Dom a raczej mieszkanie 55 m stare budownictwo pozdrawiam

  Odpowiedz
 23. Marek

  Powinien Pan prowadzić wykłady : Jak mówić konkretnie i bez czarów, a nie jak w większości kryptoreklam (szkoda czasu czytać) powtarzane frazesy z folderów producenta i goń się pan/pani do naszego instalatora.
  Dziękuję i szacun,
  Marek

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *