Madoka sterownik pomp ciepła Daikin

Od kilku tygodni dostępny jest nowy sterownik do pomp ciepła powietrze-powietrze Daikin SkyAir BLUEVOLUTION. Warto się mu bliżej przyjrzeć. Nie tylko z uwagi na elegancki design, ale także sposób komunikacji z użytkownikiem, który zmienia podejście do sterownia i konfiguracji.

Aktualnie (gdzieś od 8 lat) w pompach ciepła Daikin SkyAir korzystamy ze sterownika BRC serii E, z kolejnymi modyfikacjami oprogramowania.
 
 
Bardzo podobny do tego z pomp ciepła Altherma, naścienny, w kremowym kolorze, czytelny, podświetlany ekran, polskie opisowe menu.
Dość duży, 12cmx12cm, ale bardzo wygodny w obsłudze dla użytkownika.
Konfiguracja serwisowa jest trochę bardziej skomplikowana i odbywa się w postaci dwóch poziomów kodów, którym przypisana jest konkretna wartość nastawy.
Wygląd, z uwagi na kolor, nie każdemu może się podobać. I nie tyle chodzi o gust, ile o możliwość dopasowania sterownika do aranżacji konkretnego wnętrza.
 
(BTW – jeśli mówimy o aranżacji wnętrza, to miło jest się nam pochwalić, że nasz klient z Rybnika, ,który po zapoznaniu się z opisem najnowszego klimatyzatora Daikin Stylish, zdecydował się w czerwcu na jego zakup i montaż, zdobył I miejsce w konkursie „wygraj metamorfozę wnętrza” o wartości 40 tys zł. W najbliższych tygodniach postaram się tą metamorfozę opisać.)
Ale wracajmy do tematu wpisu.
 
W połowie br Daikin wprowadził do swojej oferty zupełnie nowy sterownik o nazwie MADOKA.
Jest on nieco mniejszy, o wymiarach 8,5cmx8,5cm i występuje w 3 wersjach kolorystycznych, srebrnej (metaliczny Silver), czarnej(z połyskiem) i białej.
 
 
 
 
Sterownik ten współpracuje z pompami ciepła Daikin SkyAir BLUEVOLUTION, jednostkami wewnętrznymi systemu VRV, małymi kanałowymi jednostkami split, centralami wentylacyjnymi VAM oraz jednostkami pomp ciepła ERQ.
Tak wygląda w realu
 
 
 
Na niewielkim ekranie widzimy podstawowe informacje o pracy pompy ciepła, tj. aktualną temperaturę i żądaną nastawę, tryb pracy pompy ciepła (lub innej jednostki), informację o błędzie. O pracy informuje nas podświetlana półokrągła obwódka w dolnej części wyświetlacza. Na dole mamy trzy dotykowe przyciski, – 0 +, służące do poruszania się po menu.
 
Tyle dla użytkownika. Prostota i wygoda. Włącz, wyłącz, zmień tryb, nastawę, wentylator, kierownice, sprawdź czy nie ma błędu lub konieczności czyszczenia filtra.
Instalator może wejść w bardziej zaawansowane menu serwisowe. Praca grupowa, funkcje obniżania nastaw podczas nieobecności użytkownika, współpraca z kartami hotelowymi, kontaktronami okien, centralą inteligentnego domu, oszczędzanie energii, praca sekwencyjna kilku urządzeń, itp, itd, ale poruszanie się po menu na tym niewielkim ekranie i wprowadzanie kodów jest dość kłopotliwe.
Ktoś powie – sterownik czy termostat, jak każdy inny. Przecież pompa ciepła musi jakiś mieć, by nią sterować i na każdym musi być dostęp do tych funkcji, które pomp ciepła posiada.
 
Co więc jest takiego w tym sterowniku, że użytkownik miałby zrobić wow???
Jak pisałem na wstępie – Madoka zmienia sposób podejścia do sterowania i konfiguracji.
One more thing, jak mawiał Jobs.
 
Na zdjęciu widzimy, że w prawym górnym rogu widoczna jest ikona komunikacji bluetooth.
Otóż to. Razem ze sterownikiem, firma Daikin oferuje bezpłatną aplikację na smartfony i tablety, wyposażone zarówno w system operacyjny IOS jak i Android o nazwie MADOKA Assistant.
 
 
Uruchamiamy aplikacje i jeśli jest taka potrzeba, to aktualizujemy,
 
 
szukamy naszego sterownika Madoka, znajdujemy
 
 
I już mamy dostęp do poszczególnych trybów pracy
Poniżej kilka zrzutów ekranu
 
 
 
 
 
 
Nie wstając z fotela, bez dodatkowych urządzeń czy modułów, sterujemy naszą pompą ciepła.
Nie tylko użytkownik końcowy korzysta z Madoka Assistant.
Również instalator może przeprowadzić szczegółową konfigurację urządzenia z poziomu smartfona, test, rozruch, wprowadzić nastawy serwisowe.
 
 
 
Faktem jest, że smartfony są wszechobecne i stały się częścią naszego życia. Nie rozstajemy się z nimi. Nie ma sensu wymieniać, co robimy z ich pomocą.
Teraz doszła nam kolejna czynność – bezpośrednie sterowanie naszą pompą ciepła, o wiele wygodniejsze niż w przypadku tradycyjnego rozwiązania, tj. fizycznego stania przy sterowniku ściennym i wyklikania na nim naszych potrzeb czy też odczytania informacji o pracy pompy ciepła.
Jeszcze takie zdjęcia instalacyjne
 
 
 
 
 
Aplikacja jest stale rozwijana i z informacji producenta wynika, że będą do niej dodawane kolejne funkcjonalności.
O czym zapewne czytelników bloga poinformuję.

6 thoughts on “Madoka sterownik pomp ciepła Daikin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.