Madoka sterownik pomp ciepła Daikin

Od kilku tygodni dostępny jest nowy sterownik do pomp ciepła powietrze-powietrze Daikin SkyAir BLUEVOLUTION. Warto się mu bliżej przyjrzeć. Nie tylko z uwagi na elegancki design, ale także sposób komunikacji z użytkownikiem, który zmienia podejście do sterownia i konfiguracji.

Aktualnie (gdzieś od 8 lat) w pompach ciepła Daikin SkyAir korzystamy ze sterownika BRC serii E, z kolejnymi modyfikacjami oprogramowania.
 
 
Bardzo podobny do tego z pomp ciepła Altherma, naścienny, w kremowym kolorze, czytelny, podświetlany ekran, polskie opisowe menu.
Dość duży, 12cmx12cm, ale bardzo wygodny w obsłudze dla użytkownika.
Konfiguracja serwisowa jest trochę bardziej skomplikowana i odbywa się w postaci dwóch poziomów kodów, którym przypisana jest konkretna wartość nastawy.
Wygląd, z uwagi na kolor, nie każdemu może się podobać. I nie tyle chodzi o gust, ile o możliwość dopasowania sterownika do aranżacji konkretnego wnętrza.
 
(BTW – jeśli mówimy o aranżacji wnętrza, to miło jest się nam pochwalić, że nasz klient z Rybnika, ,który po zapoznaniu się z opisem najnowszego klimatyzatora Daikin Stylish, zdecydował się w czerwcu na jego zakup i montaż, zdobył I miejsce w konkursie „wygraj metamorfozę wnętrza” o wartości 40 tys zł. W najbliższych tygodniach postaram się tą metamorfozę opisać.)
Ale wracajmy do tematu wpisu.
 
W połowie br Daikin wprowadził do swojej oferty zupełnie nowy sterownik o nazwie MADOKA.
Jest on nieco mniejszy, o wymiarach 8,5cmx8,5cm i występuje w 3 wersjach kolorystycznych, srebrnej (metaliczny Silver), czarnej(z połyskiem) i białej.
 
 
 
 
Sterownik ten współpracuje z pompami ciepła Daikin SkyAir BLUEVOLUTION, jednostkami wewnętrznymi systemu VRV, małymi kanałowymi jednostkami split, centralami wentylacyjnymi VAM oraz jednostkami pomp ciepła ERQ.
Tak wygląda w realu
 
 
 
Na niewielkim ekranie widzimy podstawowe informacje o pracy pompy ciepła, tj. aktualną temperaturę i żądaną nastawę, tryb pracy pompy ciepła (lub innej jednostki), informację o błędzie. O pracy informuje nas podświetlana półokrągła obwódka w dolnej części wyświetlacza. Na dole mamy trzy dotykowe przyciski, – 0 +, służące do poruszania się po menu.
 
Tyle dla użytkownika. Prostota i wygoda. Włącz, wyłącz, zmień tryb, nastawę, wentylator, kierownice, sprawdź czy nie ma błędu lub konieczności czyszczenia filtra.
Instalator może wejść w bardziej zaawansowane menu serwisowe. Praca grupowa, funkcje obniżania nastaw podczas nieobecności użytkownika, współpraca z kartami hotelowymi, kontaktronami okien, centralą inteligentnego domu, oszczędzanie energii, praca sekwencyjna kilku urządzeń, itp, itd, ale poruszanie się po menu na tym niewielkim ekranie i wprowadzanie kodów jest dość kłopotliwe.
Ktoś powie – sterownik czy termostat, jak każdy inny. Przecież pompa ciepła musi jakiś mieć, by nią sterować i na każdym musi być dostęp do tych funkcji, które pomp ciepła posiada.
 
Co więc jest takiego w tym sterowniku, że użytkownik miałby zrobić wow???
Jak pisałem na wstępie – Madoka zmienia sposób podejścia do sterowania i konfiguracji.
One more thing, jak mawiał Jobs.
 
Na zdjęciu widzimy, że w prawym górnym rogu widoczna jest ikona komunikacji bluetooth.
Otóż to. Razem ze sterownikiem, firma Daikin oferuje bezpłatną aplikację na smartfony i tablety, wyposażone zarówno w system operacyjny IOS jak i Android o nazwie MADOKA Assistant.
 
 
Uruchamiamy aplikacje i jeśli jest taka potrzeba, to aktualizujemy,
 
 
szukamy naszego sterownika Madoka, znajdujemy
 
 
I już mamy dostęp do poszczególnych trybów pracy
Poniżej kilka zrzutów ekranu
 
 
 
 
 
 
Nie wstając z fotela, bez dodatkowych urządzeń czy modułów, sterujemy naszą pompą ciepła.
Nie tylko użytkownik końcowy korzysta z Madoka Assistant.
Również instalator może przeprowadzić szczegółową konfigurację urządzenia z poziomu smartfona, test, rozruch, wprowadzić nastawy serwisowe.
 
 
 
Faktem jest, że smartfony są wszechobecne i stały się częścią naszego życia. Nie rozstajemy się z nimi. Nie ma sensu wymieniać, co robimy z ich pomocą.
Teraz doszła nam kolejna czynność – bezpośrednie sterowanie naszą pompą ciepła, o wiele wygodniejsze niż w przypadku tradycyjnego rozwiązania, tj. fizycznego stania przy sterowniku ściennym i wyklikania na nim naszych potrzeb czy też odczytania informacji o pracy pompy ciepła.
Jeszcze takie zdjęcia instalacyjne
 
 
 
 
 
Aplikacja jest stale rozwijana i z informacji producenta wynika, że będą do niej dodawane kolejne funkcjonalności.
O czym zapewne czytelników bloga poinformuję.

15 komentarzy do “Madoka sterownik pomp ciepła Daikin

   1. rufik

    Użytkuję teraz EKRUDAS, jest on tak ubogi, że w zasadzie tylko mogę zmienić temperaturę żądaną w pokoju oraz podejrzeć temperaturę CWU. Aby cokolwiek innego zmienić/zobaczyć, muszę zasuwać na poddasze, gdzie mam pompę.
    Widziałem, że Madoka ma aplikację na telefon, która ponoć umożliwia dostęp do menu serwisowego – czy w przypadku Althermy 3 najnowszej też tak jest? Mogę w app ustawiać sobie krzywą pogodową, modulację, podglądać wartości czujników, itp?

    Odpowiedz
    1. Adrian Teliżyn Autor wpisu

     EKRUDAS to sterownik uproszczony. Madoka dla Altherm to taki EKRUDAS z nowym wyglądem. Na ten moment nic więcej się na nim nie zrobi. Czy funkcjonalność się zmieni? – nie wiem. Raczej nie, chociaż możliwości urządzenia są duże, co widać na przykładzie jednostek Daikin SkyAir

     Odpowiedz
     1. rufik

      Hmmm, więc szkoda mi wykonywać zamianę.
      Czy BRP069A62 Online Controller umożliwia ustawianie tych bardziej zaawansowanych parametrów Althermy 3 (u mnie dla przypomnienia EHVH08S18DA6V)? Czy też jestem skazany jednak na bieganie do P.C. ciągle? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.